راهنمايي بر نحوه ساخت كابل‌هاي سفارشي اترنت

 • 1390/2/25
 • عباس كريمي
 • 7

آيا تاكنون در هنگام راه اندازي روتر به اين مشكل برخورد كرده ايد كه به دو عدد كابل كوتاه اترنت نياز داشته باشيد اما تنها يك عدد و آن هم از نوع بلندش را در اختيار داشته باشيد؟ با كمك چند ابزار و اندكي كار فردي مي توانيد تمامي كابل هاي شبكه مورد نيازتان را بسازيد.

از آن جا كه شايد هر كسي نتواند كابل ها را به صورت بسته اي خريداري كند، مي توان گفت كه توانايي برش دادن و تعمير كردن كابل هاي بلندي كه در دسترس هستند به عنوان يك مهارت اساسي گيك ها (geek) در ساخت اين كابل ها به شمار مي آيد. در ادامه با ما همراه باشيد تا نحوه استفاده از ابزار و تكنيك هاي مورد نياز در زمينه ساخت كابل هاي سفارشيِ شبكه خانگي را فرا بگيريد.

 

ابزار و مواد اوليه مورد نياز

سيم چين يا سيم لخت كن: همان گونه از نامشان نيز بر مي آيد وظيفه اين ابزار برش و لخت كردت سيم ها مي باشد. معمولا مي توانيد آن ها را به قيمت خرده فروشي 25-5 دلار از هر كجا خريداري كنيد و يا مي توانيد آن ها را در هر مغازه ابزار فروشي و يا به صورت آنلاين نيز خريداري نماييد.

 

 

 

 

 

پلاگ (بَست) ديتاي مدل RJ45: اين پلاگ را مي توانيد در بسياري از فروشگاه هاي كامپيوتر، RadioShack، يا برخي فروشگاه هاي عرضه كننده سخت افزار (واحد اتصالات / الكترونيك) بيابيد. برخي از اين پلاگ ها تحت عناوين مشخصِCat 6  يا Cat 5e برچسب گذاري شده اند و شما مي بايست با توجه به نياز شبكه تان هر كدام را كه نياز داريد تهيه نماييد. (يادداشت نويسنده: من نتوانستم هيچ تفاوتي را مابين اين پلاگ ها مشاهده كنم.)

 

 

[توضيح: RadioShack، نام يكي از فروشگاه هاي زنجيره اي است در زمينه خرده فروشي محصولات الكترونيكي فعاليت مي كند. نام قديم اين شركت Tandy مي باشد و حوزه فعاليت آن ايالات متحده آمريكا و بخش هايي از آمريكاي شمالي، آمريكاي جنوبي، اروپا و آفريقا مي باشد.]

 

ابزار پرس (Crimp) كابلRJ45 : براي ساخت پلاگ ديتاي كابل- به عنوان قطعه دائم كابل جديد- به يك دستگاه از اين ابزار نياز خواهيد داشت. اين وسيله به قيمت هاي مختلفي به فروش مي رسد. بر حسب مارك يا فروشگاهي كه از آن جا خريد مي كنيد، ميانگين قيمت آن بين 15-10 دلار مي باشد.

 

 

 

 

 

كابل معمولي Cat5، Cat5e يا Cat6: فرض كنيد قصد داريد يك كابل بلند را به دو (يا سه يا چهار …) قطعه تبديل كنيد. مي توانيد با هر كابل اِترنتي كه در اطرافتان يافت مي شود، شروع كنيد. اگر كابل بلند و گرانقيمتي داريد كه بَست هايش شكسته است مي توانيد از اين طريق پلاگ هاي ديتايش را تعويض كنيد.

 

 

 

 

 

ديگر ابزار و مواد اوليه

اين جعبه ابزار در تمامي فروشگاه هاي لوازم عادي خانگي (همچون Home Depot يا Lowes) يافت مي شود و تعدادي از ابزاري كه در اين آموزش مورد استفاده قرار مي گيرند (مثل انبر پرس كابل(crimper) و يك مجموعه از پلاگ هاي ديتاي RJ45) را شامل مي شود. اگر فكر مي كنيد از اين مجموعه استفاده هاي مفيد بيشتري مي توانيد بكنيد، پس شايد بخواهيد كه با خريدن آن چندين دلار را صرفه جويي نموده و تمام آن ابزار را در يك جعبه قابل حمل و مفيد خريداري نماييد.

كابل شبكه را مي توان به صورت بسته اي نيز خريداري نمود (در قرقره هاي عظيم صدها يا هزاران فيتي). در فروشگاه ها يك كابل استاندارد به طول شش 6 فيت (1 متر و 83 سانتيمتر) به قيمت حدود 20 دلار خرده فروشي مي شود و كابل نوعِ Cat 5e به طول 1000 فيت (305 متر) نيز حدود 80 دلار به فروش مي رسند. با توجه به قيمت هاي متفاوت، شما مي توانيد با استفاده از كابل هاي فله اي و به قيمتي كم تر از قيمت خرده فروشي، تمامي كامپيوترهاي مجاور را در خانه تان با هم شبكه سازيد.

[توضيح: هر فيت (قدم) برابر است با 12 اينچ يا 30.48 سانتيمتر.]

از آنجايي كه تنها معدودي از ما تاكنون 1000 فيت كابل شبكه را مورد استفاده قرار داده ايم و در صورتي كه همواره نياز زيادي به كابل هاي بلندي با ابعاد غير معمول داريد، اين خريد مي تواند يكي از بهترين شرط بندي هايتان محسوب شود.

 

ساخت كابل شبكه سفارشي

ميزان كابلي كه مورد نيازتان است را محاسبه نموده و سپس يك يا دو اينچ به آن اضافه نماييد زيراكه ممكن است در انتها و در طول فرايند ساخت، اندكي از طول كابل را از دست بدهيد. در اين مورد نجارها شعاري دارند كه بسيار زيبنده موردِ ماست : “دو بار اندازه بگيريد، يكبار برش دهيد”. پس قبل از اينكه كابل را برش دهيد از صحت اندازه آن اطمينان حاصل نماييد.

اكنون (پس از برش)، كابل اصلي ما به دو قطعه تقسيم شده است و مي بايست كابل داخلي را از پوشش محافظش جدا نماييم.

پوسته محافظ كابل را با استفاده از يك چاقو جدا كنيد. به عنوان مثال با ابزار سيم لخت كُني كه در تصوير بالا نشان داده شده يا يك سيم چين. اگر بار اولي است كه اينكار را انجام مي دهيد و از آنجا كه ممكن است كابل در حين كار خراب شود، بهتر است با نصف كابل شروع كرده و اينچ به اينچ پيش برويد.

سيم ها را از هر چيزي كه به دورشان است آزاد سازيد تا بتوانيد از آن ها استفاده نماييد. توجه داشته باشيد كه نمي بايست آن ها را لخت كنيد. اگر در اطراف كابل هر گونه روكشي وجود دارد، آن را بيرون نياوريد. البته مي توانيد انتهاي اضافي كابل ها را برش دهيد.

سيم ها را به اين ترتيب خاص مرتب كنيد. اين روش مي تواند براي بار اولي هايي كه با سيم هاي بلند كار مي كنند ساده تر باشد. اما اين امكان را خواهيد داشت كه اضافه هاي سيم ها را اندكي كوتاه نماييد. به خاطر داشته باشيد كه اين ترتيب بسيار مهم است. اگر كابل شما رنگ هاي متفاوتي دارد (به ندرت و استثنائا در مورد كابل هاي بسيار قديمي)، مجبور خواهيد شد همان ترتيب را در بَست (clip) سر ديگر كابل نيز رعايت كنيد. اين نحوه­ي قرار گيري، در مورد بيشتر كابل هاي اترنت صادق مي باشد.

هنگامي كه سيم هايتان در يك ترتيب صحيح قرار گرفتند، انتهاي اضافي آن ها را بچينيد. هدف شما باقي گذاردن اندكي از سيم است كه مي خواهد درون بَست (clip) RJ45 جاي بگيرد.

براي اينكه سيم ها در جاي صحيح نگه داشته شوند، خم كردن و محكم كردنشان مي تواند مفيد باشد. جايگذاري و رديف كردن صحيحِ سيم ها با پين ها، مي تواند با مشكل مواجه شود، اما انجام اين عمل و قرار دادن سيم ها به صورت تك به تك در محل خود بسيار ساده است.

سيم ها را به وسيله انگشتانتان در محل خودشان نگه داريد و همه آن ها را به يكباره درون پلاگ ديتا قرار دهيد، چنان كه نشان داده شده، با پلاگ ديتايي كه صورتش رو پايين قرار گرفته است. پس از اينكه سيم ها درون پين ها ثابت شدند، بررسي نماييد كه جاي هيچ كدام از آن ها تغيير نيافته باشد. اگر به گام بعد برويد و پلاگ ديتا را بدون بررسي سيم هايتان پرس كنيد، ممكن است ناچار شويد آن را بريده و مجددا گام قبل را تكرار كنيد.

پس از اين كه از سيم كشي صحيح كابلتان و هم از اين كه تمامي سيم ها درون پين هاي مناسب قرار گرفته باشند، اطمينان يافتيد، پلاگ ديتا را درون ابزار پرس كابل قرار دهيد و آن را محكم فشار دهيد. اگر دستان قوي اي داريد، آنرا زياده از حد فشار ندهيد و نشكنيد، به هر حال آن پلاگ فقط از پلاستيك ساخته شده!

اكنون شما كار را به پايان برديد، يك كابل كامل اترنت، ساخته شده از بخشي از يك كابل آماده. براي ساختن كابل هايي با اندازه هاي مورد نياز و اضافه كردن پلاگ هاي ديتايتان، گام هاي قبل را مجددا طي نماييد.

كابل ها مي توانند بزرگتر (يا كوچكتر!) از آن چيزي كه شما ساخته ايد باشند و به همان خوبي كابلهاي اترنت معمولي كار خواهند كرد. از مهارتِ گيكيِ (geek skill) جديدتان لذت برده و اوقات خوشي را با سيم كشي شبكه تان با كابل هاي سفارشي اي كه خودتان ساخته ايد،‌ داشته باشيد!

 

منبع: How-To Geek

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 7 دیدگاه
 1. مطالبی که برای کاربران در سایت گذاشتید خیلی خوبه البته غیر از کابل های cat6 که با سرعت یک گیگابیت برای شبکه کردن سیستم ها استفاده میشه کابل های cat5 هم با سرعت 100 مگابیت برای شبکه استفاده میشه که امروزه خیلی این نوع کابل ها رایجه.

 2. ممنون از این آموزش، اما یک سوال:
  چرا در مطلب از کابل به عنوان “گیک” یاد شده؟ تا جایی که من میدونم گیک به خوره های کامپیوتر (به عبارتی کسی که این کابل رو میسازه در این مطلب) گفته میشه، نه کابل یا وسایل مرتبط با کامپیوتر!

  1. سلام
   فرشید جان متشکرم از توجه ت، شما درست می گین و اصل جمله اینجوری هست: “مهارت اساسی گیک ها (geek) در ساخت این کابل ها ”
   بابت جابجایی کلمه “گیک” با “کابل” عذر می خوام

 3. اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم

  تمام لذت عمرم همین است که مولایم امیرالمومنین ( علیه السلام ) است

  درود بر تو

  خوبی داداشی ؟

  دو تا پرسش داشتم :

  یکم : آیا برای شبکه کردن هم کابل را به همین جور آماده میکنیم ؟

  دوم : میشه روش درست شبکه کردن را اینجا ، تو گویا آیتی بزارید ؟

  یـــــــــاعلـــــــــی

  1. پاسخ یکی از کاربران سایت به سوالات دوست عزیز : آره از همین روش استفاده می کنیم

   سوال دوم : این هم یک لینک دانلود می تونی دانلود کنی و آون رو بخونی

   http://www.parsbook.org/cgi-bin/mt/mt-search.cgi?blog_id=1&tag=%D8%A7%D8%B1%D8%AA%D8%A8%D8%A7%D8%B7%20%D8%AA%D8%B5%D9%88%DB%8C%D8%B1%DB%8C%20%D8%B4%D8%A8%DA%A9%D9%87&limit=20

  2. سلام
   محمد حسین عزیز بابت هر دو کامنتی که گذاشتی متشکرم و هم البته از پاسخت به دوستمون جواد

  3. درود به تو دوست گرامی

   این کارتو هیچ گاه فراموش نمیکنم .

   یـــــــــاعلــــــــــی

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *