بررسی دوربین عکاسی پلاروید 300

 • 1389/3/29
 • محمدرضا ارجمندی
 • 2

پلاروید 300 نوید بازگشت عکس های فوری را می دهد. اما آیا دوربین خوبی است؟

دوربین پلاروید 300

با معرفی دوربین پلاروید 300 شرکت سازنده به شکلی  نمادین بازگشت دوربین های عکاسی فوری را به علاقه مندان نوید داده. این دوربین همراه با خود هیجان زیادی را به عکاسی بر می گرداند.هیجانی که سالها بود با تعطیل شدن شرکت سازنده به دلیل عدم توان رقابت با دوربین  های دیجیتال فراموش شده بود.

نام پلاروید برای مدتهای طولانی مترادف  بود با عکاسی فوری مرسوم و عامه پسند، عکس های خانوادگی نیمه اماتور و به دور از ظرایف حرفه ای. اما از هنگامی که تصویربرداری دیجیتال گسترش یافت و عکاسی دیجیتال ارزان تر و سریع تر از  عکاسی پلاروید شد شرکت فیلم های فوری ناگهان شکست خورد و نتوانست در عرصه رقابت با دوربین های دیجیتال مقاومت کند. اما،دوباره پس از سال ها پلاروید بازگشته است و با محصولی آمده که حداقل برخی روش های سرگرم کننده عکاسی را  که زمانی به صورت منحصر به فرد در اختیار دخود داشت را دوباره ارائه کرده است.

زمانی که به پلاروید 300 نگاه  می کنیم شباهت چندانی میان ان و پلاروید های قدیمی پیدا نمی کنیم. در اصل این دوربین شبیه یک مکعب پلاستیکی بزرگ است؛ دقیقا به یک مکعب شباهت دارد. با این حال ، این شکل باعث نمی شود هنگامی که ان را در دست می گیرید احساس خوبی از آن نداشته باشید و دقیقا احساسی از آنچه از یک دوربین پلاروید انتظار دارید به شما دست می دهد.

مهم است به یاد داشته باشید که با وجود این  که این دوربین نشان از بازگشت پلاروید به دنیای عکاسی دارد، اما در واقع یک محصول اقتباسی از Fujifilm است. عکاسی فوری پیش از این محصول در محصول Instax Mini 7 فوجی فیلم عرضه شده بود که  دقیقا همان نوع فیلم عکاسی و ظاهری را دارد که  پسر عموی پلارویدش از آن بهره می برد!

کار با دوربین بسیار ساده است چون تنها 4 حالت تصویر از  حالت محیط بسته تا نور شدید آفتاب دارد.تنظیم میزان نوردهی بسیار غیر قابل پیش بینی  است، زیرا تنظیم مقدار نوردهی یا در حالت بسیار درخشان است یا در حالت کم ترین نوردهی. اما همین خصوصیات پلاروید است که باعث سرگرم کنندگی پلاروید شده. با هزینه 12.99 پوند می توان یک بسته 10 تایی فیلم فوری خرید و هیجان  عکاسی تازه وقتی آغاز می شود که می بینید رول فیلم بیرون می اید و عکستان را در دستتان لمس می کنید.برای خیلی از مردم که با پلاروید کار کرده اند این هزینه ها در مقابل هیجان عکس فوری ناچیز است.

لنز این دوربین را کاملا مناسب حال دوربین های Polaroid خواهید یافت ؛ لنزی بزرگ و واید(عریض) و با عکاسی نرم ، درست مناسب عکاسی رویایی و آنچه از دوربین عکس فوری انتظار داریم.کار منظره یاب با این حال کمی مشکل است ، میدان دید ان کمی عریض تر ازمحدود دید لنز است و  این باعث می شود که قاب بندی کمی مشکل باشد.

گذاشتن فیلم در پلاروید لذت بخش است ؛ شاید این دوربین ساده ترین دوربین فیلمی باشد که  من تاکنون استفاده کرده ام. فیلم در بسته های پلاستیکی 10 تایی عرضه می شود و به سادگی در محب مخصوص خود در پشت دوربین چفت می شود. به نظر می رسد بسته فیلم از نظر رسیدن نور کاملا عایق بندی شده و براین اساس می توان در پشتی دوربین را باز کرد و مطمئن بود که این کار هیچ عوارض جانبی بر روی فیلم ندارد.

یک چیز قابل ذکر در مورد فیلم اندازه آن است.پلاروید 300 از فیلم کوچک تری نسبت به برادر Fujifilm خود استفاده می کند. این فیلم نسبت به فیلم اصلی پلاروید کمی کوچکتر بوده و کاملا تولید رنگ های اصلی پلاروید نمیکند. تغییر و غیر اشباع شدن رنگ ها هنوز هم وجود دارند اما برای کسانی که از طرفداران متعصب پلاروید هستند ، نا امید کننده خواهد بود.

با توجه به هزینه هر عکس فوری ، گرفتن عکس با پلاروید گویی نوعی دارو است. پس از حمل این دوربین با خود به مدت یک هفته متوجه شدم با استفاده از وسایل جمع و جور دیجیتال و یا تلفن همراه همه عکسی گرفته ام ولی در مقایسه با عکس های پلاروید دیدم  لحظه های لذت بخش خانوادگی را با این دوربین شکار کرده ام. با اینکه هنوز هم می توان از دوربین های دیجیتال استفاده کرد اما مواقهی پیش می آید که هیچ چیز جز «احساس پلاروید» نمی تواند به ما کمک کند تا عکسی خاطره انگیز برداریم. برای ان عکسها ، قادر بودن به استفاده  دوباره از یک پلاروید جدید(مدل300) لذت بخش است. احساس اینکه به کسی که از او عکس گرفته اید فورا نتیجه را نشان می دهید و او آن را لمس میکند احساس خاصی است. اما تا زمانی که پلاروید عرضه فیلم های ارزان تری را آغاز کند ، بهتر است از این دوربین تنها برای ثبت لحظه های خیلی ویژه و خاص استفاده کنیم تا کمی هم در هزینه ها صرفه جویی کرده باشیم این طور نیست؟

منبع: telegraph.co.uk

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه
 1. ممنون منو ياد دوربين قديمي و خاطره انگيزم انداختي
  هنوز عكس هاشو دارم فقط حيف كه شركت سال 2001 ورشكست شد و فروخته شد

  1. راستش ما توی خونه یه مدل قدیمی از این دوربین را داریم
   تا قبل از دوربین های دیجیتال عکس فوری ایده خیلی جذابی بود
   الان اما یک ایده نوستالوژیک شده به خصوص برای قدیمی ترها

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *