واژه‌ی بیگانه بدهید، واژه‌ی فارسی بگیرید

 • 1390/4/8
 • kdbwnf
 • 5

امروز می‌خواهم سایتی را به شما معرفی کنم که مدتی پیش گشوده شده و بیش‌تر به درد کسانی می‌خورد که یا اهل ادب هستند و یا دوست دارند به جای استفاده از واژگان بیگانه که از زبان‌های دیگر وارد زبان فارسی شده‌اند، از واژگان فارسی استفاده کنند.

واژه‌نما سایتی است که به کاربران اجازه می‌دهد واژه‌ی بیگانه‌ای را که می‌خواهند برابر فارسی آن را بدانند، وارد کنند و برابر فارسی آن را پیدا کنند. این سایت ظاهری بسیار ساده دارد و سریع بارگزاری می‌شود.

اگر چه این سایت خیلی ساده طراحی شده، برای آشنایی بهتر با محیط آن، با ما همراه باشید.

پس از اولین مراجعه با سایت واژه‌نما، با صفحه‌ای به شکل زیر رو به رو می‌شوید:

در صفحه‌ی «آغازه» که صفحه‌ی نخست سایت است، برای یافتن برابر فارسی یک واژه‌ی بیگانه باید واژه‌ی مورد نظر خود را در نوار بالای دکمه‌ی «بیاب» وارد کنید و سپس دکمه‌ی «بیاب» را در این صفحه یا دکمه‌ی «Enter» را در صفحه کلید بزنید. نتیجه در کادر مستطیل شکل زیر دکمه‌ی بیاب نمایش داده می‌شود.

البته، این واژه‌نامه در حال حاضر چیزی حدود 2000 واژه در پایگاه داده‌ی خود دارد و مسلما بسیاری از واژگان هنوز به دایره‌ی لغات این واژه‌نامه وارد نشده‌اند.

در زیر کادر مستطیل شکل، متن قرمز رنگی نوشته شده که به گونه‌ای، از کاربر درخواست می‌کند برای واژگانی که در پایگاه داده‌ی واژه‌نما وارد نشده‌اند، پیش‌نهاد بدهد. البته به زودی خواهیم گفت که چگونه می‌توانید یک واژه‌ی جدید پیش‌نهاد بدهید.

از آن‌جایی که سامانه‌ی جست و جوی این سایت به صورت Ajax طراحی شده‌است، باید جاوا اسکریپت در مرورگر شما فعال باشد.

در صفحه‌ی درباره، می‌توانید اطلاعاتی درباره‌ی واژه‌نما به دست آورید. به گفته‌ی سازنده‌ی این سایت،

واژه‌نما یک تارنمای کاملا شخصی با آرمان‌های غیرتجاری می‌باشد. این تارنما برای پر کردن خلا نبود یک سایت برای گسترش فرهنگ بهره بری از زبان فارسی ساخته شد.

شاید نوشتن به زبان فارسی سره و ناب کمی خنده‌آور به چشم برسد ولی این به آن علت است که ما با واژگان فارسی خو نگرفته‌ایم و اگر به کار بردن واژگان فارسی یک فرهنگ شود، به کار بردن آن‌ها نیز زیبا و گیرا خواهد بود.

در صفحه‌ی تماس، می‌توانید با سرپرست واژه‌نما تماس بگیرید. تنها کافی است نام، آدرس ایمیل، آدرس وبسایت (اختیاری) و پیام خود را وارد نمایید.

در صفحه‌ی کمک پولی، می‌توانید در صورت علاقه، کمک پولی خود را به شماره حسابی که در آن صفحه نوشته شده‌است، واریز کنید.

بخشی از فعالیت‌های واژه نما پذیرفتن آگهی‌های کاربران برای قرار دادن در برگه‌ی آغازه‌ی تارنما می‌باشد. شما می‌توانید با رفتن به صفحه‌ی «آگهی»، درخواست قرار دادن آگهی بدهید.

اما حالا به بخش اصلی ماجرا می‌رسیم. یعنی بخش نام نویسی. برای این که بتوانید پیش‌نهاد برای واژه‌ی تازه بدهید، باید نام نویسی کنید. نام نویسی در واژه‌نما بسیار آسان است و کم‌تر از یک دقیقه طول می‌کشد.

برای نام نویسی، به این صفحه بروید. در فیلد اول، نام کاربری مورد نظر خود را با حداقل 6 کاراکتر وارد کنید. در فیلد دوم و سوم گذرواژه‌ی خود را با حداقل 6 کاراکتر وارد کنید. در فیلد چهارم رایانامه یا همان آدرس ایمیل خود را وارد کنید. رایانامه‌ی وارد شده باید واقعی باشد. چون یک ایمیل تأیید به شما فرستاده می‌شود. در نهایت در فیلد پنجم باید حاصل ضرب دو عددی که در سمت راست نوشته شده‌است را وارد کنید. این صرفا یک سامانه‌ی جلوگیری از روبات‌ها است. پس از وارد کردن فیلدها، دکمه‌ی «نام نویسی» را بزنید. اگر مشخصات وارد شده درست بود، یک ایمیل برای شما فرستاده می‌شود که باید روی لینکی که در داخل آن است کلیک کنید تا حساب شما تأیید شود.

پس از آن می‌توانید از صفحه‌ی «نام نویسی / درون شدن»، وارد شوید.

اینک شما می‌توانید واژه‌های جدیدی به واژه‌نما پیش‌نهاد کنید. واژه‌ای که پیش‌نهاد می‌کنید، به صف بررسی‌ها منتقل می‌شوند و پس از بررسی، تأیید یا رد می‌شوند.

البته هر کاربر حداکثر می‌تواند 10 پیش‌نهاد بررسی نشده داشته باشد. یعنی هر پیش‌نهادی که می‌دهید به صف بررسی‌ها منتقل می‌شود. معمولا  مدتی طول می‌کشد تا پیش‌نهاد شما بررسی شود. در این مدت شما حداکثر می‌توانید 10 پیش‌نهاد به صف بررسی‌ها بفرستید.

برای فرستادن پیش‌نهاد تازه، به صفحه‌ی آغازه بروید. واژه‌ی مورد نظر خود را وارد کنید و «Enter» بزنید. اگر واژه قبلا وارد شده بود، می‌توانید یک برابر بهتر پیش‌نهاد دهید. اگر هم واژه قبلا وارد نشده بود، باز هم می‌توانید برابر مناسبی پیش‌نهاد دهید.

سپس در کادر مستطیل شکل، فیلد وارد کردن پیش‌نهاد دیده خواهد شد. واژه‌ی پیش‌نهادی خود را آن‌جا وارد کنید و دکمه‌ی «پیش‌نهاد واژه» را بزنید.

بخش بعدی، صفحه‌ی «پیشخوان» است که برای کاربرانی که وارد شده‌اند نمایش داده می‌شود. در این صفحه، می‌توانید گذرواژه‌ی خود را تغییر دهید.

این سایت با زبان php نوشته شده‌است و همان‌طور که می‌بینید، بسیار ساده و به دور از تکلف طراحی شده. امیدواریم این سایت بتواند برای شما سودمند باشد.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 5 دیدگاه
 1. درود و سپاس،

  تارنمای “به پارسی” هم در این زمینه کوشا است:

  http://beparsi.com

  وجود این تارنماها مایه خوشحالی هست!!!!!!!!!!!!!!!!!
  😀

 2. درود بر تو
  مجید جان من میخواهم کاربر لینوکس شوم ، کمکم میکنی ؟
  یاعلی

  1. سلام.
   اگر بتونم دریغ نمی‌کنم.
   موفق باشید

 3. این یارو نمیدونه واژه رو باید اینجوری بنویسه:
  vazhe
  نه
  vaje
  اینجوری میشه واجه نما !!!!!!!!

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *