HTG توضیح می دهد: NFC چیست و از آن برای چه کاری می توانم استفاده کنم؟

HTG توضیح می دهد: NFC چیست و از آن برای چه کاری می توانم استفاده کنم؟
 • 1392/3/5
 • مژگان فنائی
 • 13

NFC

سخت افزار NFC در دستگاه های بیشتر و بیشتری گنجانده می شود؛ به ویژه گوشی های هوشمند، اما در برخی لپ تاپ ها نیز موجود است. NFC می تواند آینده پرداخت ها، کلیدهای امنیتی، کارت ها و بلیت های پرواز را رقم بزند. NFC یک ارتقاء از طریق کدهای QR درهم ریخته نیز است.

بسیاری از گوشی های جدید، امروزه از این سخت افزار برای انجام تمامی کارهای گفته شده در اینجا برخوردارند. هرچند، بسیاری از مردم با گوشی های هوشمند مجهز به NFC از قابلیت های NFC شان استفاده ای نکرده اند.

NFC چیست؟

NFC کوتاه نوشته عبارت ارتباطات میدانی نزدیک (Near Field Communication) است. NFC مجموعه ای از استانداردها است که به گوشی های هوشمند و دیگر دستگاه ها اجازه می دهد تا از طریق پیام (سیگنال) های رادیویی در هنگامی که بسیار نزدیک هم قرار می گیرند ارتباط برقرار کنند. NFC مشابه RFID کار می کند، اگرچه NFC از گستره بسیار کوتاه تری نسبت به RFID برخوردار است. گستره و محدوده NFC در حدود 4 اینچ است، که فال گوش ایستادن یا مداخله در آن را دشوارتر می سازد.

دستگاه های دارای NFC می توانند به ایجاد ارتباطاتی با دیگر دستگاه های مجهز به NFC و همچنین “برچسب های” NFC بپردازند. برچسب های NFC تراشه های خاموش یا بدون نیرو هستند که نیرو یا برق خود را از گوشی هوشمند مجاور یا دیگر دستگاه NFC دارای نیرو دریافت می کنند. آنها نیازی به باتری یا منبع برق خودشان ندارند. در ابتدایی ترین حالت، برچسب های NFC می توانند به عنوان جایگزین مناسب تری برای کدهای QR مورد استفاده قرار گیرند.

برای ایجاد یک اتصال NFC ، تمام کاری که می بایست انجام دهید مماس کردن دو دستگاه مجهز به NFC به یکدیگر است. به عنوان نمونه، چنانچه دو گوشی هوشمند مجهز به NFC در اختیار داشتید، می توانید آنها را پشت به پشت در تماس با یکدیگر قرار دهید. چنانچه یک برچسب NFC دارید، می توانید پشت گوشی هوشمند مجهز به NFC تان را در تماس با برچسب NFC قرار دهید.

NFC در گستره وسیعی از دستگاه ها گنجانده شده است، از جمله دستگاه های اندرویدی همانند Nexus 4، Galaxy Nexus، Nexus S، Galaxy S III و HTC One X. اندروید تنها پلتفرمی نیست که از NFC پشتیبانی می کند؛ دستگاه های ویندوز فون همانند مجموعه لومیای نوکیا و HTC Windows Phone 8X دارای NFC هستند، همان طور بسیاری از دستگاه های BlackBerry. هرچند، هیچ یک از آیفون های اپل شامل سخت افزار NFC نمی باشند.

NFC-Pay By Phone

پرداخت از طریق تلفن همراه

پرداخت از طریق NFC مشابه ویژگی پرداخت بدون تماس با یک تلنگر (tap-to-pay) کار می کند همانند PayPass مستر کارت، که در کارت های اعتباری مستر کارت موجود است. یک گوشی هوشمند مجهز به NFC را می توان در تماس با یک پایانه پرداخت مجهز به NFC قرار داد (یا در برابر آن تکان داد) تا اقدام به پرداخت برای چیزی نمود، که می تواند جایگزینی برای کارت اعتباری باشد. این به طور دقیق همانند کیف پول گوکل (Google Wallet) کار می کند.

سن فرانسیسکو دارای پارکومتر های NFC است، که به مردم اجازه می دهد تا تنها با بهره برداری از گوشی مجهز به NFC در برابر پارکومتر اقدام به پرداخت هزینه پارک نمایند.

Google Wallet-NFC

انتقال بیسیم داده ها

داده ها را می توان در میان دو گوشی هوشمند مجهز به NFC به صورت بیسیم منتقل کرد. گوشی های اندرویدی دارای Android Beam هستند، یک ویژگی که اجازه می دهد تا دو گوشی هوشمند به سرعت یک صفحه وب، تماس، تصویر، ویدئو، یا گونه دیگری از اطلاعات را به اشتراک بگذارند. با تماس پشت به پشت دو گوشی، محتوای به نمایش درآمده در یک دستگاه به دیگری فرستاده خواهد شد. انتقال های فایل به محض راه اندازی از طریق بلوتوث صورت می گیرد، بدون آنکه هیچ گونه فرایند جفت شدن (pairing process) بلوتوث پیچیده ای در میان باشد؛ تنها ضربه بزنید و بقیه کار به طور خودکار اتفاق خواهد افتاد.

ویژگی های به اشتراک گذاری یکسانی نیز در بلک بری و ویندوز فون یافت می شود.

Android Beam-Demonstration

برچسب های NFC

هر فردی می تواند برچسب های NFC که به نسب ارزان هستند را خریداری کند. شما می توانید این عملکرد را پیکربندی نموده تا هنگامی که گوشی هوشمند تان در تماس با یک برچسب NFC قرار می گیرد اجرا شود.

به عنوان نمونه، بگذارید این گونه بگویم که شما همیشه هنگامی که می خواهید بخوابید گوشی هوشمند تان را در حالت سکوت قرار می دهید. بجای انجام این کار به صورت دستی در هر شب، می توانید یک برچسب NFC را بر روی میز کنار تخت تان قرار دهید. هنگامی که به رختخواب می روید، می توانید گوشی هوشمند تان را بر روی برچسب NFC بگذارید و گوشی تان عملکردی را که قادر به پیکربندی آن هستید همچون فعال کردن خودکار حالت سکوت را اجرا خواهد کرد.

شما همچنین می توانید یک برچسب NFC ایجاد کنید که شامل SSID شبکه وای- فای و عبارت عبور (passphrase) تان باشد. هنگامی که افراد در خانه به دیدن تان می آیند، می توانند گوشی هایشان را در تماس با برچسب NFC قرار دهند و بجای پاسخ به جزئیات شبکه وای- فای به صورت دستی قادر به برقراری اتصال شوند.

اینها تنها نمونه های اندکی هستند؛ شما می توانید هر گونه عملکرد یک برنامه قابل اجرا بر روی گوشی هوشمند تان را اجرا کنید.

Android NFC Tags

کاربردهای احتمالی بیشتر

NFC از گستره وسیعی از کاربردهای احتمالی دیگر برخوردار است، از جمله:

 • دانلود سریع اطلاعات: بسیاری از کسب و کارها، آگهی ها و محصولات دارای کدهای QR (رمزینه پاسخ سریع) هستند، که می بایست با دوربین یک گوشی هوشمند مورد بررسی و اسکن قرار گیرند. NFC می تواند به عنوان یک کد QR پیشرفته و بهبود یافته تر عمل کند؛ تنها روی گوشی هوشمند ضربه یا تلنگر بزنید یا آن را در برابر یک تراشه NFC جایی که کد QR به اطلاعات دسترسی خواهد یافت حرکت دهید.
 • بلیت و مجوزهای حمل و نقل و پرواز: گوشی های هوشمند مجهز به NFC می توانند جایگزین مجوزها یا برگه های عبور حمل و نقل یا کارت ها و بلیت های پرواز در فرودگاه نیز شوند.
 • برگه ها و مجوز های امنیتی: یک گوشی هوشمند مجهز به NFC را می توان با زدن یک ضربه در برابر یک دستگاه خواننده (reader) قرار داد تا به مناطق ایمن دسترسی یافت. تولیدکنندگان خودرو حتا در حال کار بر روی کلیدهای خودرو مجهز به NFC هستند.
 • Google NFC Passes

این تنها یک نمای کلی از چیزی است که NFC در حال حاضر برای آن مورد استفاده قرار می گیرد. این یک استاندارد برای ارتباطات میدانی نزدیک، و بسیاری چیزهای دیگری است که می تواند بر فراز این استاندارد ساخته شود.

منبع: HowToGeek

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 13 دیدگاه
  1. سلام و درود
   گویا این گونه برچسب ها هنوز در ایران موجود نیست چون هنوز کارایی آن چندان مورد توجه قرار نگرفته است.

 1. سلام

  مرسی بابت مطلب مفیدتون. خیلی خوب بود. تنها سوالی که تو ذهنم اومد رو تو نظر قبل جواب دادی. ممنون.

 2. سلام

  توضیحاتتون خیلی عالی بود ممنون.ولی توضیح بیشتری بدین که چطور میشه رو این

  بر چسب های nfc اطلاعاتمون رو ذخیره کنیم و اینکه قابل استفاده برای گوشی های

  جاوا هم هست. با تشکر

 3. مطلب بسیار زیبا و جالبی بود و امیدوارم هر چه زودتر این تکنولوژی در ایران هم استفاده شود.

 4. سلام با تشکر از اطلاعات مفیدتون
  ببخشید میشه کاربرد nfc رو در هتل داری بیمارستان یا تحارت الکترونیک هم بگید. اگه توضیحش مفصل باشه ممنون می شم

 5. میخواستم بگم اگه برچسب nfc رو از پشت گوشی بکنم دیگه نمیشه از قابلیت هاش استفاده کرد؟
  مرسی ..

 6. ایشالا یه 100 سال دیگه میاد ایران
  نشد 200 سال
  نشد 300 سال
  نشد…….
  بالاخره که میاد این مهمه!!!!

 7. شما خودتونم هیچی بلد نیستین. اولین کامنت گفته چطوری میشه این برچسبارو تهیه کرد گفتین هنوز توی ایران نیومده درحالیکه سال 91 توی مشهد دونه ای 12هزار تومن بودن. کاربردشم چندتا پمپ بنزین داشتن که ملت دستگاهاشونو دزدیدن.
  شما فقط یه متنو کپی کردی یا ترجمه. چطور ازش استفاده کنیم؟ چطور از برچسباش استفاده کنیم؟ جوابی نداری؟ ما ایرانیا فقط بلدیم بگیم اندروید بهتر از ios هست یا برعکس، درحالیکه از هیچکدوم از امکانات پایه ای اونها اطلاعی نداریم. نقش شما به عنوان مثلا آگاه جامعه چیه؟ ترجمه مطالب!!!!!!!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *