مكس شكست خورده

مكس شكست خورده
 • 1391/3/7
 • ميثاق جراحي
 • 19

مقدمه : در اين مقاله داستان بازي “مكس پين 3” گفته مي شود(احتمال لو رفتن داستان وجود دارد)

واقعا نمي توان گفت از كجا بايد آغاز كرد. بازي مكس پين 3 آمد و يك سري را خوشحال و يك سري را ناراحت كرد. بسيار حرف و حديث در پي اين بازي بود و بالاخره بسياري از پرسش ها پاسخ داده شدند.

بازي مكس پين 3 يك بازي معمولي نيست كه بخواهيد به راحتي از كنار آن عبور  و با يك بار تمام كردن آن، خود را مشغول بازي كردن يك بازي جديد كنيد. بيشتر از هر چيزي در بازي مكس پين 3، شخصيت ها و داستان اهميت دارد و من تصميم دارم داستان بازي و شخصيت هايي كه در سناريوي بي نقص بازي مكس پين 3 ايفاي نقش كردند را تحليل كنم و بس.

مكس پين، آن پليس بازنشسته ي آمريكايي كه ديگر هيچ چيز براي از دست دادن ندارد و فقط به دنبال يك زندگي راحت و بدون سر و صدا مي گردد.

درست در يك شب زمستاني بود كه او در يك كافه ي آرام در شهر نيوجرسي مشغول خوش گذراني بود كه ناگهان شخصيتي برزيلي تبار جلوي راهش را ميگيرد و از او مي خواهد كه همه ي خاطراتش را پشت سر بگذارد و با او به كشوري بيايد كه قاچاق انسان، مواد مخدر و تمام چيزهايي كه يك جهنم نياز دارد، در آن ديده مي شود. او واقعا چيزي ندارد كه به خاطرش بخواهد در آمريكا بماند. او زن و بچه اش را از دست داده و خود را مقصر اين امر مي داند.

خوب بهتر است كمي به جلو برويم و ببينيم كه شخصيت مكس پين، يك كاراكتر درون گرا، كم حرف و بسيار جسور در اين نسخه از بازي وارد چه ماجرايي مي شود. او نگران است، او مي ترسد كه دوباره زندگي اش در مسيري قرار گيرد كه نبايد بگيرد ! ولي خب شايد يك هدف و تصميمي براي آينده، او را به مسير هايي وارد مي كند كه هيچ راه برگشتي در آنها نيست.

پسوس، شخصيتي از جنوب قاره ي آمريكا ادعا مي كند كه مكس را مي شناسد و به او پيشنهاد كاري را مي دهد كه به ظاهر بسيار ساده و نوعي تنوع و تفريح در آن نهفته شده است. مكس قبول مي كند و با پسوس به شهري در برزيل مي رود.

صحنه  ي اوليه ي بازي، از آخر داستان مي گويد و هميشه اين سوال را براي بازيكن ايجاد مي كند كه چرا مكس از يك پليس كاركشته ي بازنشسته به اينجا رسيد و چه عاملي باعث شد كه او تمام گذشته هاش را فراموش كند و به فكر يك زندگي آرام باشد.

خب دليلش مي تواند پولي باشد كه مكس براي كاري كه قرار است انجام دهد دريافت كرده. او به عنوان محافظ يك سرمايه دارد و معمار بسيار ثروتمند برزيلي، نقش مكس پيني را بازي مي كند كه شكست خورده و ثانيه به ثانيه بد شانسي ها به سمت او روي مي آورند. داستان به اين راحتي ها هم نيست. بله شايد در ظاهر خيال كنيد كه او يك محافظ ساده است و داستان بازي فراتر از اين نخواهد رفت.

مكس ديوانه يا بهتر بگويم مكس شكست خورده، فقط روبروي خودش را مي بيند و فقظ به زندگي ايده آلي فكر مي كند كه براي اين زندگي مجبور شده به برزيل سفر كند. روز هاي سخت، بي خوابي هاي تمام نشدني و يك درد پنهان مكس پين را به يك آدم كش تبديل كرده است. در قسمت آخر بازي يك ديالوگ معروف شنيده مي شود كه مكس با خود مي گويد “آنها يك آدم كش مي خواستند و براي همين هم پول دادند” منظور از اينها تمام شخصيت هايي است كه به نوعي در مكس پين 3، مكس پين را بازي داده اند. ديگرجاي هيچ اعتمادي باقي نمي ماند و مكس ديگر براي خودش كار مي كند.

شنيده شدن صداي دردناك و غم انگير سازهاي پيانو در ابتداي بازي، بازيكن را به 9 سال پيش مي برد. زماني كه مكس پين در اوج بود و در كشور خودش با تبهكارها مي جنگيد. او اكنون در برزيل است و پاي به پاي خانواده ي گوش گذران و “چشمان بسته ي” برانكو، مي دود. اما اين خوشي ها خيلي دوام ندارند و شب هاي به ياد ماندني براي اين خانواده و ديگر اعضاي آن، به يك خواب تبديل مي شوند.

بار هم صحنه هاي آهسته و باز هم هيجان و عمقي كه فقط در بازي هاي مكس پين مي توان يافت،‌در شماره ي سوم از اين بازي به اوج رسيده اند. با صرف نظر كردن از باگ هاي جزيي و برخي اوقات زاويه ي دوربين ضعيف، بازي مكس پين 3 يكي از بهترين ها و شاهكاري است در سبك بازي هاي سوم شخص اكشن كه بايد داستان آن را جدا تفسير نمود و گيم پلي و ويژگي هاي جديد در اين شماره را به صورت ديگري تحليل كرد.

بهتر است كمي به عقب برگرديم، مكس پر انرژي در ابتداي داستان خوشحال است كه توانسته به كاري كه براي آن به برزيل آمده و بابت آن حقوق مي گيرد، كاملا مسلط شود. همه چيز در ابتدا خوب پيش مي رود.

همان طور كه مكس پين خود را در شرايطي مي بيند كه به نوعي آرامش قبل از طوفان است، ساير شخصيت ها در بازي در حال آماده شدن هستند تا در موقعي مناسب روي سن بيايند. خانواده ي برانكو، يك سردسته دارد و بقيه به نوعي از رييس خانواده تامين مي شوند. پس از رييس، وكتور برادر بزرگ است كه سهم كمي از خانواده به ارث برده و به نظر مي رسد كه نزديك ترين دشمن به خانواده ي برانكو، همين شخصيت باشد. جرقه ي بازي مكس پين 3 با دزديده شدن همسر رييس خانواده زده مي شود. درست در وسط يك مهماني درست و حسابي، گروهي از آدم رباها  كه هويت آنها در ابتدا براي بازيكن مشخص نيست، به جمع مهمان ها اضافه مي شوند و با خود همسر برانكو را مي برند. مكس در ابتداي كار، خود را قهرمان داستان ميبيند و به صورت اتفاقي براي بار اول موفق مي شود از پس آدم رباها بر آيد. اما اين گروه از آدم رباهاي محلي به اين راحتي ساكت نخواهند نشست و درست در قسمت دوم بازي موفق مي شوند همسر برانكو  به همراهي دوست دختر پسوس را بدزدند.

تمامي اتهامات روي مكس است. او پول گرفته تا از خانواده ي برانكو مراقبت كند اما اوضاع اين طور كه بايد باشد نيست. بازي مكس پين 3 داراي ريشه هايي از يك بازي پليسي است. شايد LA Noir بهترين مثالي است كه مي تواند با بازي مكس پين 3 تركيب شود.

مكس با پيدا كردن سرنخ هايي مكان آدم رباها و گروگان ها را پيدا مي كند. پسوس شخصيت مكمل مكس، به صورت اجبار وارد اين بازي مي شود زيرا كه جان معشوقه اش در خطر است. مكس در پي پيدا كردن رد پاهاي گروگانگير ها،‌با گروهي برخورد مي كند كه به نوعي شبه نظامي هستند. در ابتدا بازيكن نمي داند كه با چه افرادي درگير شده اما بعد ها داستان رنگ و بويي خاص به خود مي گيرد و با آمدن گروهي كه خود را “مجري قانون” مي دانند، قسمت دوم از داستان آغاز مي شود.

وسط يك معامله ي حساس بين گروه بد و بدتر، گروه بعدي وارد بازي مي شوند. در ابتدا همه چيز مبهم است و گاها طبيعي، اما بعد ها با رفتن به سمت جلوتر و پيدا شدن سرنخ هايي از گروه دوم، هويت و مشخصه هايي از اين افراد بر ملا مي شود. شبه نظامي هاي برزيلي، مجهز هستند و قدرت نفوذ بسيار بالايي دارند. دولت برزيل و شايد قدرتمند ترين ارگان در اين كشور، مهمترين عنصري است كه از اين گروه “شبه نظامي” حمايت مي كند.

“مكس يك تنه بايد در مقابل يك كشور مي ايستد و اين احساس مسئوليت براي مكس هزينه هاي بسيار گراني را در بر دارد”

طبيعي است كه مكس مدام به دنبال رهاي براي تسكين درد هاي خود و گذشته ي تلخي  كه هرگز فراموش نمي شود مي گردد و چيزي بهتر از الكل و قرص هاي مسكن  نمي يابد. در نسخه ي سوم بازي مكس پين همه چيز رنگ و بوي 9 سال قبل را دارد و شيوه ي حركت بازيكن، زاويه ي ديد و حتي ظاهر منوهاي اول بازي نيز اصالت خود را فراموش نكرده اند.

پيش نمايش ها و ميان پرده هاي بازي، مكس پين 3 را به يكي از بهترين فيلم ها و شايد داستان هاي كميك تبديل كرده است. ديالوگ ها واقعا بي نقص و تاثير گذار هستند. صدا گذاري ها و موسيقي متن به بهترين حالت ممكن در سر جاي خود قرار داردو صداي گرفته و خش دار مكس پين نشان مي دهد كه اين شخصيت دوست داشتني به دنبال چه چيز آمده و چه گذشته اي دارد.

مكس به كمك يك پليس و شايد بهترين دوست دوران سفرش در برزيل، سرنخ هايي از وكتور برادر بزرگ برانكو پيدا مي كند. او ديگر هيچ چيز براي از دست دادن ندارد و تصميم خود را گرفته تا يك تنه در مقابل تمام بدي ها و جنايت هاي برزيل بياستد. شخصيت هاي خوب در انتها به دشمنان اصلي مكس تبديل مي شوند و مكس در پي محافظت از خانواده ي برانكو، يكي از اعضاي اصلي اين خانواده را هدف قرار مي دهد كه مقصر قتل ريس اين خانواده و كشته شدن انسان هاي بي گناه برزيلي است كه به جرم فقير بودن، وارد يك تجارت كثيف شدند كه ما آن را “تجارت اعضاي بدن انسان” مي ناميم.

مكس پين 3 در اوج شروع مي شود و با يك پيش نمايش و موسيقي متن آرام خاتمه مي يابد. او به آرزوي خود رسيد و پس از يك ماجراجويي به ظاهر پيش بيني نشده وارد مسير خطي مي شود كه  به دنبالش بود.

بازي مكس پين 3 شاهكاري ديگر از راك استار گيمز است كه با تكيه بر عناصر قديمي و جديد، يك عنوان فراموش نشدني را به ليست بازي هاي رايانه اي اضافه كرد.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 19 دیدگاه
 1. من عاشق بازی مکس پین هستم، بازی که با دیگر بازی ها خیلی تفاوت هایی داره و باید بگم شخصه تا حالا نشده بازی رو زیاد بشینم پاش اما بازی مکس پین تنها بازی بود که هم زیاد نشستم و هم تا آخرش رفتم

 2. البته به نظر من مکس اصلا خودش رو مقصر اتفاقی که برای همسر و بچه اش افتاد نمیدونه. کشته شدن خانوادش هم به علت وارد شدن اوباش به خونش بود که تحت تاثیر مواد افیونی بودند و دست به قتل زدن…

 3. از ویژگی های دیگه این بازی لود شدنش هست بازی با پیش نمایش ها مخاطب رو میخ کوب می کنه و همین جور تنوع و صحنه های هیجان انگیز این بازی بطور زنجیره ای بازی رو تا آخر پیش می بره و ما رو غرق خودش می کنه و خوب از ایراداته این بازی اینکه بیشتر با اسلحه پیش میره از چاقو،دست…کشتن های نرم و بی صدا خبری نیست .اما در کل واقعا قابل تحسینه منو که تو دنیای خودش غرق کرد .

 4. به نظر من بهترين بازيه دنيايه اصلا واقعا تهشه خداكنه مكس پين 4 هم ساخته بشه آقا بي زحمت شماره سازنده بازي مكس پين رو اگه ميشه بدين تا مه زنگ بزنيم شايد راضي بشه مكس پ

 5. اقا خیلی بازیه شاخیه من تمومش کردم بازی رو دستش نمیاد عالیه .پیشنهاد میکنم بازی کنید حتما

  1. چه جوری من توی یک ماه و نیم روزی یک ساعت تمامش کردم ولی خیییییییلییییی قسنگ بود.

 6. من این بازی رو دارم ولی تو سیستمم نمی خوره
  دو تا کام پیوتر دارم یکیش
  ویندوز 7 چهار هسته ای گرا فیکشم بالاهه
  یدونه دیگه دارم
  ویندوزه ویستا 2 هسته ای گرافیکش هم 4 گیگابایته
  نمی دونم دوباره امتحانش کنم یا نه !

  1. دوست عزیز روی ایکون بازی راست کلیک کن و گزینه ی run as administratorرو بزن.امیدوارم مشکلت حل بشه.

 7. من نسخه یک و دو مکس رو بازی نکردم . این نسخشم نمی خواستم بازی کنم ولی از قدیم گفتن مفت باشه ، کوفت باشه . خلاصه بگم که این بازی رو به اصرار پسرعموم انجام دادم و فقط در مورد این بازی میتونم بگم که یکی از بهترین بازی هایی بود که انجام دادم و تنها بازی ای بود که ازش خسته نشدم و با شوق بیشتری انجامش دادم.

 8. باسلام
  اینجوری که دوست عزیزمون تو ۲روز اونم با روزی ۴ساعت و بدون ترینر این بازی رو تموم کردن پس یعنی گیم پلی این بازی کمتر از ۸ ساعته!یا اینکه دوستم خالی بندی کردن!!!
  درکل من تازه این بازی رو خریدم و هنوزم بازی رو شروع نکردم ولی تعریفش رو زیاد شنیدم!
  من مکس پین ۱ رو بازی نکردم ولی مکس پین ۲ رو ۳بار تا آخر رفتم!!!:)

 9. آقا من هر سه نسخه ی بازی مکس پین رو تموم کردم همشون با حال بودن بجز نسخه یکش که به دلیل قدیمی بودن گرافیک افتضاحی داشت ولی از داستانش خوشم اومد نسخه ی دومش خیلی باحال بود حرف نداشت هم از نظر گرافیکی و همم از نظر داستنی که داستان عالی داشت من نسخه ی دومش رو سه بار تموم کردم نسخه سوم از نظر گرافیکی حرف نداش و عایل بود من برای اومدن نسخه چهارم این بازی لحظه شماری میکنم

 10. هی.بازی جالبی هست فقط مراحلش کمه . من تو یه روز تمومش کردم خیلی خوبه فقط اگه میشد یار های بیشتری داشتی بهتر بود و یا سوار ماشین یا هلیکوپتر و یا…بود بهتر میشد

 11. با عرض سلام و خسته نباشید خدمت دوستان.
  از نظر من مکس پین ۳ یکی از شاهکار های راک استار و در کل صنعت بازی سازی هست و برای اینکه میدونم بعضیها برای اجرای بازی مشکل دارند یک راهی رو میگم که امیدوارم موثر باشه.
  ابتدا روی ایکون بازی راست کلیک کرده و سپس گزینه یrun as administratorرو بزنید.امید وارم مشکلتون حل بشه.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *