متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

۵ روش بهبود عملکرد لپ‌تاپ‌های بازی

12345 (بدون نظر)
Loading...
338

به هنگامِ در نظر گرفتن عاملِ عملکرد (performance)، لپ تاپهای بازی همواره در پشت سر کامپیوترهای دسکتاپ قرار می گیرند. اما در عین حال به دلیل قابل حمل بودنشان همچنان محبوب می باشند. هیچ کسی دوست ندارد موقع بازی به یک میز بسته شده باشد، اگر می خواهید کامپیوترتان را برای بازی های چند نفره با دوستانتان به همراه داشته باشید، برای شما یک ‌لپ تاپِ بازی گزینه مناسبی می باشد.

البته می بایست به این نکته نیز توجه داشته باشید که به راحتی نمی توانید لپ تاپهای بازی را ارتقا بخشید. بنابراین، اگر می خواهید عملکرد لپ تاپتان را بهبود دهید معمولا مجبورید به ارتقاهای نرم افزاری تکیه کنید. این امر آنچه را که می توانید انجام دهید بسیار محدود می کند اما در اینجا چندین ابزار و ترفند را به شما معرفی می کنیم که توسط آن ها می توانید عملکرد بازی را در یک لپ تاپ بهبود بخشید.

 

نصب جدیدترین درایورها

درایورهایی که به همراه اغلب سخت افزارها ارائه می شوند نسبتا ثابت هستند و ممکن است هر از گاهی آپگریدهایی برایشان عرضه شود. اما رویهمرفته نصب یک درایور جدید برای کنترلر شبکه اترنت­تان (Ethernet) چندان نمی تواند عملکرد لپ تاپ بازی تان را تغییر دهد.

در این مورد درایورهای کارت گرافیک به عنوان استثنا محسوب می شوند. تولیدکننده های عمده کارت گرافیک (video card) از قبیلNvidia و ATI برای تسلط بر یکدیگر در زمینه عملکرد کارت هایشان در حال نبردی دائمی هستند. این موضوع ضمن این که به معنای ارائه کارت گرافیکهای جدید است شامل عرضه آپدیت هایی که باعث افزایش کارایی کارت هایی که از قبل در بازار موجود بوده اند نیز می شود. اگر به بررسی هایی که در مورد کارت های گرافیک می شوند خوب دقت نمایید اغلب مشاهده خواهید کرد که کارت گرافیک های یکسان در طول زمان هربار بهتر از قبل بازی ها را اجرا می کنند، این امر به معنی بهبودهایی در درایور به هنگام کار می باشد.

اگر لپ تاپی در اختیار دارید، ساده ترین راهِ دستیابی به حداکثر عملکرد، اطمینان از نصب آخرین نسخه درایورها بر روی آن است و اگر از زمانی که لپ تاپتان را خریداری کرده اید هیچ گاه درایورهایتان را آپدیت نکرده اید، با نصب آخرین نسخه از درایور عملکرد آن را تا ۲۰% افزایش دهید.

 

اورکلاک GPU (پردازنده گرافیکی)

وقتی که از اورکلاک (overclock) صحبت به میان می آید، لپ تاپها به نسبت کامپیوترهای دسکتاپ دارای محدودیتهای بسیار بیشتری می باشند. اورکلاکِ CPU به ندرت امکان پذیر است زیرا که این قابلیت در BIOS غیرفعال می باشد اما برخی مدلهای لپ تاپ اجازه اورکلاک GPU (پردازنده گرافیکی) را به ما می دهند. در همین رابطه شرکت های Nvidia و ATI برنامه هایی  به همراه مجموعه محصولاتشان ارائه می کنند که ما را قادر می سازند نسبت به اورکلاک GPU اقدام نماییم. اساسا در هنگام اورکلاک تنها دو تا از تنظیمات هستند که می بایست در مورد آن ها نگران باشید، ساعت هسته (core clock) و ساعت حافظه (memory clock). ساعتِ هسته، سرعت هسته های پردازش واقعی در GPU می باشد، حال آنکه ساعت حافظه، سرعت حافظه­ی استفاده شده برای بافر نمودن دیتاهای گرافیکی می باشد. از آن جایی که در هنگام اورکلاک هر کدام از این ها دارای تلرانس (tolerance) مخصوص به خود می باشند، در نتیجه برای یافتن بالاترین میزان تنظیمات پایدار به آزمایشهای مکرری نیاز خواهید داشت. به خاطر داشته باشید می بایست کم کم میزان تنظیمات را بالا ببرید و به طور مثال در همان آغازِ کار آنرا را بر روی %۲۰ قرار ندهید و نیز در هر مرحله میزان تنظیمات را بیشتر از %۵ افزایش ندهید.

در صورتی که یکی از “فن” های سیستم به GPU اختصاص داده شده باشد ممکن است بتوانید سرعت فن سیستم را نیز تغییر دهید. اگر به شما امکان کنترلِ این مورد را داده باشند با خیال راحت می توانید سرعت فن را افزایش دهید. با وجودی که این عمل سروصدای بیشتری را تولید خواهد کرد اما در عین حال قدرت خنک کنندگیِ بیشتر، اورکلاک بالاتری را امکان پذیر می سازد.

 

بررسی تنظیمات توان (Power) لپ تاپ

بر خلاف کامپیوترهای رومیزی، لپ تاپها غالبا دور از منبع تغذیه مورد استفاده قرار می گیرند. این بدان معنی است که مدیریت توان (power) دارای اهمیت زیادی می باشد. در یک کامپیوتر رومیزی، به منظور دسترسی به عملکرد بالا می توان تنظیمات مدیریت توان ویندوز را تنظیم نمود و برای یک روز آن قابلیت را فراخوانی نمود، اما اغلب لپ تاپها مابین شیوه های مدیریت توانِ از پیش تنظیم شده عقب و جلو می شوند.

بعضی مواقع، یک لپ تاپ به طور خودکار برای حفظ توانش به تنظیمات مدیریت توان سوییچ خواهد کرد و زمانی که باید به حالت قبلش برگردد، برنمی گردد. یاکه به طور ساده، ممکن است تنظیمات مدیریت توان خودتان را تغییر دهید و بعدا در برگرداندن آن تنظیمات به حالت اولیه شان اهمال کنید. در هر حال، در هنگام بازی اطمینان حاصل کردن از این موضوع مهم است که لپ تاپتان در حال استفاده از ویژگی عملکردِ بالای توانش باشد، به طور خلاصه می بایست خصوصیت مدیریت توان در هنگام بازی فعال شده باشد.

اضافه بر این مطلب، برخی لپ تاپهای جدیدتر دارای قابلیتی هستند که به نام گرافیک های قابل تغییر (switchable graphics) شناخته می شود. این بدان مفهوم است که GPU مجزای لپ تاپ (discrete laptop GPU) می بایست در هنگام نیاز به طور خودکار روشن شود و سپس در هنگامی که به آن نیازی احساس نمی شود مجددا خاموش شود. اگر در هنگام اجرای یک بازی با عملکرد ضعیف و غیرمعمولی مواجه می شوید، تنظیمات مربوط به GPU تان را بررسی کنید و مطمئن شوید switchable graphics روشن باشند.

 

خاموش نمودن جزئیات مربوط به الگوها و سایه رنگ ها

برخی مواقع لپ تاپهای بازی به خاطر میزان و کیفیت حافظه کارت گرافیکشان دچار محدودیت می شوند. حافظه موجود بر روی یک کارت گرافیک اهمیت بسیاری دارد، زیراکه به عنوان بزرگراهی مابین GPU و صفحه نمایشتان عمل می کند. در صورتی که گنجایش آن کم باشد، ترافیک سنگینی شکل می گیرد و سرعت فریم هایتان (frame-rates) شروع به پایین آمدن می کند.

آسان ترین روشی که می توان یک بازی را بهتر اجرا نمود، کاستن از رزولوشن صفحه نمایش می باشد. اما قبل از انجام این کار پیشنهاد می کنم تنظیمات مربوط به الگو و سایه­رنگ و/یا سایه بازی را بررسی نمایید. اگر یک بازی الگوها (بافت ها)ی با رزولوشن بالایی داشته باشد،‌ این رزولوشنِ بالا اغلب مقدار زیادی از رم گرافیکتان را مصرف می کند. سایه ها یا سایه رنگ های پیچیده هم می توانند به نتایج مشابهی بیانجامند. هنگامی که در یک بازی از تمامی افکت های گرافیکی استفاده می کنید این عمل باعث تاثیر بر عملکرد لپ تاپ خواهد شد. در صورتی که به خاطر حافظه کارت گرافیک لپ تاپتان در تنگنا قرار گرفته اید، به احتمال زیاد تنظیماتی که پیش از این ذکر شد می تواند در بهبود عملکرد آن مفید واقع شوند.

 

خاموش کردن برنامه هایی که در پس زمینه اجرا می شوند

به عنوان آخرین تلاش برای بهبود عملکرد لپ تاپ بازی­تان می بایست برنامه هایی را که در پس زمینه سیستمتان (system tray) در حال اجرا هستند را خاموش نمایید. به طور ایده آل، در ابتدا تعداد زیادی برنامه های در حال اجرا را نخواهید داشت اما همین طور که زمان می گذرد و برنامه های جدید نصب، وصله (patche) و حذف می شوند به احتمال زیاد خودتان را مواجه با تعداد بسیاری از برنامه هایی خواهید یافت که در پس زمینه در حال اجرا هستند. از آنجایی که لپ تاپها به نسبت کامپیوترهای رومیزی دارای قدرت کم تری هستند، در نتیجه از جانب چنین برنامه هایی بیشتر تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.

هم می توانید به طور دستی برنامه های پس زمینه را خاموش کنید و هم از برنامه هایی همچون Game Booster 2 استفاده کنید. این برنامه دکمه ای در اختیارتان می گذارد که توسط آن دکمه می توانید “حالت بازی” (gaming mode) را فعال کنید. در این حالت تمامی برنامه ها و سرویس هایی که می توانند frame-rates را به چالش کشند، خاموش می شوند.

نتیجه گیری

امیدوارم که این مقاله توانسته باشد روش هایی برای افزایش عملکرد بازی هایتان ارائه نموده باشد. همانگونه که احتمالا توجه نموده اید، موارد مطرح شده بیشتر به نگه­داری سیستم و تنظیمات نرم افزاری معطوف بود. متاسفانه، از آن جایی که تعویض CPU یا GPU در لپ تاپها به ندرت امکان پذیر است، مطالب ذکر شده ترفندهایی خواهند بود که مجبورید به آن ها استناد نمایید. اگر پس از اِعمال راهکارهای ذکر شده در بالا هنوز هم نمی توانید یک بازی جدید را بر روی لپ تاپتان بازی کنید، پس احتمالا زمان خرید لپ تاپ بازی جدیدی فرا رسیده است!

 

منبع: MakeUseOf

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
۱ دیدگاه
  1. فضول می‌گوید

    سپاسگزارم!!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

به هنگامِ در نظر گرفتن عاملِ عملكرد (performance)، لپ تاپهاي بازي همواره در پشت سر كامپيوترهاي دسكتاپ قرار مي گيرند. اما در عين حال به دليل قابل حمل