پهپاد هیبریدی Vertex ترکیبی از تعلیق و بال ثابت

پهپاد هیبریدی Vertex ترکیبی از تعلیق و بال ثابت
  • 1394/2/4
  • علی رضاپور
  • 0

امروزه وسایل پرنده ی بدون سرنشین زیادی ساخته شده اند که از جمله مهم ترین آن ها می توان به پهپاد ها و همچنین کوادکوپتر ها اشاره کرد. کوادکوپتر ها ربات های مسطع و مربعی شکل اند که دارای چهار ملخ در چهار طرف خود هستند. از جمله مزایای کوادکوپتر ها قابلیت تعلیق و شناور ماندن در هوا می باشد. یکی از نقاط ضعف این فناوری، کمبود سرعت است. در نقطه ی مقابل کوادکوپتر، پهپاد ها قرار دارند که دارای سرعت زیاد هستند اما نمی توانند در جایی شناور بمانند. پهپاد هیبریدی Vertex از ترکیب این دو فناوری، ترکیبی حائز اهمیت ساخته است که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

البته این نمونه، اولین ترکیب کوادکوپتر با پهپاد ها نیست بلکه سومین نمونه است. اولین ترکیب این دو فناوری، Skyprowler و دومین نمونه X PlusOne نام داشت. حالا نوبت به Vertex رسیده است. Vertex از چهار ملخ برای تعلیق در هوا استفاده می کند. همچنین موتور های آن قابلیت چرخش را دارند تا بتوانند با زاویه ی ۱۸۰ درجه نسبت به زمین با سرعت بیشتری حرکت کنند. این فناوری یعنی یک تیر و دو نشان. از طرفی نقطه ی قوت کوادکوپتر را دارد و از طرفی سرعت پهپاد را.

vertex-hybrid-drone-1

چرخ های هدایت شونده و تا شو این پهپاد هیبریدی را بسیار به هواپیما های واقعی و بزرگ شبیه کرده است. بال های آن ها نیز قابل تغییر اندازه می باشد. تغییر اندازه ی بال ها باعث کنترل بیشتر هواپیما توسط نیرو های ایرودینامیک و در نتیجه مصرف کم تر موتور می شود. این بدان معناست که پهپاد Vertex می تواند مدت زمان بیشتری پرواز کند. ملخ ها هم در هنگام پرواز سریع تا می شوند و به داخل پهپاد می روند.

در کنترل رادیویی (ریموت) این پهپاد دو حالت وجود دارد که با انتخاب آن ها پهپاد حالت سرعت و یا حالت کوادکوپتری به خود می گیرد. کلید های کنترل حرکت افقی و عمودی در ریموت کنترل پهپاد مشترک هستند. طراحان این پهپاد نام برده شده مدعی اند که Vertex می تواند در همه جا پرواز کند. فضای باریک بین دو دیوار، کوه، دریا، جنگل و…

vertex-hybrid-drone-0

یکی از مهم ترین ویژگی هایی که هر پهپادی باید داشته باشد، قابلیت حمل دوربین می باشد. طراحان پهپاد Vertex هم از این ویژگی غافل نبودند. Vertex می تواند یک دوربین GoPro را در قسمت زیرین خود حمل کند. برای جایگذاری این دوربین، شفتی تعبیه شده است که می تواند با دوربین قفل شود. کنترل این پهپاد به دو نوع کاملاً دستی و نیمه خودکار می باشد. همان طور که قبلاً هم ذکر شد، ایرو دینامیک به این پهپاد کمک می کند که مدت زمان بیشتری پرواز کند اما این کافی نیست. برای بیشتر کردن مدت زمان پرواز، طراحان از یک باتری ۵۳۰۰ میلی آمپر در ساعتی بهره برده اند. فناوری باتری یاد شده، لیتیوم پلیمر یون می باشد. با یک بار شارژ کردن می تواند ۱۵ دقیقه در هوا معلق بماند و همچنین ۳۵ دقیقه در حالت سرعتی پرواز کند. البته همان طوری که ذکر شد اگر طول بال های ثابت افزایش یابند، مدت زمان پرواز در حالت دوم نیز افزایش خواهد یافت.

سرمایه گذار این پروژه، ComQuest Ventures بوده است. البته یکی از نقاط ضعف آن، قیمت بالا می باشد؛ در واقع قیمت برآوردی پهپاد هیبریدی Vertex، حدوداً ۱۱۵۵ دلار آمریکا می باشد.

[منبع: Giz Mag]

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *