متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

راهنمایی بر نحوه ساخت کابل‌های سفارشی اترنت

12345 (بدون نظر)
Loading...
199

آیا تاکنون در هنگام راه اندازی روتر به این مشکل برخورد کرده اید که به دو عدد کابل کوتاه اترنت نیاز داشته باشید اما تنها یک عدد و آن هم از نوع بلندش را در اختیار داشته باشید؟ با کمک چند ابزار و اندکی کار فردی می توانید تمامی کابل های شبکه مورد نیازتان را بسازید.

از آن جا که شاید هر کسی نتواند کابل ها را به صورت بسته ای خریداری کند، می توان گفت که توانایی برش دادن و تعمیر کردن کابل های بلندی که در دسترس هستند به عنوان یک مهارت اساسی گیک ها (geek) در ساخت این کابل ها به شمار می آید. در ادامه با ما همراه باشید تا نحوه استفاده از ابزار و تکنیک های مورد نیاز در زمینه ساخت کابل های سفارشیِ شبکه خانگی را فرا بگیرید.

 

ابزار و مواد اولیه مورد نیاز

سیم چین یا سیم لخت کن: همان گونه از نامشان نیز بر می آید وظیفه این ابزار برش و لخت کردت سیم ها می باشد. معمولا می توانید آن ها را به قیمت خرده فروشی ۲۵-۵ دلار از هر کجا خریداری کنید و یا می توانید آن ها را در هر مغازه ابزار فروشی و یا به صورت آنلاین نیز خریداری نمایید.

 

 

 

 

 

پلاگ (بَست) دیتای مدل RJ45: این پلاگ را می توانید در بسیاری از فروشگاه های کامپیوتر، RadioShack، یا برخی فروشگاه های عرضه کننده سخت افزار (واحد اتصالات / الکترونیک) بیابید. برخی از این پلاگ ها تحت عناوین مشخصِCat 6  یا Cat 5e برچسب گذاری شده اند و شما می بایست با توجه به نیاز شبکه تان هر کدام را که نیاز دارید تهیه نمایید. (یادداشت نویسنده: من نتوانستم هیچ تفاوتی را مابین این پلاگ ها مشاهده کنم.)

 

 

[توضیح: RadioShack، نام یکی از فروشگاه های زنجیره ای است در زمینه خرده فروشی محصولات الکترونیکی فعالیت می کند. نام قدیم این شرکت Tandy می باشد و حوزه فعالیت آن ایالات متحده آمریکا و بخش هایی از آمریکای شمالی، آمریکای جنوبی، اروپا و آفریقا می باشد.]

 

ابزار پرس (Crimp) کابلRJ45 : برای ساخت پلاگ دیتای کابل- به عنوان قطعه دائم کابل جدید- به یک دستگاه از این ابزار نیاز خواهید داشت. این وسیله به قیمت های مختلفی به فروش می رسد. بر حسب مارک یا فروشگاهی که از آن جا خرید می کنید، میانگین قیمت آن بین ۱۵-۱۰ دلار می باشد.

 

 

 

 

 

کابل معمولی Cat5، Cat5e یا Cat6: فرض کنید قصد دارید یک کابل بلند را به دو (یا سه یا چهار …) قطعه تبدیل کنید. می توانید با هر کابل اِترنتی که در اطرافتان یافت می شود، شروع کنید. اگر کابل بلند و گرانقیمتی دارید که بَست هایش شکسته است می توانید از این طریق پلاگ های دیتایش را تعویض کنید.

 

 

 

 

 

دیگر ابزار و مواد اولیه

این جعبه ابزار در تمامی فروشگاه های لوازم عادی خانگی (همچون Home Depot یا Lowes) یافت می شود و تعدادی از ابزاری که در این آموزش مورد استفاده قرار می گیرند (مثل انبر پرس کابل(crimper) و یک مجموعه از پلاگ های دیتای RJ45) را شامل می شود. اگر فکر می کنید از این مجموعه استفاده های مفید بیشتری می توانید بکنید، پس شاید بخواهید که با خریدن آن چندین دلار را صرفه جویی نموده و تمام آن ابزار را در یک جعبه قابل حمل و مفید خریداری نمایید.

کابل شبکه را می توان به صورت بسته ای نیز خریداری نمود (در قرقره های عظیم صدها یا هزاران فیتی). در فروشگاه ها یک کابل استاندارد به طول شش ۶ فیت (۱ متر و ۸۳ سانتیمتر) به قیمت حدود ۲۰ دلار خرده فروشی می شود و کابل نوعِ Cat 5e به طول ۱۰۰۰ فیت (۳۰۵ متر) نیز حدود ۸۰ دلار به فروش می رسند. با توجه به قیمت های متفاوت، شما می توانید با استفاده از کابل های فله ای و به قیمتی کم تر از قیمت خرده فروشی، تمامی کامپیوترهای مجاور را در خانه تان با هم شبکه سازید.

[توضیح: هر فیت (قدم) برابر است با ۱۲ اینچ یا ۳۰.۴۸ سانتیمتر.]

از آنجایی که تنها معدودی از ما تاکنون ۱۰۰۰ فیت کابل شبکه را مورد استفاده قرار داده ایم و در صورتی که همواره نیاز زیادی به کابل های بلندی با ابعاد غیر معمول دارید، این خرید می تواند یکی از بهترین شرط بندی هایتان محسوب شود.

 

ساخت کابل شبکه سفارشی

میزان کابلی که مورد نیازتان است را محاسبه نموده و سپس یک یا دو اینچ به آن اضافه نمایید زیراکه ممکن است در انتها و در طول فرایند ساخت، اندکی از طول کابل را از دست بدهید. در این مورد نجارها شعاری دارند که بسیار زیبنده موردِ ماست : “دو بار اندازه بگیرید، یکبار برش دهید”. پس قبل از اینکه کابل را برش دهید از صحت اندازه آن اطمینان حاصل نمایید.

اکنون (پس از برش)، کابل اصلی ما به دو قطعه تقسیم شده است و می بایست کابل داخلی را از پوشش محافظش جدا نماییم.

پوسته محافظ کابل را با استفاده از یک چاقو جدا کنید. به عنوان مثال با ابزار سیم لخت کُنی که در تصویر بالا نشان داده شده یا یک سیم چین. اگر بار اولی است که اینکار را انجام می دهید و از آنجا که ممکن است کابل در حین کار خراب شود، بهتر است با نصف کابل شروع کرده و اینچ به اینچ پیش بروید.

سیم ها را از هر چیزی که به دورشان است آزاد سازید تا بتوانید از آن ها استفاده نمایید. توجه داشته باشید که نمی بایست آن ها را لخت کنید. اگر در اطراف کابل هر گونه روکشی وجود دارد، آن را بیرون نیاورید. البته می توانید انتهای اضافی کابل ها را برش دهید.

سیم ها را به این ترتیب خاص مرتب کنید. این روش می تواند برای بار اولی هایی که با سیم های بلند کار می کنند ساده تر باشد. اما این امکان را خواهید داشت که اضافه های سیم ها را اندکی کوتاه نمایید. به خاطر داشته باشید که این ترتیب بسیار مهم است. اگر کابل شما رنگ های متفاوتی دارد (به ندرت و استثنائا در مورد کابل های بسیار قدیمی)، مجبور خواهید شد همان ترتیب را در بَست (clip) سر دیگر کابل نیز رعایت کنید. این نحوه­ی قرار گیری، در مورد بیشتر کابل های اترنت صادق می باشد.

هنگامی که سیم هایتان در یک ترتیب صحیح قرار گرفتند، انتهای اضافی آن ها را بچینید. هدف شما باقی گذاردن اندکی از سیم است که می خواهد درون بَست (clip) RJ45 جای بگیرد.

برای اینکه سیم ها در جای صحیح نگه داشته شوند، خم کردن و محکم کردنشان می تواند مفید باشد. جایگذاری و ردیف کردن صحیحِ سیم ها با پین ها، می تواند با مشکل مواجه شود، اما انجام این عمل و قرار دادن سیم ها به صورت تک به تک در محل خود بسیار ساده است.

سیم ها را به وسیله انگشتانتان در محل خودشان نگه دارید و همه آن ها را به یکباره درون پلاگ دیتا قرار دهید، چنان که نشان داده شده، با پلاگ دیتایی که صورتش رو پایین قرار گرفته است. پس از اینکه سیم ها درون پین ها ثابت شدند، بررسی نمایید که جای هیچ کدام از آن ها تغییر نیافته باشد. اگر به گام بعد بروید و پلاگ دیتا را بدون بررسی سیم هایتان پرس کنید، ممکن است ناچار شوید آن را بریده و مجددا گام قبل را تکرار کنید.

پس از این که از سیم کشی صحیح کابلتان و هم از این که تمامی سیم ها درون پین های مناسب قرار گرفته باشند، اطمینان یافتید، پلاگ دیتا را درون ابزار پرس کابل قرار دهید و آن را محکم فشار دهید. اگر دستان قوی ای دارید، آنرا زیاده از حد فشار ندهید و نشکنید، به هر حال آن پلاگ فقط از پلاستیک ساخته شده!

اکنون شما کار را به پایان بردید، یک کابل کامل اترنت، ساخته شده از بخشی از یک کابل آماده. برای ساختن کابل هایی با اندازه های مورد نیاز و اضافه کردن پلاگ های دیتایتان، گام های قبل را مجددا طی نمایید.

کابل ها می توانند بزرگتر (یا کوچکتر!) از آن چیزی که شما ساخته اید باشند و به همان خوبی کابلهای اترنت معمولی کار خواهند کرد. از مهارتِ گیکیِ (geek skill) جدیدتان لذت برده و اوقات خوشی را با سیم کشی شبکه تان با کابل های سفارشی ای که خودتان ساخته اید،‌ داشته باشید!

 

منبع: How-To Geek

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
7 دیدگاه
 1. محمد حسین می‌گوید

  مطالبی که برای کاربران در سایت گذاشتید خیلی خوبه البته غیر از کابل های cat6 که با سرعت یک گیگابیت برای شبکه کردن سیستم ها استفاده میشه کابل های cat5 هم با سرعت ۱۰۰ مگابیت برای شبکه استفاده میشه که امروزه خیلی این نوع کابل ها رایجه.

 2. فرشید می‌گوید

  ممنون از این آموزش، اما یک سوال:
  چرا در مطلب از کابل به عنوان “گیک” یاد شده؟ تا جایی که من میدونم گیک به خوره های کامپیوتر (به عبارتی کسی که این کابل رو میسازه در این مطلب) گفته میشه، نه کابل یا وسایل مرتبط با کامپیوتر!

  1. عباس كريمي می‌گوید

   سلام
   فرشید جان متشکرم از توجه ت، شما درست می گین و اصل جمله اینجوری هست: “مهارت اساسی گیک ها (geek) در ساخت این کابل ها ”
   بابت جابجایی کلمه “گیک” با “کابل” عذر می خوام

 3. جواد اسدالله پور می‌گوید

  اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

  تمام لذت عمرم همین است که مولایم امیرالمومنین ( علیه السلام ) است

  درود بر تو

  خوبی داداشی ؟

  دو تا پرسش داشتم :

  یکم : آیا برای شبکه کردن هم کابل را به همین جور آماده میکنیم ؟

  دوم : میشه روش درست شبکه کردن را اینجا ، تو گویا آیتی بزارید ؟

  یـــــــــاعلـــــــــی

  1. محمد حسین می‌گوید

   پاسخ یکی از کاربران سایت به سوالات دوست عزیز : آره از همین روش استفاده می کنیم

   سوال دوم : این هم یک لینک دانلود می تونی دانلود کنی و آون رو بخونی

   http://www.parsbook.org/cgi-bin/mt/mt-search.cgi?blog_id=1&tag=%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B7%20%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1%DB%8C%20%D8%B4%D8%A8%DA%A9%D9%87&limit=20

  2. عباس كريمي می‌گوید

   سلام
   محمد حسین عزیز بابت هر دو کامنتی که گذاشتی متشکرم و هم البته از پاسخت به دوستمون جواد

  3. جواد اسدالله پور می‌گوید

   درود به تو دوست گرامی

   این کارتو هیچ گاه فراموش نمیکنم .

   یـــــــــاعلــــــــــی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

آيا تاكنون در هنگام راه اندازي روتر به اين مشكل برخورد كرده ايد كه به دو عدد كابل كوتاه اترنت نياز داشته باشيد اما تنها يك عدد و آن هم از نوع بلندش را در اختيار داشته باشيد؟ با كمك چند ابزار و اندكي كار فردي مي توانيد تمامي كابل هاي شبكه مورد نيازتان را بسازيد.