شبکه های اجتماعی مانند فیس بوک و توییتر انتظار می رود که نقش بزرگی در انتخابات ریاست جمهوری سال 2012 ایفا نمایند.

حادثه پخش حضور زنده رئيس جمهور باراک اوباما در تاون هال فیس بوک در چهارشنبه٬ گواهی از حضور شبکه های اجتماعی در فضای سیاسی با نقشی محوری در آغاز کارزار انتخاباتی 2012 است.

اوباما سخنرانی یک ساعته در تاون هال دفتر مرکزی شرکت فیس بوک در جمع کارکنان آن  و بادر شهر در پالو آلتو ، کالیفرنیا داشت. این برنامه شامل معاوضه تی شرت خاکستری معمول اوباما با پیراهن و کراوات شرکت فیس بوک با بنیانگذاری مارك زوكربرگ به همراه پاسخ گویی به سوالات فرستاده شده آنلاین توسط کاربران فیس بوک بود که به آنها اجازه می داد سوالات خود را از رئیس جمهور از این طریق بپرسند.

“با تشکر بسیار از شما و اول از همه از فیس بوک  برای این میزبانی ، ” اوباما گفت: بنابر حادثه” نام من باراک اوباما است و من آن مردی هستم که کت و کراوات مارک را برای پوشیدن  گرفتم.”

 

 

 

در یک ساعت بعد مراسم، اوباما به سوالاتی از بودجه فدرال تا خدمات بهداشتی و بازار مسکن کشور پاسخ داد.

بیش از 1700 سوال به صفحه فیس بوک کاخ سفید ارسال شد و تعداد بیشتری از آن به وب سایت دولتی کاخ سفید ارسال شد.

این به طور کلی اولین مورد تماس و استفاده رئيس جمهور از فیس بوک و رسانه های اجتماعی نمی باشد. وقتی مارك زوكربرگ٬ در ابتدای این مراسم اوباما را معرفی میکرد گفت: رئيس جمهور یکی از محبوب ترین افراد در فیس بوک با 19،000،000 طرفدار است.

این اولین حضور اوباما در تاون هال فیس بوک بود اما اولین حضور آنلاین او در آنجا نبود. در سال 2009 ٬تنها چند روز بعد از سخنرانی سالیانه در کنگره٬ اوباما به پرسش های مخاطبان به صورت آنلاین از طریق سایت کاخ سفید ارسال شده بود٬ پاسخ داد.

این رویداد2009 باعث جذب نزدیک به 10،000 کاربرشد  که 104،111 پرسش مطرح کردند و همچنینی باعث جمع آوری 3،606،658 رای  برای جوابی که آنها میخواستند٬ شد.

در طی مبارزات انتخاباتی 2008 ریاست جمهوری، اوباما به سیاستمداران دیگر٬ بهره برداری از قدرت وب را نشان داد. از آن زمان سناتورها به سمت استفاده از پتانسیل صفحات وب برای  مبارزات انتخاباتی رفتند و ابزار های وب از جمله فیس بوک، یوتیوب، وبلاگ ها و تالار های گفتگو را برای صحبت با رای دهندگان بالقوه در نظر گرفتند.

در روز تنفیذ ریاست جمهوری سایت اصلی کاخ سفید٬ همزمان با سوگند خوردن ریاست جمهوری آغار به کار کرد.

در ظهر آن روز، وب سایت رسمی رئيس جمهور با طراحی جدید٬ به عنوان رسانه ای  جدید در دولتی جدید راه اندازی شد.

در چند سال گذشته٬ حزب جمهوري خواه در راستای تلاش های آنلاین حالت هجومی به خود گرفته است.

درست در پاییز گذشته در انتخابات میان دوره ای ، نامزد حزب جمهوریخواه مجلس سنای ایالات متحده بیش از 1،430،000 طرفدار در فیس بوک در مقایسه با تنها کمتر از 300.000 طرفداربرای دموکرات ها داشت( بر اساس داده های سایت HeadCount.org). و در تویتر نامزدهای سناتوری جمهوری خواه در جمع 520.000 طرفدار در مقایسه با 90،000 طرفدار نامزدهای دموکرات داشتند.

همانطور که جمهوری خواهان و دموکرات برای افزایش حضور در شبکه های اجتماعی قبل از انتخابات 2012 ریاست جمهوری  تلاش میکنند، شبکه های اجتماعی قرار است که نقش حیاتی بازی کنند.

“شبکه های اجتماعی به طور تقریبا قاطعانه ای نقش بزرگی در انتخابات 2012 خواهند داشت اما این نقش مانند یک شمشیر دو لبه است” این مطلب را دان اولدز Dan Olds٬ تحلیلگر در گروه مشاوره گابریل هشدار می دهد.

اولدز می گوید “کاندیداها ی انتخابات ممکن است نسبت به قدرت شبکه های اجتماعی هیجان زده شوند  ولی آنها همچنبن نیاز دارند که  محتاط باقی بمانند”.

“این می تواند برای رساندن پیام کاندیداها به طور ارزان و مستقیم به رأی دهندگان بالقوه و هواداران مورد استفاده قرار گیرد”. او توضیح می دهد” همچنین می تواند به آنها برای بسیج نیروهای خود و گسترش سریع اخبار و اطلاعات آنها کمک کند.” اما اگر پیام اشتباهی بیرون برود٬ مثل یک گاف٬ شبکه های اجتماعی به صورت گسترده ای آنرا انتشار می دهند.”

وی افزود که مردم  اغلب اشتباهات بزرگ و کثیف  آنلاین می کنند. و شرم آور اینکه نلاش می کنند که به کمک یا انتشار اطلاعات اشتباه به فرد کمک کنند.”

“نامزدها همچنین باید مطمئن شوند که ارسال توییت ها و مطالب و پیام های آنها در تویتر و فیس بوک توسط کسی که آشنا به کارآنهاست٬ انجام گیرد. اولدز همچنین اضافه کرد که مراسم هایی با پخش آنلاین شدیدا متقاعد کننده”  هستند.

منبع: computerworld