راهکارهای نهایی فایروال برای امنیت سازمان

راهکارهای نهایی فایروال برای امنیت سازمان
  • 1402/8/15
  • گویا آی تی
  • 0

به ازای تکیه بر فایروال‌ها و فرض اینکه آن‌ها همیشه از کسب‌وکار در مقابل ریسک‌های سایبری محافظت می‌کنند، مدیران اجرایی باید شروع به پاسخ پرسش‌های عمیق‌تری درباره فایروال سازمان خود کنند. این امر، مانند سایر بخش‌های کسب‌وکار، بسیار اهمیت دارد و مهم است که سازمان‌ها برای امنیت خود با یک نگاه نقادانه راهکارهایی که به آن تکیه زدند را بررسی کنند. بگذارید به چند نکته که شما و تیم‌تان باید درباره حفاظت فایروال‌ها به آن توجه کنید تا دید دقیق‌تری درمورد وضعیت شبکه‌تان داشته باشید، بپردازیم.

آیا فایروال نسل جدید شما واقعا توان رمزنگاری – رمزگشایی تمام داده های شما را دارد؟

برخلاف ۲۰ سال گذشته که اولین بار فایروال‌ها معرفی شدند، امروزه تقریبا تمام بسته‌های داده به صورت رمزنگاری شده به داخل و خارج سیستم‌ها حرکت می‌کنند. این بدین معناست که برای آنکه بررسی عمیق بسته (DPI) کار کند، فایروال شما باید این توانایی را داشته باشد که داده را رمزگشایی کند، داخل محتوا را برای نشانه‌های هر فعالیت مخرب بررسی کرده، و در بسیاری از مواقع، برای پیروی از استاندارد‌های منطبق بر قوانین امروزی داده را مجددا رمزنگاری کند.

انجام این عمل مقدار بسیار زیادی قدرت پردازش و زمان را خواهد گرفت، پس فایروال شما نه تنها می‌بایست این قابلیت را داشته باشد که داده ها را رمزنگاری و رمزگشایی کند، بلکه سیستم شما لازم است که پهنای باند کافی را برای پشتیبانی از این فعالیت‌ها داشته باشد. و برای اینکه وضعیت سختر شود، تکنیک‌های مدرن رمزنگاری که به خاطره تقاضای جهانی برای حریم خصوصی بیشتر مورد استفاده قرار میگیرند، در همان وهله اول رمزگشایی و رمزنگاری مجدد را سخت و سخت‌تر می‌کنند.

فایروال شما چه تعداد آدرس IP را می تواند مسدود کند؟

همانطور که در بالا با هم بررسی کردیم، کنکاش عمیق بسته در دنیایی با داده‌های رمزنگاری شده، می‌تواند پروسه بسیار زمان بری باشد، که این امر می تواند به راه بندی برای محیط‌های سریع شبکه‌های امروزی تبدیل شود. به همین دلیل، فناوری فایروال شما باید روشی داشته باشد تا در صورت عدم امکان رمزگشایی به موقع و احتمال ورود بسته‌های پیلود مخرب از درزهای ایجاد شده، بررسی‌های عمیق بسته و یا Deep Packet Inspections را پوشش داده و تکمیل کند.

بهترین روش برای اطمینان از اینکه هیچ چیز بدون اطلاع شما از فایروال شما گذر نخواهد کرد، از طریق اجرای پالایش آدرس IP در کنار بررسی عمیق بسته است. از آنجایی که تمامی ترافیک توسط یک آدرس IP منحصر به فرد شناخته می‌شود، این روش راحتی است که حتی بدون نیاز به بررسی محتوا ، برای به دام انداختن بسته‌هایی که از مکان‌های مخرب شناخته شده وارد می‌شوند (یا به سمت آن می‌روند) استفاده کرده و مسدود کنیم.

باید توجه داشته باشید که فایروال‌ها دارای محدودیت در شناسایی و مسدود سازی آدرس هایIP هستند.

آیا تیم شما فایروال را با روش های امنیتی دیگر تغذیه و تکمیل می کنند؟

هر چقدرهم که راهکارهای فایروال قدرتمند باشند، قدرت آنها کاملا به قدرت افراد سازمان شما بستگی دارند. اهمیت ندارد که که چقدر ابتکار عمل تیم امنیتی شما هوشمندانه و پیشرفته است، اگر حتی یک کارمند شما بر روی یک لینک ایمیل فیشینگ کلیک کند، تمامی این تلاش‌ها می‌تواند هیچ باشد.

حتما باید یک برنامه آموزشی آگاهی سازی امنیت سایبری را در کنار راهکارهای امنیتی خود مانند فایروال در نظر بگیرید. زمانی که کارمندان شما بتوانند از حیله‌های فیشینگ دوری کنند و کلمه‌های عبور امن بسازند (و به صورت چرخشی آن را تغییر بدهند)، در واقع آن‌ها در بهبود کلیت برنامه امنیت شما مشارکت می‌کنند، که این مهم باعث افزایش تاثیر گذاری بیشتر راهکار خریداری شده سازمان می‌شود.

نتیجه این است که : فایروال یک ابزار جادویی نیست، که تمام ضعف‌های امنیتی سازمان را به یکباره برطرف کند. که اگر چنین ابزار جادویی بودند و مانند گلوله‌های نقره عمل می‌کردند، دیگر به سازمانی نباید نفوذ میشد. اما در زمان حال هستیم و هر روز خبر شناسایی تهدیدات و نفوذهای جدید شنیده می شود. فایروال‌ها جایگاه خود را در جعبه ابزار امنیت سایبری ما دارند، اما می‌بایست از ابزارهای دیگر، سیاست‌های درست امنیتی، آگاهی رسانی امنیتی برای تکمیل و تغذیه برنامه کلی امنیت سایبری سازمان استفاد شود. بازار امنیت سایبری به شدت در حال تغییر است و انتخاب یک محصول مناسب می‌تواند کار سختی باشد، از این رو می‌توانید برای انتخاب یک فایروال قدرتمند و مناسب از مشاوره کارشناسان شرکت شبکه گستر با تجربه بسیار زیاد در زمینه امنیت شبکه و خرید فایروال بهره ببرید.

 

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *