محققان با استفاده از “Wi-Vi” توانستند ؛ آنچه در پشت دیوارها وجود دارد را مشاهده کنند!

محققان با استفاده از “Wi-Vi” توانستند ؛ آنچه در پشت دیوارها وجود دارد را مشاهده کنند!
  • 1392/4/9
  • سهیل دارائی
  • 3

با استفاده از تکنولوژی جدید “Wi-Vi” ؛ انسان قادراست تا هرچیزی که پشت دیوار باشد را رویت کند ؛ شاید این جمله ضمیر ناخود آگاه شمارا به سمت اشعه X در آزمایشگاه ها ببرد اما باید بگویم که “Wi-Vi” قرار است بر روی گوشی های همراه نصب شود !

wivi-mit-1

پروفسور “دینا کاتابی” (Dina Katabi) از دانشگاه MIT به همراه فاضل ادیب (Fadel Adib) از فارغ التحصیلان همان دانشگاه ؛ از تکنولوژی “Wi-Vi” پرده برداری کردند.همانطور که در چند سطر ابتدایی نوشتم ؛ تکنولوژی “Wi-Vi” به انسان این امکان را می دهد که همه اجسام و افرادی که در پشت دیوار در حال حرکت و جابه جایی هستند را ببیند.اما شاید این نام تکنولوژی “Wi-Vi” برای شما کمی عجیب باشد و آن را با Wi-Fi اشتباه بگیرید ! در واقع باید بگویم که نام تکنولوژی “Wi-Vi” ترکیبی است و “Wi Fi” و “Vision” را درکنار هم نشانده اند و نام “Wi-Vi” را برای این تکنولوژی برگزیده اند.علت این نام گذاری هم این است که ؛ تکنولوژی “Wi-Vi” وابسته به تکنولوژی Wi Fi است.بد نیست بدانید که پروژه های قبلی نیز در این راستا کلید خورده بودند و کاملا مشابه تکنولوژی “Wi-Vi” بودند و در این پروژه ها هم با کمک گرفتن از دریافت امواج برگشتی wi fi می شد افرادی را که در پشت دیوار حرکت می کردند دید.اما چرا این پروژه ها که قبل تر از تکنولوژی “Wi-Vi” کلید خورده بودند استقبال زیادی نداشتند ؟ در پاسخ این سوال باید بگویم که ؛ از مشکلات و چالش های بزرگی که پروژه های قبلی و مشابه تکنولوژی “Wi-Vi” داشتند وجود اجباری یک روتر بیسیم (wireless router) بود.واضح تر بخواهم عنوان کنم ؛ باید بگویم که اگر شما می خواستید حرکت فردی که در پشت دیوار است را مشاهده کنید ؛ می بایستی حتما یک روتر بیسیم داخل آن اتاق پشت دیوار نصب باشد ؛ اما تکنولوژی “Wi-Vi” نیازی به روتر بیسیم ندارد.

حال نقل قولی از گفته های “دینا کاتابی” را برای شما می نویسم :

تکنولوژی “Wi-Vi” تنها متکی بر آنتن بیسیم است.همان آنتنی که در اغلب تلفن های همراه و لپ تاپ ها موجود است.امواج ساطع شده از تکنولوژی “Wi-Vi” چیزی در حدود 10.000 الی 100.000 برابر قدرتمند تر از امواج ساطع شده از انسان می باشند.این امواج ممکن است که از مسیرهای شلوغی مانند دیوارها ؛ سقف ؛ کف خانه و مبلمان گذر کند.کاری که ما در تکنولوژی “Wi-Vi” انجام دادیم این بود که یک الگوریتم مخصوص تعریف کردیم که طبق آن ؛ این گونه امواج حذف گردند و فقط امواج بازگشتی از انسان ها قابل نمایش باشند.در واقع باید بدانید که ؛ تکنولوژی “Wi-Vi” دو نوع موج را ارسال می نماید.از این دو موج ارسالی ؛ یکی عکس دیگری می باشد.این دو نوع موج مداوم در حال خنثی سازی هم دیگر هستند.ما نام این اثر را ” interference null” ( تداخل تهی یا تداخل پوچ ) گذاشتیم.اگر فرد یا جسمی در این میدان امواج قرار گیرد ؛ ما شکل ؛ اندازه و حتی حرکت آن را تشخیص می دهیم.ضمنا ؛ ساختار امواج wi fi را برای کاهش نویز ؛ تغییر دادیم.پس از حاصل کردن تغییرات در سختار امواج wi fi ؛ به طرز چشمگیری میزان نویز امواج پایین آمد.دستگاه مجهز به تکنولوژی “Wi-Vi” ؛ حمل و نقل بسیار ساده و آسانی دارد به عنوان مثال اگر در پیاده رو قدم می زنید و از وجود فردی میان بوته ها نگرانید کافیست از تکنولوژی “Wi-Vi” کمک بگیرید و از پشت پرده بوته ها باخبر شوید ! حتی پلیس هم می تواند از تکنولوژی “Wi-Vi” بهره های زیادی ببرد.

منبع : businessinsider

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 3 دیدگاه
    1. ممنونم حسین جان / به نظر من این تکنولوژی در عین این که جالب هست میتونه خطر ناک هم باشه ! حتی تو جنگ ها هم اگه بشه از نوع پیشرفته ترش استفاده کرد واقعا قدرت برتری محسوب میشه !

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *