نگاهي دوباره به كنسول كوچك OnLive

  • 1389/9/17
  • ITTeach
  • 4

شرکت OnLive با پذیرفتن و وفادار بودن  به اين اصل كه فناوري همچون  موجودی پويا و در حال رشدي سريع است، آخرين كنسول مينياتوري خود را به بازار عر باعث شد تا بازیهای کامپیوتری مبتنی بر طرح cloud(سیستم cloud، مکانی است که منابع فناوری اطلاعات نظیر کامپیوتر، سخت‌افزار، نرم‌افزار و غیره، که در اسرع وقت و به محض نیاز در دسترس هستند تا سرعت و قدرت محاسبات را افزایش دهند)، پا به عرصه گذاشته و بازي كنندگان وارد دنيايي جسورانه و جديد شوند.

در نگاه نخست، OnLive ابتكار چندان جديدي  نيست- با اين حال بسيار مورد توجه قرار گرفته است. صفحه آن به زحمت 5x4x1.25  اينچ بوده و مي توان آن را به راحتي حمل كرد كه خود يك نكته مثبت به حساب مي آيد. اينطور نيست؟

اين وسيله براق و نارنجي رنگ را بچرخانيد تا با درگاهي مواجه شويد كه كليه نيازهاي شما را مرتفع مي كند. كه اين مسئله شامل درگاههاي HDMI, Ethernet و يك درگاه بلندگو   مي شود.

راه اندازي آن بسيار ساده است. همه كابل هايي را كه نياز داريد به دستگاه متصل كنيد و اطلاعاتي را كه مي خواهيد روي صفحه نمايش يا صفحه HD ببينيد با آن مبادله نماييد.

OnLive در واقع بصورت يك رابط كاربري مجازي و تحتcloud عمل مي كند و به شما امكان مي دهد بازي را كه خريده ، از بازار اجاره كرده ، يا در حال تست نسخه آزمايشي آن هستيد، راه اندازي كنيد كه البته هدايت آن هم كار ساده اي است.

رابط كاربري به كاربران اجازه مي دهد تا جلسات گيم پلي بازي هايي كه به دنياي OnLive مي آيند، مشاهده كند. خصوصيت ويژه اي كه به كاربر امكان مي دهد به درون بازي كه درصدد خريد آن است، سرك بكشد. براساس گزارشات OnLive ، بسياري از كاربران تنها براي تماشاي بازي سايرين وارد اين دنيا مي شوند.

اگر همه اينها براي شما آشناست، نگران نشويد. شما عقلتان را از دست نداده ايد. ما    دريافته ايم كه اين وسيله به نحوي ويژه به Steam شباهت دارد ليكن تفاوت عمده اي بين آنها وجود دارد. شما ديگر به سخت افزار هاي پر توان و يا يك سيستم كنسولي مدرن و تمام و كمال نياز نداريد تا بتوانيد بازي هايي چون: Assassins Creed 2 و يا Shaun White Skateboarding را بازي كنيد.

همه چيز و تاكيد مي كنم همه چيز با OnLiveو گستره عظيم سرورهايش در cloud رخ مي دهد. كمپاني داراي سرورهاي متعددي است كه به بازي هايي با پايان كوتاه يا بازي هاي دنباله دار اختصاص يافته است. با گذشت زمان، OnLive تصميم گرفته حجم سرور هاي خود را كاهش دهد از اينرو سرورهاي با پايان بلند به پايان كوتاه تبديل خواهند شد چرا كهعرضه اين  بازي ها بصورت روزافزون در حال افزايش است.

در حال حاضر غالب بازي ها براي رايانه و SKU هستند. گرچه OnLive نشان داده با آمدن بازي هاي جديد اين روند دچار تغييرات خواهد شد.

پس از كنار گذاشتن بحث در مورد سادگي و انطباق پذيري فوق العاده اين وسيله، سئوال اصلي كه باقي خواهد ماند اين است كه آيا OnLive يك سيستم و سرويس ماندگار بازي است يا نه؟ OnLive كه پيشتر در اوايل سال و به عنوان يك رابط كاربري براي رايانه و Mac و با قابليت كاربري مشابه عرضه شده است، در همان ابتدا از سوي منتقدين به واسطه كيفيت پايين صفحه نمايش و عملكرد كند و با وقفه مورد انتقاد قرارگرفت، چگونه مي توان از آن انتظار عرضه نسخه جديدتري را داشت؟

ما خوشحاليم كه بگوييم در اكثر بخش ها اين وسيله عملكرد مناسبي دارد. ما از ديدن كيفيت خروجي تصاوير 720p هنگامي كه نسخه آزمايشي آن را در استوديو ديديم، تحت تاثير قرار گرفتيم. كيفيت تصاوير به گونه اي بود كه انگار داشتي آنرا در يك رايانه شخصي يا يك كنسول مدرن چون Xbox 360 اجرا مي كردي.

ما بازي Arkham Asylum را اجرا كرديم چرا كه با گذشت يك سال و نيم از عرضه آن هنوز به نظر ما عاليست و به واسطه ديدن آن همه جزييات در صفحه نمايش شگفت زده شديم هرچند متوجه نقائصي نيز شديم كه ظاهرا به دليل فشرده سازي بازي در cloudبوده است و گرچه حواس شما را پرت نمي كند اما كاملا واضح است.

اجراي گيم پلي نيز نتايج مشابهي را بدنبال داشته است. براي اغلب بخش ها OnLive عملكرد فوق العاده اي داشته است و ما دريافتيم كه Arkham براي تست نمايش رندري بهترين گزينه نبود.

پس به سراغ Dirt 2 رفتيم و عملكرد واقعا قابل قبول بود حتي هنگامي كه آنرا به خانه برديم تا با پهناي باند كمتر تست كنيم.

كنترولر بازي كه براق و زيباست، بسيار خوش ساخت تر از دسته هاي PS3 بوده و چيزهايي را هم بر دسته هاي Xbox 360 افزوده است. طراحي كه ما آنرا بسيار پسنديديم و امكان شليك كامل و سريع را در بازي هاي سوم شخص فراهم مي كند.

اين كنترولر يك قابليت داخلي نيز دارد كه به آن ‘Brag Clip’ اطلاق شده و كمك مي كند كه شما لحظات گوناگون گيم پلي را براي سايرين ذخيره كنيد.

شما مي توانيد هر بار 10 ثانيه را ثبت و ذخيره كرده و در OnLive cloud آنرا با سايرين مقايسه كنيد.

در خصوص مشكلات كوچكي كه با آنها روبرو شديم، در طول روند تست خود مشكلات واقعا كوچكي را نيز مشاهده كرديم. در يكي از معدود موقعيت ها گويي كنترلر داشت بصورت خودکار عمل مي كرد كه ما حدس زديم به واسطه پديده اي به اسم پرش هاي با تاخير باشد و واقعا در موارد معدودي روي مي دهد و تنها يك يا دو ثانيه به طول مي انجامد.

با اين حال اگر مشغول انجام بازي هستيد كه نمايش ثانيه به ثانيه در آن مهم است اين مسئله اندكي شما را آزار خواهد داد. اما اگر قيمت اين محصول را در نظر بگيريد، اين مشكلات قابل اغماض خواهند بود. با قيمت 100دلاري اش OnLive واقعا به صرفه است. چيزي به اسم هزينه ثبت ماهانه وجود ندارد و شما فقط لازم است كه قيمت خود بازي را بپردازيد. البته رابط كاربري OnLive انجام اين كار را بسيار ساده مي كند و به شما گزينه هاي بسياري براي اجاره بازي مي دهد البته اگر قصد نداريد بازي را بطور كامل خريداري كنيد.

علاوه بر آن امكان انجام 30 دقيقه اي پيش نمايش بازي هاي موجود در بازار را بصورت رايگان در اختيارتان قرار مي دهد.

گرچه چند نكته نيز وجود دارد كه بايد مد نظر قرار گيرند. آيا خريدن يك بازي در cloud به معناي مالكيت آن بازي است؟ و ديگر اينكه چند بازي در نهايت وارد بازي خواهند شد؟ در هنگام عرضه، OnLive فقط 35 بازي در بازار داشت كه برخي از آنها تاريخ گذشته بودند.

در واقع مي توان گفت OnLive امكان اجراي بازي هاي تحت cloud را از نظر تكنيكي و تطابق پذيري دارا مي باشد اما در بازار حضور چنداني ندارد. تنها زمان مشخص خواهد كرد آيا سازندگان در پي بروز كردن و بهبود بخشيدن اين محصول هستند يا نه و آيا بازي هاي جديدي براي آن خواهد بود. در حال حاضر چند بازي كلاسيك در بازار هست  اما در حال حاضر چيز جديدي موجود نيست. در پايان ما اميدواريم كه اين محصول به جايگاه حقيقي خود برسد. پلت فرم و رابط كاربري به خوبي كار مي كنند . كسي چه مي داند در آينده چه خواهد شد و تنها نمونه اوليه اين محصول در حال حاضر پيش روي ماست.

اين شرط بندي است كه دنبال كردنش جذاب خواهد بود چرا كه موفقيتش ديگر تابع محدوديت هاي سخت افزاري نيست ليكن علاقه ما را براي بهبود شرايط بازي ها در پي خواهد داشت.

با تكيه بر عناوين بزرگي در افق اين محصول ظاهر شده اند، Assassins Creed: Brotherhood, F.E.A.R 3, and Duke Nukem Forever, Deus Ex: Human Revolution و چند بازي جديد ديگر و نيز فرم فاكتور فشرده، ارزان و زيباي اين محصول ما تحت تاثير قرار گرفته و در خصوص آينده اين وسيله بازي تحت cloud خوش بين هستيم.

منبع: maximumpc

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 4 دیدگاه
    1. سلام ممنون بابت تذكرتون دستت درد نكنه

  1. سلام براي اولين بار بود تصوير وسيله on live رو ميديدم ممنون از اطلاع رساني رسانه يي شما عزيزان

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *