لیست ماشین های هم قیمت سمند در اروپا + تصویر

لیست ماشین های هم قیمت سمند در اروپا + تصویر
 • 1395/11/12
 • محمدرضا مرتضایی
 • 18

در شرایطی که تهدید تحریم های بین المللی میتوانست با مدیریت درست به فرصتی برای خودروسازان داخلی برای خودکفایی و رشد تبدیل شود ولی به نظر می رسد حمایت های بی حد و حصر دولت از این صنعت، مانع از استقلال آن و خودکفا شدن این صنعت جذاب شده است و همین امر باعث شده است که شاهد آن باشیم، افراد با پرداخت مبلغی برابر با بهای سمند قادرند خودروهایی به مراتب بهتر در اروپا خریداری نمایند و این تفاوت کیفیت از عدم وجود رقیب در داخل کشور برای خودروسازان و بی توجهی به بخش خصوصی نشئت می گیرد.

گویا آی تی – با وجود گذشت حدود ۴۰ سال از انقلاب اسلامی علی رغم برخی شعارها مبنی بر ساخت خودروی ملی، همچنان برای تولید یک خودرو وابستگی شدید به خارج از کشور احساس می شود و این ادعا در آنجا مشخص تر است که تمام کاسه کوزه های افزایش ناگهانی قیمت خودرو به تحریم و گران شدن ارز و به تبع آن افزایش هزینه واردات قطعات از خارج از کشور، افتاد. حال اینکه اگر در طول این سال ها تمهیداتی اندیشیده می شد تا این صنعت از واردات بی نیاز شده یا واردات به حداقل ممکن می رسید شاهد این نوسانات شدید قیمتی و ارائه خودروهای بی کیفیت به واسطه نبود رقیب و تضعیف بخش خصوصی نبودیم.

نکته جالب اینجاست که قیمت خودروهای ایرانی با توجه به سطح درآمد مردم و کیفیت آن ارزان نیست. بررسی‌های مختلف نشان می‌دهد کلاس خودروهای ایرانی اصولا C و D به پایین است، اما مصرف‌کننده ایرانی مبلغی که برای خرید آن می‌پردازد، به اندازه خودرو کلاس «A» است.

بنابراین مصرف کنندگان ایرانی حق دارند به قیمت بالای خودروهای بی کیفیت تولید داخل معترض باشند چرا که در خارج از کشور با همین مبلغ قادرند خودروهایی به مراتب لوکس تر و با کیفیت تر تهیه کنند. در قسمت زیر به بررسی نمونه های خارجی که می توان در رنج قیمتی ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان خریداری کرد پرداخته شده است و قضاوت را به شما واگذار می کنیم:

http://www.autogaleria.hu -
برخلاف نمونه‌های خارجی، خودروهای ایرانی که در این طیف قیمتی قرار دارند تنوع زیادی ندارند. یکی از این نمونه ها سمند LX است که تولید آن همچنان با قیمتی حدود ٣٠ میلیون تومان ادامه دارد.

این خودرو با حجم موتور ١۶۴۵ سی‌سی می‌تواند مسافت صفر تا ١٠٠ کیلومتر را در ١٢ ثانیه طی کند. با این وجود میزان ایمنی آن در مقایسه با خودروهای این فهرست کمتر است. سمند ال ایکس فقط مجهز به دو ایربگ است که با این ویژگی می تواند ۲ امتیاز از ۵ امتیاز ممکن را در این بخش به دست آورد.

یا به عنوان مثال خودرو پژو پارس با وجود آنکه در تصادفات آمارصدمات جانی بالایی برای مسافران جلو در بر دارد اما قیمتی بالاتر از سمند برایش تعیین شده است. این خودرو با حجم موتور ١۵٨٧ سی‌سی می‌تواند صفر تا ١٠٠ کیلومتر را در ١۴,٢ ثانیه طی کند. با این وجود و در کمال تعجب این خودرو ٣۵ میلیون تومان قیمت‌گذاری شده است.

درهمین راستا روزنامه انگلیسی «تلگراف» فهرستی از خودروهای ارزان‌قیمت تهیه کرده که طیف قیمتی آنها تا حدودی شبیه خودروهای ایرانی است، اما نکته قابل توجه ویژگی‌های هریک از این خودروهاست که آنها را به خودرویی متمایز و مطلوب با توجه به قیمت‌شان تبدیل می‌کند:

رنو ساندرو
رنو ساندرو با چهار ایربگ
نخستین خودروی این فهرست داشیا ساندرو است که ۵۹۹۵ پوند قیمت دارد (حدود ۳۰ میلیون) داخل فضای داخلی این خودرو برای سرنشینان و راننده بسیار راحت است. داشیا ساندرو محصول مشترک کارخانه فرانسوی رنو و شریک رومانیایی آن یعنی «Dacia» است که از ‌سال ٢٠٠٧ وارد بازار خودروسازان شده است. این خودرو در برخی بازارها مانند روسیه، مصر، آفریقای جنوبی یا آمریکای جنوبی با نام «رنو ساندرو» معروف شده است. این خودرو براساس پسش نیازهای رانندگی در اروپا ساخته شده و از لحاظ ایمنی نیز نمره قبولی می گیرد. به‌عنوان مثال این خودرو به چهار ایربگ مجهز است. همچنین آخرین نسخه ترمزABS به همراه سیستم ترمز الکترونیکی یعنی EBD و سیستم ترمز اضطراری یعنی EBA نیز در آن به کار رفته است. سازمان یورو انکپ اروپا نیز اعلام کرده این خودرو ایمن است. میزان ایمنی این خودرو در آزمایش‌های مختلف ٨٠‌ درصد برای سرنشینان بزرگسال، ٧٩‌درصد برای سرنشینان کودک و ۵٧‌ درصد برای عابران رده ‌بندی شده است.

سوزوکی سلریو
با ٣۵‌ میلیون تومان خودروی ژاپنی بخرید
یکی دیگر از خودروهای این فهرست سوزوکی سلریو است که قیمت آن ۶٩٩٩ پوند تخمین زده است. این رقم به‌طور تقریبی معادل ٣۵‌میلیون تومان است. خودروی «سوزوکی سلریو» جایگزینی برای «سوزوکی آلتو» محسوب می شود. هرچند ممکن است بسیار ساده به نظر برسد اما سواری با آن با توجه به قیمتش مناسب به نظر می رسد. این خودروی ژاپنی برای اولین بار در ‌سال ٢٠١۴ ساخته شده است. این خودرو در هند در ۶ مدل مختلف عرضه می شود. مدل بنزینی آن در سه‌ماهه اول ۲۰۱۶ میلادی معرفی شد. نسخه ‌‌هاچبک آن نیز درحال حاضر هم به‌طور انتخابی با سوخت بنزین یا سی‌ان‌جی برای مشتریان عرضه می‌شود. این خودرو در نیمه دوم ‌سال ٢٠١۴ پا به بازارهای اروپایی گذاشت. این خودرو در سال ۲۰۱۵ توانست نمره خوب ۴ از ۵ را از یورو انکپ کسب کند. البته کارشناسان مختلف معتقد بودند Euro NCAP درمقایسه با خودروهایی که ایربگ‌های کمتری دارند یا در آزمایشات تصادف رتبه بدتری کسب کرده‌اند، به سلریو رتبه نامناسبی داده‌اند.

پروتون ساوی
پروتون ساوی با ۴٠‌ میلیون تومان
پروتون ساوی نیز در ردیف خودروهای ارزان قیمت ولی با خوب این لیست قرار می گیرد. قیمت این خودرو ۷۹۹۵ پوند است (حدود ۴۰ میلیون تومان) البته هرچند استانداردهای آن از هر لحاظ از بقیه خودروهای فهرست تا حدی پایینتر است اما با توجه به موتور ١,٢ لیتری و قدرت گشتاور٧۵ آن بسیار ارزان به حساب می‌آید.پروتون ساوی یک خودروی مینی سوپر‌هاچ بک است که در مالزی ساخته می‌شود. لازم به ذکر است که پروتون ساوی تنها مدلی از پروتون است که توانسته گواهینامه TUV را از آلمان دریافت کند.

اسکودا سیتیگو
ضریب امنیت ٨٠‌ درصدی اسکودا برای کودکان
اسکودا سیتیگو (Skoda Citigo) نیز در این فهرست با قیمتی حدود ۸۰۰۰ پوند (۴۱ میلیون تومان) در زمره خودروهای مناسب این لیست به شمار می رود. اسکودا سیتیگو یکی از بهترین خودروهای کوچکی است که اکنون در بازار وجود دارد. موتور سه سیلندر آن عملکرد بسیار خوبی دارد، علاوه برآن ظاهرش نیز جذاب است. این خودرو در اواخر ٢٠١١ میلادی در بازار جمهوری چک و در آوریل ٢٠١٢ در بقیه اروپا رونمایی شد.این خودرو آپشن‌های مختلفی دارد که با نام‌های «راحت، فعال، موفق و ایده‌آل» عرضه می‌شوند و تجهیزات انتخابی این خودرو برحسب کشور متفاوت خواهد بود. به‌عنوان مثال، در اتریش آپشن «ایده‌آل» شامل تهویه هوای خودرو نیز می‌شود اما این گزینه برای خودروهای آلمانی فراهم نشده است.

تجهیزات استاندارد آن شامل دو ایربگ برای صندلی‌های جلو و دو ایربگ درطرفین برای راننده و سرنشین کنار او است. دنده اتومات (که در خودروهای آلمانی وجود ندارد) همراه ESP و ترمز ABS نیز در این خودرو فراهم شده است. سیستم کمک ترمز اضطراری نیز در خودرو تعبیه شده و همراه آن یک ردیاب لیزری نیز وجود دارد.سیستم‌های کمک راننده برحسب نوع تجهیزات (سیستم ردیابی)، EDS قفل الکترونیکی به همراه سیستم فعال‌سازی خودکار چراغ خطر هنگام ترمز اضطراری، سیستم کمک پارک خودرو و همین‌طور سیستمی برای تغییر دنده از اتومات به دستی نیز فراهم شده است.

اسکودا سیتیگو همچنین توانسته ۵ ستاره کامل سازمان Euro NCAP را دریافت کند. در این خودرو ضریب امنیتی سرنشینان بزرگسالان ٨٩ درصد، سرنشین کودک ٨٠‌ درصد و ضریب ایمنی عابران نیز ۴۶‌درصد تخمین زده است. همچنین این خودرو در بخش تجهیزات امنیتی استاندارد توانسته ٨۶‌درصد کسب کند.

کیا پیکانتو
کیا صبحگاه در انگلیس ۴١‌میلیون تومان
کیا پیکانتو نیز با قیمت ٨٣۴۵ پوند (حدود ۴١‌میلیون تومان) نیز در این فهرست قرار گرفته است. این خودروی زیبا و کوچک مانند بقیه مدل‌های کیا، خدمات پس از فروش هفت‌ساله دارد. هرچند شاید مشخصات آن با هیوندای I10 برابری نکند اما قیمت مناسب آن بسیاری از مردم انگلیس و قاره اروپا را به خرید وسوسه می‌کند.

خودروساز کره‌ای کیا این مدل را از ‌سال ٢٠٠۴ میلادی تاکنون تولید می‌کند. پیکانتو در کره‌جنوبی، هنگ‌کنگ، تایوان و شیلی به «کیا صبحگاه» نیز مشهور است. نخستین نسل کیاپیکانتو در نمایشگاه خودرو فرانکفورت در‌سال ٢٠٠٣ میلادی رونمایی شد. این خودرو با موتورهای یک لیتری ( قدرت ۶١ اسب بخار) یا ١,١ لیتری با ۶۵ اسب بخار عرضه شده است. در اروپا خودروی بنزینی با موتور سه سیلندری و ظرفیت ١.١ لیتر نیز برای مصرف‌کنندگان مهیا شده است.

کیا برای جذاب‌ترشدن پیکانتو در بازار اروپایی آن را مجهز به ویژگی‌هایی مانند سی‌دی پلیر و آئودیوپلیرMP3، سیستم تهویه هوا، بالابر الکتریکی پنجره‌های عقب و پشت، سیستم قفل از راه دور و آینه‌های الکتریکی کرد. نسل دوم این خودروها در نمایشگاه خودرو جنوا ٢٠١١ رونمایی شد.

پیکانتو نسل دوم توسط یک تیم طراحی در فرانکفورت آلمان طراحی شد. مدل جدید دیگر چرخ محور نیست و همچنان در دو ظرفیت یک لیتری با موتور سه سیلندر و مدل ١,٢۵ لیتری با ۴ سیلندر ارایه می‌شود. در اروپا موتور ١.٢۵ لیتری مجهز به سیستم اکودینامیک (سیستم آغاز به حرکت و توقف خودرو) است. علاوه برآن نسخه بنزینی/ ال‌پی‌جی آن نیز برای اروپا مهیا شد.

نسل دوم این خودروها در انگلیس با نقدهای مطلوبی روبه‌رو شد و ٧ از ١٠ امتیاز را به خوداختصاص داد. همچنین سازمان Euro NCAP ضریب امنیت سرنشین بزرگسال در پیکانتو ٨۶درصد، در سرنشین کودک ٨٣‌درصد و برای عابران ۴٧‌درصد محاسبه کرده است.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 18 دیدگاه
 1. من بین اینها و سمند قطعا سمند را انتخاب میکنم چون سدان است و جادارتر است. خودروهای معرفی شده اکثرا ابعد کوچکی دارند. اگر امکان دارد خودوهای سدان ارزان قیمت خارجی را معرفی کنید.

  1. عذر میخام.ناراحت نشین از من ولی متاسفم با این طرز فکرتون.شما اصلا میدونین خودروی سدان برای چی هست؟مگه چند نفرین شما؟صندوق هم نفر سوار میشه؟متاسفم که اون همه حجم موتور و مشخصه فنی برتر روی فدای یک صندوق عقب بیخود کردین.تازه کوپه بودن یا فستبک بودنشون دلیل بر نداشتن صندوق نیست.شما بهتره از سری وانت استفاده کنین.

  2. منم عذر میخوام ولی میشه بگی خطاب به کی بود جملات زیباتون!!واینکه خودت متوجه منظورت شدی!!؟

  3. محمد عقل که در سر نباشد بدن درعذاب است
   سمند رو آشغال رو به
   رنو ساندرو . سوزوکی سلریو. پروتون ساوی.اسکودا سیتیگو.کیا پیکانتو
   ظاهر وباطن و امکانات رفاهی و راحتی و امنتیی و استاندارد های بین المللی طراحی و کیفیت ساخت موتور قدرت تولید کننده و برند و امتیاز ها و رضایت های مردمی و از همه چیز مهم تر قیمت مناسب نسبت به کیفیت کار ارائه شده رو به صندوق عقب سمند آشغاله محصول دزد و کلاهبردار نامرد فرصت طلب قاتل خودرو ترجیح میدی؟ بچه ابتدایی هم فرقشون رو میتونه تشخیص بده
   حقت همینه از سمند بالاتر ندیدی که هیچ! نمیخوای هم ببینی! امثال شما
   گاو و گوسفند ها هستین که چنین شرکت هایی هر کاری دلشون بخواد میکنن شما با رضایت کامل !کلی منت کیفیت فرغون قیمت ۲ تا ۷ برابری ایران خودرو و سایپا و امثال این شرکت مسخره ها میخرین تا لگنش دربیاد قسط میدین با همین احمقی بودن زندگی میکنین و یه مدت بعد همچنان احمق میمیرین !
   هر توهینی کردم بجا بود هیچی نمیفهمی هیچی!
   ادمین منتشر کن

  4. داداش محترم من آقا فرزاد
   مسلمونی و جهات شرعی که هیچ ، انسانیت شما حکم میکنه که این کلمات زشت رونگید .واقعاَ به دور از فرهنگ حرف زدن هست.میتونی طور دیگه هم مخالفت کنی.
   در ضمن سایت نباید این حرف ها رو منتشر می کرد.شما هم در این کار شریک هستید.

 2. سلام به نظر من سمند از همه مدلهای معرفی شده بهتره از همه لحاظ دلیل نمیشه چون رنو هست یا کیا از سمند بهتر باشه با این حجم موتور وظاهر زشت .ایربگ بیشتر دلیل بر ایمن تر بودن نیست

 3. اینجا ایرانه
  والله ما به ی سری از افراد قدرت دادیم که بهتر بتونن به ما خدمت کنن دیدیم برعکس شد ما شدیم نوکر و خدمتگذار اونا
  بشکنه این دست که نمک نداره
  چاره ای جز خرید نداریم اگ داریم بگید
  اعتراض کردن خنده دار
  فکر کنم جو گیر شدن تولید پیکان متوقف کردن وگرنه هنوزم تولید میکردن مصرف سوخت و… الکی چون وانت پیکان هست
  خسته نباشید بابت اطلاعات

 4. درسته خودروهای داخلی زیاد جالب نیستن اما خداوکیلی سمند از اینا خوش قیافه تره و قیافه ماشین ملاک مهمیه جدا از نداشتن دو تا کیسه هوا کمتر یا بیشتر و اینا .
  بابا اینا چه ماشینایی بود گذاشتین اخه .تیپشون به سیرک میخوره .صد رحمت به سمند خودمون

 5. ببینین ما نسبت به کشورهای دیگه چ پول زیادی رو واسه خودرو های بی کیفیت می دیم. یه پراید قیمتش بیست و چند تومنه!! قیمت بقیه ی خودروها هم بالاست. اگه دولت اینهمه حمایت نکنه، خودروساز پول مفت خور، میره کیفیت رو ارتقا میده. اگه ما خواستار چیزی نباشیم، کیفیت از این هم پایین تر میاد.مردم ما حقشونه هر چی به سرشون میاد.
  خااااااک بر سر صنعت خودروسازی ما که سالیانه اینهمه تلافات میدیم

 6. اقا کیفیت هیچی
  بابا انقدر تو خیابابونا ماشین های تکراری دیدیم ادم وقتی سمند می بینه دوست داره بالا بیاره بریزه روش
  بست دیگه اخه از یه مدل ماشین چند میلیون تا باید بسازید لامسبا

 7. سلام……..داداش شما گفتی دوست داری روی سمند بالا بیاری ولی من وقتی میبینمش گلاب به رویت دوست دارم برم روی سقفش روش ….. بس که بی کیفیته والله حق این مردم این نیست…..من اگه ۳۰ میلیون داشتم بجای خرید سمند پیر مردی میرفتم یه خانه پیش خرید میکردم تا یه سقفی بالی سرم باشه نه اینکه با سمند که با یه تصادف برم سینه قبرستان که معلوم نیست مدرک تحصیلی شخصی که این خودرو را طراحی کرده اصل باشه بازم دم سایپا گرم که ۲ تا خودروی جدید با فیس لیفت تیبا داده بازار امکانات جدید و مقاوم

 8. یک بنده خدایی می خواست بزنه تو دهن امریکا ولی امریکا جاخال داد زد تو دهن ملت خودش

 9. مسافت صفر تا ١٠٠ کیلومتر را در ١٢ ثانیه طی کند*****
  خیلی خوبید. جتم همچین سرعتی نداره .
  با همکلاس های خودش باید مقایسش میکردید. سدان برون شهری.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *