متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

وقتی گوشی یا تبلت ما خیس شد، اولین راه‌های نجات چیست

12345 (1 نظر - میانگین: 1٫00 از 5)
Loading...
79

فرض کنید گوشی یا تبلت شما ناگهان خیس شده، مثلاً در دستشویی، حمام، توالت و دیگر مکان‌هایی که ممکن است چنین حادثه‌ای برای هر کسی رخ بدهد،این اتفاق بد برای شما هم رخ بدهد، در این صورت آیا می‌توان از خرابی گوشی و تبلت جلوگیری کرد؟ همان‌طور که می‌دانید نفوذ آب به فضای داخل اینگونه وسایل ممکن است باعث خرابی غیر قابل تعمیر آن شود، اما در اولین لحظات می‌توان چند کار مهم انجام داد که گوشی و تبلتمان نجات پیدا کند!

تأثیرات آب روی گوشی و تبلت

سریع عمل کردن در چنین مواقعی بسیار مهم است. آب و الکتریسیته رابطه‌ی خوبی با هم ندارند و یک وسیله‌ی خیس شد ممکن است اتصال کوتاه شود و حتی شوک الکتریکی به شما منتقل کند. حتی وقتی که بخار آب روی بخشی از مدار میعان می‌شود هم ممکن است باعث خرابی صفحه نمایش شود.

اگر به آب فرصت بدهیم ، در بخش‌های مختلف مدار و شکاف‌ها و حتی به فضای خالی باتری هم نفوذ کرده و آنها را خراب می‌کند. لذا عملکرد سریع در این مواقع بسیار مهم است.

اولین کار، وسیله‌ی خیس شده را خاموش کنید

اگر گوشی شما به حدی خیس شده که فکر می‌کنید ممکن است خراب شود، سریعاً خاموشش کنید. باتری همه‌ی گوشی‌ها را نمی‌توان خارج کرد اما اگر باتری گوشی شما قابل خارج کردن است به جای خاموش کردن گوشی، بهتر است باتری را خارج کنید.

وقتی گوشیتان خیس می‌شود ممکن است بیرون از منزل باشید و یا به منزل نزدیک باشید، شاید هم در خانه یا دفتر کار خود هستید، به هر حال هر جایی که هستید باید یک سطح صاف و خشک پیدا کنید که مراحل زیر را انجام دهید. یادتان باشد که سریع عمل کنید، اگر نتوانید مراحل زیر را کامل و سریع انجام دهید، ممکن است گوشی یا تبلت شما به یک آجر گران‌قیمت و بی‌استفاده تبدیل شود!

هر قسمتی را که می‌توانید، باز نمائید

خوشبختانه وقتی گوشی‌ها و تبلت‌ها محکم به زمین برخورد می‌کنند، به راحتی باز و پخش و پلا نمی‌شوند. اما وقتی گوشی خیس شد باید به غیر باتری حداقل 2 قطعه‌ی دیگر آن را هم جدا کرد. اولین قطعه سیم کارت است، باید آن را خارج کرده و پس از خشک کردن در جای مطمئنی قرار دهید. قطعه‌ی دوم کارت حافظه‌ی SD یا micro SD است که باید خارج کرده و خشک کنید.

علت این کارها مشخص است، آب از طریق شکاف سیم‌کارت و کارت حافظه وارد گوشی می‌شود، اگر این دو قطعه را خارج کنید، می‌توانید شکاف‌ها را تا جایی که ممکن است خشک کنید.

خشک کردن گوشی یا تبلت

غیر از شکاف‌های کارت حافظه و سیم‌کارت، هر قسمتی را که می‌توانید، به سرعت خشک کنید.

روش‌های مختلفی برای خشک کردن وسایل الکترونیکی وجود دارد، در این مطلب پیشنهاداتی در رابطه با آن می‌دهیم. اما قبل از آن توجه کنید که تمام بخش‌های خارجی گوشی، روی صفحه نمایش و در سوراخ پیچ‌ها را با دستمال کاغذی یا حول خوب خشک کنید.

باز کردن سایر بخش‌های گوشی چندان عاقلانه نیست چرا که ممکن است باعث پخش شدن بیشتر قطرات آب شده و قسمت‌های حساس بیشتری خیس شود. اما در مورد بخش‌های داخلی چه باید کرد؟ خوشبختانه چند روش برای خشک کردن بدون باز کردن گوشی وجود دارد که آنها را بررسی می‌کنیم.

خشک کردن اجزای داخلی

درون گوشی یا تبلت، پردازنده و برد مدارات الکترونیکی وجود دارد که آب باعث خرابی آنها می‌شود. با خارج کردن کارت حافظه و سیم‌کارت و خاموش کردن گوشی و خشک کردن بخش‌های خارجی، وضعیت خوب است و باید بخش‌های داخلی را هم خشک کرد.

اولین راه استفاده از سشوار است. درجه حرارت آن را کم کنید و گوشی را در فاصله‌ی مناسبی جلوی آن بگیرید. آن قدر نزدیک نگیرید که دست یا گوشی شما آسیب ببیند. سعی کنید با استفاده از هوای گرم سشوار گوشی را خشک کنید و گاهی روی جای باتری، شکاف سیم‌کارت و کارت حافظه تمرکز کنید تا هوای گرم وارد گوشی شود. مراقب صفحه نمایش باشید، حرارت زیاد ممکن است صفحه‌ی لمسی گوشی را خراب کند.

تا 30 دقیقه با سشوار این کار را ادامه دهید و هوای گرم را به ملایمت به سمت گوشی هدایت کنید.

اجاق: گوشی یا تبلت خود را در یک جعبه‌ی کوچک قرار دهید و روی اجاق بگذارید. دمای اجاق را تا آخرین درجه‌ی ممکن کم کنید. دمای حدود 110 یا 120 فارنهایت به وسیله‌ی شما آسیبی نمی‌زند و باید این روند در طول شب ادامه پیدا کند.

دیگ بخار: یک روش حرارتی دیگر استفاده از دیگ بخار است. این روش زمان بیشتری می‌طلبد و ممکن است یک روز کامل طول بکشد که گوشی خاموش شود. قبل از شروع مطمئن شوید که دیگ بخار شما روش  و کار را شروع کنید.

یک کاسه برنج: قبل از اینکه برای خرید مواد خشک‌کن به مغازه بروید، یک کاسه برنج نپخته احتمالاً بهترین گزینه برای خشک کردن گوشی است. ظرف باید به اندازه‌ی کافی بزرگ باشد و برنج به خوبی دور گوشی یا تبلت را بگیرد. در هر طرف گوشی حدود 1 اینچ برنج (حدود 2.5 سانتی متر) لازم است. برنج خشک در طول شب رطوبت گوشی شما را جذب می‌کند و شاید گوشی شما را به وضعیت عادی برگرداند.

مقدار زیادی سیلیکاژل: اگر یک کاربر حرفه‌ای هستید، احتمالاً با سیلیکاژل آشنائید و مقدار زیادی از آن در دسترس شماست. سیلیکاژل ماده‌ای است که مثل شکل فوق بسته‌بندی شده و برای گرفتن رطوبت وسایل الکترونیکی به کار می‌رود. معمولاً کیس و برخی اجزاء کامپیوتر با یک بسته‌ی کوچک سیلیکاژل به فروش می‌روند. اگر این بسته‌ها را دور ننداخته و برای آینده نگه داشته باشید، حالا به درد شما می‌خورند. گوشی یا تبلت را در یک جعبه قرار داده و سیلیکاژل را در آن بریزید تا تمام سطوح را بپوشاند. بگذارید چند ساعت و در طول شب گوشی به همین حالت بماند و امیدوار باشید که گوشی شما سالم بماند.

الکل خالص: آخرین پیشنهاد استفاده از الکل خالص است. همان‌طور که آب باعث خرابی گوشی و یا تبلت شما می‌شود و علت آن کاملاً فیزیکی است، غرق کردن گوشی یا تبلت در الکل نیز از خرابی جلوگیری می‌کند و علت آن هم به شیمی مربوط می‌شود. الکل آب را جابجا می‌کند و وقتی آن را از الکل خالص بیرون بیاورید، الکل تبخیر می‌شود و گوشی خشک خواهد شد.

این آخرین روش است و اگر روش‌های قبلی جوابگو نباشد، این روش شاید مشکل را حل کند.

نتیجه‌گیری

 

 راه‌های مختلفی برای جلوگیری از خراب شدن یک گوشی یا تبلت معرفی شد اما این راه‌ها همه احتمالی هستند. پس مراقب باشید که خیس شدن گوشی شما هم احتمالی باشد و خوب مواظب آن باشید. در مکان‌هایی مثل دستشویی، حمام و توالت از گوشی استفاده نکنید. جایی که بخار آب زیاد است مثل حمام و استخر هم برای گوشی خطرناک است. پس بیشتر دقت کنید و یادتان باشد که جایگزین کردن یک گوشی هم هزینه‌بر است و هم زمان کافی می‌طلبد.

منبع: makeuseof

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
79 دیدگاه
 1. مهدی می‌گوید

  من شنیدم استفاده از سشوار ( کلا با هر درجه ای ) به دستگاه آسیب میرسونه و خیلیا توصیه کردن که اینکار انجام نشه …

 2. هادی می‌گوید

  به نظرم برنج و سیلیکاژن از همه بهتره.

 3. زندگی زیباست می‌گوید

  بسیار مطلب مفیدی بود مرسی

 4. ساسان می‌گوید

  اخه اگه چرت و پرت نگین میگن لالید . عزیز من اب که وسیله رو از بین نمیبره خاموش کنید و سیم کارت و مموری را خارج کنید و دوباره بذارید گوشی رو تو اب و به نزدیک ترین تعمیرگاه ببرید سولفاتی که بوسیله اب ایجاد میشه برد رو میپوسونه لطفا چیزی نمیدونید حرفی نزنید

  1. عليرضا شیری می‌گوید

   ملایم تر هم میشه نظرمون رو بیان کنیم.
   نظر من اینه که نویسنده ی مقاله و وب سایت منبع اعتبار زیادی دارند و توصیه هایی که کرده نباید الکی باشه و جای تأمل داره.

  2. jafar می‌گوید

   دوست عزیز با احترام صحبت کنید آب تا حدودی رساناست و باعث میشه بین قطعات اتصال ایجاد بشه و بسوزه مثلا اگه گوشی تو روغن یا بنزین بیوفته چیزیش نمیشه

  3. vahid می‌گوید

   اتفاقا اون دسته از افرادی که فکر میکنن خیلی بلدن هیچی سرشون نمیشه ! اگه این مطلب به دردت نخورده حق نداری توهین کنی.شما که خیلی بلدی برو اطلاعات جامعت ! رو با زدن یه سایت یا وبلاگ به بقیه عرضه کن نه اینکه از تلاش بقیه زورت بگیره !!!

  4. ایوب می‌گوید

   ایول گل گفتی

  5. محمد می‌گوید

   بچه پررو درست صحبت کن غرور هم نداشته باش !پررو!!!!!!!

  6. ali_s می‌گوید

   نمک نشناس

 5. arash می‌گوید

  توجه کنید که سیلیکا ژل موادی سمی است که پس از تماس با ان یا با کیسه حاوی ان باید دستها را شست . اصلا آنرا از کیسه نباید خارج کرد.

  1. عليرضا شیری می‌گوید

   منبع؟؟

   فکر نمیکنم اینطور باشه، اینجا نوشته:
   Silica gel is non-toxic, meaning that it is not poisonous if eaten. The package says “DO NOT EAT” because (1) it is not food, and (2) it could be a choking hazard. The packet or gels may easily become lodged in the throat of a small child or animal.
   سیلیکا ژل سمی نیست اما خوراکی هم نیست لذا روی بسته نوشته شده: نخورید!

   این هم منبعش:
   http://www.ncpoisoncenter.org/body.cfm?id=113

   البته ویکیپدیا هم همین موضوع رو گفته که نان تاکسیک هستش:
   Hazards
   Silica gel is non-toxic, non-flammable, and non-reactive and stable with ordinary usage

 6. تعمیرکار موبایل می‌گوید

  آقای با ادب سخنگو(کسی که لال نیست)بالا که نوشتی : ” …. و دوباره بذارید گوشی رو تو اب و به نزدیک ترین تعمیرگاه ببرید…” حالا نمیشه ما گوشی رو بدون ظرفی که توش افتاده (مجسم کنید تو یه بشگه افتاده باشه) ببریم نزدیکترین تعمیرگاه !! لطفن شما که خیلی چیز میدونی مارو راهنمایی کن!!

 7. بابک می‌گوید

  دوست عزیز آقای تعمیرکار موبایل. منظور از آقای ساسان اینه که صرفا خود آب گوشی رو از بین نمی بره . بلکه آب + هوا هست که گوشی رو سولفاته می کنه .ایشون داره کنایه میزنه که اگه اون رو داخل همون ظرف آب به تعمیرکار ببری اتفاق خاصی نمی افته(حال اصراری هم نیست که حتما اینکارو کنی)
  بهترین حالت اینه که بعد از خارج کردن گوشی از آب، باتری رو بلافاصله از گوشی خارج کرده و اون رو به نزدیکترین تعمیرکار گوشی ببرین و از کارای خودسرانه ای که در بالا به آن اشاره شد جدا خودداری کنید.

  دلیل: در تعمیرگاه گوشی به آب افتاده به کلی باز میشه و برد اون توسط تعمیرکار به سرعت خشک میشه.
  اما با ابزار آلاتی مثل برنج و … فرآیند کار خیلی کنده و ممکنه به برد گوشی خسارت جبران ناپذیری وارد بشه پس بهتره سر کیسه رو شل کنید و اون رو به یه تعمیرکار خوب نشون بدید.

 8. رهگذر می‌گوید

  سلام
  ممنون از مطلب مفید
  تشکر از ادب و دقت شما آقای شیری
  موفق باشید

 9. فربد می‌گوید

  برنج فوق العادست. بهترین روش برنجه. خیلی قشنگ آب رو از گوشی میکشه

 10. دوست شما می‌گوید

  بهترین گزینه دستگاه التراسونیک هست که بعضی تعمیرکارها دارن این دستگاه با امواج صوتی گوشی را خشک میکند

 11. مهدی می‌گوید

  ممنون مطالب جالبی بود
  مرسی از زحمات شما

 12. امیر می‌گوید

  سلام من گوشیم امشب افتاد فوری خاموشش کردم

  هیچ جا باز نیس کلی تکونش دادم
  باید کدوم طرف بخوابونمش صفحه لمسی یا برعکس چن روز باید خاموش بمونه؟؟؟
  راستی ایمیل ندارم همین جوری وارد کردم!

 13. αтι می‌گوید

  خیلی ممنونم بابت این مطلب 🙂
  من هم گوشیم خیس شده بود از همین وبسایت رَوِش برنج رو امتحان کردم گوشی به سرعت خوب شد 🙂
  دوست هایی که میگن تعمیرگاه بهتره اما شب از 10-11 به بعد که تعمیر گاهی در کار نیست!

  برنج خوب نتیجه داد

 14. علي جون می‌گوید

  من بهترينه بهترين بهترين راه درمان گوشي خيس و اعصاب خرد كني هايش را ميدانم
  تنها و تنها يك راهه
  اونم اينكه گوشي هي بدرد نخور را بندازيم دور و از گوشي هاي ضد اب استفاده كنيم

  1. ali_s می‌گوید

   بابا قوی ، قدرتمند ، خفن خشن خوش ادا هنرمند ، ههتو خوشتیپ تو مرتب ، اصن ، یه روانیِ خُلَم من

 15. دریا می‌گوید

  بچه ها من دیشب تو گوشیم اب رفت یعنی فقط جای باطری اما تازه بعد از یک شب گذاشتمش داخل برنج به نظرتون خوب میشه؟

 16. ش می‌گوید

  سلام من گوشیم قاطی لباسام افتاد تو لباس شویی بعد روشن کردن لباس شویی فورا یادم افتاد لباس شویی رو خاموش کردم و بعد گوشیم رو در آوردم خاموشش کردم باطری و سیم کارت و مموریشو خارج کردم و تقریبا 40ساعتی گذاشتمش تو برنج حلا گوشیم نسوخته یعنی کار میکنه ولی دومشکل داره 1:شارژ باطری زود خالی میشه 2:مموریش (microsd) رو نمیخونه یعنی ممکنه سوخته باشه؟ نبردم تعمیرگاه گفتم یعنی وقت نکدم لطفا اگه متونید راهنماییم کنید

  1. رضا می‌گوید

   گوشیت سولفاته زده باید باز کنی با تینر بشوری همه مشکلات حل میشه چون تاید باعث سولفاته میشه

 17. نام (لازم) می‌گوید

  آب رفته زیر صفحه تاچ گوشیم عایا با این روش ها ظرف 3 روز آبش خشک می شه ؟ :(((

  1. یلدا می‌گوید

   باسلام من دوهفته پیش گوشیم افتادتوآب ودراوردم باسشوارخشکش کردم حالاگوشیم درست شده وسیم کارتموبازنمیکنه چیکارکنم

  2. رضا می‌گوید

   دوستانی گوشیشون تو آب لجن یا نکن یا تاید و مواد شوینده افتاده باید حتما باز بشه بردشون با تینر شسته بشه یا با همون آلتراسونیک مشکلشون حل میشه

 18. محمود می‌گوید

  باسلام عذر ميخوام گوشي من سوني اكسپريا زد هستش زير آب گرفتم الان صفحه نمايشش بخار گرفته چه كار كنم؟اگه ميشه كمكم كنيد . در ضمن پشتشم باز نميشه!!!

  1. نادر عظیمی می‌گوید

   سلام به هیچ وجه روشن نکن و توسط سشوار گرم به مدت 20 دقیقه خشکش کن بعد از 48 ساعت دیگه روشنش کن درست میشه

 19. ازاده می‌گوید

  سلام مبایل من خیس شد ویک صدای بدی داد وقتی که باتری مبایل را دراوردم اروم شد یعنی سوخته؟

  1. نادر عظیمی می‌گوید

   سلام خیس شدن موبایل دلیل بر سوختن ان نیست سریعا باطری را جدا کرده و گوشی را به مدت 48 ساعت در محلی گرم قرار دهید تا کاملا خشک شود.اگر صفحه ان عاری از بخار بود می توانید باطری را مجددا در گوشی قرار دهید.

 20. احسان می‌گوید

  سلام گوشی من اکسپریا زد هست
  چون کثیف شده بود شستمش اما بعد از جند دقیقه گوشی خاموش شد
  با سشوار خشک کردم اما درست نشد خود گوشی خود به خود ویبره میرفت صفحه روشن خاموش میشد و گوشی سعی میکرد روشن بشه حتی صفحه اصلی بالا اومد اما باز خاموش شد دیگه هم روشن نمیشه چون باتری در نمیاد نمیشه مطمین شد گوشی خاموشه یا سوخته
  الان گذاشتمش داخل برنج یعنی گوشی سوخته؟

  1. گلی می‌گوید

   مامانم میگه ایندفعه که داری میشوری جوهر نمک هم بریز قشنگ جرم گیری بشه

  2. محمد امین می‌گوید

   قشنگ بود.

 21. امین می‌گوید

  آقا من ۴s دارم تو بارون از دستم افتاد در پشتش که نمیشه باز کرد و حالا کار ندارم ولی الان وقتی گوشی رو روشن میکنم نوشته های رییییز عجیب غریب بالا میاد میشه راهنمایی کنید ؟

 22. ali می‌گوید

  سلام ببخشید من گوشیم خیس شده بعد یک روز گذاشتمش تو برنج حالا به نظر شما این درست میشه یک بارم روشنش کردم نمیدونم درست میشه یانه اگه میشه راهنمایی کنید. باتشکر

 23. مهدی می‌گوید

  سلام گوشیم افتاد تو لباسشویی همگی دعا کنید. دوستان وقتی گوشی خیس رو بزنیم به شارژ دوبار چی میشه

 24. milad می‌گوید

  سلام من گوشیم خیس شده ، بعدش با جارو برقی خشکش کردم الان هم کار میکنه فقط کناره های صفحه کمی رطوبت داره.

 25. محمد می‌گوید

  بعد از خیس شدن گوشیم
  (سونی زد) بلندگو ی گوشیم کاهش صدا پیدا کرده؟
  لطفاً کمک کنید.

 26. علی می‌گوید

  سلام یه سوال داشتم شاسی صدا گوشیم دیر عمل میکنه بردم تعمیرات موبایل های هوشمند گفت که رطوبت داره, آیا می شه تو خونه رطوبتشو از بین برد

 27. z می‌گوید

  سلام گوشی من ساده است توحموم بابخارخراب شدقبلشم شارژنداشت من بی اطلاع به شارژزدم گوشی ولی روشن نشدچیکاربایدبکنم

 28. الی می‌گوید

  سلام
  من روز ۴شنبه آب ریخت روی گوشیم، روشن بود گوشیم، ولی چیزیش نشد و چون زود برش داشتم و خشکش کردم، و چون توی قاب بود، دیگه خاموشش نکردم (اشتباه محض!!) بعد مشکلی نداشت، روز ۵ شنبه هم سالم بود، ولی دیشب شارژش تموم شد و خاموش شد، و بعد اون دیگه روشن نشد. به شارژ هم میزنم فقط LED ش روشن و خاموش میشه که داره شارژ میشه اما گوشی روشن نمیشه. ممکنه پاور بردش سوخته باشه؟ چیکارش کنم؟ 🙁

  1. مهدي ده نبي می‌گوید

   سلام
   اگه درب پشتی گوشی تون باز میشه٬ اونو باز کنید و باطری رو در بیارید و خود گوشی رو داخل گونی برنج بگذارید ۱ یا ۲ روز بمونه. برنج باعث میشه آب داخل گوشی جذب بشه. بعد از ۲ روز٬ اجددا امتحان کنید و ببینید گوشی روشن میشه یا نه؟

   اگه نشد٬‌باید پیش مغازه های تعمریات ببرید گوشی و نشون بدید

 29. فاطمه می‌گوید

  سلام. گوشی من htc one هست و باطریش داخلیه؛ تقریبا دوروز پیش گوشیم افتاد تو اب بعد ک درش اوردم خاموشش کردم ولی خودش هی روشن میشد و هی میلرزید، بعدشم ک خاموشش کردم چون روزتعطیل بود نمیشد ببرمش پیش تعمیرکار ، اوردم خونه گذاشتمش تو برنج … ولی حال ک روشنش میکنم اصلا روشن نمیشه …یعنی امیدی هست ک درست بشه؟

  1. سعیدفقیهی می‌گوید

   برادری که گوشیت بعدازشنا میلرزه وازحال میره وبه هوش میاد.سریعا کمی آش شلغم وسوپ پای مرغ بهش بده.چیزی نیست چاییده خوب میشه.عصبانی نشیا خواستم خوشمزه بازی دربیارم غم نخوری.خیلی مخلصم سعیدنازی آبادی

  2. محمد می‌گوید

   برای منم همین اتفاق افتاد دیگه روشن نشد . چی کار میشه کرد ؟!

  3. رضا می‌گوید

   سلام فاطمه جان گوشیت باید باز بشه بردش شستشو بشه مشکلش حل میشه ولی تا باز نکردی باطری توش نذار چون برد سولفاته زده با گذاشتن باطری ممکنه کلا از کار بیفته من خودم تعمرد کارم

 30. ستاره می‌گوید

  گوشی من هم htc one به دلایلی مجبور شدم بشورمش به همین خاطر اول خاموشش کردم بعد زیر آب گرفتم بعد با دستمال خشک کردم و زیر سشوار گرفتم ولی بعد از زیر سشوار گرفتن مدام می لرزه البته بعد از نیم ساعت روشن کردم اما چون ترسیدم بسوزه دوباره خاموش کردم اما هنوز می لرزه چیکار باید بکنم

  1. ایوب می‌گوید

   ای خاک کسی گوشی رو میگیره زیر اب اخه؟یکمی دستمال کاغذی خیس کن بکش روش من اینجوری میکنم و الان اب رفته تو گوشیم و اب از صفحه اش معلوم میشه البته زیر بارون رفته امروز مثل شما زیر اب نگرفتم خخخخ

 31. اصغر می‌گوید

  سلامکم اقا این گوشی من رفته تو الان روشن نمیشه وقت میزنم تو شارژ چراغ شارژ قرمزش روشن میشه ۳روز چیکار کنم درست میشه

 32. ِکتی می‌گوید

  بنظر میرسه که شرکتهای تولید کننده گوشی بایستی یک راهکار مناسب و کاربردی برای این معضل عمومی ارایه کنن . مثلا یک پوشش نازک لعابی ضدآب روی مدارها و برد گوشی بزنن که در این اتفاقات مشکلی واسه این ابزار پیش نیاد.

 33. دانیال می‌گوید

  سلام من گوشیم افتاد تو اب سریع برداشتم بعد حالا خاموشی کردم وبا سشوار کاملا خشک کردم بعد روشن کردم که نباید می کردم بعد اسپیکر رو که امتحان کردم وزوز میکنه بعد گذاشتم تویه برنج ایا خوب میشه

 34. elz$66&68 می‌گوید

  سلام من تو شرکت نفت کار میکنم یه روز گوشیم افتاد تو اب شور و از اونجا که دسترسی به هیچی نداشتم اومدم این سایت گوشیمو خاموش کردم و گوشیمو انداختم تو الکل خالص و بعد جلوی باد گرم کولر سنترال کمی خشکش کردم و گذاشتم به مدت ۴۸ ساعت تو برنج خشک
  الان همه چیزش کار میکنه فقط کمی لکه ب صورت لکه های تیره زیر ال سی دی هسش که فک کنم
  ممنون از نکات مفیدتون
  وسوال من اینه ایا این لکه ها میرن اخه هنوز باید اینجا بمونم و تا رفتنم به شهر خودم طول میکشه ایا لازمه خاموشش کنم تو این چن هفته یا نه استفاده کنم؟؟؟

 35. عاطفه می‌گوید

  سلام من گوشیم افتاد تو اب ولی چون خاموش نشد و کار میکرد من خاموشش نکردم,بعد از چند ساعت هنگ کرد و مدام خاموش میشد و بعد تا جای برند گوشی بالا میومد و دوباره خاموش میشد,انداختمش تو برنج ولی بازم همونطوریه وقتی به شارژ میزنم,چه کار کنم؟ عایا سوخته؟ گوشیم دیزایر ٨١۶ ارزش تعمیر داره عایا؟

 36. ایوب می‌گوید

  سلام دوستان من امروز گوشیم زیر بارون لمس نمیگیره بار دوم هست اگه راه حلی هست پیشنهاد بدین ممنون

 37. setayesh می‌گوید

  گوشیم افتاده تو اب خیلی وقته یه چن ماهی میشه دوربینش کیفیتش اومده پایین و ویبره هم نمیزنه جای مموریشم خراب شده ترو خدا راهنماییم کنین من چیکار کنم کیفیت دوربینشو با ویبره ممنون میشم ج ایمیل کنین واسم مرسی از سایت خوبتون

 38. مهدی می‌گوید

  بهتره خونسرد باشید وخودتون بیشتر به گوشی صدمه نزنید
  توی شرایط خاص مثل قایق سواری اول هر طور شده گوشی رو خاموش کنید وبعد با مکیدن یا ایجاد گریز از مرکز باقرار دادن گوشی در جوراب وچرخوندنش عملیات نجاتو انجام بدید.
  بالاخره درست میشه.
  آب بیشترین صدمه رو به نمایشگر میزنه یعنی صفحه انعکاسیشو خیس میکنه که نهایتاخشک میشه.
  گاهی گوشی کامل وارد آب نشده و روی تاچش بعد از خشک شدن کامل یه قسمت خشک وجای قسمت خیس و یک خط مرزی نورانی مثل خط کناره لکه روی لباس ایجاد میشه که باید تاچو عوض کرد اما یه راه داره!؟ دستمالی رو با آب جوشیده خیس کنید و روی منفذ ورود آب قطره قطره آب بریزید تا کل تاچ خیص بخوره و حالا یک صبر خیر بکنید تاگوشی کاملا خشک بشه اولش نماشگر پوست پلنگی میشه اما بعدا نقاط تیره گسترش پیدا میکنه ودیگه نقطه روشن نداریم این یعنی تاچ خشک شده .
  برنجم راهکار خوبیه بهترین برنجم برنج ایرانیه اونم دم سیاه.

 39. سید علی موسوی می‌گوید

  راهی دگری نیست

 40. سجاد می‌گوید

  سلام اقا من گوشیم اس ۵ شستمش گوشی اومد بالا اما لرزش داره بعد چند دقیقه خاموش شد او دیگه نیومد باطری شو اینارو هم در اوردم الامم تو برنجه به نظرتون ددرست میشه دوستان خود گوشیم ضد ابه اما بازم نیومد

 41. دیمو می‌گوید

  سلام-ممنون ازنوشته بالا-بخاری{درصورت دسترسی}بهترین جوابومیده که من امتحان کردم.عال……ی.باشعله کم وزمان کم.جالب این که گوشی ایرانی مدل ITMC داشتم افتاد تواب حدودا۱۰ ثانیه “درحال تماس ازاونطرف خط.هیچ کدوم ازاین طرفندارو انجام ندادم بدون مشکل تقریبا۳سال استفاده کردم. این وسط دومدل دیگشم خریدم.کشویش ازd900سامسونگ نرم تر……جهت اطلاع

 42. amiroooo می‌گوید

  سلام و ممنون باوت مطلب ارزش مندتون من تا بحال ستا گوشیرو در گونی برنج گذاشتم میشه گفت بهترین نتیجرو میده البته دو سه روز گذاشتم در رابطه با الکل کمی شک داشتم و جوابرو اینجا گرفتم و تنها سوالی که میمونه اینه که الکل صنعتی هم قابل استفاده هست یه باید طبی باشه ممنون

 43. متین می‌گوید

  من گوشیم همین که افتاد درش اوردم بعد حدودا۱۵ ثانیه باسشوار گرفتمش گوشی کار میکردولی دکمه پاور کار نمی کرد بعد از چند ثانیه تونستم خاموشش کنم الانم تو برنجه گوشیم مقاومت در برابر اب داره مدل گوشیم سامسونگ A3مدل ۲۰۱۶ هست ایا درست میشه؟؟؟؟

 44. M7 می‌گوید

  سلام.گوشیم اکسپریا ZR هسش.تو برنج گذشم ولی در اوردم کیفیت جفت دوربین پایین اومده یعنی لکه های اب توش خشک شده بود و زیر LCD هم اب رفته بود و ظاهرا اب خارج شده ولی پایین صفحه لمس نمیکنه…
  چیکار کنم؟

 45. Mojtaba می‌گوید

  سلام دوستان
  من گوشیم دیروزافتادتواب ولی مشکلی براش پیش نیومدحالابعدازیک روزکلیدhome گوشیم کارنمیکنه
  گوشیمم پشتش بازنمیشه
  اگه میشه راهنماییم کنید ممنون

 46. ایمان می‌گوید

  داداش گوشی من سونی z1 هس افتاد توی آب و حالا صدای بلندگوش خیلی کم شده حالا من چکار کنم؟

 47. فاطمه می‌گوید

  سلام…ممنون از مظلب خوبتون …امروز یکم پشت گوشیم آب ریخت /فقط نصف پست گوشیم خیس شده بود .من زود با دستمال پاکش کردم ..گوشی کار میکرد ..بعد یکم(۵ دقیقه) خاموشش کردم و پشتشو باز کردم خیس نبود ولی بازم پاکش کردم و باتریشم در آوردم و جای بابری هم خیس نبود و بازم پاک کردم ….سیمکارتمو بعد نیم ساعت دراوردم ..گوشیم سامسونگ گلکسی جی ۷ ه .. لازمه بدارمش تو برنج؟>

 48. MOHAMMADREZA می‌گوید

  سلام تو رو خدا یکی کمک کنه گوشی من گلکسی A5هست دیشب چند قطره آب دریا واردش شده قات زده الکی خاموش و روشن میشه الکی ری استارت میشه سالمه اروز باهاش کارکردم ولی وسط کار یه هو ری استارت میشه متاسفانه از شانس ان من امروز و فردا تعظیلیه همه جا بخاطر خرابشدن گوشیم خیلی ناراحتم

 49. محمد امین می‌گوید

  سلام
  من گوشیم افتاد توی آب رودخونه. سریع خاموشش کردم. خشکش کردم و روشن که کردم بالا اومد ولی باز خاموش شد. هر چی روشن میکنم نصفه بالا مید یعنی صفحه تار تاره و لمس عمل نمیکنه. سشوار هم زدم ولی هنوز اینطوریه. به نظرتون چیکار میشه کرد؟

 50. رضا می‌گوید

  برا اون دسته از افرادی گوشیشون تو آب شور یعنی نمک دار یا مواد شویده یا آب لجن افتاده باید حتما برد گوشیشون با تینر یا آلتراسونیک شستشو بشه بعد کامل خشک کرده مشکلشون حل میشه

 51. نازی می‌گوید

  با سشوار اصلا خشک نکنید ، بدترین کار ممکنه … حتی تو سایتای خارجی هم زده

 52. پوریا می‌گوید

  سلام خیته نباشید ممنون میشم به سوالم جواب بدید من تبلتم اب خورده بعد صفحه نمایشش روشن خاموش شد بعد کلا خاموس شد زدم شارز روشن کردم ویبره میده صداس الان میاد لمسش هم سالمه ولی صفحه نور نداره سیاه هزینه اش چقدر میشه درست کنم

 53. احمدرضا رنجبر می‌گوید

  من دیروز غروب گوشیم ک هواوی p10 lite هستشو و یه ماهم نمیشه خریدمش افتاد تو اب با عمق بیست سانت چند ثانیه بعدش از اب درش اووردم خشکش کردم…بعد اومدم خونه درجا دو دقیقه یکسره سشوار گرفتمش بعد دو دقیقم جارو برقی ک فک کنم تایمشون کم بود……ولی گوشیو به هیچ وجع خاموش نکردم..و گوشی هم بدون هیچ مشکلی داشت کر میکرد. امروز عصر متوجه شدم ک جلوی دوربین پشتش حباب جمع شده و عکسو با حالتی مه الود میگیره..خلاصه کامنتارو خوندنم و الان یه ساعته گداشتمش تو برنج و میخوام برش دارم ببرم تامیرات موبایل.نمیزارم تامیراتیم گوشی رو روشن کنه اومدم خونه دوباره میزارمش تو برنج واس یه روز ببینم چی میشه گوشیرو با بدبختی خریدم امید وارم چیزیش نشه…….گارانتیم ک مطمعنن قبول نمیکنه.

  1. نازنین می‌گوید

   آقا دقیقا همین اتفاق برا منم افتاد که دوربین عقب و جلو رو بخار گرفته بود…چی شد مال شما ؟؟؟ درست شد؟ من ۲ روزه در برنج گذاشتم ولی صفحه سیاهه ولی تاچش کار می کنه!

 54. مرضیه می‌گوید

  سلام خسته نباشید .یه سوال داشتم
  من گوشیمو گذاشته بودم رو میز نمیدونستم آب روش ریخته گوشیو برداشتم فک کردم فقط صفحش خیس شده پاک کردم صفحشو وباهاش نیم ساعت کار کردم یهو دیدم صفحش رنگ قاطی کرد مشکلش چیه ؟میشه راهنماییم کنید ؟ممنونم

 55. Seyadmohammad می‌گوید

  سلام من یه مشکل بزرگی دارم ۳ هفته میشه یه گوشی ال جی جی۵ گرفتم پشت گوشی دکمه قفل هستش و هم اثر انگشت یکمی داخلش اب رفته الان هیی میخوام گوشی خاموش یا روشن کنم مجبورم دکمه رو بزور فشار بدم تا جواب بده قبل از این که اب بره توش خیلی راحت میشد گوشی رو خاموش یا روشن کنم اما الان خیلی سخته نمیشه کسی راه حلی بلده که بهم بگه ممنون میشم راستی همین روش برنجو گفتین انجام دادم اما تقیری نکرد و سشوار هم گرفتم بدتر از قبل شد?????

 56. ارزو می‌گوید

  سلام
  من فقط یکهفتست گوشیمو خریدم
  دیشب آب رفت توی جای شارژش
  ولی صب گذاشتمش تو برنج ینی درست
  میشه
  دارم سکته میکنم
  درست میشه

 57. خاطره می‌گوید

  سلام.دیروز گوشیمو اندرویدم خیسش شده و بعدشم اصلا روشن نشد.پشتشو باز کردم اما باطریش درنمیاد.از دیروز گذاشتم کنار بخاری تا خشک شه.تا فرداهم به تعمیرکار دسترسی ندارم.به نظرتون گوشی درست میشه

 58. نصاب می‌گوید

  سلام دوستان
  بعد از این همه کامنت
  یعنی یک نفر پیدا نمیشه بگه آیا .مثال : سطل برنج تاثیری داره یا نه؟
  یا راه حل دیگری رو پیشنهاد بده
  همه کسایی که کامنت زدن . دسره و پیش غذا
  یعنی کسین نیست بگه بعد غذای اصلی چی میشه!

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

فرض کنید گوشی یا تبلت شما ناگهان خیس شده، مثلاً در دستشویی، حمام، توالت و دیگر مکان‌هایی که ممکن است چنین حادثه‌ای برای هر کسی رخ بدهد،این اتفاق بد برای شما هم رخ بدهد، در این صورت آیا می‌توان از خرابی گوشی و تبلت جلوگیری کرد؟ همان‌طور که می‌دانید نفوذ آب به فضای داخل اینگونه وسایل ممکن است باعث خرابی غیر قابل تعمیر آن شود، اما در اولین لحظات می‌توان چند کار مهم انجام داد که گوشی و تبلتمان نجات پیدا کند!