افکت گذاری روی نوشته ها به وسیله Flash

  • 1389/2/27
  • سپهر خيري
  • 2


نرم افزار فلش یک ابزار قدرتمند در تمام زمینه های گرافیکی و برنامه نویسی به شمار می رود ولی از این نرم افزار جالب شما کمتر مقاله و آموزشی در اینترنت یافت میکنید. حال ما میخواهیم با آموزش های قسمت های مختلف این نرم افزار در این مقاله و مقاله های بعدی این نرم افزار قدرتمند یعنی Flash را بیشتر بین کاربران آشنا کنیم.

در مقاله قبلی آموزش ما از فلش تبدیل عکس های Gif به Swf بود که اینبار میخواهیم آموزش افکت گذاری روی متن ها و نوشته ها را بدهیم.

ابتدا برنامه فلش را اجرا کنید (بهتر است برنامه فلش شما Adobe Flash CS3 Professional باشد. و بعد از اجرا پنجره ای باز میشود که باید روی گزینه Flash File (ActionScript 2.0) کلیک کنید تا به صفحه اصلی منتقل شوید.

وقتی  وارد صفحه اصلی  شوید به صورت  پیش فرض  برای شما چندین  تولبار در اطراف  پنجره وجود  دارد که برای  نوشتن  یک متن  یا یک  کارکتر  باید روی  این آیکون  که در سمت  چپ پنجره  وجود  دارد کلیک  کنید:

بعد از کلیک روی این آیکون ، ماوس را روی صفحه سفیدی که در وسط پنجره قرار گرفته است ببرید و کلیک کنید. حال متن یا کارکتر مورد نظر خود را تایپ کنید و بعد دکمه Esc را فشار دهید.

حال روی این آیکون کلیک کنید و سپس روی متن و کارکتری که قبلا آن را تایپ کردید کلیک کنید تا آن انتخاب شود.

حال از نوار پایین روی تب Filters کلیک کنید تا به قسمت فیلتر های تصویری و افکت ها بروید

در تب Filters گزینه ای به علامت + آبی رنگ وجود دارد که باید روی آن کلیک کنید که پس از کلیک پنجره کوچکی در کنار آن باز میشود و میتوانید در آنجا مدل افکت و فیلتر مورد نظر خود را انتخاب کنید.

معرفی انواع افکت موجود

اولین گزینه Drop Shadow نام دارد که همانطور از نام اش پیداست سایه گذاری روی متن هست. پس از انتخاب این گزینه تنظیماتی در سمت راست نمایان میشود که میتوانید به وسیله گزینه Blur موقعیت سایه را تغییر داد. این گزینه به وسیله X و Y تغییر میکند و حداقل آن 0 و حداکثر آن 100 میباشد.

پس از سایه گذاشتن متن شما اینگونه میشود:

گزینه دوم Blur نام دارد که با آن میتوانید متن خود را تار یا کمی محو کنید. پس از انتخاب این گزینه شما میتوانید مقدار تاری و محوی متن را تغییر دهید.

پس از تار کردن متن شما اینگونه میشود:

گزینه بعدی Glow نام دارد که این افکت تقریبا مانند افکت سایه هست ولی میتوان رنگ آن را تغییر داد. پس از انتخاب این افکت مانند افکت سایه تنظیماتی نمایان میشود که میتوان موقعیت و دقت را تغییر و تنظیم کرد.

پس از گذاشتن این افکت متن شما اینگونه میشود:

گزینه بعدی Bevel نام دارد. این افکت بیشتر برای زیبا کردن متن به کار میرود . به صورتی که میتوان با آن قسمت های از متن یا جمله را براق یا حذف کرد که در نوع خود جالب است. شما بعد از انتخاب این گزینه میتوان مقدار گستردگی این افکت را تنظیم کنید.

پس از گذاشتن این افکت متن شما اینگونه میشود:

گزینه بعدی Gradient Glow نام دارد که نوع پیشرفته افکت Glow هست و میتوان با آن 2 یا چند رنگ در سایه خود استفاده کنید. بعد از انتخاب میتوانید رنگ آن و موقعیت سایه را تنظیم کنید.

پس از گذاشتن این افکت متن شما اینگونه میشود:

گزینه بعدی Gradient Bevel نام دارد که مانند افکت قبلی نوع پیشرفته افکت Bevel میباشد و میتوان به جای استفاده از 1 رنگ از 2 یا چند رنگ استفاده کرد و تنظیمات بیشتری در اختیار شما قرار دارد.

پس از گذاشتن این افکت متن شما اینگونه میشود:

گزینه آخر Adjust Color نام دارد که با آن میتوانید متن یا کارکتر خود را با تمام دقت رنگ آمیزی کنید و رنگ آن را تغییر دهید. پس از انتخاب این افکت 4 تنظیمات رنگی برای شما نمایان میشود که با آنها میتوانید تغییرات را اعمال کنید.

پس از گذاشتن این افکت متن شما اینگونه میشود:

چند نکته در مورد این افکت ها باقی میماند که ما در این قسمت آنها را توضیح میدهیم:

شما میتوانید چند افکت را همزمان روی یک متن یا کارکتر قرار دهید و یا افکت های آماده را از یک متن به متن دیگر کپی کنید. مانند تصویر زیر:

و اینکه شما میتوانید به وسیله دکمه ی + افکت اضافه کنید و دکمه – افکت های را که در قبل اضافه کرده اید حذف کنید.

حال پس از افکت گذاری میتوان آن را به فرمت های مختلف تصویری ذخیره کرد. برای ذخیره متن به صورت عکس ابتدا روی File کلیک کنید و سپس به Export بروید و Ecport image  را انتخاب کنید. سپس پنجره ای باز میشود که میتوان نوع فرمت را مشخص کنید و آن را ذخیره کنید.

البته قبل از ذخیره بهتر است سایز صفحه را به اندازه تغییر دهید که در مقاله قبلی یعنی تبدیل Gif به SWF آن را آموزش دادیم.

این بود آموزش افکت گزاری روی متن ها و کارکتر ها توسط فلش که در این مقاله خواندید. همانطور که گفتیم در آینده قصد داریم آموزش های مربوط به فلش را بیشتر کنیم و سعی داریم آموزش های را آماده کنیم که در اینترنت موجود نیست و برای اولین بار در گویا آیتی منتشر میشود.

لطفا نظرات خود را در مورد این آموزش و یا درخواست های خود  از تهیه آموزش های مربوط به فلش را در قسمت نظرات به ما اطلاع دهید.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه
  1. سلام از آموزشتون واقعا ممنونم (واسه فلش آموزشا تو اینترنت خیلی کم هستن منبع سراغ ندارید؟)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *