تک‌نکته: میکروفون‌ها – بخش دوم

تک‌نکته: میکروفون‌ها – بخش دوم
  • 1393/6/6
  • خاطره فتا
  • 0

در بخش اول از مقاله «تک‌نکته: میکروفون‌ها»، با نحوه کار کردن میکروفون‌ها، مقایسه بلندگوها و میکروفون‌ها و… آشنا شدید. در این قسمت که آخرین بخش از این مقاله است، با انواع میکروفون‌ها آشنا می‌شوید…

انواع میکروفون

میکروفون‌های داینامیک، معمولی‌ترین انواع میکروفون می‌باشند که از دیافراگم، آهن‌ربای دائمی و سیم‌پیچ فلزی یا کویل در ساختمان آن‌ها استفاده شده است.

میکروفون‌های همگراساز البته عملکردشان کمی متفاوت‌تر است؛ این نوع از میکروفون‌ها از طریق استفاده از دیافراگم‌هایی که قادر به به نوسان درآوردن یک صفحه فلزی متصل به یک خازن می‌باشند، می‌توانند جریان الکتریکی ایجاد کنند.

Mics04

یک نمونه از میکروفون‌های بخش رادیویی BBC که مربوط به اواسط سال 1930 می‌باشد

اغلب میکروفون‌ها از نوع همه‌سویه (Omnidirectional) هستند که قادر به گرفتن صدا و تبدیل آن به سیگنال متناظر الکتریکی هستند و در تمام جهات کاملا قادر به انجام این عمل می‌باشند.

اگر شما در حال ضبط چیزی شبیه به اخبار تلویزیون در یک محیط شلوغ باشید یا مشغول ضبط صدای یک پرنده کمیاب از دور دست باشید، بهتر است که از یک میکروفون یک‌سویه (Unidirectional) استفاده نمایید. این نوع از میکروفون‌ها امواج صدا را فقط از یک جهت تعیین شده گرفته و به سیگنال متناظر الکتریکی تبدیل می‌کنند.

میکروفون‌های معروف به میکروفون قلبی شکل (با طرح‌واره قلب) یا ابرقلبی شکل، امواج صدا را با الگویی تقریبا به شکل طرح قلب دریافت می‌کنند. کاربرد این نوع میکروفون‌ها گردآوری امواج صوتی از یک جهت بیشتر از جهات دیگر است.

Mics05

یک هدست ساده مدرن

با میکروفون‌های تفنگی (Shotgun mics) همان‌طور که از اسم‌شان مشخص است، شما می‌توانید میکروفون‌تان را در جهت به خصوص نشانه‌گیری کنید و فقط صداهای همان سمت را داشته باشید. در حقیقت این نوع از میکروفون‌ها قادر به جمع‌آوری امواج صوتی از یک مکان بخصوص می‌باشند و دلیل این امر هم آن است که این نوع از میکروفون‌ها به شدت جهت‌دار (Directional) می‌باشند.

میکروفون‌های بی‌سیم برای ارسال/دریافت سیگنال‌های خود به/از یک آمپلی‌فایر یا هر گونه تجهیزات صدایی، از فرستنده‌های رادیویی استفاده می‌کنند. به همین دلیل است که اغلب اوقات آن‌ها را رادیو میکروفون می‌نامند (Radio mics)

مرجع:‌ explainthatstuff

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *