حل مشکل پیامک های ناخواسته تبلیغاتی تا ۵ روز دیگر

حل مشکل پیامک های ناخواسته تبلیغاتی تا ۵ روز دیگر
  • 1395/12/10
  • محمدرضا مرتضایی
  • 0

معاون سازمان تنظیم مقررات ارتباطات با بیان اینکه اخیرا تذکر جدی به اپراتورهای موبایل برای ساماندهی مشکل پیامک های ناخواسته تبلیغاتی ابلاغ شده است و به زودی این مشکل حل می شود.

گویا آی تی -حسین فلاح جوشقانی درباره برخی ناکارآمدی ها در سامانه قطع پیامک های ناخواسته و نارضایتی مشترکان از تداوم دریافت پیامک های انبوه تبلیغاتی و ارزش افزوده گفت: موضوع الزام برای ایجاد سامانه متمرکز فعال سازی و غیرفعال سازی پیامک های ارزش افزوده توسط اپراتورهای موبایل با هدف حل مشکلات فعلی در این خصوص تاکید شده است.
وی با بیان اینکه برای تخلفاتی که درخصوص پیامک های ناخواسته تبلیغاتی صورت گرفته است به برخی اپراتورهای موبایل تذکر داده شده است، افزود: هم اکنون دو اپراتور برای مدیریت محتوایی که از سوی این پیامک ها به مشترکان ارسال می شود، سامانه متمرکز را راه اندازی کرده اند و یک اپراتور نیز تا ۱۵ اسفندماه زمان دارد که این سامانه را راه اندازی کند.
معاون نظارت رگولاتوری با بیان اینکه با متمرکز شدن فعال سازی و غیرفعال سازی خدمات پیامکی در سامانه اپراتورهای موبایل، همه چیز تحت مدیریت اپراتور در می آید، اظهار امیدواری کرد که مشکل دریافت پیامک های ناخواسته تبلیغاتی که تعداد محدودی از مشترکان همچنان با آن درگیر هستند، پس از تاریخ ۱۵ اسفندماه به صورت کلی حل شود.
فلاح جوشقانی همچنین درباره تعیین تکلیف پیامک های تبلیغاتی که با سیم کارت های شخصی ارسال می شوند نیز گفت: در حال تدوین قوانین و مقررات لازم برای برخورد این سیم کارت ها هستیم و به زودی این قوانین را در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات مصوب می کنیم.

وی با اعلام اجرای فاز آزمایشی برخورد با ارسال کنندگان پیامک های تبلیغاتی از سیم کارت های شخصی گفت: در این فاز براساس فرمول های مدنظر، فعالیت سیم کارت هایی را که طی یک دوره حجم عظیمی پیامک ارسال می کردند، اسکن کردیم و مشخص شد که برخی سیم کارت ها فقط پیامک ارسال می کنند اما هیچ پیامک دریافتی و مکالمه ای ندارند.
معاون سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی گفت: برآوردها نشان داد که این سیم کارت ها برای ارسال پیامک های تبلیغاتی به کارگرفته شده است و ما با توجه به اینکه هنوز قوانین مشخصی برای سلب امتیاز این سیم کارت ها نداریم، در این مرحله درگاه پیامک این سیم کارت ها را قطع کردیم.
وی گفت: در مرحله آزمایشی با حدود ۸ هزار سیم کارت ارسال کننده پیامک های تبلیغاتی برخورد شد که تنها یک درصد آنها به این محدودیت ارسال پیامک اعتراض کردند و دلایل خود را در ارسال تعداد زیاد پیامک اعلام کردند و ما مجددا دسترسی آنها را آزاد کردیم اما مابقی این سیم کارت ها، بازخورد اعتراضی نداشت و مشخص شد که از این سیم کارت ها تنها برای تبلیغات استفاده می شده است.
به گفته فلاح، به زودی و با ایجاد پشتوانه قانونی و مقرراتی از سوی کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات، می توانیم با مزاحمت ایجاد شده برای کاربران از طریق پیامک های تبلیغاتی برخورد کنیم.
انتشار گزارش ارزیابی اپراتورها
معاون نظارت و اعمال مقررات رگولاتوری همچنین اعلام کرد: ارزیابی سال ۹۵ اپراتورهای سرویس های ارتباطی و فناوری اطلاعات براساس مدل EFQM و با تغییر در برخی زیر معیارها تا بیستم اسفند ادامه داشته و نتایج آن در ابتدای سال ۹۶ اعلام می شود.
براساس گزارش مرکز روابط عمومی وزارت ارتباطات، فلاح جوشقانی درباره تغییرات انجام شده در زیرمجموعه ارزیابی گفت: با توجه به اینکه هدف از ارزیابی افزایش سطح کیفیت خدمات، نحوه سرویس دهی اپراتورها و رضایتمندی مشترکان است، بر همین اساس وزن این معیارها در مدل EFQM بیشتر شده است.
وی افزود: در بخش اجرا نیز نفرات تیم ارزیابی تغییر و تعداد اعضای تیم نیز افزایش پیدا کرده است و زمانبندی ارزیابی برای اپراتورهایی که از نظر سطح و گستره فعالیت بزرگ تر هستند، بیشتر شده است.
فلاح درباره رتبه بندی اپراتورها گفت: رتبه بندی و نتایج ارزیابی اپراتورهای ارتباطی و فناوری اطلاعات براساس سطحی که در آن رتبه کسب کرده اند، اعلام می شود.
وی همچنین از اعلام نتایج نظرسنجی سه ماهه از مردم درباره اپراتورهای ارایه دهنده خدمات اینترنت پرسرعت ثابت تا پایان سال خبر داد.

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *