متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

مک بهتر است یا ویندوز؟ ( بررسی و مقایسه مک و ویندوز )

12345 (4 نظر - میانگین: 4٫00 از 5)
Loading...
22,688

همان طور که می دانید جنگ میان طرفداران و دوست داران مک (مکینتاش ) و ویندوز چند دهه ای است که به قوت خود باقی مانده است و همچنان رو به درازا می رود و ادامه دارد.امروز ، در این مقاله قصد دارم تا برای کاربران خوب و محترم گویا آی تی ، مقایسه ای جامع ، و در عین حال شفاف از این دو سیستم عامل پر طرفدار امروزی داشته باشم.امید است تا در این مقاله تصویر روشنی از نقاط قوت و ضعف ، جنبه های گوناگون و عملکردهای خاص هر کدام از این دو سیستم عامل را شرح دهم.اگر از افراد مختلف در رابطه با برتری هرکدام از این دو سیستم عامل بر دیگری سوال بپرسید ، عده ای جانب دارانه طرفداری ویندوز را می کنند و عده دیگری هم طرفداری مک را ! اما حق انتخاب باشماست ! بنابراین تا انتهای این مقاله ، گویا آی تی را همراهی نمایید تا با چشمانی کاملا باز ؛ خودتان بتوانید پاسخ سوال بالا را بدهید و تصمیم گیری نمایید.

k-bigpic

در این مقاله سعی شده تا هیچ گونه عقاید شخصی بیان نشود.هیچ گونه تبلیغ یا موضع گیری روی ویندوز یا مک نیز انجام نگرفته است ؛ فقط و فقط قصد مقایسه این دو سیستم عامل محبوب را در زاویه دیدی منصفانه دارم.همین جا اعلام می کنم که از دوستانی که این مقاله را کامل خواندند درخواست دارم تا در بخش نظرات ، حتما نقطه نظرات خودشان را در میان بگذارند تا از آن ها بهره مند شویم.

» هزینه های بالای سخت افزار مک !

بسیاری از خریداران مک معتقد هستند که جمع کردن و خریدن یک سیستم مک برای شما با قیمت فراوانی تمام می شود و مقرون به صرفه نیست.در نگاه متقابل این گرانی قیمت مک ، طرفداران آن بر این باورند که علی رغم گران بودن تجهیزات این سیستم ، آنچه که شما بدست می آورید بسیار ارزشمند تر است ! همان طور که می دانید هماهنگی و یکپارچگی سخت افزاری و نرم افزاری مک اثبات شده است و همچنین کارایی و کیفیت آن نیز زبان زد است.همین طور از مزایای اکوسیستم اپل نیز بهره مند است! این دو نقطه نظری که مطرح شد ؛ کاملا صحیح و دارای احترام هستند اما یکی از موضوعاتی که پیرامون مک مطرح می باشد ، محدودیت های خاصی است که سخت افزار های مک دارند.فرض کنید شما به دنبال سیستمی هستید که قصد ارتقاء سخت افزاری آن را پس از خرید و استفاده دارید ( راه دور نمی رویم ! مثلا حافظه RAM را در ذهنتان تصور کنید ) ، با توجه به محدودیت های سخت افزاری مک ، شما فقط می توانید از سیستم مکی استفاده کنید که با حداقل قیمت چیزی در حدود ۲۴۹۹ دلار برای شما خرج بر می دارد! حتی نمی توانید از مدل های پایین تر مک پرو (“Mac Pro”) استفاده کنید.همچنین اگر به دنبال سیستمی در مک می گردید که از لحاظ مالی ، قیمت به مراتب پایین تری را داشته باشد ، در نهایت با مدل هایی مواجه می گردید که توانایی ارتقاء ندارد ! و طبیعتا کارایی آن ها نیز پایین تر می باشد.مثلا اگر بخواهید بازی های کامپیوتری روز دنیا را با این سیستم های ارزان مک انجام دهید ، باید به شما بگویم که این کار شدنی نیست ! راه حل این مشکل در موضوعات مربوط به “هکینتاش” (hackintosh) است.

mac1

در واقع با این کار شما فقط سیستم عامل مک را بر روی ویندوزتان نصب می کنید.با این ترفند شما با یک تیر دو نشان زده اید ! هم توانایی ارتقاء سخت افزاری را دارید و هم این که با هزینه ای پایین ، از سیستم عامل مک بهره می برید.

» نرم افزار های مخصوص ویندوز از مک بیشتر است !

نقطه قوتی که طرفداران ویندوز به آن اهمیت می دهند ، وجود هزاران نرم افزار مخصوص ویندوز است. برای مثال باید گفت که ، تنها در فروشگاه نرم افزاری ویندوز (Windows Store) ، بالای ۵۰ هزار عدد نرم افزار ثبت گردیده و در مقام مقایسه ، نرم افزار های ثبت شده مخصوص مک در مک اپ استور (Mac App Store) ، تنها حدود ۱۴ هزار عدد برنامه است.پس ویندوز در این زمینه گوی سبقت را از مک برده است.البته باید به نکته ظریفی هم اشاره داشت ! عددی که از میزان تعداد برنامه های مخصوص ویندوز اعلام کردم ، شامل برنامه های مخصوص تبلت ها نیز می باشد ! بنابراین نمی شود فقط روی این عدد تکیه کرد و مدعی شد که تا این حدود نرم افزار ؛ برای ویندوز رومیزی موجود است.

original

کاربران مک در مقابل این اعداد و ارقام موضع می گیرند و شاخص دیگری را مطرح می کنند.شاخص کیفیت نرم افزار ها ! آن ها اذعان دارند که کمیت نشان دهنده کیفیت نیست و درست است که تعداد نرم افزارهای ارائه شده برای ویندوز رقم بالاتری است اما نرم افزار های سیستم عامل اپل از نظر رده کیفی قابل قیاس با ویندوز نیستند و از ویندوز بالاتر هستند.چون قرار شد جانب دارانه این مقایسه را انجام ندهم باید بگویم که به هر حال چه بخواهیم و چه نخواهیم ، بر روی هر سیستم عاملی نرم افزار های خوب و بد وجود دارد و نمی توان فقط اذعان داشت که تمامی نرم افزار های این پلتفرم از پتلفرم رقیبش بالاتر است.اما آنچه تا به اینجای کار از لحاظ آماری و مستند داریم ، تعداد برنامه های بیشتر و فراگیرتر ویندوز نسبت به مک است.حتی اگر بخواهیم از لحاظ حوزه عملکرد و موضوع ، نرم افزارها را رنج بندی و دسته بندی کنیم ، باز هم مشاهده خواهیم کرد که در حوزه های پخش مدیا و ابزارهای پیام رسان باز هم برتری عددی مربوط به ویندوز می شود و کفه سنگینی ترازو به سمت ویندوز است. البته باید به این موضوع اشاره داشت که هر دو سیستم عامل ویندوز و مک ، نرم افزارهای استاندارد و مخصوص خود را دارند که بر روی پلتفرم دیگری قابل استفاده نیستند.

» انعطاف پذیری ویندوز بیشتر است !

درست است که سیستم عامل “OS X” اپل مانند ios محصور شده و محدود نیست اما اصلا نمی شود از این حقیقت چشم پوشی کرد که میزان انعطاف پذیری سیستم عامل آن ها در نسبت با ویندوز به مراتب پایین تر است.بگذارید دیدگاه یک فروشنده سخت افزار را که بی ربط با این مسئله نیست را برایتان باز گو کنم.بیشتر کامپیوتر های شخصی ویندوز را می توان به هرآن چه که خریدار تمایل دارد ارتقا داد و بروز کرد اما مک این انعطاف را ندارد. کاربران ویندوز از این که هرچیزی را که نیاز دارند به طور خاص تولید می شود بهره مند هستند اما مک از سخت افزار ها و برنامه های قدیمی تر آن چنان که باید و شاید پشتیبانی نمی کند.

original (1)

کارشناسان معتقدند که بیش از نود و هشت درصد مردم ؛ از کامپیوترهای ویندوزی استفاده می کنند و یا حداقل برای رفع نیاز های روزانه خود در خانه یا آفیس های کاری ، با کامپیوتر های ویندوزی سرو کله می زنند.از انعطاف پذیری بالای ویندوز باید بگویم که ، قابل اجرای همزمان جدید ترین برنامه ها در کنار قدیمی ترین آنهاست ! حتی برنامه های وابسته به داس (DOS) را نیز پشتیبانی می کند.نکته کلیدی و حائز اهمیت انعطاف پذیری بالای ویندوز این است که کامپیوتر های آماده ویندوزی را می توان از هزاران شرکت مختلف فعال در این زمینه تهیه کرد و یا این که خود کاربر ( بسته به نیازی که دارد ) ؛ شخصا دست به کار شده و قطعات سخت افزاری را جدا جدا تهیه کند و اسمبل ( سرهم کند ) کند و درنهایت به نصب ویندوز بر روی آن بپردازد.این کار شاید در ابتدا کار هرکسی نباشد و سخت به نظر آید اما پس از گذشت اندکی زمان و کسب تجارب در این زمینه ؛ این مهارت را بدست می آورید.

» ویروس های مک کم تر است و نگهداری سیستم های مک ساده تر می باشد !

 از موضوعات داغ و قابل بحث میان دوست داران و علاقه مندان دو سیستم عامل مک و ویندوز ؛ نگهداری سالم از سیستم و وجود ویروس ها و کرم های کامپیوتری است.حتی طی یک ادعای قدیمی تر که دیگر امروزه این ادعا رد شده است و کاملا نا صحیح است ؛ برخی اذعان داشتند که مک عاری از هرگونه ویروس و بد افزار است و ویروس نمی گیرد ! اما از حقیقت هم نباشید چشم پوشی کنیم که مک ویروس های کمی دارد و به همین دلیل است که اکثر کاربرانی که از مک استفاده می کنند ، بدون نصب هرگونه آنتی ویروسی به خوبی از کار با مک رضایت دارند.اما کافیست سابقه خراب اپل در رابطه با مقابله با حفره ها و مشکلات امنیتی را گذری ورق بزنید تا به این تنیجه برسید که این حال و اوضاع و کم بودن ویروس های مخرب مک تا بدین لحظه ؛ کاملا مقطعی است ! در مقام مقایسه ؛ ویندوز نسبت به مک دارای انواع و اقسام بدافزار و ویروس های مخرب است ( تا دلتان بخواهد ! ) .

images

حتی خود سیستم عامل ویندوز نیز دارای حفره های متعدد امنیتی است.خودتان خوب می دانید که امروزه هر کاربری که با ویندوز سرو کار دارد نیاز دارد تا آخرین و به روز ترین بسته ها و پکیج های امنیتی را نصب نماید تا از شر حملات بدافزار ها و ویروس ها در امان بماند.ویندوز در نسبت به مک ، نیازمند مراقبت و توجه بیشتری است .برنامه های امنیتی منتشر شده از سوی مایکروسافت مانند “Microsoft Security Essentials” و “Windows Defender” برای ویندوز ۸ ؛ نشان از تکاپو مایکروسافت در جهت مقابله با ویروس ها و حفره های امنیتی ویندوز دارد.

البته همانطور که  اطلاع دارید نسخه های رایگان از محصولات دیگر کمپانی ها ، برای مقابله با ویروس های ویندوز موجود است که می توانید از آن ها نیز استفاده نمایید ( البته من خودم شخصا از “Microsoft Security Essentials” استفاده می کنم و کاملا راضی هستم ).مشکلات امنیتی دایره وسیع تری را شامل می شود که در این دایره انواع کلاهبرداری های سودجویان ، حملات طرح ریزی شده و دام های سر راه مرورگر ها نیز به چشم می خورد.شاید این سوال در ذهن شما شکل گیرد که حملات طرح ریزی شده (مهندسی شده) چیست ؟

اگر بخواهم تعریف دقیقی از این حملات داشته باشم باید بگویم که این قبیل حملات توسط لینک ها (پیوندها) انجام می گیرد.مثلا شما به دنبال دانلود یک برنامه خاص هستید.به اجبار یا به اشتباه روی لبنک دانلود کیلیک می کنید ولی به صفحات دیگری هدایت می شوید و آلوده می شوید.یا اینکه تولباری را (نوار ابزار) از اینترنت دریافت کرده اید و بر روی مرورگر خود نصب کرده اید ، اما این تولبار یک بدافزار است و شما را آلوده می کند.اما آیا کسانی که از مک استفاده می کنند نیز امکان دارد دچار این در دسر ها شوند؟در پاسخ به این سوال باید بگویم که چون برنامه های آنتی ویروس بر روی سیستم مک ندارند مقاومت سیستمشان در قیاس با ویندوزی که آنتی ویروس دارد بسیار پایین تر است.

» هر دو سیستم عامل مناسب برای طراحان و گرافیست ها :

در گذشته ، در دهه های هشتاد و نود میلادی سیستم های مک خودشان را در دل گرافیست ها جا کردند و شهرت خوبی را در کارهای گرافیکی کسب نمودند.می شود گفت که در آن زمان ؛ مک اولین و آخرین گزینه انتخابی طراحان و گرافیست ها بود.بسیاری از طراحان حال حاضر که در گذشته هم با مک سروکار داشتند هنوز بر این باورند که در زمینه طراحی و کار گرافیک فقط و فقط بایستی مک را باور داشت ! اما در حقیقت باید بگویم که در حال حاضر هم ویندوز و هم مک هر دو ؛ در زمینه پشتیبانی سخت افزاری و نرم افزاری و سازگاری در زمینه کار با فایل های حجیم ؛ برای طراحان به هم نزدیک می باشند و از لحاظ کارایی به خوبی پاسخگوی نیاز گرافیست ها هستند. شاید در جایی مشاهده کرده باشید که بعضی از طراحان از سیستم های چند مونیتوره (چند نمایشگر) برای طراحی های خود استفاده می کنند.برخی از گرافیست های امروزی برای سیستم های چند مونیتوره خود ، از ویندوز استفاده می نمایند !

images (1)

دلیل این کارشان هم پشتیبانی هرچه بهتر از نمایش اطلاعات برای این سیستم های چندین مونیتوره است و دلیل دیگر هم سرعت بالای ویندوز ، روی این سیستم ها می باشد.البته طراحان سنتی هم هنوز موجود هستند که به محصولات اپل در این زمینه توجه بیشتری دارند.شنیده ها حاکی است که حتی برخی از طراحان و گرافیست ها برای انتخاب مک دلیل جالب و منحصر به فردی دارند ! آن ها اذعان دارند که جدای از مسائل فنی مک ؛ ظاهر زیبای آن مورد توجه طراحان قرار گرفته است و این ظاهر زیبای محیط داخلی ، باعث می شود که آن ها را به سمت مک سوق دهد.

البته از حق نگذریم ؛ مک کدیریت خوب و قوی ای بر فونت های ( قلم های ) نمایش داده شده دارد و پیش نمایش های مورد احتیاج کاربر را به خوبی فراهم می آورد و این مزیتی برای مک محسوب می شود.تا به اینجای بحث اگر بخواهم یک نتیجه گیری مفید و مختصر داشته باشم باد بگویم که هم مک و هم ویندوز ، دارای نقاط قوت و نقاط ضعف هستند و اگر بخواهیم این دو را در مقام مقایسه با هم ببینیم و  بگوییم که کدام بر دیگری چیره تر است ، صادقانه باید بگویم که نیروی هیچ کدام بر دیگری نمی چربد ! به نظرم در مورد انتخاب مک یا ویندوز بیشتر باید سلیقه را در این انتخاب دخیل داد و البته مهم تر از آن بودجه مالیست که تعیین کننده است !

ویندوز تجربه های بهتری از بازی کردن را ارائه می دهد !

همان طور که پیش تر عرض کردم ، سخت افزار های رسمی کمپانی اپل ، فقط تعدادی از کارت گرافیک های محدود را ساپورت می کند.اگر اخبار بازی های روز دنیا را دنبال کنید متوجه می شوید که بازی های به مراتب بیشتر و محبوب تر برای سیستم عامل ویندوز در بازار عرضه می شود.در برخی موارد هم که فقط بازی منتشر شده روی پلتفرم اختصاصی ویندوز نصب و اجرا می گردد.در یکلام باید بگویم که در این زمینه مک از ویندوز عقب می افتد و ویندوز گوی رقابت را می برد ! چرا که ویندوز در این حوزه ؛ توانایی های بیشتری در نسبت با مک دارد و مک حرفی برای گفتن ندارد.

در ابتدای مقاله خدمت شما بزرگواران گویا آی تی عرض کردم که میان طرفداران مک و ویندوز همیشه اختلاف نظر است و هرکدام سعی دارند سیستم عامل محبوب خود را برتر جلوه دهند.اما جالب است که در حوزه بازی های رایانه ای ؛ تعداد کمی از طرفداران این دوسیستم عامل باهم چانه زنی می کنند.شاید دلیل این ماجرا این باشد که به طور واضح و مشخص همه می دانند که بازی ها ، سخت افزارهای مناسب و قابل نیاز و ابزار های تنظیماتی کمی را در حوزه بازی برای مک می یابید.در مورد هکینتاش در ابتدای مقاله توضیح دادم.

images (2)

اگر ما هکینتاش را نیز روی ویندوز نصب کنیم ( سوار کنیم ) ، باز هم خروجی شما اصلا رضایت بخش نیست ! علت این است که شما نمی توانید از توان پردازنده گرافیکی با همان GPU آن طور که نیاز دارید استفاده نمایید.حتی دیده شده است بازی ای که برای دو سیستم مک و ویندوز به طور مشترک قابل اجراست در ویندوز نسبت به مک بهتر اجرا می گردد.

» هر دو سیستم عامل در امر یادگیری دشواری های خاص خودشان را دارند !

یکی از شهرت های دیگر مک ؛ به جنبه ها و ساختارهای بصری آن بر می گردد.البته اگر از کاربران ویندوز هم سوال کنید به شما این جواب را خواهند داد که ویندوز هم سیستم عاملی بصریست! حال می خواهیم به این موضوع بپردازیم که ؛ اگر فرد آماتوریم هستیم و می خواهیم از صفر به یادگیری سیستم عامل بپردازیم ، مک آسان تر است ؟ یا ویندوز ؟

images (3)

یادگیری اینترفیس گرافیکی کاربر یا GUI -Graphical User Interface ؛ در هر دو سیستم عامل دشواره های خاص خود را دارد.فرض کنید فقط بلد هستید کامپیوترتان را روشن کنید ! حال که وارد صفحه اصلی سیستم عامل (دسکتاپ) ؛ شدید ناخواسته کیلیک کردن روی آیکون های مختلف موجود بر روی صفحه را خودکار ، خواهید آموخت.اگر در رابط کاربری مک مشکل دارید مطمئن باشید در ویندوز هم به مشکل برخواهید خورد و بلعکس ! به شخصه پس از چند سال سروکله زدن با اینترفیس گرافیکی ویندوز ، به سراغ مک و لینوکس رفتم و باید اعتراف کنم که مشکل چندانی نداشتم و به سرعت نحوه کار با آن ها را باد گرفتم.البته نباید منکر این شد که هر سیستم عاملی به خودی خود ؛ بخش هایی دارد که برای تازه واردین کار با آن گیج کننده است.

سوالی که در ذهن ما مطرح می شود این است که واقعا چرا OS X شهرت خوبی برای داشتن اینترفیس گرافیکی دارد ؟ در ابتدا شاید بگوییم تاثیر تبلیغات و حجمه آن است اما کارشناسان معتقدند که تجربه سرو کله زدن و کار با OS X در نسبت به ویندوز بسیار بصری تر است ! به عنوان مثال فرآیند تغییر نام فولدر و فایل ( Rename ) در ویندوز را به خاطر دارید ؟ این روند در مک بسیار متفاوت تر بوده و کاملا شهودی و آسان تر است در نسبت به ویندوز.البته هیچ انسان عاقل و بالغی نمی تواند ادعا کند که مک یا ویندوز عاری از هرگونه باگ و مشکل است.شاید بتوان گفت اصلا وجود نرم افزارهایی که روزانه برای مک و به خصوص ویندوز عرضه می شوند ؛ در حقیقت نقش مکمل سیستم عامل را ایفا می کنند و نیازمندی های غایب سیستم عامل را برای کاربران به نوعی جبران می کنند.توصیه می کنم کاربران آماتور و تازه کار زمانی را برای کار با ویندوز کنار گذارند و زمانی را هم به سروکله زدن با مک ؛ تا بدون هیچ گونه جانب داری ای خودشان انتخاب مناسب را داشته باشند.

» درباره لینوکس چه می دانید ؟

images (4)

درست است که در این مقاله بر روی سیستم عامل ویندوز و مک فوکوس کرده ایم اما بد نیست حالا که صحبت از سیستم عامل ها شده است کمی هم راجب به “لینوکس” صحبت کنیم. عده ای از کاربران ممکن است مک را بدلیل ارائه تجاربی مبنی بر “یونیکس” (UNIX) ترجیح دهند علاوه بر اینکه مک کمبود نرم افارهای کاربردی تجاری را هم برطرف ساخته است.اما عده ای به دلیل قابلیت های شخصی سازی قوی لینوکس به آن وابسته و علاقه مند هستند.

» ایستگاه آخر ! جمع بندی :

پس از خواندن این مقاله نسبتا طولانی نوبت به جمع بندی مطالب گفته شده می رسد.آیتم های برتری مک و ویندوز را برایتان بسیار کوتاه و به صورت چکیده عرض می کنم.

دلایل برتری سیستم مک :

 • مک مراقبت کمتری نیاز دارد
 • ویروس ها و بدافزار های کمی به مک یورش می برند.
 • مک تجربه ای مبتنی بر یونیکس رائه می کند.
 • اکثر نرم افزار های مک بر روی رابط کاربری (اینترفیس کاربری) فوکوس کرده اند.
 • سایر محصولات اپل را به آسانی می توانید به مک متصل سازید.

دلایل برتری ویندوز :

 • قابلیت انعطاف سیستم عامل ویندوز هم از منظر سخت افزاری و هم از منظر نرم افزاری بیشتر است.
 • جدید ترین سخت افزار ها توسط ویندوز ساپورت می شوند.
 • نرم افزارهای کاربردی تجاری منتشر گشته برای ویندوز بسیار فراوان می باشد.
 • بازی های رایانه ای در ویندوز بسیار حرفه ای تر اجرا و ساپورت می شوند.
 • ساپورت و پشتیبانی ویندوز از موزیک پروداکشن بهتر است.
 • ویندوز بستری مشترک برای میلیون ها کاربر در سراسر نقاط کره خاکی ارائه می دهد.

اگر بخواهیم به نقاط مشترک این سیستم عامل ها نیز اشاره کوتاهی داشته باشیم ؛ میزان سختی و آسانی یادگیری و کار با آنها را اشاره می کنم. شرایط طراحی برای طراحان و گرافیست ها نیز جز در موارد خاص تقریبا یکسان است.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
77 دیدگاه
 1. سید جلال می‌گوید

  خیلی مفید بود ، ممنونم

  1. سهیل دارائی می‌گوید

   خواهش می کنم جلال جان؛نظرات شما دوستان باعث دلگرمیست

 2. alireza می‌گوید

  سلام.خیلی ممنون مقاله بسیار عالی بود.من خودم هر ۳ سیتسم عامل را تجربه کردم و همانطور که اشاره کردید فقط به نوع کاربری این ها بر میگردد.

  1. سهیل دارائی می‌گوید

   خواهش میکنم علیرضا جان

 3. آرش تهرانی نزاد می‌گوید

  سلام خیلی عالی بود
  به نظر من برای
  گیمر ها : ویندوز
  برنامه نویس ها : لینوکس
  گرافیست ها : مکینتاش

  1. سهیل دارائی می‌گوید

   سپاس از نظر شما آرش جان ؛ من هم باشما هم نظر هستم

  2. RaminMT می‌گوید

   بنده به عنوان برنامه نویس وب ترجیحم روی هر دو سیستم مک و لینوکس هست در وهله اول
   ————————————————
   نکته ای که خیلی از چشم دور موند این هست که برخی کارها مثل آهنگسازی و تنظیم و همینطور برنامه نویسی نیاز به تمرکز بالایی داره اما نوتیفیکیشنهای بی پایان ویندوز این تمرکز رو از آدم میدزده ولی مک تو این زمینه خوب عمل کرده

  3. سهیل دارائی می‌گوید

   ممنونم از دیدگاهت رامین جان ؛ اگر اشتباه نکنم بیشتر آهنگساز ها هم کار با مک رو ترجیح میدن دیگه ؟

 4. فاطمه قنبری می‌گوید

  سلام
  خیلی ممنون مقاله بسیار عالی بود

  1. سهیل دارائی می‌گوید

   خواهش میکنم خانم قنبری ؛ سپاس از نظرتون ، باعث دلگرمیه

 5. امیر می‌گوید

  با عرض خسته نباشید و تشکر بابت مقاله خوبتون.
  به شخصه هم از ipad,iphone,mac استفاده میکنم یا به قول شما از اکوسیستم اپل استفاده میکنم.باید بگم کارکردن با GUI محصولات اپل بسیار راحت ولی این نکته که برای mac مشکلات نرم افزاری مخصوصا تو کشور ما به دلیل مسال مختلف زیاده در حدی که ویندوز رو در کنار os x روی mac استفاده میکنم.

  1. سهیل دارائی می‌گوید

   بله این مشکلات نرم افزاری برای مک در ایران هم نکته خوبی بود که اشاره کردین ؛ سپاس امیر جان

 6. hamid می‌گوید

  کار با ویندوز خیلی راحتتر از سیستم عاملهای دیگر است و نرم افزارهای مایکروسافت مانند افیس و… به قدری پرترفدار است که اگر نسخه مخصوص مک ان توسط مایکروسافت منتشر نشود منجر به کاهش کاربران مک میشود که این وابستگی کاربران مک به برنامه های ویندوز را بازگو می نماید.
  یکی دیگر از برتریهای ویندوز پوشه بندی درایو ها چه در هنگام نصب ویندوز و بعد از نصب آن است.

  1. سهیل دارائی می‌گوید

   سپاس از دیدگاهت حمید جان ؛ در رابطه با آموزش کار با ویندوز همونطور که اشاره شد ؛ یادگیری اینترفیس گرافیکی کاربر یا GUI -Graphical User Interface ؛ در هر دو سیستم عامل دشواره های خاص خودشو داره ولی خب یجورایی اکثر ماها با ویندوز راحت تریم و مک یجور استثناء شده برامون و معدود کسانی هستن که با مک سروکله می زنن.من فک کنم یکی از دلایلش هم تخصصی بودن بیشتر مک باشه.ویندوز عمومیت بیشتری داره.

 7. گروه نرم افزاری پارتیا می‌گوید

  درود بر شما.
  سپاس از اطلاعات جالبی که منتشر کردید

  1. سهیل دارائی می‌گوید

   از شما هم برای دیدگاهتون تشکر می کنم ؛ باعث دلگرمیست

 8. Ehsan می‌گوید

  سپاس از شما به خاطر این مطلب
  به شخصه همون قدر که از اندروید خسته شدم از ویندوز هم دل خوشی ندارم اول به خاطر عدم هماهنگی درایوام با سری های مختلف ویندوز دوم به خاطر اینک خیلی از نرم افزار های ویندوز کاربردی نیستن مثلا میخوای یه پلیر نصب کنی باید هزار تاشو امتحان کنی تا ببینی کدوم خوبه و نیازتو جواب میده از این ویروسام که دیگه بگذریم.

  1. سهیل دارائی می‌گوید

   احسان جان ممنون از دیدگاهتون

 9. Alireza می‌گوید

  بدون اغراق بایدبگم کاملترین مقاله ای بود که تو این زمینه خوندم.من معتقدم که دلیل استفاده بیشتر افراد از ویندوز وجود نرم افزارهای کاربردی زیاد برای این پلتفرم و سازگاری این سیستم عامل با دامنه ی بسیار گسترده ای از سخت افزار هاست.
  از شما سپاس گزارم.

  1. سهیل دارائی می‌گوید

   متشکرم علی رضا جان / دیدگاه های شما دوستان انرژی مضاعفی برای ادامه کار به من و سایر همکاران می بخشه

 10. محمد علی درویشی می‌گوید

  والا من اگر یک کاربر معمولی باشم و از دیدگاه یک client بخوام دیدگاهم رو بگم خوب شک نکنید که ویندوز بدون شک اول هست و برتر!
  اینو من نمی گم آمار جهانی هم میگه که ویندوز در بخش سیستم های خانگی با خیال راحت از بقیه سیستم عامل ها جلوتر هست! این خبرهایی هم که میاد میگه ویندوز در خطر سقوط و ویندوز بدرد نمیخوره و ویندوز دیگر محبوب نیست و …..همش چرندیات بعضی از وبسایت های خارجی و کارشناسایی هست که خوب با ماکروسافت مشکل دارند و یا از شرکت های رقیب پول میگرن!
  اما اگر بخوایم در بخش مخابرات و شبکه های کامپیوتری بحث کنیم اینجا دیگر سیستم های یونیکس و لینوکس بیس اصلا اجازه خودنمایی به هیچ کس نمی دن!
  حتی همین اندروید هم که دوستان گفتن بیس و هسته ی آن لینوکس هست و با کمی تغیرات در آن اسمش رو گذاشتن اندروید!!!!
  اگر به مک برسیم به نظر من خوبه ولی چه خوبی!!مک فقط تجاری کار می کنه!هدفش هم همینه.شاید این سیستم عامل توانسته باشه برای گرافیک کاران،آهنگسازان سیستم عامل خوبی بوده باشه اما برای شبکه کاران چی؟برنامه نویسان؟اهالی گیم؟سیستم های صنعتی؟سیستم های مالی؟

  1. سهیل دارائی می‌گوید

   محمد علی جان سپاس از نقطه نظرت

 11. محمد می‌گوید

  در دنیای کامپیوتر کلمه ای وجود دارد به نام”بستگی دارد…” یعنی هیچ کس (تاکید میکنم هیچ کس) نمی تواند ادعا کند این سیستم عامل بهتر و ان یکی ضعیف تر است . در مورد انتخاب سیستم عامل همیشه ۳ چیز در وهله اول مد نظر است: اول بودجه مالی ، دوم نوع تقاضای شما از سیستم عامل و سوم پشتیبانی از سیستم عامل مورد نظر…سیستم عامل ویندوز یک سیستم عامل نسبتا ارزان و با پشتیبانی خوب و دارای انعطاف پذیری قوی است.(منظور از انعطاف پذیری ،سازگاری با سایر سخت افزارها و قابلیت سازگاری با اکثر نرم افزارهاست ) . سیستم عامل مک یک سیستم عامل گرانقیمت و غیر قابل انعطاف (در بسیاری از موارد سیستم عامل مک بدون اتصال به اینترنت کارایی ندارد و اکثرا فقط خانواده محصولات اپل را می پذیرد و محصولات نرم افزاری ان اکثرا مجانی نیست.) و دارای پشتیبانی محدود فقط برای هر نسخه خاص است. سیستم عامل لینوکس یک سیستم عامل ارزانقیمت (کد باز)و با انعطاف پذیری نسبتا پایین و بدون پشتیبانی است(این بدان معنی است که شما نمی توانید این سیستم عامل را بر روی هر سخت افزاری نصب کنید مثلا لب تاپ ها، چون داریورهای مربوطه در بعضی موارد اصلا وجود ندارند.)
  اما در ایران :
  بیشتر کاربران بازی ها و کاربران نرم افزارهای حسابداری ، اماری،معماری،شبیه سازی،اموزشی،شبکه ای،دانشجویان و… ترجیح می دهند از ویندوز استفاده کنند، به علت مقرون به صرفه بودن سیستم عامل ویندوز…بنده به شخصه کمتر افرادی را دیده ام در ایران که از سیستم عامل اپل برای مقاصد حرفه ای استفاده کنند(مگر مراکزی با بودجه های بالا مثل صدا و سیما و یا برای کارهای س معی و بصری) .اکثر افراد از جنبه فخر فروشی به سراغ اپل میروند. با اینکه در خیلی موارد اپل به شما اجازه عملکرد وسیع نمی دهد .مثلا در ایفون شما نمی توانید براحتی شماره های موجود در گوشی را به سیم کارت انتقال دهید. اما لینوکس که در ایران تازه در ابتدای کار است و مورد استفاده بیشتر شبکه ای دارد .ان هم نه درسطح کاربران اولیه شبکه ،بلکه برای طراحان شبکه های کامپیوتری در رده های سرور به بالا وگرنه در بقیه موارد مانند گرافیک و بازی های گرافیکی حرف چندانی ندارد.
  در نهایت باید گفت بهتر بجای اینکه از هر سیستم عامل یک خورده یادبگیریم و ادعا کنیم به ان مسلط هستیم…برویم و یک سیستم عامل را بصورت حرفه ای و کامل یاد بگیریم .(البته اطلاعات داشتن نسبت به سایر سیستم عامل ها بدنیست ولی ادعا درمورد اینکه من “بلدم” کمی جسارت میخواهد.)

  1. سهیل دارائی می‌گوید

   محمد جان سپاس از دیدگاهت

  2. محمد می‌گوید

   فک کنم شما فقط اسم لینوکس رو شنیدید و اونو تجربه نکردید که اینو میگین یا شایدم شما هنوز تو سال ۱۹۹۱ گیر کردین و درجا میزنین بهتره خودتونو به روز کنین

  3. سهیل دارائی می‌گوید

   نمیدونم چرا شما این طور برداشت کردید … اما قضاوت عجولانه و بی شناخت به نظر من کار درستی نیست !

 12. سجاد می‌گوید

  در بحث ویروس های ویندوز و مک یه نکته هست، واین اینکه چونکه ویندوز درصد بیشتری از کاربران دنیا رو به خودش اختصاص میده پس ویروس نویسها هم برای گسترش بیشتر ویروسشون رو به ویندوز آوردن و این دلیل نمیشه که بگیم ویندوز ضعیفتر عمل میکنه در مقابل ویروسها در ضمن ویندوز بیشتر محک میخوره و نقاط ضعفش برطرف میشه.اگه مک یا لینوکس هم کاربراش بیشتر بشن مطمئناً هکرها و ویروس نویس ها به سراغش حتما میان…

  1. محمد می‌گوید

   دوست گرامی شما باید به صورت تخصصی بحث کنی نه اینکه بگی چون لینوکس کاربراش کمتره براش ویروس نمینویسن

  2. سهیل دارائی می‌گوید

   سجاد جان سپاس از دیدگاهت

 13. پارمیس می‌گوید

  من خیلی دوست داشتم تجربه سیستم مک رو داشته باشم.روی لپ تاپ خودم ویندوز هشت دارم.کما بیش راضی هستم.ولی همیشه شنیده بودم که سرعت مک بسیار با لاتر از ویندوز هست.تو خاموش و روشن کردن و تو اجرای برنامه ها.ولی تو این مقاله چیز خیلی زیادی در این مورد گفته نشده.راستش من این مقاله رو که خوندم یه جوارایی پشیمون شدم و فکر می کنم که با این حال ویندوز بیشتر به درد ما ایرانیها می خوره.ولی اگه بشه راجع به سرعتش بگید چون برام مهمه.ممنون می شم.

 14. نازنین می‌گوید

  بسیار آموزنده بود سپاس

  1. سهیل دارائی می‌گوید

   سپاس از دیدگاهتون

 15. میلاد می‌گوید

  به خاطر مقاله خوبتون تشکر میکنم
  راستش من خودم یکی از طرفدارای نوت بوک اپل بودم و قصد خریدشو داشتم وقتی این مقاله رو خوندم نظرم عوض شد یه جورایی اپل از چشم افتاد
  به نظر من ویندوز کارایی بهتری تو ایران داشته باشه تا مک

  1. سهیل دارائی می‌گوید

   سپاس از دیدگاهتون
   هدف ما در گویا آی تی چنین قیاس هایی است که برای خرید یک محصول با چشمی باز چلو بریم و جوری نشه که بعد از خرید و صرف هزینه زیاد ؛ پشیمون شیم

 16. مهدی ش می‌گوید

  سلام مقاله خوبی بود و من خیلی تشکر می کنم. نظرم اینه که اگه همه عادت کنن از ویندوز مخصوصا ۷ و ۸ و ۸٫۱ استفاده کنن خیلی بهتره. چون اگه یه کاربری تازه وارد باشه که با مک عادت کنه کار کنه اگه جای دیگه مثل کافی نت بره کاری نمی تونه انجام بده. چون اکثر کافی نت ها دارای ویندوزن و شخص عادت کرده به مک نمی تونه با ویندوز کار کنه. به همین دلیل، به کاربران مبتدی و تازه کار پیشنهاد می کنم از ویندوز مخصوصا ۸٫۱ استفاده و عادت کنن تا اذیت نشن.

  1. سهیل دارائی می‌گوید

   سپاس از دیدگاهتون
   مهدی جان به نکته ظریفی اشاره نمودین

 17. رضا می‌گوید

  ممنون از مقاله قشنگتون.
  درکل واسه کسایی که امنیت مهمه مک، واسه کسایی که نگاره مهمه ویندوز.
  بازم ممنون

  1. سهیل دارائی می‌گوید

   سپاس رضا جان

 18. harven می‌گوید

  windows:تمام نرم افزارهای روز دنیا و بازیها اول برای ویندوز ۲-مورد استفاده در همه جا
  ۳-قابلیت هم خوانی با خیلی چیزها ۴-یاد گرفتنش از مک سختره ولی option بسیار زیادی داره که اصلا مک حرفی برای گفتن نداره ۵-قابلیت کاملا شخصی سازی دارد که مک بسیار ضعیف است (برای windows ریزترین نکات نوشتن role و قانون مدیریت امنیت و کنترل شبکه و…) ۶-از نظر سخت افزار کاملا قابل ارتقا میتوانید همه چیز را عوض کنید میتوانید راحت اور کلاک کنید سخت افزار ها را دست کاری کنید ۷-microsoft لقمه آماده نمیزاره دهنت تنبل خونه نیست تو کاربر هوش داری و باید بدونی سیستم چشه و چی نیاز داری و… ۸-سیستم کاملا باز همه کار میشه کرد (نیاز به سواد و علوم computer)

  mac:گرافیک زیبا ۲-روان کار میکند ۳-دارا بودن یک سری برنامه های آب دوغ خیاری مجانی برای نصب برای edit عکس و type مقاله و ..۴-بازی های حرفه ای را فراموش کنید ۵-جنگولک بازی و بازی با پنجره ها ی باز اینور انور میره پاییین بالا میپره فقط برای ظاهر سازی و جنبه زیبایی و نمایشی ۶- system preferences مک option بسیار کمی دارد و…….
  ۷-محصولات کیفیت خوبی دارن

  کلا:کاربر حرفه ای=windows کاربر در حد web گردی-facebook- ظاهر بین-یک عکس و فیلم و یک آهنگ گوش بده-فقط با یک برنامه کار کنه و تمام -دلخوش کردن به یک سری برنامه مجانی و بازی های مجانی =mac

  1. ناشناس می‌گوید

   دوست عزیز تا یک سیستم عامل رو تجروبه نکردید درباره ی آن سیستم عامل نظر ندهید

  2. علی می‌گوید

   با سلام
   دقیقا با harven موافقم
   ویندوز برای همه چه professional و چه amateur
   مک برای کسانی که ظاهربین هستند و ورجه وورجه کردن آیکون ها رو دوست دارن بهتره
   من لینوکس استفاده نکردم ولی ویندوز و مک رو میتونم با جسارت کامل مقایسه کنم

   مک در برابر ویندوز حتی یک به هزار (۱ به ۱۰۰۰) هم نیست
   مک رو میشه تنها با microsoft xp sp1 مقایسه کرد دیگه بیشتر از اوت جلوتر نرید که ابهت ویندوز رو خدشه دار میکنید

  3. حامد می‌گوید

   ویندوز نرم افزاری هست که مایکروسافت خیلی روش کار کرده و حتی از نظر روانشناسی هم خوبه
   مخصوصا اونایی که کارهای تخصصی کامپیوتر انجام میدن باید ویندوز انتخاب اول باشه
   بعضی ها هم میگن در کارهای گرافیکی لنگ میزنه که این مربوط به اون نرم افزار خاص میشه
   در ضمن ویندوز سیستم عاملیه که اگه میخوای درست کار کنه باید دقیق و بجا ازش استفاده کنی و بیخود سنگینش نکنی

  4. سهیل دارائی می‌گوید

   سپاس از دیدگاهتون

 19. amir می‌گوید

  با سلام . من مدتی است می خوام لب تاپ بخرم و کارم بیشتر برنامه نویسی و کانورت فیلم است ( دانشجو رشته ی نرم افزار کامپیوتر هستم ) . به نظر شما بین مک و ویندوز کدوم رو انتخاب کنم ؟
  لطفا نظر خودتون رو به ایمیلم ارسال کنید. ممنون
  Amir.hacker1994@gmail.com

  1. سهیل دارائی می‌گوید

   امیر جان شما خودت با توجه به استفاده ای که داری ؛ حتما متن بالارو بخون و جمع بندی کن

 20. hossein می‌گوید

  سلام . من رشته برق هستم می خواستم بدونم با توجه به اینکه اکثر اوقات با برنامه متلب کار میکنم(سنگینی برنامه و نیاز به خود برنامه ) و میکرو avr بهتره از ویندوز استفاده کنم یا مک ؟

  ممنون میشم نظر خودتون رو به ایمیلم ارسال کنید.

  1. مهرداد می‌گوید

   بهتون پیشنهاد میکنم کارتون رو با ویندوز ادامه بدید

 21. امین می‌گوید

  با سلام
  با تشکر از شما بابت این مقاله باید عرض کنم خدمتتون که من بیش از ۱۰ ساه کاربر ویندوز بودم و الان ۱ سالی هست که به طور کامل از مک استفاده میکنم و بیش از حد ساده و روان و کامل هستش ، و بی اغراق بگم که از همه لحاض فوقالاده است و تمامی نرم افزارهای مورد نیازم رو به راحتی براش تهیه کردم و بسیار بهتر از ویندوز هستند ! در مواردی هم با نسب یک نرم افزار ساده تمام برنامه های اساسی ویندوز رو میشه روش نضب کرد ، به هر حال من خیلی خیلی بیشتر از ویندوز پسندیدمش و البته کیفیت و بعضی کاراییهای اپل رو هم در نطر داشته باشید که هیچجا نمیتونید ببینید

  1. سهیل دارائی می‌گوید

   ممنونم امین جان که دیدگاه و تجربه کار با مک رو برامون به اشتراک گذاشتی

 22. معراج می‌گوید

  عالی بود دستتون درد نکنه . مفید بودند .

  1. سهیل دارائی می‌گوید

   لطف دارید “معراج” جان

 23. فرشید می‌گوید

  سلام،مرسی از مقاله ی کاملتون.من کارم میکس و مونتاژ و ساخت کلیپ های با حجم بالاست،تازگیها یک سیستم خیلی پیشرفته خریدم با سیستم عامل ویندوز،ولی موقع کار روی فیلمهای فول اچ دی و بالاتر بازهم مشکل دارم.سوالم اینه که،کسی هست که با مک میکس فول اچ دی انجام داده باشه؟آیا فیلم بصورت Realtime بخش میشه؟

  1. سهیل دارائی می‌گوید

   سپاس فرشید جان // با توجه به گرافیکی بودن مک همچین عملیاتی نباید دور از ذهن باشه اما خب توجه داشته باشید که مک متنوع است ! بسته به نیاز شما …

 24. مهرداد می‌گوید

  سلام
  مقاله ی کامل و جالب و صد البته جامعی بود
  اولا بابت این مقاله ازتون ممنونم آقا سهیل.
  دوما من میخوام لپتاپ بگیرم و رشتم هم نرم افزاره و همچنین از اونجایی که اکثر استادام لپتاپشون مکینتاش و اپل هست خیلی وسوسه شده بودم که این نوع سیستم رو بگیرم از طرفی هم خودم علاقه و وابستگی شدیدی به ویندوز و نرم افزاراش دارم.

  با خوندن این مقاله شخصا به این نتیجه رسیدم که فعلا همچنان روی ویندوز استوار باشم .

  بازم تشکر میکنم ازتون

  1. سهیل دارائی می‌گوید

   نظر لطفتون هست مهرداد جان // خوشحال شدم که مقاله تونست به شما کمکی کنه و خستگی کار از تنم بیرون آمد

 25. حامد می‌گوید

  با سلام خدمت دوستان
  از مقالتون خوشم اومد ولی اصلا تخصصی نبود و فقط موارد تجاری و عمومی رو مطرح کردین ولی مقاله ی خوبی بود

  ولی من میخوام چندتا مورد رو براتون بازگو کنم
  سیستم عامل ویندور مدیریت حافظه(RAM) خیلی خوبی داره ولی در سیستم عامل های مک و لینوکس حافظه بصرفه اصتفاده نمیشود
  سیستم عامل ویندوز و لینوکس سخت افزار خاصی را هدف نگرفته اند برای همین با درایور ها کار میکنند پس هسته این سیستم عامل ها (kernel) خیلی سبک تر از مک هست
  ولی در عوض مک با سخت افزار مناسبی که داره خیلی مچتر هست و کیفیت بهتری ارائه میدهد
  ویندوز و مک در خصوص شبکه ضعیف هستند ولی لینوکس قدرت بلامناعضه در شبکه دارد
  مک خیلی انحصاری هست این در حالی هست که ویندوز و لینوکس به همه کشور ها و ملل احترام میگذارند
  پردازش ها در ویندوز بصورت مووور اجرا میشه بخاطر پردازشگر های X86 و X64 اینتل این در حالیکه در مک و لینوکس بصورت میلی اجرا میشه یعنی تعداد پردازش هایی که در ویندوز با موفقیت اجرا میشه بیشتره ولی سرعت یکم کمتره
  ویندوز پردازش موازی واقعی ندارد یعنی میتواند یک پردازش را به چند پرادشگر بدهد ولی نمیتواند چند پردازش را به چند پردازشگر بدهد ولی لینوکس و مک پردازش موازی واقعی را تا قسمتی پشتیبانی میکنند مخصوصا لینوکس در این زمینه عالیه

  مدیریت حافظه سخت یا همون هارد دیسک در ویندوز خیلی خیلی عالیه این در حالیه که در لینوکس اصلا خوب نیست و مک هم به ویندوز نمیرسه

  ویندوز دیر بود بوت میشه این در حالیه که مک و لینوکس خیلی خیلی زودتر از ویندوز بالا میان

  نرم افزار ها در ویندوز ابتدا کنترل میشن بعد اجرا میشن و همچنین کل برنامه ابتدا لود میشه بعد اجرا میشه یعنی فایل های exe در ویندوز بصورت کامل در برنامه لود میشن بعد اجرا میشن به همین خاطر اجرای برنامه ها در ویندوز کندتر هست ولی در مک برنامه ها سریالی در حافظه لود میشن به همین خاطر سریع تر اجرا میشن
  در این مورد از لینوکس چیزی نمیدونم

  ویندوز و مک قسمت های گرافیکی رو در gpu اجرا میکنن ولی لینوکس در cpu به همین خاطر لینوکس مصرف پردازشی بیشتری داره

  برنامه های ساخته شده برای ویندوز سبکتر و پابلیش کردنشان سریع تر است ولی برای لینوکس و مک سنگینتر است

  برنامه نویسی برای ویندوز و لینوکس به مراتب بسیار آسونتر از مک و درئسر های آن است

  مفسر های تحت وب مثلا html و…. در لینوکس و ویندوز بسیار بهتر از مک اجرا میشن

  پشتیبانی مایکرو سافت واقعا عالیه این در حالیه که سایر شرکت ها چنین پشتیبانی رو نمیدن

  و از همه اینها مهمتر اینه که در مک و لینوکس از خیلی از تکنولوژی های مایکروسافت استفاده میشه و استاندارد های ویندوز استفاده میشه مثل دی ال ال هاو فایل های آی ان آی و ترد ها و ….. که این نشون دهنده قدرت مایکرو سافت هست
  در عوض خیلی از نو آوری هارو هم مک به دنیای کامپیوتر میده که اینم ویژگی منحصر به فرد مک هست
  از طرفی هم زیبایی ، امنیت بالا و سروری قدرتمند و باز گذاشتن دست کاربر برای تغییرات رو هم لینوکس ارائه میده که اصلا گذشتنی نیست

  خیلی از موضوعات مقایسه تخصصی موند و نمیشه گفت ولی در هر صورت هر سیستم عاملی نقات قوت و ضعفی داره و اگر نقاط قوت و ضعف این سه سیستم عامل رو جمع کنیم ویندوز برتری داره

  البته نظر شخصی بنده است و سایر نظرات هم محترم هست

  من الله توفیق

  1. سهیل دارائی می‌گوید

   حامد جان از این که تایم گذاشتید و مقاله رو خوندید و دیدگاهتون رو فرستادید سپاس گزارم

 26. حامد می‌گوید

  بابت مقاله بسیار ممنون که خیلی خوب بود و منم سعی کردم یکم تخصصیش کنم

 27. امین می‌گوید

  سلام من میخواستم لپ تاپ مک بوک بگیرم و مشکل در خرید این لپ تاپ برنامه های اونه یعنی دست اوردن برنامه هاش اسونه یا نه لطفا راهنمایی کنید.

  1. سهیل دارائی می‌گوید

   اگر تا به حال کار نکردید امین جان من ویندوز رو پیشنهاد میکنم

 28. dani می‌گوید

  سلام … ممنون از مقالتون
  من imac 089 دارم ، و با برنامه ی protools 8.5 کار میکنم ، اما برنامه اورجینال نیست، من با پشکل low memory مواجهم در موقع کار کردن . ایا این طبیعی هست یا بحاطر برنامه ی غیر اصل هست که همچین اتفاقی میافته …؟ چون با این مشخصات تقریبا بالای ۰۸۹ بنظرم میاد که غیر معموله … ممنون میشم اگه کسی میدونه جوابم و بده .

 29. راضیه می‌گوید

  شما که مکینتاش رو کوبوندی و له و لورده کردی …. کجای نقدتون بی طرفانه بود ؟؟؟

  من تابحال به مکینتاش کار نکردم ولی کنجکاویم منو به سمت لینوکس برد, گویا مکینتاش و لینوکس از نظر ظاهر و قابلیت ها شباهت هایی دارن

  من از ابتدایی که ویندوز ۹۸ ارایه شد کاربر ویندوز بودم تا به امروز که ویندوز ۸.۱ روی سیستمم نصبه و رضایت دارم ازش . بجز در یه چیز خیلی اساسی .اونم” اوریجینال نبودن ویندوز” . من مجبورم هر چند وقت یه بار برنامه کرک جدید ویندوز رو نصب کنم و این موضوع به شدت آزارم میده ! نه تنها وقت گیره بلکه از نظر قانونی هم اشکال داره ولی چاره ای نیست ! قیمت یه ویندوز اوریجینال ۶۰۰ هزار تومان به پول ایرانه … و البته یه کاربر ساده کامپیوتر باید بالاخونه رو اجاره داده باشه که از پس چنین خرجی بر بیاد !

  شما می تونین با هزینه بسیار کمتر یه سیستم غیر مکینتاشی تهیه کنین که از نظر سخت افزاری امکانات بیشتری رو ارایه میده . اما نمی تونین از کیفیت ساخت دستگاه های اپل چشم پوشی کنین.

  به این اوصاف من هنوز نتونستم خودمو قانع کنم که یه پی سی بخرم یا آی مک …

  1. سهیل دارائی می‌گوید

   سوء برداشت نشه ؛ من قصد تخریب نداشتم فقط قصد شفاف سازی داشتم

 30. مهرگان می‌گوید

  سلام جناب نویسنده،علی رغم ادعای شما خیلی به نفع ویندوز صحبت نمودین،من بنده سه تا انتی ویروس اویرا و نود وکاسپر اسکای رو رو دستگاهم نصب دارم اما دستگاه من هنوز ١٣تا ویروس داره که در عمق سیستم من حک شده والان سه ماه سه ماه دستگاهم رو روشن میکنم،شما باید به این نکات توجه میرکردین که سیستم مکینتاش به جای افیس چیزی رو داره به نام کینوت و پیجز که واقعا ورد در ای او اس و ویندوز حریفش نمیشن با مدرکن دارم حرف میزنم،یه سر به استور بزن و چک کن؛نکته بعد. این که واسه ارائه پرزنتیشن ها ویندوز گوی رقابت رو از دست میده جناب دارایی چون در سراسر جهان مک الان بهترین ارائه دهنده پرزنتیشن هاست،چیزی که یک دانشجو زندگیش به اون وابسته است،در واقع ویندوز بیشتر یه چیزیه واسه بچه ها که هر کاریش کنی خراب نشه(١١٠٠) و واسه بازیه،اما همه چیز بازی نیس،یه دانشجوی پزشکی مث خود من باید کلی کارای گرافیکی انجام بده که واقعا باید ویندوز رو بزاره کنار چون مک اپ استور برنامه های بسیار با کیفتی داره که واقعا با دریافت یکی کارهای شما رو به صورت تمام راه میندازه.در خصوص سخت افزار هم بهتون بگم اگر اپل نمیزاره که سیستم های قدیمی ماوریکس ومثل اینا رو داشته باشن به این دلیله که بازده کافی رو به شما ارائه نمیده اما شما رو هر اشغالی ویندوز نصب میکنی و سیستمو میسوزونی.ببین اگه این محدودیت ها بده حداقلش این نکته که قدرتش اون قدر هست که خیلی بالاتر از سطح نیاز هر کسی باشه داداش،لطفا نظر منو پخش کن و حذف نکن

  1. سهیل دارائی می‌گوید

   سپاس جناب مهرگان // دلیلی وجود نداره که نظر شما رو منتشر نکنم // در گویا آی تی دموکراسی حرف اول رو میزنه و ما نظراتی که حتی مخالف با آن چه که انتشار دادیم هستند رو هم درج می کنیم // در انتها سپاس گزارم که دیدگاهتون رو با ما و دیگر دوستان به اشتراک گذاشتید

  2. ali می‌گوید

   دوست عزیز باید خدمتتون عرض کنم روی یک سیستم بیشتر از ۱ آنتی ویروس نباید نصب بشه.این موضوع خیلی مهمه

 31. قدیانی می‌گوید

  بسیار سپاسگزارم

 32. alireza می‌گوید

  سلام.من ویندوز ۸.۱ رو لپتابم نصبه(غیر اورجینال).
  مایکروسافت برای ویندو ۸ یک نرم افزار جدید پخش موسیقی گذاشته(همین طور نرم افزار های دیگه برای پخش فیلمو عکسو و …).این نرم افزار توانایی پخش فایل هایی با کیفیت فلک(۷۸۰) رو نداره و حتی فایل ها ی ۳۲۰ رو هم خوب اجرا نمی کنه(همین طور نرم افزار پخش فیلمش).چند تا سوال در همین مورد داشتم:
  ۱.می خواستم بدونم دلیلش اورجینال نبودن ویندوزه یا کلا رو ویندوز اورجینال هم خوب عمل نمی کنه؟
  ۲.منظور شما از ویندوز در این مقاله ویندوزه اورجیناله یا هر ویندوزی رو شامل میشه؟
  ۳.لطفا فرق ویندوز اورجینال با غیر اورجینالش رو توضیح بدید؟
  با تشکر

 33. امیر می‌گوید

  فقط ویندوووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووووز

 34. محمد رضا می‌گوید

  دوستانی که از ویندوز حمایت میکنن ۱۰۰% با مکینتاش کار نکردند!!
  نمیگم ویندوز خوب نیست بنا به مواردی که اشاره شده کاربران مکینتاش مجبور به استفاده از ویندوز هم هستند
  ولی واقعا مجبووووورررر هستند!!!!

 35. حمید می‌گوید

  از مقاله مفید شما بسیار ممنونم. با تمام مطالبی که در مقاله آمده و دوستان اظهار نظر فرمودند خواستم بدونم علیرغم محبوبیت ویندوز آیا توصیه میفرمایید که برای کارهای متداول دانشگاهی از لپ تاپ اپل استفاده شود؟

 36. مهدی می‌گوید

  فقط اپل و بس

 37. امیرحسین می‌گوید

  واقعا مقاله مفیدی بود؛ واقعا ممنون.

 38. Mojtaba می‌گوید

  سلام من تازه دانشجو شدم و میخوام یه macbook pro بگیرم…..یه چندتا موضوع رو اینجا نفهمیدم…..اول اینکه برنامه واسه ی مک کم هست یعنی چی؟؟؟؟ آیا منظورتون اینه هیچکدوم از برنامه هایی که تو windows هست تو مک نیست؟؟؟؟دوم هم اینکه این appstore دوستان میگن همون appstore مربوط به دستگاه هایی مثل ipadیا iphone هست یا اینکه macbook ها یک store جدا واسه خودشون دارن؟؟؟؟؟……در آخر هم تشکر میکنم از مقاله ی خوبتون و بسیار بیشتر ممنون میشم اگه جواب منو بدید

  1. Jeff Mosawy می‌گوید

   سلام،
   اکثر برنامه های ویندوز بر روی مک موجود است.
   استور مک شبیه به استور آیفون و آیپد هست، اما بطور جداگانه طراحی شده؛ یعنی تنها برنامه های مربوط به مک در آن قرار گرفته است.

 39. سيد على می‌گوید

  سلام دوستان عزیز.
  من خودم الان ٧ ساله که با مک و ویندوز کار میکنم براى کار هاى گرافیکى که با نرم افزار هاى چون
  After Effects, premier, و Photoshop مک خیلى بهتر جواب میده.

 40. الهام می‌گوید

  سلام من موندم لب تاپ اپل بخرم یا ایسوس به نظر شما ها کدوم بهتره از نظر سیستم اگه کسی میتونه کمک کنه به من هم کمک کنه

دیدگاه‌ها بسته شده است.

همان طور که می دانید جنگ میان طرفداران و دوست داران مک (مکینتاش ) و ویندوز چند دهه ای است که به قوت خود باقی […]