بررسی تلویزیون گوگل Google TV

 • 1389/8/30
 • ITTeach
 • 2

گوگل جهش بزرگی با گوگل تی وی داشته است– بر خلاف رقبای خود ، که بر روی ارائه ویدیو با دستگاه های ارزان قیمت تمرکز کرده اند ، پلتفرم جدید گوگل اندروید، کروم و فلش را مستقیما در انواع مختلف سخت افزاری از سونی تا لاجیتک مستقیما به تلویزیون شما می آورد. حال چه گوگل تی وی را به تجهیزات خود با لاجیتک اضافه کنید یا از ابتدا با تلویزیون اینترنتی سونی آغاز کنید، ، تجربه اولیه استفاده از هر محصول مشابه است – در واقع وب در تلویزیون شماست، با همه هرج و مرج و شکوهش. ایا این آینده تلویزیون است؟ آیا گوگول می تواند کاری را که هیچ شرکتی تاکنون انجام نداده ، عملی کند و کامپیوتر کوچکی را در تلویزیون شما قرار دهد؟ برای دریافتن این نکته بقیه مطلب را نیز مطالعه کنید!

پلتفرم گوگل تی وی


اگرچه همه دستگاه های گوگل تفاوت های خود را دارند، در مرکز همه از اندروید روی پردازنده اینتل CE4100 بهره برده که اساسا مجهز به 1.2GHz Atom بوده که با برخی سخت افزارهای فوق العاده گرافیکی قادر به فیلم برداری و رمزگشایی ویدیوی 1080p می باشند. گوگل می گوید تراشه اینتل در بهترین قیمت ارائه می شود/ هم اکنون در مرحله نسبیت عملکرداست، اما هیچ چیزی برای آینده مشخص نشده—درست مثل گوشی های مدرن که ابداعات آتشینی را در بازار تراشه های موبایل بوجود آوردند، گوگل انتظار دارد که بازار تراشه—رسانه در آینده در واکنش به ابزارهای اتصال به تلویزیون به شدت رقابتی شوند. اما در حال حاضر  Atom موجود است که پیروزی بزرگی برای اینتل به حساب می اید—و در حقیقت اینتل ادعا می کند نیمی از کدهای تلویزیون گوگل را نگاشته است.

بدیهی است که اندروید ساخته شده برای گول تی وی با اندروید مورد استفاده در موبایل ها تفاوت دارد—در حقیقت بر خلاف نسخه تلفنی اندروید گوگل تی وی همچنان متعلق به گوگل بوده و هنوز منبع-آزاد نشده است. به ما گفته شد این طرح تا تابستان 2011 آزاذ منبع شده و گوگل تی وی نیز دنباله رو اندروید و برنامه های گوگل در موبایل خواهد شد، البته برخی از برنامه های خاص گوگل برای تلویزیون همچنان با منبع محفوظ بوده و بخشی از توزیع عمومی نخواهند بود. ما حدس می زنیم بازار گوگل تی وی محدود به دستگاه های گوگلی باشد اما از آنجا که هنوز راه اندازی نشده نمی توانیم راجه آن مطمئن بود.

در رابطه با بازرا و اینکه هنوز راه اندازی نشده صحبت کردیم…بله هنوز راه اندازی نشده است. گوگل می گوید همچنان مشغول کنار هم قرار دادن API های مناسب است و در حال مرتب کردن نیازهای پلت فورم است به طوری که توسعه دهندگان برنامه زمان بهتری برای برنامه ها داشته باشند، اما زودتر از اوایل سال آینده انتظار هیچ برنامه ای را برای گوگل تی وی نداشته باشید. ما خیلی کنجکاو و هیجان زده هستیم که ببینیم چه برنامه هایی ایجاد می شوند، یک بار توانستند اندروید را برای پردازشگری سریع با ابعاد تلویزیونی بنویسند، اما همه اینها فعلا بالقوه است—در زمان راه اندازی، گوگل تی وی مجهز به شماری از ابزار چون  Netflix، NBA GameTime و CNBC Real Time خواهد بود اما در حال حاضر این بخش از بستر نرم افزاری و تجربه علامت سوال هستند.

و بالاخره — و مهمتر از همه — کروم و فلش نیز وجود خواهند داشت. گوگل از یک پورت جدید اندروید و مختص تلویزیون بر روی مرورگر رومیزی گوگل تی وی  استفاده می کند ، و آری دوستان فلش 10.1 بتا نیز اجرا می شود. در حقیقت از دیدی وسیع تر گوگل تی وی را یک دستگاه محتوی فلش بزرگ ببینیم، حداقل در کوتاه مدت –تقریبا همه چیزهایی که در کروم مرور می کنید یک ویدیو فلش است. به عنوان مثال، یوتیوب خود گوگل ، یکی از اولین سایت هایی که امکان پخش ویدیو HTML5 را ارائه کرد—فلش خود را در گوگل تی وی بارگذاری می کند، چرا که این تنها راهی است که گوگل می تواند ضمن محتوای خود ، آگهی نیز داشته باشد. در واقع این چیزی بود که گوگل به ما گفت. YouTube LeanBack, مدل تلویزیونی یوتیوب است، که احتمالا به همین دلیل مبتنی بر فلش می باشد. بدیهی است همه چیز هنگامیکه برنامه ها ارائه شوند تغییر می کند و احتمالا راه حل های قوی تری برای فیلم های ویدیویی  HTML5 وجود خواهد داشت ، اما در حال حاضر گوگل تی وی یک محصول متمرکز بر فلش است.

اما اینها همه قطعه های جدا هستند، اما بیایید دوباره نگاهی به کل تصویر بیاندازیم: شما یک پردازشگر اینتل، اندروید—که مجهز به لینوکس است، و مرورگری با فلش که با کیبورد و موس کنترل می شود دارید. بله گوگل تی وی اسب تروی است با یک کامپیوتر سینمای خانگی در درون. و از آنجا که HTPC موقعیت محکمی دارد ، همیشه آن را دوست داشته ایم. اما فکر نمی کنیم که گوگل در اینجا چنین شود، و اگر گوگل تی وی بتواند موفقیت انبوه بازار را بدست آورد ، باید تجربه ای بسیار بهتر از HTPC را از آن خود کند.

راه اندازی و نصب


اگر چه راه اندازی هر دستگاه گوگل تی وی کمی متفاوت از هم هستند، ام روند پایه مشابه است—مراحل کمی را طی می کنید تا دستگاه را بر روی تلویزیون، صفحه نمایش ، شبکه و  منبع  تلویزیون خود نصب کنید. هرچند که دشوار نیست ، اما اسان هم نمی باشد، راه اندازی لاجیتک شامل اتصال 5 سیم و طی کردن مراحلی از روی 12 تا 15 منو صورت می گیرد و حدود سی دقیقه به طول می انجامد و البته 4 محله اسکن را به همراه دارد.

همچنین برخی حذفیات قطعی هستند که انجام برخی تنظیمات را سخت تر نیز می کنند—هیچ پشتیبانی استاتیکی از IP وجود ندارد ، به عنوان مثال،تنظیمات شبکه های پیشرفته یا پورت های نقشه ممکن است بدرستی کار نکنند. تلویزیون اینترنتی سونی همان گوگل تی وی است با ورودی کامپوننت ، بنابراین تنها مزیت این است که شما با HDMI رو به رو خواهید شد ، و بسته به ارائه دهنده کابل تان و کابل های HDMI قادر خواهید بود برخی از موارد HDCP را اجرا کنید – هرچند که در راه اندازی Revue در دموی Engadget Show ، به دلیل  اینکه جعبه کابل Time Warner بر روی HDCP خاموش می شد، مشکل داشتیم . گوگل می گوید دلیل مشکل را می داند و در حال کار با ارائه دهندگان کابل است ، اما این موضوعی است که باید آن را مد نظر قرار داد. با این حال ، بسیاری از نصب ها بدون مشکل انجام می شوند.

مگر در مواردی که تلویزیون اینترنتی سونی خریده باشید و بدون DVR نیز از زندگی خود راضی باشید ،در می یابید که هیچ تلویزیون وافعی در دستگاه گوگل تی وی قرار ندارد. شما به یک رادیو QAM مجزا ، دستگاه ماهواره یا جعبه کابل نیاز دارید تا به تماشای تلویزیون بنشینید. گوگل خیلی مراقب نسخه نمایشی دستگاه های گوگل تی وی با شبکه دیش است ( حتی از بازبینان خواسته نصب دیش را با واحدهای بررسی انجام دهند) و دلیل خوبی برای این امر وجود دارد: Dish VIP 622, 722 و DVR ها از طریق شبکه با دستگاه گوگل تی وی شما ارتباط برقرار می کنند و به شما امکان جستجو ، دیدن و ضبط برنامه به طور مستقیم از رابط GTV را می دهند. راه اندازی نسبتا اسان و سریع است ؛ تا زمانی که به یاد داشته باشید DVR خود را برای الحاق در ابتدا از طریق تلفن یا مراجعه به سایت Dish فعال کنید، و هنگامیکه شروع به کار کرد کنترلش سریع است بدون تاخیریهایی که در کنترل بلستر IR روی می دهند. در واقع ، نمی توانیم DVR UI را منتظر نگاه داریم، در حالیکه با کیبورد Revue کنترلش می کنیم ،و مهم نیست که با چه سرعتی دکمه ها را فشار می دهیم ، که واقعا قابل ملاحظه است. متاسفانه ، بهترین DVR، دیش VIP 922 با Slingbox پشتیبانی نمی شوند، و الحاق رابط کمی وجود دارد. همچنان باید از راهنمای برنامه Dish box ، رابط DVR و کنترل های دیگر استفاده کنید، بنابراین همچنان باید با UIها سروکار داشته باشید، و البته Dish ماهی 4 دلار هزینه دارد البته با ” الحاق رایگان” .

اگر شبکه Dish ندارید ، تجربه هماهنگ کمتری خواهید داشت—”خانواده مدرن” را در نوار جستوجوی گوگل تی وی تایپ کنید و می بینید که لیست هایی از برنامه های اینده و نتایج وب را برایتان نمایش می دهد. اما نشان نمی دهد که یک برنامه ضبط شده محلی را روی DVR خود دارید. همچنین نمی توانیدد ضبط برنامه ها را زمانبندی کنید، با انتخاب قسمت آینده برنامه ، جعبه به شما دستور می دهد که DVRتان را برنامه ریزی کنید! تجربه ای کاملا بی ربط است که با حداقل ها باشید. هرچند که آنقدرها هم بد نیست : با جستوجوی برنامه ای که می دانید روشن است (مثل “فوتبال”) جعبه کابل تان بر بلستر IR تنظیم می شود. و بر خلاف کتمان عمومی مان از این سیستم می بینیم که بدون هیچ مسئله ای کار می کند ، آنهم هنگامیکه با TiVo HD و Time Warner Scientific Atlanta Explorer تنظیم شده باشد ، هرچند که نقصان های جزیی گاه به گاهی دارد.

با این همه ، هنگامیکه راه اندازی موفقی داشته باشید همه چیز به درستی کار می کند، ، اما روش تازه کار-پسندی نیست، انتظار نداشته باشید که با خانواده صبح روز کریسمس این وسیله را راه اندازی کرده و بروید. ما از گوگل یا یکی از شرکایش انتظار داریم دستگاهی به مراتب کامل تر با DVR –شبکه Dish بسازد، خواسته های شما را در نظر گرفته ایم.

رابط، جستوجو و کنترل ها

گوگل تی وی مجموعه ای از گزینه های تعاملی را ارائه می دهد، آنها اهداف متفاوتی داشته و شیوه های مختلفی کار می کنند، اولین و اساسی ترین صفحه نمایش خانگی اشنا با رابط دو قطعه ایست که مثل یک لایه شفاف روی تلویزیون یا هر برنامه که سابقا برای تماشا از ان استفاده می کردید قرار می گیرد. بسته به تبی  که در آن هستید، می توانید از بوکمارکها ،  برنامه ها یا برنامه هایی که در حال حاضر اجرا می شوند انتخاب کنید، که در پوشه هایی چون ورزش، فیلم و کمدی سازمان یافته اند. تب ها می توانند مجددا سازماندهی شوند و این بخش رابط به خوبی کار می کند. شاید بخواهیم از پوشه هایی استفاده کنیم که ببینیم در تلوزیون چه خبر است، آنها مثل یک فیلتر دائمی بوده و واقعا راحت هستند. شاید دوست داشتیم راهنما برنامه سنتی تر نیز وجود داشته باشد—می توانید از جعبه کابل خود استفاده کنید ، اما چندان مطلوب نیست ، هیچ پلتفرم تلویزیون نمی تواند لیست استاندارد راهنمای برنامه ها را ارائه کند.

دوم — و مسلما مهم ترین – راه استفاده از گوگل تی وی نوار جست و جو است ، که هر زمان کلید جست و جو را از راه کنترل فشار دهید، باز می شود. این قلب رابط گوگل تی وی به شیوه ای بسیار واقعی است، شیوه ای است که از طریق آن ویدیوها، محتوای وب را یافته و حتی URL های کروم را وارد می کنید—و به صراحت بگویم که دوستش خواهیم داشت. داشتن ابزار جستوجو بر روی تلوزیون برای مواقعی که به آن نیاز دارید بسیار شگفت آور است، و کارهایی ساده چون عوض کردن کانال ها را راحت تر و بهتر کرده و اصلا دیگر نمی توانیم باور کنیم جعبه های کابل بدون آن کار کنند. تنها کافیست CNN، MTV یا NBC یا هرچه را که می خواهید تایپ کنید . می خواهید مسابقه Packer را ببینید ، اما نمی دایند که در CBS است یا Fox؟ فقط تایپ کنید “Packers” ، و سپس به مقصد می رسید. بله شاید از نبود یک دفترچه راهنمای یکپارچه گله کنیم ، اما اگر از دسته ای هستید که می دانید چه می خواهید تماشا کنید فقط چنانچه یکبار جستوجوی گوگل تی وی را امتحان کنید، دیگر دلتنگ دفترچه راهنما نخواهید شد.

البته با جستوجو کردن می توانید کارکردهای بیشتری به جز کانال عوض کردن را تجربه کنید. می توانید از میان خیل منابع و سرویس ها، مطالبی را که می خواهید بیابید. تایپ کردن درون نوار جستوجو نتایجی مشابه سبک  گوگل را به همراه می آورد که شامل برنامه های فعلی و جاری ، برخی وب سایت های پیشنهادی و نتایج دیگر بوده همچنین گزینه هایی برای انجام جستوجوی معمول در گوگل و جستوجوی جدید گوگل مختص ویدیو می باشد. (و بدیهی است ، هر آنچه که در DVRشماست، اگر که Dish داشته باشید.) با انتخاب جستوجوی ویژه ویدیو ، کروم وارد عمل می شود و شما را به سایت های ویژه با فرمت تلویزیون می برد ، که شوها، اپیزودها و ویدیوهای وب را که با جستوجوی شما همخوانی دارد، نمایش می دهد. بنا به انتخابتان ، پیشنهاداتی مبنی بر نحوه تماشای آن ارائه می شود، به عنوان مثال سریال فرینج را می توانید از طریق fox.com ببینید یا از آمازون بخرید/اجاره کنید و البته گوگل تی وی هردو گزینه را در اختیار شما قرار می دهد علاوه بر اینکه شما را از برنامه تلویزیونی فعلی این برنامه مطلع کرده یا برنامه های آتی را ارائه می دهد. این بسیار خوب است حتی اگر TiVo راهکاری مشابه را در Premiereبکار بندند ، آنچه که گوگل را متمایز می کند سرعتش است—جستوجو بسیار پرسرعت است و در مقایسه با Premiere همانند موشک سواری دیوانه واری است.

اما متاسفانه چنانچه نتوانید آنچه را که می خواهید بیابید سرعت دیگر معنایی نخواهد داشت، و قطعا نتایج جستوجوی گوگل تی وی با آنچه که مطلوب است فاصله دارد. گوگل می گوید در حال بهتر کردن جستوجوی ویدیو است و جستوجو برای  “X-Men” –مجموعه اصلی—  Evolution را نشان می دهد،که فقط سه نتیجه در بر داشت  :  X-Men 3، X-Men The Last Stand، و یک فیلم آلمانی 1985 با نام “Men”  که در آن عضو هیئت رئیسه تبلیغات مونیخ، هاینر لاترباخ مخفیانه با یوه اوشنکنخت، عاشق کولی همسرش اورلیک کرینر هم اتاق شده و با شوق وشعف دنبال می شود. متاسفانه دو مورد از آن فیلم ها یکی بودند، و در حالیکه هنوز “Men” را ندیده ایم ، می دانیم که هاینر، اولریک و یوه توانایی کنترل آب و هوا را ندارند. با توجه به پتانسیل گسترده ای از جستجو در این برنامه ، شاید مایل باشیم به گوگل زمانی برای کار کردن بر روی مشکلات بدهیم تا آنها را درست کند اما در این لحظه چیزها یا خیلی خوب هستند یا احساس فقدان می شود.

نوار جستوجو برخی رفتارهای متناقض UI را نیز بروز می دهد –با فشار کلید جست و جو مشغول هر کاری هم که باشید همیشه بر روی صفحه ظاهر می شود. این امر منجر به حواس پرتی و هرج و مرج می شود، ممکن است در حال جست و جو در راهنمای DVR خود ، صفحه نمایش خانگی گوگل را آورده، و نوار جستوجو را باز  کنید، که نتیجه سه لایه مختلف از دو رابط مختلف می شود که همزمان در صفحه نمایش داده می شوند. خوب می شد اگر با فشردن کلید جستوجو ، نوار جستوجو جمع می شد ولی اینگونه نیست، — در برخی از برنامه ها ، مانند توییتر سرویسی به نام جستوجوی خاص دارد. هرچند که این حالت هم منطقیست از دیدگاه ما خیلی آسان تر – و بهتر—می شد اگر  کلید جستجو، جستوجوهای متداول گوگل تی وی را نشان می داد، چرا که مهم ترین بخش محصول نیز این است.

سومین رابط بزرگ گوگل نیز کروم است، که مرورگری مجهز به تب است و سیستم را پوشش می دهد. با نگه داشتن کلید خانه پانل تب باز می شود و برنامه های باز را نشان می دهد، از جمله صفحه نمایش تلویزیون خانگی. بیشتر شبیه به کارت هایاست  webOSتا تب های استاندارد کروم. ( اما قطعا خوشحال می شویم که ” تب جدید Incognito” در کروم گزینه منوی درجه یکی است—و تعجب می کنیم به چه دردی می خورد.) مجددا به طور مفصل به کروم خواهیم پرداخت ، اما اینجا می خواهیم به مرورگر اشاره کنیم به این دلیل که به سادگی روش های مختلف تعامل با این سه رابط را نمایش می دهد: کلیدهای میانبر ، صفحه کلید و ماوس ، و همچنین برنامه های گوشی های مختلف.

گوگل تعهد کرده است که تمام دستگاه های گوگل تی وی کیبورد QWERTY و برخی فرم های کنترل  موس علاوه بر طرح استاندارد کلیدهای میانبر ، انواع مختلف آیفون و برنامه های اندروید که دستگاه های GTV را کنترل می کنند، را شامل شوند. نکته ای اینجاست، هیچیک از روش های ورودی واقعا ربطی به هم ندارند، و نمی توانید بدون انتظار داشتن عواقب غیر منتظره به راحتی از یکی به دیگری بروید. ما حین دموی کنترلگر گوگل تی وی سونی متوجه این امر شدیم، و مورد مشابهی را نیز با کیبورد Revue داشتیم: شما با trackpad به این سمت و آن سمت می روید و سپس به دکمه انتخاب D-pad می خورید ، که مثل کلید موس دوبل کلیلک نیست، بلکه آنچه را که با D-pad برگزیده اید، انتخاب می کند… آه. یا برعکس ، بخصوص در کنترلگر سونی. نامطلوب و عجیب و غریب است، بخصوص اگر از شما دعوت شود از هردو کنترل استفاده کنید. مخصوصا در وب سایت های تلوزیونی نظیر جستوجوی ویدیوی گوگل که به کلیدهای میانبر پاسخ می دهد و دعوت به استفاده غریزی از موس می کند. نمی توانیم مستقیما وارد برنامه های تلفن شویم چرا که تنها از برنامه های اندروید لاجیتک استفاده کرده و برنامه های گوگل هنوز وارد بازار نشده اند، اما احتمالا مشکل مشابه مجددا وجود خواهد داشت، شما الگوهای رابط متعددی دارید که رقابتی هستند تا اینکه مکمل هم باشند. راه حل ساده یی وجود دارد– فلش ماوس و D-pad باید به دنبال هم باشند—اما اکنون بیشتر از D-pad استفاده می کنیم، و تنها برای مرور وب سایتها از ماوس استفاده می کنیم.

در نهایت یکی از بارزترین ویژگی های گوگل تی وی،  (مشاهده دوگانه)DualView است ، که نسخه جدید تصویر در تصویر قدیمی است. با فشردن دکمه DualView حین تماشای تلویزیون ، تصویر کوچک شده و در گوشه سمت راست قرار می گیرد، بنابراین در حال گشت و گذار در وب یا استفاده از برنامه ای خاص می توانید همزمان به تلویزیون نیز دسترسی داشته باشید. فشردن مجدد کلید پنجره را می بندد، و با رفتن موس روی آن کلید بسته نشان داده می شود و با بزرگ کردن تصویر مجددا به صفحه تلویزیون باز می گردد. این قابلینی مفید و لازم است، اما بسیار کند می باشد و اشکال دیگر این است که مکان صفحه نمایش را نمی توان تغییر داد. یعنی بدشانسی است اگر صفحه نمایش آنچه را که می خواهید ببینید پنهان یا کنترل کند. همه افرادی که Engadget Show را مشاهده کردند ، دیدند که در حین demo به سختی تلاش می کردیم کلید ارسال برنامه توییتر را بفشاریم چرا که پشت DualView پنهان شده بود. دیگر اینکه نمی توانید DualView را ببندید و کلید مورد نظر را بفشارید و سپس مجددا آن را بازگردانید ، چرا که فقط حین تماشای تلویزیون کار می کند. همچنین مایل بودیم ویدیوهای فلش را حین مرور تب های دیگر، در قالب DualView ببینیم ، اما در حال حاضر امکان پذیر نیست.

کروم و فلش


تا راه اندازی بازار ، انچه که اساسا با خریداری یک دستگاه گوگل تی وی قابلیت اجرایش را پیدا می کنید، کروم و فلش است. علاوه بر این ، تعداد قابل توجهی از ویژگی های گوگل تی وی در کروم اتفاق می افتند ، که پیش فرض عملکردی آن می باشد: هیچ ویدیوی آمازون در برنامه Demand وجود ندارد، به عنوان مثال با فشردن کلید در صفحه اصلی Amazon.com بارگذاری می شود، قضیه در مورد یوتیوب نیز به همین ترتیب است، تنها صفحه اصلی در کروم باز می شود. این مسئولیت زیادی برای یک مرورگر است، و هنگامیکه خوب کار کند واقعا خوب کار می کند، می توان گفت که بهترین تجربه مرور است که در تلویزیون داشته ایم.

اما به طور کلی ، این آن چیزی نیست که انتظارش را داشتید. اول از همه این پورت مستقیم کروم نیست، هرچند که نشان کروم 7 را دارد، گوگل به ما گفت که این یک نسخه سفارشی از کروم 5 است و برخی از ویژگی های مهم نظیر پشتیبانی HTML5 کامل نیستند. با در نظر گرفتن برنامه ریزی با عجله گوگل تی وی منطقیست که برخی خصوصیات مختص مرورگری خاص اولویت بندی شوند، اما صادقانه نیست که گوگل بگوید از کروم استفاده می کند. گوگل به ما گفت که بر روی مرورگری مبتنی بر کروم 7 کار می کند و به بدنبال افزودن پشتیبانی های اضافی است، اما بازه زمانی برای هیچ کدام از آنها به ما ارائه نداده است.

با وجود عملکرد و خدماترسانی خوب ، این سرویس خیلی کند است، انتظار پیمایش راحتی را نداشته باشید. مرورگر در سایت ها تلویزیونی سریعتر و قابل استفاده تر است ، اما با بروز رسانی نرم افزار می توانیم انتظار پیشرفت های عملکردی قابل توجهی را داشته باشیم. دلیلی وجود ندارد که گوگل نتواند سطح گوشی های هوشمند را با نت بوک های درونی گوگل تی وی تطابق ندهد. همچنین خواهان آن هستیم که کنترل های زوم بهتری را شاهد باشیم، خواندن بیشتر سایت ها با زوم نرمال تا حدی دشوار است، تا حد معینی می توانید آن را افزایش دهید و پیمایش افقی وجود ندارد. کمی هزینه بیشتر روی زوم کارکردی عالی خواهد داشت. در حال حاضر به دلیل برخی نیازهای اساسی در رابطه با مرورگرها بهتر است با لپ تاپ خود همگام باشید، مرورگر گوگل تی وی زمانی بهترین عملکرد را دارد که در سایتی ویدیویی در گشت و گذار باشید.

در کنار عملکرد ، مطابقت داشتن یک مرورگر در تلویزیون یک ویژگی مفید و جالب است، بخصوص اگر با کلید جستوجوی کشویی و dualview همراه باشد ، که باعث می شود تلویزیون گوگل در بالاترین رده تنظیمات تلویزیونی شما قرار گیرد ، و هنگامیکه از آن استفاده نمی کنید از سر راهتان کنار رود. در حقیقت ما گوگل تی وی را به عنوان تلویزیون در نظر نگرفته و مجددا سراغ TiVo می رویم، اما همچنان دوست داریم در مواقع ضرورت سریعا به وب مراجعه کنیم. تا زمانیکه سازگاری بیشتری در DVR ایجاد شود یا (اگر جرات کنیم به آن فکر کنیم) گوگل تی وی DVR ، قطعا ما استفاده از گوگل تی وی را به عنوان لایه ای تحت وب در تلویزیون پیشنهاد می کنیم، البته نه به عنوان اتاق فرمان مرکزی. تحت این روش گوگل تی وی فوق العاده راحت است و حاکی از مفهوم عمیق گوگل تی وی است، مهم نیست که محتوا در وب باشد یا تلویزیون ..فقط وجود دارد. (خوب است و از آن خوشمان خواهد آمد.)

البته ، تقریبا هیچ یک ازاین ویدیوها بدون فلش قوی اجرا نمی شوند، و این جاییست که گوگل تی وی می درخشد. خوشحالیم که اعلام کنیم در سایت های گوناگون مشکلی در اجرای فلش ویدیوی 1080p وجود ندارد، کنترلها پاسخگو بوده و کیفیت خوب است. پخش ویدیوی فلش قطعا بی نقص ترین ویژگی گوگل تی وی است—تنها مشکل این است که فشردن کنترل های کوچک با موس در مقیاس صفحه نمایش دشوار است ، مشکلی که با نگاشت کلیدهای کیبورد اجرا/مکث برای کنترل پخش ویدیو حل می شود.

متاسفانه، پخش فلش ویدیو تا جاییکه ما می دانیم تنها بخش بهینه فلش است – سایر فلش ها مثل آگهی ها و بازی ها خیلی کند اجرا می شوند. این ویدیوی Canabalt یک بازی فلش که در اکثر نت بوک ها اجرا می شود را ببینید. وعده های زیادی در مورد بازی های فلش در گوگل تی وی داده شده است، اما Adobe و گوگل باید سایر فلش ها را بهینه کنند تا این اتفاق بیافتد—عملکردهایی اینچنین آن را تقلیل نمی دهند.

اوه و فقط محظ توجه: فلش تنها افزونه ای است که در حال حاضر پشتیبانی می شود. و هیچ Silverlight یا QuickTime وجود ندارد و ما بعید می دانیم مایکروسافت یا اپل آنها را اصلاح کنند. هرچند که مشکل حادی نیست ، چرا که فلش غالب است اما باید بدان اشاره می شد، به عنوان مثال  NBC المپیک را با استفاده از Silverlight پخش کرد. پشتیبانی برای افزونه های ویدیویی اچ دی NFL.com نیز وجود ندارد، که تماشای آنها در تلویزیون با کیفیت کم انجام می گیرد. امیدواریم که این امر تا زمانیکه گوگل پشتیبانی گسترده از کروم در تلویزیون را به عمل می آورد تغییر کند، که البته مسیری طولانی است.

شبکه ها ، Netflix ، و برنامه های دیگر

مطمئنا گوگل تی وی ویژگی هایی دارد که مزر بین تلویزون و وب را محو می کند ، اما متاسفانه آنچه که شامل شبکه شود چندان ساده نیست. در زمان نگارش این متن ای بی سی ، سی بی اس ، ان بی سی و Hulu گوگل را از دسترسی به برنامه هایشان در وب منع کرده اند و فاکس نیز مرتبا این عدم دسترسی را به اجرا می گذارد. خوب یا بد اولین چیزی که مردم از یک مرورگر تلویزیونی در ذهن دارند دسترسی به ویدیوهای Hulu و سایر شبکه ها به صورت رایگان است و مسدود شدن آنها ارزش کل گوگل تی وی را از بین می برد. به ما گفته شد مذاکرات با شبکه ها، برای اصلاح وضعیت در حال انجام است ، اما نمی دانیم چه زمانی نتیجه می دهد.

گوگل همچنین به ما گفت که در حال مذاکره با Hulu است، جهت اضافه کردن Hulu Plus به عنوان یک برنامه به گوگل ، اما این امر باعث می شود ماهیانه ده دلار به کابل و ماهواره هایی که از طریق آنها به گوگل تی وی دسترسی پیدا می کنید اضافه شود. بدون شک گوگل تی وی اولین محصول با این مشکلات نیست، Boxee نیز در گذشته گرفتار این مشکلات شبکه ای شده بود—اما دستگاه های گوگل تی وی ارزان نیستند، و اگر تمام چیزی که می خواهید شوهای ABC.com است ، با یک Windows nettop زودتر به خواسته خود می رسید ، که البته هیچگاه نیز مسدود نمی شود. (و بله ،ما مرورگر کاربر را با موفقیت تغییر دادیم اما گوگل نمی تواند از کاربران معمول خود انتظار داشته باشد با آن راحت باشند.)

بدون Netflix واقعا نمی توانید یک تلویزیون متصل به شبکه داشته باشید، و گوگل تی وی نیز استثنا نیست، Netflix یکی از معدود برنامه هایی است که هم اکنون در دسترس است و مجموعه ای از چند دستگاه می باشد. خوب کار می کند و HDها کیفیت خوبی خواهند داشت ، اما این برنامه از آنچه که شاید نسل اول Netflix بخوانید ، استفاده می کند، تنها آنچه را که در ردیف فوری هاست نشان می دهد و هیچ جستوجویی انجام نمی دهد. دقیقا مشابه چیزیست که Roku در سال 2008 بیرون داد، و تقریا تمام Netflix های موجود در بازار از آن بهتر هستند. بله می توانید به راحتی سراغ کروم رفته و لیست خود را از آن طریق بروز کنید ، اما جایگزین ضعیفی برای تجربه Netflix رقابتی است.

برنامه های دیگری نیز در گوگل تی وی استاندارد در اختیار خواهید داشت: CNBC Real-Time ، برنامه هایی با محتوای CNBC را به همراه stock ticker اجرا می کند، گالری تصاویری از حساب پیکاسای شما نشان می دهد ، Napster، Pandoraو توییتر چنانچه دسترسی به خدمات اولیه داشته باشید پیشنهادات خوبی هستند و NBA Game Time لیستی از بازی های آتی ، امتیازها،امکان وارد کردن شما به بازی و اجرای ویدیوها را نشان می دهند، در حالیکه همه برنامه های به خوبی انجام می شوند، هیچ کدام جزو وعده های پلتفرم نیستند، و صادقانه بگوییم همه آنها UI هایی کند می باشند. شاید قضاوت زود باشد اما تصورش هم دشوار است که با وجود تلفن های هوشمند و برنامه های لپ تاپ که همیشه در دسترس هستند دیگر چه نیازی به برنامه های تلویزیونی کهنه و قدیمی است.

یکی از چیزهایی که در موردش کنجکاو هستیم این است که در اینده برنامه های گوگل تی وی به چه ترتیب از فیدهای تلویزیون بهره می برند—بین موارد HDCP و انسداد شبکه ها ، نمی توانیم بگوییم خوشبین هستیم که برنامه های اینده به طور مستقیم به محتویات تلویزیون دسترسی پیدا کنند. منظور چیست؟ خب دوست داریم که یک Slingbox وجود داشته باشد که برنامه ها را در موبایل شما نمایش دهد، اما این کار مستلزم میانگیری، ترنس کدینگ، انتقال مجدد محتوای تلویزیونی از ورودی HDMI می باشد که سخت افزار Slingbox قادر به انجام آن نیست. همچنین دوست داریم برنامه هایی با قابلیت تشخیص اگهی ها داشته و همچنین در چنین زمان هایی سری به فیس بوک و توییتر بزنیم. اما می توان حس کرد که مجریان برنامه ها چندان با ما همگام نیستند. گوگل به ما گفت که سعی دارد تا جای ممکن قابلیت دستگاه ها را بالا ببرد ، اما در فکر HDCP و مسائل کپی رایت هستند، بنابراین می توان فرض کرد گوگل تی وی SDK نهایی به چه ترتیبی خواهد بود. همانطور که گفتیم زمانیکه شبکه ها درگیر می شوند ، کار چندان راحت نخواهد بود.

نتيجه

بررسی نسخه 1.0 بسته های نرم افزاری همواره دشوار بوده است، وقت و پتانسیل زیادی را باید به آن اختصاص دهید و تمایل چندانی به آن نداریم: از این دیدگاه گوگل تی وی یک موفقیت است. ویژگی هایی چون نوار جستوجو و مرورگر یکپارچه اساسا در سطح مفهومی خوبی هستند، که به نظر می رسد برداشت ما از کاربر تلویزیون را برای همیشه تغییر خواهند داد. صرف نظر از اینکه گوگل تی وی در بازر چه موقعیتی کسب می کند، این امر دستاورد کوچکی نیست. ویژگی های دیگر مانند برنامه ها و کنترل گوشی های هوشمند نیز به همان اندازه بلند پروازانه و قابل تقدیرند، هر چند که هنوز در حد وعده می باشند.

نکته این است که اجرا مسئله اصلی است. با این استانداردهای سخت گیرانه گوگل تی وی یک مجموعه از ایده های خوب ناقص است، یک جعبه بهینه نشده که زیر فشار وزن ناشی از بلند پروازی خود و به ظاهر مهلت پایان قرار دارد. اگر گوگل بر روی تعدادی از ویژگی های اساسی– نظیر مرور سریع و نتیجه های جستوجوی کامل—تمرکز کند ، قطعه های فراموش شده را با این پیش فرض که در حالت بهتری بر می گردند، می بخشیم. در واقع ، ناامید کننده ترین چیز در مورد گوگل تی وی تحقق سریع آن است، در حالیکه گوگل می توانست وقت بیشتری به خود بدهد. یک DVR منسجم، ، راهنمای برنامه واقعی ، پنجره تصویر در تصویر متحرک که به سرعت باز می شود –همه این اتفاقات باید بیافتند تا گوگل تی وی موفق باشد.

در حال حاضر شنیده ایم که گوگل در حال مذاکره با اپراتورهای کابلی برای جعبه های راه اندازی منسجم گوگل تی وی است، بنابراین شاید سخت ترین مانع به زودی رفع شود، اما تا هنگامیکه عملکرد کند و فقدان کلی ظرافت وجود دارد، فقط در حد HTPC هایی که ناگهان ظهور کردند، باقی می ماند.

منبع: engadget

تصاويري از كار با گوگل تي‌وي

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه
 1. سلام مطلب بسیار زیبایی بود ممنون.خیلی کامل طرز کار رو نشون دادید.من هم وبلاگ در مورد آی تی هست به من هم سر بزنید.

 2. سلام خدمت شما و اقعا خسته نباشید
  من از کیفیت تلویزیون LE800 شارپ خیلی خوشم اومده
  میخواستم یه بررسی داشته باشید رو این تلویزیون
  در مورد تکنولوژی که داره و میگه چهار رنگه هم لطفا توضیح بدید
  آیا واقعا تاثیری تو کیفیت تصویر داره
  دلیل اینکه کیفیتش به نظر ما اینقدر خوبه چیه؟ پنلش که تو تبلیغاتش میگه ژاپنی جریانش چیه؟
  لطفا توضیح بدید ممنون

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *