این عادات‌های به ظاهر موجه به تلفن‌ همراه صدمه می‌زنند

این عادات‌های به ظاهر موجه به تلفن‌ همراه صدمه می‌زنند
  • 1395/8/30
  • محمدرضا مرتضایی
  • 0

گویا آی تی – برای عده بسیار زیادیاز ما وجود یک تلفن‌همراه هوشمند تبدیل به جز لاینفک زندگی‌مان شده است. آن‌چنان به این ماس‌ماسک‌ها عادت کرده‌ایم که مثل فرزندان‌مان از آنها مراقبت می‌کنیم و حاضر نیستیم کوچک‌ترین صمه‌ای به آنها وارد شود. برای مثال کارهای متعددی مثل تعریف رمزعبور، پین‌کد یا استفاده از ابزار اثر انگشت برای جلوگیری از دسترسی غیرمجاز و هک شدن آنها می‌کنیم.

یا با نصب اپلیکشین‌های متعدد سعی در جلوگیری از اشغال بیهوده فضای حافظه داخلی تلفن‌همراه و کند شدن عملکرد آن می‌شویم؛ در این زمینه خوشبختانه در جدیدترین بسته‌به‌روزسانی عرضه شده برای اپلیکیشن Google Photos هم با اضافه شدن یک قابلیت جدید امکان حذف تصاویر و ویدئوهایی که قبلا از آنها در این سرویس پشتیبانی گرفته شده، میسر شده است. تقریبا همه با این روش‌ها آشنا هستند و در این زمینه توصیه‌های متعددی را می‌توان در فضای وب پیدا کرد و احتمالا دوستان هم در این زمینه برای شما کم نگذاشته‌اند.
اما گذشته از این ترفندهای ساده توصیه‌ها و روش‌هایی وجود دارد که بیشتر ما یاد گرفته‌ایم آنها را انجام دهیم اما درحقیقت، کارهای اشتباهی هستند که نباید آنها را انجام داد. متاسفانه این خطاهای رایج را حتی کسانی که در حوزه فناوری اطلاعات دستی بر آتش داشته و ادعای حرفه‌ای بودن را یدک می‌کشند هم انجام می‌دهند. در ادامه این سه خطای رایج را با هم بررسی می‌کنیم.

۱) بستن برنامه‌هایی که پشت صحنه در حال اجرا هستند ضرر دارد نه منفعت.
این ادعا از سوی دو شرکت بزرگ حوزه آی‌تی که دو سیستم‌ْعامل معروف ابزارهای سیار را عرضه کرده‌اند مطرح می‌شود یعنی اپل و گوگل. هر دو این سیستم‌عامل‌ها طوری طراحی شده‌اند که حافظه را به طور خودکار و بدون نیاز به مداخله از سوی کاربر یا سایر اپلیکشن‌های شخص ثالث مدیریت کنند.
اکثرکاربران به طور معمول تنها با یک برنامه کار می‌کنند (در صورت پشتیبانی تلفن‌همراه اندرویدی آنها از قابلیت باز کردن چند پنجره، نهایتا با دو برنامه). این مساله که برنامه‌هایی باز شده در پشت صحنه همچنان به استفاده از فضای حافظه موقت (RAM) ادامه می‌دهند صحت دارد اما اگر برنامه‌ی دیگری نیازمند فضای بیشتری از حافظه باشد، سیستم‌عامل به طور خودکار تصمیم به معلق کردن بعضی از برنامه‌ها خواهد گرفت. به همین علت است که گاهی اوقات زمانی که یک برنامه مثلا مرورگر اینترنتی را مجددا باز می‌کنید، صفحه‌ای که قبلا باز بوده از نو بارگذاری می‌شود (سیستم‌عامل مرورگر را تعلیق کرده)، در حالی که در سایر موارد شاهد باز شدن فوری آن هستید (مرورگر معلق نشده و به حالت آماده به کار در حافظه باقی مانده است). به همین علت است که در بعضی از نگارش‌های دستکاری شده سیستم‌عامل اندروید مثل Oxygen یا MUI که سخت‌گیری بسیار شدیدی در زمینه مدیریت حافظه دارند، فضای بسیار زیادی از RAM همیشه آزاد است و البته این کار موجب افزایش طول عمر باتری و نهایت روشن ماندن بیشتر تلفن‌همراه می‌شود.

نکته اصلی این است که به صورت پیش‌فرض کار مدیریت اپلیکیشن‌ها روی تلفن‌همراه به بهترین نحو ممکن انجام می‌شود و شما نیازی به بستن دستی برنامه‌ها یا استفاده از اپلیکیشن‌های شخص ثالث (تجاری) مثل مدیر وظیفه‌های (Task Manager) یا پاک‌کننده‌های حافظه (Memory Cleaner) برای افزایش سرعت دستگاه ندارید. شاید بستن یک برنامه عملکرد سیستم‌عامل تلفن‌همراه را اندکی افزایش دهد و عمر باتری را هم بیشتر کند اما شاید دلیل کندی یا خالی شدن سریع باتری تلفن‌همراه، باز بودن تعداد زیادی برنامه در پشت صحنه نباشد و احتمال دارد برنامه‌ای که به تازگی نصب شده و طراحان آن تنبلی به خرج داده یا در کدنویسی خود اشتباه کرده باشند و به خاطر وجود نقص در آن برنامه خاص، موجبات اخلال در عملکرد تلفن‌همراه کاربر را فراهم کرده‌ باشند.

واقعا فکر می‌کنید با بستن دستی برنامه‌ها از مهندسان اپل و گوگل، هوشمندانه‌‌تر عمل کرده‌اید؟ به نظر خودتان اگر نیازی به این کار بود این دو شرکت بزرگ انجام آن را به همه توصیه نمی‌کردند؟! به هر حال توصیه ما این است که: سعی کنید یک یا دو روز را بدون بستن برنامه‌های موجود درحافظه سر کنید و بررسی کنید که آیا در این مدت عملکرد تلفن‌همراه‌ واقعا بدتر از زمانی می‌شود که اقدام به بستن دستی برنامه‌ها می‌کرده‌اید. اگر واقعا چنین اتفاقی افتاد یعنی در این دو روز که برنامه‌ها را به صورت دستی نمی‌بستید وضعیت بدتر شد، بهتر است به دنبال برنامه‌هایی که اخیرا نصب کرده‌اید باشید چرا که احتمالا معیوب باشند؛ یک به یک اقدام به پاک کردن برنامه‌های اخیرا نصب شده کنید تا نهایتا مقصر اصلی پیدا شود.

۲) خالی شدن باتری از میزان صد درصد به صفر درصد کار بسیار اشتباهی است.
بسیاری از ما عادت کرده‌ایم که بعد از پشت سر گذاشتن یک روز طولانی و برگشتن به خانه در حالی که از فرط خستگی دیگر توانی در بدن نداریم، تلفن‌همراه به شارژر متصل کرده و بعد از بیدار شدن از خواب آن را جدا کنیم. گاهی اوقات هم افرادی را می‌بینیم که با عجله و دربه‌در به دنبال یک پریز برق هستند چرا که باتری تلفن‌همراه‌شان در حال کشیدن نفس‌های آخر است و چیزی به خاموش شدن آن نمانده است. این دو کار اثرات مخرب بسیار بدی روی عمر باتری دارند. در اکثر باتری‌های لیتیوم-آیون ظرفیت نگهداری بهینه انرژی بین ۵۰۰ تا ۱۵۰۰ چرخه هستند (منظور از چرخه پروسه شارژ کامل باتری از صفر تا صد است)؛ بعد از اتمام این چرخه‌ها پروسه خرابی باتری‌ها آهسته‌آهسته شروع می‌شود.
حفظ شارژ ۱۰۰ درصدی باتری یا نزدیکی به مرزخالی شدن آن بعد از گذشت ۳۰۰ یا ۵۰۰ چرخه شارژ، معمولا منجر به از دست دادن ۳۰ درصد از ظرفیت باتری خواهد شد. از سوی دیگر اگر این نکته را رعایت کنید که در زمان رسیدن شارژ باتری به ۳۰ درصد آن را به شارژر متصل کرده و بعد از رسیدن به میزان ۸۰ درصد آن را خارج کنید، پروسه خرابی باتری به تعویق افتاده و از چرخه‌های ۱۲۰۰ یا ‌۱۵۰۰‌ام شروع خواهد شد.

خب اینها به چه معناست؟ اگر عادت کنید که قبل از شارژ کامل آن را از شارژر جدا کرده یا قبل از خالی شدن کلی باتری آن را به شارژر متصل نمایید، بدون شک به افزایش طول عمر باتری کمک قابل توجهی خواهید کرد. البته شکی نیست که در این عصر پر آشوب که روزانه گرفتار صدها فکر و فعالیت هستیم تعهد به چنین عادتی شاید سخت باشد اما امتحانش ضرر ندارد. کافی است فقط به خرابی باتری فکر کنید؛ اگر فرض را بر بهترین سناریوی خرابی ۳۰ درصدی بعد از ۵۰۰ چرخه بگذاریم و به این نکته توجه کنیم که اکثر ما روزانه حداقل دو بار تلفن‌های همراه هوشمندمان را شارژ می‌کنیم، متوجه خواهیم شد که در کمتر از تنها یک سال، یک سوم از عمر باتری کم کرده‌ایم. البته این مساله جدای از مساله سایر آسیب‌‌ها و صدماتی است که به واسطه گرم شدن بیش از حد، وجود اپلیکیشن‌های باتری‌خور یا وجود اشکال در بسته‌های به‌روزرسانی سیستم‌عامل است که به باتری وارد می‌شود.

شکی نیست عدم رعایت این نکته یعنی شارژ نادرست باتری و همچنان سایر موارد ذکر شده موجب از بین رفتن سریع آنها خواهیم شد اما بهتر است با رعایت نکاتی مثل سرد نگه داشتن تلفن‌همراه، نصب برنامه‌ها و بازی‌ها با کیفیت که از سوی شرکت‌های معتبر عرضه شده‌اند، خاموش کردن ویژگی GPS، کاهش نور صفحه‌نمایش، به‌روزرسانی ابزارها و سیستم‌عامل تنها با استفاده از اتصال وای‌-فای، فعال کردن حالت صرفه‌جویی و همچنین استفاده از حالت پرواز، به افزایش ماندگاری باتری کمک کنیم.

۳) واقعا چه نیازی به نصب ضدویروس وجود دارد؟
بسیاری از ما کاربران ویندوز هستیم، سیستم عاملی که وجود نرم‌افزار ضدیروس روی آن از نان شب هم واجب‌تر است چرا که با گاهی اوقات با ورود تنها یک بدافزار به آن، امکان به خاطر افتادن کل زندگی‌ دیجیتال‌تان وجود دارد. متاسفانه کسانی که از تلفن‌همراه هوشمند اندرویدی استفاده می‌کنند این ذهنیت را در مورد سیستم‌عامل گوگل داشته و تصور می‌کنند در صورت عدم نصب یک ضدویروس، دیر یا زود همه چیز به هم خواهد ریخت. شرکت اپل سال گذشته کار حذف اپلیکیشن‌های ضدویروس را از فروشگاه خود (App Store) شروع کرد و چنان چه همین الان به این فروشگاه مجازی وارد شد و عبارت ضدویروس را جستجو نمایید، در نتایج تنها ابزارهای امنیتی که فاقد ویژگی ضدویروس هستند را خواهید دید.
اگر همین جستجو را در فروشگاه گوگل انجام دهید شاهد ظاهر شدن اپلیکیشن‌های شرکت‌های معروفی مثل AVG، Kaspersky، Avast، Norton و … خواهید بود. با این وجود رئیس بخش امنیت گوگل معتقد است که اندروید هم اندازه iOS اپل امن است و کاربران نیازی به نصب اپلیکیشن‌های ضدویروس ندارند.

تنها راه نصب برنامه‌ها روی اندروید مراجعه به فروشگاه گوگل پلی یا دانلود و نصب یک فایل با فرمت APK است. در فروشگاه گوگل پلی اگر اندکی وقت گذاشته و قبل از نصب برنامه مواردی مثل نظرات کاربران، اعتبار شرکت سازنده یا طراح و همین‌ طور مجوزهای نصب را مطالعه کنید، خود شما نقش ضدویروس تلفن‌‌همراه را بازی کرده‌اید.
توانایی نصب برنامه‌ها از منابع ناشناخته (مثل امکان نصب مستقیم فایل‌های APK، بدون مراجعه به فروشگاه گوگل پلی) به صورت پیش‌فرض غیرفعال شده است، از این رو هیچ اپلیکیشن مخربی به صورت خودکار و بدون صادر شدن اجازه صریح شما، روی تلفن‌همراه نصب نخواهد شد. برای اکثر کاربران این حد امنیت کافی به نظر می‌رسد؛ به این ترتیب تنها زمانی احتمال خطر وجود دارد که برنامه‌ها را از منابع ناشناخته نصب کرده یا به منظور دسترسی بیشتر به امکانات دستگاه، آن را روت نمایید. روت کردن را برای کاربران عادی توصیه نمی‌کنیم. اگر برنامه‌ها را تنها از فروشگاه گوگل‌پلی نصب نمایید نیازی به نصب ضدویروس‌ها که خود منابع قابل توجهی از حافظه را مصرف کرده و سیستم‌عامل را کند می‌کنند نخواهد بود.
امیدوارم این نکته‌های ساده شما را در امر استفاده بهنیه‌تر از تلفن‌همراه یاری دهند. آیا نکته دیگری به خاطرتان می‌رسد که به لیست ما اضافه کنید؟ ممنون می‌شوم اطلاعات ارزشمند خود را در قسمت نظرات با ما به اشتراک بگذارید.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *