راهنمای خرید تلفن همراه – قسمت اول

 • 1389/5/28
 • سيدآرمان حسيني
 • 11

از جمله وسایلی  که این روزها در دست همه می توان مشاهدکرد وسیله ای آشنا به نام تلفن همراه است .تلفن های همراه(موبایل) هر ساله دستخوش تغییرات اساسی می شود و روز به روز امکاناتی جدید به تلفن های همراه با برند های متفاوت اضافه می شود ،برخی از افراد از غافله عقب نمی مانند و خود را به روز رسانی می کنند و خود را با آخرین تکنولوژی روز وقف می دهند ولی برخی افراد کاری به پیشرفت و امکانات جدید و مسائلی از این قبیل ندارند و فقط از تلفن همراه برای تماس گرفتن و در نهایت برای  ارسال  پیامک استفاده می کنند .با توجه به نیازهای استفاده کننده تلفن همراه قابلیت ها و نوع تلفن همراه نیز تغییر می کند . ما در قسمت اول راهنمای خرید تلفن همراه به کمک کسانی آمده ایم که می خواهند تلفن همراه ساده و معمولی و یا کاربردی تا سطح متوسط خریداری کنند یعنی از تلفن همراه های ابتدایی گرفته تا تلفن های همراه های عادی که دارای قابلیت هایی همچون دوربین و حافظه جانبی  می باشد ، اگر شما راهنمای خرید تلفن همراه هوشمند و پیشرفته می خواهید این آموزش زیاد به کارتان نمی آید و باید قسمت دوم راهنمای خرید تلفن همراه که در روزهای آینده منتشر می شود را مطالعه کنید ،گرچه مطالعه این راهنمای خرید هم ضرری ندارد و خالی از لطف نیست و کار خیلی ها را راه می اندازد.

1-انتظارات و نیازهای خود را از تلفن همراه مشخص کنید

یکی از مهمترین مسائل در خرید تلفن همراه  توجه کردن به نیاز ها خود و قابلیت ها تلفن همراه است.مطمئنا گران بودن تلفن همراه بی دلیل نیست و  تلفن همراه مورد نظر دارای امکانات خاصی است که قیمت آن را بالا برده است ، پس شما باید ببینید که از تلفن همراه خود چه انتظاراتی دارید،به طور مثال برای شخصی که فقط به امکانات مکالمه و پیامک نیاز دارد و کار خاص دیگری با تلفن همراه انجام نمی دهد ، تلفن همراهی با سیستم عامل آندروئید به هیچ وجه انتخاب مناسبی نمی باشد چون شخص نیازی به چنین وسیله ای با چنین امکاناتی ندارد و  بالعکس چنین قضیه ای نیز همینطور است، پس در اولین قدم انتظارات خود را از تلفن همراه مشخص کنید.

3-دوربین،اینترنت،حافظه،بلوثوث ، سیستم عامل و دیگر هیچ

چون ما در قسمت اول این آموزش تلفن همراه هایی تا حد میانه (تا 200 هزار تومان)را معرفی می کنیم باید به امکاناتی همچون دوربین و اینترنت و حافظه و سیستم عامل هم نگاهی داشته باشیم.ابتدا از اینترنت می گوییم ، تلفن های همراه در حد متوسط (منظور ما از متوسط تا محدوده قیمت 200 هزار تومان می باشد.)دارای اینترنت GPRS 32-48 می باشند و در اکثر آنها فناوری EDGE  نیز یافت می شود که بسته به قیمت کلاس های آن متفاوت است) کلاس10 و 32)، چون در حال حاضر اپراتورهای کشور از این فناوری پشتیبانی می کنند به کار شما هم می آید و می توانید روی آن حساب کنید ولی تلفن همراه با پشتیبانی 3G و Wi-Fi دیگر حساب خودش را دارد و به قسمت دوم راهنمای خرید موکول می شود.در مورد حافظه نیز خوشبختانه تلفن همراه های در حد معمولی و میانه دارای حافظه و پشتیبانی تا 8 گیگ می باشند.در مورد دوربین نیز  در محدوده مورد نظر ما تا 5 مگاپیکسل موجود می باشد. یکی از امکانات که از واجبات برای جوانان می باشد بلوتوث می باشد که خوشبختانه در اکثر تلفن همراه ها موجود می باشد، و درمورد آخر که  سیستم عامل می باشد اکثرا  تلفن همراه ها دارای فقدان می باشند و اکثرا از جاوا پشتیبانی می کنند ولی در برخی از مدل های و برندها سیستم های عامل هایی همچون سیمبین دیده می شود.اخیرا در برخی تلفن های  همراه 200- سیستم های عامل هایی با کارایی بالا دیده می شود.

2- برند های مختلف را بررسی کنید و به نتیجه برسید.

باید از طیف گسترده برند های تلفن همراه انتخابی داشته باشید و  نوع محصول را انتخاب کنید و به نتیجه گیری برسید.چون بازار تلفن همراه کاملا رقابتی می باشد برندها سعی می کنند نوعی محصول را وارد بازار کنند که بتواند با بقیه تلفن های همراه رقابت کند.به سایت ها و انجمن تخصصی تلفن همراه بروید و درمورد تلفن همراه مورد نظر تحقیق کنید و ببینید نظر کاربران در مورد تلفن همراهی که می خواهید بخرید چیست و مشخصات کامل تلفن همراه را ببینید و به نتیجه واحدی برسید.شاید در یک محدوده قیمت چند تلفن همراه وجود داشته باشید ولی یکی از آنها کارایی بهتری داشته باشد.

3-محصول را با گارانتی معتبر خریداری کنید.

هنگامی که می خواهید تلفن همراه بخرید سعی کنید ابتدا گارانتی محصول را بررسی کنید، این نکته را به یاد داشته باشید که هیچ محصول الکترونیکی به صورت کامل قابل اطمینان نیست حتی اگر اصل باشد. پس از انتخاب محصول گارانتی را از فروشنده درخواست کنید و ببینید گارانتی معتبر باشد زیرا ممکن پس از مدتی مجبور باشید به دلایلی تلفن همراه خود را تعمیر کنید ، قطعنا نماینده اصلی و پشتیبان تلفن همراه بهتر از تعمیرکاران ساده موبایل فروشی ها از تلفن شما سر در می آوردند و صد البته قطعاتی که استفاده می کنند قابل اطمینان تر می باشد.

4-تلفن همراه خود را از جاهای مطمئن خریداری کنید.

یکی از مهمترین اقدامات برای خرید تلفن همراه خرید تلفن همراه خرید آن از مراکز معتبر است . قطعنا وقتی شما تلفن همراه خود را از یک مرکز تجاری معتبر با کد شناسائی  و مجوز خریداری می کنید خیالتان راحت است تا اینکه تلفن همراه را از  یک دستفروش پاساژ علاءالدین خریداری کنید و مشکلات بعدی آن از قبیل دزدی بودن تلفن همراه به خاطر چند درصد پایین تر بودن قیمت تلفن همراه که بعدا دامن گیر شما خواهد شد.

5-روش های شناخت کشور سازنده را امتحان کنید.

قطعنا نمی توان با صحبت های فروشنده به اصل بودن تلفن همراه اطمینان کرد .شما می توانید با وارد کردن شماره سریال تلفن همراه خود در این سایت و وارد کردن کد IMEI  تلفن همراه خود کشور سازنده تلفن همراه خود را ببینید . برای بدست آوردن کد IMEI تلفن همراه خود کد *#06#  را در تلفن همراه وارد کنید و کدی که در صحفه نمایش نشان داده می شود را در فیلد سایت وارد کنید و آنالیز را بزنید و نتیجه را مشاهده کنید.

*محدوده قیمت 30000 هزار تومان الی 50000 تومان

اگر شما در این محدوده قیمت تلفن همراه می خواهید باید قید خیلی از امکانات نوین تلفن همراه را بزنید. در این محدوده قیمت تلفن همراه بدرد کسانی می خورد که فقط برای مکالمه  استفاده می کنند و پیامک می دهند و در نهایت بازی مار نوکیا را انجام می دهند.در این محدوده تلفن های  همراه دارای استحکام خوبی می باشند و در این مدل ها چیزی به نام ظرافت و حساس بودن وجود ندارند و برخی مدل ها برای نبرد اساسی آماده هستند (جنگ وسیل و طوفان). امر انتخاب کاملا سلیقه ای می باشد و هر شخصی چیز خاصی را مورد توجه قرار می دهد.سایت های مختلف فارسی زبان وجود دارند که به شما مشاوره قیمت می دهند.

*محدوده قیمت 50000 الی 100000 هزار تومان

در این محدوده شما می توانید به امکاناتی همچون حافظه جانبی و دوربین تا 2 مگاپیکسل و نهایتا GPRS امیدوار باشید، در این محدوده می توانید تلفن همراه های خوبی پیدا کنید که کار شما را راه می اندازند ولی هر چه قیمت بالاتر برود و امکانات را ببینید وسوسه بیشتر می شود ، هر چقدر پول بدهید آش می خورید ! غیر این است؟

*محدوده قیمت 100000 الی 150000 هزار تومان

در این محدوده شما می توانید یک مقدار واضح تر به ویترین مغازه نگاه کنید و تلفن های  همراه بیشتری را رصد کنید در این محدوده امکاناتی همچون فناوری EDGE و حافظه جانبی تا 4 گیگ به چشم می خورد و در برخی مدل ها البته به صورت کم امکاناتی همچون  شبکه بیسیم WI-FI نیز وجود دارد که در این محدوده قیمت وقتی چنین امکانی وجود دارد از دیگر امکانات تلفن همراه کم می شود.

*محدوده قیمت 150000 الی 200000 هزار تومان

اینجا دیگر ته خط است(قسمت اول) و تلفن های همراه در قیمت عادی و معمولی و تقریبا اکثر تلفن های  همراه بازار (از نوع عادی) در این محدوده وجود دارند در این محدوده قیمت، امکانات تقریبا کامل است و می توانید تلفن های همراه که حداکثر دارای دوربین تا 5 مگاپیکسل و حافظه جانبی تا 8 گیگ و فناوری EDGE و تراکم بالای رنگ صحفه نمایش و صحفه لمسی و سیستم عامل (اکثرا سیمبین) می باشند پیدا کنید.. اگر به دنبال راهنمای خرید تلفن همراه هوشمند و بالای 200000 هزار تومان می باشید،قسمت دوم این راهنمای خرید را در روزهای آینده دنبال کنید.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 11 دیدگاه
 1. آموزش خوبی بود.
  فکر کنم گوشی من تو قسمت دوم آموزش باشه…
  Nokia 5800 XpressMusic

  1. با سلام.
   خودتون باید ببینید به چه چیزهایی نیاز دارید و چقدر بودجه دارید؟
   1-کیفیت دوربین تا چه مقدار؟
   2-وای فای با چه تکنولوژِِی؟
   3-سیستم عامل …؟
   4-برند گوشی ؟
   5-صحفه لمسی یا ساده؟
   و موارد دیگه که باید خودتون مشخص کنید و برید مدلهای مختلف رو بررسی کنید و مشخصات رو بببنید و به نتیجه گیری برسید.

  2. سلام دوباره
   البته می دونم که جای این بحث اینجا توی بخش نظرات نیست ولی ممنون می شم کمکم کنید

   اگه کیفیت دوربین تا 5 مگاپیکسل باشه خوبه چون گوشی فعلیم دوربین 3.2 داره

   راستش راجع به نوع تکنولوژی وای فای چیز زیادی نمی دونم ولی یه گوشی می خوام که بتونه به یه شبکه adsl وایرلس (وای-فای) با سکویریتی تایپ WEP و برد نزدیک متصل بشه.

   سیستم عامل و برند و لمسی یا ساده و قیمت برام فرقی نمی کنه و مهم نیست

   ممنون می شم به من یک مدل معرفی کنید

  3. اچ تی سی Desire
   اچ تی سی HD mini
   اچ تی سی Touch
   ال جی BL40 New
   سامسونگ I8000 Omnia
   سونی اريکسون Hazel
   سونی اريکسون Vivaz pro
   سونی اريکسون XPERIA X10 mini
   موتورولا XT701
   اچ تی سی Touch HD
   نوکيا N97 min
   نوکيا N900
   نوکيا X6 16GB
   نوکيا N85
   نوکيا N79
   نوکيا N96

   با مشخصاتی که دادید شما می تونید از بین گوشی های بالا انتخاب کنید.قطعنا هر چی قیمت بالا تر میره امکانات بیشتر میشه.
   توی برند ها هم اگر حرفه ای اچ تی سی و نوکیا رو پیشنهاد می کنم البته سامسونگ و ال جی و سونی اریکسون هم خوب هستند

   شما اگر به لینک http://www.gsmaria.com/Phones/PriceConsulting.aspx برید و مشخصات و محدوده قیمت رو وارد کنید و جستجو کنید گوشی ها رو می بینید و با کلیک بر روی هر گوشی مشخصات مورد نظر رو می بینید دیگه از اینجا به بعد به عهده خودتون هست.

 2. اول از اطلاعات شما متشکرم . اما دوستان اگر من گوشی تهیه کنم که wi-fi داشته باشه میتونم در خانه با مودم بیسیم ای دی اس ال که ان مودم ایسوس مدل G31 باشه از طریق اینترنت خانگی گوشیم به اینترنت دسترسی داشته باشه؟ اگر این امکان وجود داره مدل و برند گوشی را به من بگید ممنون مشوم

 3. من برای خرید گوشی بین N97 MINI و N82 تردید دارم
  از یه لحاظ دوربین برام مهمه و از لحاظ دیگه این که N82 قدیمی شده لطفا راهنماییم کنید در ضمن قیمت N82 340000 منطقیه؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *