چگونه فضای هارد دیسک را در ویندوز ۱۰ آزاد کنیم؟

چگونه فضای هارد دیسک را در ویندوز ۱۰ آزاد کنیم؟
  • 1399/11/21
  • محمدرضا مرتضایی
  • 0

اگر می خواهید فضای رایانه خود را کمی آزاد کنید، ویندوز ۱۰ یک منوی تنظیمات اختصاصی را برای سهولت کار در اختیار شما قرار می دهد. از اینجا می توانید میزان فضای مورد استفاده در دستگاه خود و نوع محتوا را مشاهده کنید. ویژگی Storage Sense به طور خودکار پرونده های موقت، موارد سطل آشغال و سایر مواردی را که ممکن است نیازی به آنها نداشته باشید حذف می کند. در اینجا نحوه مشاهده فضای ذخیره سازی داخلی و پاک کردن سریع فضای شما وجود دارد.

تنظیمات ذخیره سازی

به قسمت تنظیمات بروید، بعد گزینه سیستم را انتخاب کنید، در مرحله ی بعد به قسمت ذخیره سازی بروید تا فضای کل موجود خود را ببینید، چه فضایی در دسته های مختلف استفاده شده است و چه مقدار فضای خالی در هارد دیسک شما باقی مانده است. Storage Sense را روشن کنید تا به طور خودکار پرونده های موقت و سایر مواردی را که دیگر نیازی ندارید حذف کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد مدیریت دیسک و فضای کم دیسک، روی پیوندهای سمت راست صفحه تنظیمات ذخیره سازی کلیک کنید.

Storage Sense را پیکربندی و اجرا کنید

اگر می خواهید ویژگی Storage Sense را بهتر پیکربندی کنید، روی Storage Sense پیکربندی کنید یا اکنون آن را اجرا کنید. سپس می توانید تعیین کنید که این ابزار چند بار اجرا می شود و چه زمانی پرونده ها و بارگیری های موقت به طور خودکار حذف می شوند.

منوی کشویی Run Storage Sense را باز کنید تا تعیین کنید که ویژگی باید چند وقت یکبار اجرا شود – هر روز، هر هفته، هر ماه یا فضای کم فضای خالی دیسک. مگر اینکه دائماً کمبود جا داشته باشید، ماهانه استفاده از آن باید مکان خوبی برای شروع باشد.

در زیر سرفصل پرونده های موقت، کادر کنار حذف پرونده های موقتی را که برنامه های من از آن استفاده نمی کنند علامت بزنید تا پرونده های موقتی غیرضروری را به طور منظم به طور خودکار حذف کنید. همچنین می توانید به Storage Sense بگویید که به صورت خودکار پرونده ها را هر روز در هر ۱۴ ، ۳۰ یا ۶۰ روز یا هرگز در پوشه Recycle Bin and Downloads پاک کند.

برای اینکه تعمیر و نگهداری برنامه ریزی شده شما انجام شود باید Storage Sense روشن شود. با این حال، اگر فضای کمتری دارید، می توانید بلافاصله اقدام کنید. اکنون برای پاک کردن ویندوز برای یافتن فایل های غیرضروری که قابل حذف هستند، روی Clean کلیک کنید. پس از پایان کار، ویندوز به شما می گوید که چقدر فضای خالی آزاد شده است.

برنامه ها را حذف کنید

همین کار را می توانید با برنامه های بارگیری شده در رایانه انجام دهید. به قسمت تنظیمات> برنامه ها> برنامه ها و ویژگی ها بروید تا لیستی از برنامه های نصب شده را مشاهده کنید که در صورت عدم تمایل می توانید آنها را بررسی کرده و حذف کنید. در اینجا می توانید لیست را بر اساس نام، تاریخ یا اندازه مرتب کنید. برای حذف برنامه، روی آن کلیک کنید و دکمه حذف را انتخاب کنید.

مدیریت عکس ها

اگر عکسها و تصاویر دیگر را در رایانه خود ذخیره می کنید، روی ورودی تصاویر در صفحه تنظیمات ذخیره سازی کلیک کنید. برای رفتن به مکان پیش فرض تصاویر، جایی که می توانید به دنبال تصاویر برای حذف باشید، View Pictures را انتخاب کنید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *