متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

ژاپن ذخایر معدنی کمیابی در کف اقیانوس آرام کشف کرد که مقدار ذخایر جهانی را ۱۰۰۰ برابر افزایش میدهد

12345 (بدون نظر)
Loading...
334

ژاپن ذخایر عظیم مواد معدنی کمیاب کشف کرد. این ذخایر در لایه های کف اقیانوس آرام و در آب های بین المللی اطراف هاوایی و تاهیتی کشف شده است. تاکنون ۲۶ ناحیه ی پر از مواد معدنی در عمق ۳۵۰۰ الی ۶۰۰۰ متری در زیر اقیانوس کشف شده است. یکی از پروفسورهای علوم زمین در دانشگاه توکیو درباره این کشف گفته است که اگر ۱ کیلومتر مربع از این ذخایر استخراج شود پاسخ گوی نیاز ۵ سال جهان خواهد بود. در میان این منابع فلز yttrium و Tantalum نیز به چشم میخورد.

مواد کمیاب معدنی در تولید اجزای داخلی گوشی ها، تبلت ها و تلویزیون های صفحه تخت، باتری ها، لیزرها و تجهیزات هوا فضایی به کار میروند.

در حال حاضر چین حدود ۹۷ درصد ذخایر معدنی کمیاب در جهان را در اختیار دارد. در سال ۲۰۱۰ چین و ژاپن منازعاتی در مورد مرزهایشان داشتند و چین از همین مساله که بیشتر ذخایر جهان را در اختیار دارد به نفع خود استفاده کرد و میزان تولید مواد معدنی مورد نیاز را کاهش داد. برای کمپانی هایی سازنده که خارج از چین واقع هستند رقابت با چین در زمینه ی تولیدات الکترونیکی به علت در اختیار نداشتن معادن مواد معدنی کمیاب مشکل است. به همین دلیل در سال های اخیر انحصاری بودن تولیدات معدنی باعث بازگشایی معادن معبر کوهستانی در کالیفرنیا نیز شده است.

به گزارش روزنامه ی Guardian این کشف مقدار ذخایر معدنی جهان را ۱۰۰۰ برابر میکند، یعنی آن را از ۱۱۰ میلیون تن به حدود ۸۰ تا ۱۰۰ بیلیون تن افزایش میدهد. نیاز جهانی به مواد معدنی کمیاب در سال ۲۰۱۰ به رقم ۱۲۵۰۰۰ تن رسید و بر اساس پیش بینی ها این رقم در سال ۲۰۱۵ حدود ۲۲۵۰۰۰ تن خواهد بود.

استخراج این معادن دو مشکل عمده دارد. مشکل اول این است که محل مورد نظر در آب های بین المللی است و همین مساله باعث پیچیده شدن فعالیت های عادی مربوط به معادن در زیر دریا میشود. مشکل دوم این است که اکوسیستم اقیانوس با خاکبرداری گسترده در کف اقیانوس دچار آسیب میشود. این کشف ممکن است منجر به طراحی و تولید ربات ها و تجهیزات جدید برای استخراج معدن در اعماق اقیانوس شود.

منابع:

bit-tech

geek

popsci

inhabitat

 

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
۱ دیدگاه
  1. diho می‌گوید

    خدا رحم کنه….یه جنگ هم سر اینا داریم :دی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

ژاپن ذخایر عظیم مواد معدنی کمیاب کشف کرد. این ذخایر در لایه های کف اقیانوس آرام و در آب های بین المللی اطراف هاوایی و […]