کالیبره کردن و نگه‌داری از باتری مک‌بوک برای دست یافتن به بهترین عملکرد

کالیبره کردن و نگه‌داری از باتری مک‌بوک برای دست یافتن به بهترین عملکرد
 • 1393/6/4
 • بهراد جاود
 • 3

هر چه از عمر مک‌بوک شما بگذرد، طول عمر باتری آن هم کاهش می‌یابد – این یک حقیقت انکار نشدنی است. اما اگر به درستی باتری آن را کالیبره کنید و به خوبی از آن نگه‌داری کنید، می‌توانید کارایی آن را به حداکثر برسانید و تا مدت‌ها نیازی به تعویض باتری نخواهید داشت.

MacBook Battery Callibrating01

باتری مک‌بوک خود را کالیبره کنید

اگر یک مک‌بوک یا مک‌بوک پرو دارید، باید هر ماه باتری لیتیوم-یون آن را کالیبره کنید. به گفته خود اپل مک‌بوک‌ها، مک‌بوک پرو‌ها و مک‌بوک ایرهایی که از اواسط 2009 به بعد منتشر شده‌اند از قبل کالیبره شده‌اند و به کالیبره شدن احتیاجی ندارند. ولی کالیبره کردن برای بقیه لپ‌تاپ‌ها خوب است. باتری‌ها در داخل خود چند میکرو پردازنده دارند و کالیبره کردن آن‌ها باعث می‌شود میزان شارژ باتری روی صفحه نمایش دقیق‌تر نشان داده شود و باتری لپ‌تاپ هم بهترین عملکرد را داشته باشد.

یک باتری کالیبره شده اجازه نمی‌دهد که لپ‌تاپ شما بدون هیچ اخطار قبلی به دلیل کم بودن شارژ به حالت Sleep یا خواب برود و همچنین وقتی هنوز چند ساعت از شارژ باتری باقی مانده اجازه نمی‌دهد که لپ‌تاپ شما به شما اخطار دهد که تا چند دقیقه دیگر شارژ باتری تمام می‌شود. بعد از یک کالیبره کردن صحیح، مک‌بوک میزان باتری را خیلی دقیق‌تر از قبل نشان می‌دهد.

MacBook Battery Callibrating02

برای کالیبره کردن باتری مک‌بوک خود قدم‌های زیر را دنبال کنید:

 1. شارژر مک‌بوک را به مک‌بوک متصل کنید و مک‌بوک را به طور کامل شارژ کنید. در حالت شارژ کامل، نور LED موجود در سر سیم شارژر مک‌بوک به رنگ سبز تغییر رنگ می‌دهد و مک‌بوک هم در بالای صفحه میزان باتری را کاملا پر نشان می‌دهد.
 2. اجازه دهید مک‌بوک در حالت شارژ کامل برای حدود دو ساعت در شارژ باقی بماند. در این مدت اگر خواستید می‌توانید از مک بوک خود استفاده کنید ولی حتما اطمینان حاصل کنید سیم شارژ به مک‌بوک متصل باشد.
 3. در حالی که هنوز مک‌بوک‌تان روشن است، سیم شارژ را از آن جدا کنید و با باتری از مک‌بوک خود استفاده کنید. وقتی باتری در حال تمام شدن بود یک اخطار مشاهده خواهید کرد که به شما اطلاع می‌دهد باتری مک‌بوک رو به اتمام است.
 4. در این مرحله، همه کارهایی که تا به حال با مک‌بوک خود انجام داده‌اید را ذخیره کنید و بعد به کار خود ادامه دهید. وقتی باتری به میزان حداقل خود رسید، مک‌بوک به طور اتوماتیک به حالت Sleep فرو می‌رود.
 5. اجازه دهید مک‌بوک شما برای پنج ساعت یا بیشتر در همین حالت باقی بماند.
 6. حالا دوباره سیم شارژ را به مک‌بوک وصل کنید و بگذارید مک‌بوک تا شارژ کامل به شارژر متصل بماند.

با اینکه مک‌بوک شما قبل از اینکه در اثر کمبود شارژ به حالت Sleep برود همه فایل‌های شما را ذخیره می‌کند، ولی همیشه بهتر است خودتان دست به کار شوید تا دیگر شکی باقی نماند، به هر حال احتیاط شرط عقل است. وقتی باتری مک‌بوک خود را کالیبره کردید، مک‌بوک‌تان بهتر می‌تواند تشخیص دهد که دقیقا چه مقدار از باتری مصرف شده و چه مقدار باقی مانده.

بررسی سلامت باتری مک‌بوک

علاوه بر کالیبره کردن، می‌توانید روند طول عمر باتری مک‌بوک خود را هم هر روز بررسی کنید تا بهتر بدانید که باتری شما چطور مصرف می‌شود و کلا در چه وضعیتی قرار دارد. برای این کار می‌توانید از اپ رایگان BatteryHealth استفاده کنید که یک آیکان به نوار بالایی مک اضافه می‌کند و شما با کلیک روی آن می‌توانید به اطلاعات زیادی در مورد باتری مک‌بوک خود دست یابید.

MacBook Battery Callibrating03

همان‌طور که در تصویر بالا می‌بینید، شما با این نرم‌افزار می‌توانید اطلاعاتی مثل میزان شارژ باتری در وضعیت فعلی، بیشترین میزان شارژ در وضعیت فعلی و در وضعیت معمول، پیش‌بینی زمان باقی مانده برای استفاده از باتری در وضعیت کنونی، تعداد چرخه‌ها و تقریبا هر نوع اطلاعات ضروری دیگر در مورد باتری را مشاهده کنید.

مهم‌ترین اطلاعاتی که این نرم‌افزار به شما نشان می‌دهد درصد سلامت و تعداد چرخه‌های باتری است. سلامت باتری نشان دهنده حداکثر میزان شارژی است که باتری مک‌بوک شما می‌تواند دریافت کند. تعداد چرخه‌ها هم معیاری است برای این‌که نشان دهد از باتری مک‌بوک شما چقدر استفاده شده است. هر چه میزان چرخه‌ها بیشتر باشد، عملکرد باتری هم کاهش می‌یابد.

این صفحه به شما نشان می‌دهد که مک‌بوک شما تا پایان عمر خود چه تعداد چرخه را می‌تواند انجام دهد. معمولا بعد از آن بهتر است باتری مک‌بوک خود را عوض کنید. بیشتر مدل‌های جدید مک‌بوک می‌توانند تا 1000 چرخه را تحمل کنند اما برخی از مدل‌های قدیمی بیشتر از 500 چرخه دوام نمی‌آورند.

نگه‌داری از باتری مک‌بوک

خوب، حالا که به خوبی می‌دانید چطور از عمکرد باتری مک‌بوک خود اطلاع پیدا کنید وقت آن رسیده که بیاموزید چطور به بهترین شکل ممکن از باتری مک‌بوک خود نگه‌داری کنید تا عمرش زود به پایان نرسد. راه‌های زیادی برای استفاده مناسب‌تر از باتری مک‌بوک وجود دارد که یکی از آن‌ها در کمال تعجب، جدا کردن آن از شارژر است.

این خیلی مهم است که اجازه دهید انرژی در باتری مک‌بوک‌تان در جریان باشد – اگر همیشه آن را به شارژر متصل می‌کنید و به ندرت بدون شارژر از مک‌بوک خود استفاده می‌کنید، احتمالا متوجه افت عملکرد باتری مک‌بوک شده‌اید. لازم است که مک‌بوک خود را هر روز از شارژر جدا کنید و از باتری آن استفاده کنید. ضروری نیست که تمام شارژ باتری را مصرف کنید، فقط همین که باتری کار کند کافی است.

MacBook Battery Callibrating04

نکته مهم بعدی این است که تلاش کنید از هر چرخه باتری خود به بهترین شکل ممکن استفاده کنید تا چرخه‌های باتری دیرتر به میزان حداکثر خود برسند و خود باتری هم طول عمر بیشتری داشته باشد. پس ذرست استفاده کردن از هر بار شارژ کامل باتری مک‌بوک، نه تنها باعث می‌شود که برای مدت بیشتری از لپ‌تاپ خود استفاده کنید، بلکه فواید طولانی مدت هم به دنبال دارد.

برای اینکه از هر بار شارژ باتری مک‌بوک خود بهترین بهره را ببرید باید چند نکته برای کاهش مصرف باتری را رعایت کنید. اول از همه، نور صفحه نمایش را کم کنید. اکثر اوقات شما نیازی به بیشترین حد روشنایی صفحه ندارید، ضمن اینکه اگر روشنایی صفحه نمایش زیاد باشد می‌تواند به چشمان شما صدمه بزند. روشنایی صفحه ارتباط زیادی به میزان باتری مصرفی دارد، پس با این کار قطعا متوجه تغییرات بزرگی در عمر باتری مک‌بوک خود خواهید شد.

نرم‌افزارها و اتصالات فرعی هم می‌توانند مقدار زیادی از شارژ باتری را مصرف کنند، پس نرم‌افزارهایی که فعلا با آن‌ها کار ندارید را ببندید – به خصوص نرم‌افزارهایی که احتیاج دارند به اینترنت متصل شوند تا هر چند دقیقه یک بار اطلاعات خود را تازه کنند. نرم‌افزارهای شبکه‌های اجتماعی و پیام‌رسانی، آیتونز، دراپ‌باکس، فیس‌تایم و اسکایپ از جمله نرم‌افزارهایی هستند که به کانکشن احتیاج دارند، پس باتری زیادی مصرف می‌کنند. با رفتن به بخش System Preferences > Security & Privacy > Firewall > Firewall Options می‌توانید انتخاب کنید که کدام نرم‌افزار اجازه دارد از کانکشن‌های موجود استفاده کند یا اگر خواستید، دسترسی همه نرم‌افزارها به کانکشن‌ها را قطع کنید.

MacBook Battery Callibrating05

اگر به اینترنت نیازی ندارید، بهتر است کانکشن وای فای را از سیستم‌ عامل قطع کنید چون این کار تاثیر زیادی روی صرفه‌جویی در مصرف باتری دارد. ضمنا اگر از کیبورد یا موس بلوتوث استفاده نمی‌کنید، دلیلی ندارد بلوتوث سیستم را مدام روشن نگه دارید. اگر لوازم جانبی‌ای دارید که از طریق USB یا Thunderbolt به لپ‌تاپ‌تان متصل است و فعلا نیازی به آن‌ها ندارید، آن‌ها را از لپ‌تاپ جدا کنید چون این لوازم جانبی هم در مصرف باتری تاثیرگذار هستند.

تعویض باتری مک‌بوک

متاسفانه در ایران هیچ تعمیرگاه مجازی برای دیوایس‌های شرکت اپل وجود ندارد، پس اگر تصمیم گرفتید باتری مک‌بوک خود را عوض کنید باید آن را به دست کسی بسپارید که از تخصص او در این کار مطمئن هستید. البته اگر بخواهید، خودتان هم می‌توانید این کار را انجام دهید و می‌توانید از iFixit به عنوان راهنما استفاده کنید، هر چند توصیه می‌شود که این کار را به یک فرد متخصص واگذار کنید.

مرجع: Makeuseof

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 3 دیدگاه
 1. کالیبره کردن باتری فقط برای مکبوک هایی است که باتری ان ها جدا می شود. یعنی مدل های قدیمی تر از ۲۰۰۹ . اما مکبوک هایی که مدل ۲۰۰۹ به بعد هستند و باتری داخلی دارند نباید کالیبره شوند.
  این هم منبع حرفم :
  https://support.apple.com/en-ap/HT201575
  لطفا متن رو اصلاح نمایید تا باتری دوستان خراب نشود.
  با تشکر

  1. صحبت شما کاملا صحیح می باشد، لطفا دوستان دقت داشته باشند.

 2. سلام.
  یک لپ تاپ لنوو z510 داشتم که باتری داخلی بود و بعد ۶ ماه باتریش سوخت.حالا قصد دارم مک بوک ایر بخرم. این سری لپ تاپ های اپل باتری داخلی هستن؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *