چگونه به شیوه ای امن یک حساب کاربری را در فیس بوک پاک کنیم؟

  • 1389/10/12
  • محمدرضا ارجمندی
  • 71

خب، بالاخره از فیس بوک خسته شده و می خواهید حساب کاربری خود را کاملا از بین ببرید؟ خب ، ما در این مقاله به شما نشان می دهیم چگونه به شیوه ای مطمئن این کار را انجام دهید.

دلایل واقعا منطقی برای هر فرد وجود دارد که بخواهد حساب کاربری  فیس بوک خود را به طور کامل حذف کند. شاید شما نگرانی هایی در مورد حریم خصوصی خود در این شبکه اجتماعی پیدا کنید و یا شاید هم دوست نداشته باشید که فیس بوک اطلاعات شما را در اختیار دیگر نهاد ها یا سازمان ها قرار دهد (یا این طور احتمال می دهید). به هر دلیل که تمایل به حذف حساب کاربری خود داشته باشید، باید از یک چیز مطمئن شوید؛ اینکه به درستی این کار را انجام می دهید- و برای پاک سازی حساب در فیس بوک بیش از یک فوت و فن وجود دارد.

از اطلاعات خود پشتیبان تهیه کنید

قبل از اینکه حساب فیس بوک خود را پاک کنید، در مورد پشتیبانی گیری کامل از تاریخ چه حساب کاربری خود و محتوای درون آن تصمیم بگیرید. هرگز نمیدانید در آینده ممکن است به چه چیزهایی نیاز پیدا کنید که امروز به راحتی آن را پاک سازی می کنید. پس گرفتن پشتیبان از دیتا راهی مطمئن است.

بی اثر کردن حساب

اگر هنوز مطمئن نیستید که قصد حذف کامل حساب کاربری فیس بوک خود را دارید یا نه، شما می توانید حساب کاربری خود را به جای حذف، غیر فعال کنید. (به این منظور به این منوها به ترتیب مراجعه و حساب را غیر فعال کنید: Accounts > Settings > Deactivate Account)

بی اثر سازی همه چیز  را دست نخورده به حال خود رها می کند: اطلاعات دوستان ، عکس ها ، و غیره. در واقع ، در زمان غیر فعال شدن حساب، دوستانتان هنوز می توانند شما را دعوت به event ها کنند و هنوز می توانید اطلاعیه دریافت کنید. در اصل، تمام کاری که غیرفعال سازی انجام می دهد مخفی کردن صفحه پروفایل شماست برای مدتی محدود.

غیرفعال کردن قرار نیست حساب کاربری فیس بوک شما را حذف کند.

اگر شما فوق العاده بدبین هستید!

دلایل شما برای حذف حساب کاربری در ضمن تعیین کننده میزان قاطعیت شما برای انجام فرآیند حذف هم هست. اگر شما واقعا پارانویا و بدبین هستید، حتما می خواهید ذره ذره داده های خود را در فیس بوک حذف و نابود کنید. این بدین معناست که شما نیاز به حذف اطلاعات حساب خود، علاقه مندی ها، عکس ها ، به روز رسانی ها، پیام ها ، برنامه ها ، یادداشت ها ، پیوند ها ، لینک دوستان ، گروه ها ، صفحات هواداری… همه چیز خواهید داشت.

یک دلیل بسیار خوب برای انجام این کار وجود دارد: وقتی فیس بوک حساب کاربری شما را برایتان حذف می کند، عکس ها واقعا حذف نمی شوند. پیوند یا لینک آنها از حساب کاربری شما حذف می گردند. یعنی آنها هنوز هم وجود دارند ، اما هیچ کس نمی تواند آنها را به شما نسبت دهد و متوجه شود اینها عکس شخصی به نام شماست. حذف عکس ها در پروفایل نیز ممکن است دقیقا همان چیز باشد، اما شما هنوز هم می توانید آن را امتحان کنید.

اگر شما یک مدیر صفحه هستید

فیس بوک روش هایی برای تعیین افرادی که مسئول گروه  ها  یا صفحات هواداری هستند پس از آنکه حسابی را پاک می کنند دارد. با این حال، شما ممکن است بخواهید خودتان برای خود تصمیم بگیرید. سری به گروه / صفحه خود بزنید و چند مدیر صفحه که  به او اعتماد دارید را مشخص کنید.

آماده برای حذف کردن باشید: اطمینان حاصل کنید که  به مدت دو هفته به فیس بوک وارد نمی شوید.

برای حذف مطمئن حساب کاربری خود، باید مطمئن شوید که به فیس بوک برای دو هفته بعد از درخواست حدف حساب کاربری وارد نمی شوید. اگر چنین کاری کنید، فیس بوک آن را نشانه ای بر این می پندارد که شما واقعا نمی خواهید حساب کاربری خود را حذف کنید و آنها درخواست حذف شما را لغو می کنند. بنابراین باید مطمئن شوید که هیچ روشی که از آن طریق به طور تصادفی به فیس بوک وارد شوید وجود نداشته باشد.

پس اطمینان حاصل کنید که :

برنامه های کاربردی اتصال به فیس بوک  را حذف کنید: ورود به حساب  فیس بوک روی دستگاه های تلفن همراه با برنامه کاربردی Facebook Connect یک راه آسان برای دچار اشتباه شدن و به طور تصادفی وارد شدن به حساب کاربری است که درخواست حذفش را داده اید. بنابراین هر برنامه ای را در فیس بوک حذف کنید تا اطمینان حاصل کنید که همه مجوزهای Facebook Connect برداشته شود.

از ورود به فیس بوک در هر مکانی استفاده نکنید: هرگز به طور تصادفی مجوز اتصال به شبکه فیس بوک را به سرویس هایی مثل  . Digg Spotify. و غیره ندهید.

حساب فیس بوک خود را از کلاینت چت خود پاک کنید: کلاینت هایی نظیر Adium, Meebo, Digsby, Trillian,  و غیره.

فیس بوک را از کلاینت توییتر خود حذف کنید: کلاینت های Hootsuite, Tweetdeck, Seesmic,  و غیره.

برنامه کاربردی فیس بوک را از گوشی تلفن همراه خود و دستگاه های دیگر پاک کنید.

حساب های کاربری لینک شده که ممکن است از  آن برای ورود به فیس بوک استفاده کنید را نیز از حالت اتصال خارج کنید: حساب هایی مثل گوگل ، یاهو ، OpenID ، و غیره. برای این کار بروید به منوهای Account > Settings > Linked Accounts و همه آنها را غیر فعال کنید.

از فیس بوک خارج شوید.

تمام کلمات عبور ذخیره شده در مرورگر خود را برای تمام کامپیوترهایی که استفاده می کنید حذف کنید.

تمام کوکی های مرورگر وب خود روی تمام کامپیوترهایی که استفاده می کنید حذف کنید.

برای حذف حساب کاربری خود برنامه ریزی کنید

سری به این صفحه بزنید برای درخواست  حذف حساب کاربری خود در فیس بوک. زیر قسمت How do I permanently delete my account?  و بعد از قسمت «مشاوره برای غیر فعال کردن حساب» لینکی می بینید با عنوان Submit your request here. سپس گزینه “حذف حساب کاربری من”  یا Delete My Account را مشاهده می کنید و شما می توانید از آنجا مراحل را دنبال کنید تا به شیوه ای مطمئن حساب خود را حذف کنید.

دو هفته صبر کنید

طبق شیوه فیس بوک، بررسی درخواست شما برای پاک کردن حساب خود برای دو هفته بعد برنامه ریزی شده، تا اگر در این مدت نظرتان عوض شد برای لغو درخواست راه بازگشتی داشته باشید. با این درخواست حساب برای دو هفته به حالت غیر فعال می رود. در همه این مدت، همه زحمتی که برای لغو این درخواست باید متحمل شوید این است که به فیس بوک وارد شوید.(می بینید فیس بوک چه قدر هوای کاربران خود را دارد؟!)

درباره حریم خصوصی در فیس بوک بیشتر بدانیم

حریم شخصی کاربران در شبکه اجتماعی فیس بوک در چند سال گذشته از چالش های بسیار بزرگ پیش روی دست اندرکاران این شبکه و کارشناسان حوزه آی تی بوده است. بیشتر به خاطر آن که در عمل چیزی به نام حفظ حریم شخصی اصلا وجود ندارد. مدیران فیس بوک با امکانات به روز رسانی و انتشار اطلاعات کاربران به سمت باز گذاشتن حریم شخصی خود سوق داده اند، در حالی که به طور همزمان درک و استفاده از تنظیمات حریم خصوصی را برا بسیاری از کاربران به قدری دشوار کرده اند که آنها از خیر این تنظیمات گذشته و به بی خیالی گذرانده اند. این مسئله سبب  لغزش های بسیاری در زمینه افشای حریم خصوصی از طرف کاربرانی شده که نه به دلیل نخواستن که به خاطر ندانستن نحوه تنظیمات حریم خصوصی از خیر تنظیم آن گذشته اند.

اگر  بعد از خواندن این مقاله تصمیم به حذف دائمی حساب کاربری فیس بوک خود گرفته اید، به ما دلایل خود را برای این کار در قسمت نظرات اطلاع دهید. حذف حساب فیس بوک به این شیوه برای شما چه قدر آسان یا سخت بوده است؟

منبع: makeuseof

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 71 دیدگاه
  1. سلام نمایه من در فیس بوک باز نمیشه یه سوال امنیتی تاریخ تولد میخواد یادم رفته چی دادم حالا چطوری وارد بشم

  2. با سلام . ممنون از راه نمایی خوبتون من از طریق راهنمای گوشه صفحه فیسم اکانتمو حذف کردم هیچی نخواست فقط گذرواژه و بعد هم برام ایمیل اومد در خواست حذف ثبت شد . می خواستم ببینم که کاملا حذف شده اطلاعاتم پاک شده کامل. البته من یک روز بیشتر اونجا نبودم فقط هم یه عکس و اسممو گذاشتم بودم اطلاعاتمم ناقس نوشتم ……….خدا کنه حذف شده باشه فیس بوک دیگه چیه می خوایستید چت کنید برین لاین اطلاعاتم درز نمیده البته که مثل فیس نمیشه……

  3. slm mn chand mah pish akante face book sakhtam va ta alan hich sari behesh nazadam vali alan ke miram azam soalhaye amniyati mesle sale tavalodo azam miporse va mn ham harchi sale tavalodamo minevisam error ghalat bodan mide hala nmitonam dobare akant besazam mikhastam komakam konid,mamnon

  4. سلام. من همه پیامهای فیس بوکمو پاک کردم. الان یه نفر ایمیل و رمز فیس بوک منو داره. میخواد از طرف من به فیس بوک ایمیل بده که پیامهای منو برگردونه. تروخدا منو راهنمایی کنید. یعنی فیس بوک پیامهای منو برمیگردونه؟ خواهش میکنم جواب بدید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *