ده اشتباه آزار دهنده در بین وبلاگهای فارسی

 • 1389/10/22
 • احسان
 • 20

وبلاگ نویسی مانند هزاران پدیده وارداتی دیگر تحت تاثیر  سلیقه ایرانی قرار گرفته است. با مروری به وبلاگهای آن سوی آبها و وبلاگهای فارسی میتوانید تفاوتها و تاثیر سلیقه ایرانی را بر وبلاگها مشاهده کنید. به طور مثال ایرانیها توجه ویژه ای به قالب وبلاگ دارند و علاقمند به استفاده از قالبهایی با گرافیک پیچیده تر هستند در حالیکه در وبلاگ های غربی عموما از قالبها و شمایل ساده تر برای وبلاگ خود استفاده میکنند. حال با نگاهی به وبلاگهای فارسی به چند نکته آزار دهنده ( از نظر خودم ) که در بین  آنها رایج است اشاره خواهم کرد.

1.فونت درشت!
برخی فکر میکنند که استفاده از فونت با اندازه درشت برای نوشتن مطالب توجه خواننده را بیشتر جلب میکند. البته این تفکر درستی است اما نه وقتی که همه مطالب وبلاگ با فونتهایی با سایز درشت نوشته شده باشد. خواندن مطالب وبلاگ با فونت درشت مثل  خواندن روزنامه ای است که همه مطالب آنها با فونتی هم اندازه  تیتر صفحه نخست نوشته شده باشد. استفاده از فونتهای با اندازه درشت معمولا نشان از تازه کار بودن نویسنده وبلاگ در دنیای وب و اینترنت است.

2.موزیک در وبلاگ
این دیگر تازه کار و حرفه ای ندارد و به هرحال برخی از وبلاگ نویسان بر این اعتقاد هستند که خوانندگان وبلاگ ایشان در هنگام خواندن مطالب برای حفظ سلامتی هم که شده بایستی کمی برقصند! بنابراین یک آهنگ شش و هشت را انتخاب میکنند و با کمک دوستان حرفه ای تر  کاری میکنند که خواننده وبلاگ به محض باز کردن وبلاگ ایشان محکوم به شنیدن موسیقی مورد علاقه نویسنده شوند. گاهی هم موسیقی وبلاگ از نوع  سنتی یا حماسی ، بنیامینی و … انتخاب می شود. اما باور کنید شنیدن ناخواسته  موسیقی از هر نوعش همیشه هم  جالب نیست ، بخصوص وقتی خواننده در ساعت دو بامداد و وقتی همه خوابند در اتاق تاریک نشسته و ناگهان اسپیکر کامپیوتر همه خانواده را به رقص می آورد! یا اینکه چند وبلاگ با هم باز شده و هر کدام ساز خود را می زنند یا اینکه خواننده وبلاگ در حال گوش دادن به موسیقی یا رادیوی مورد علاقه خود است ، در این حالات موسیقی وبلاگ تنها یک مزاحم آزار دهنده خواهد بود. به خاطر داشته باشید خوانندگان وبلاگ برای خواندن مطالب شما به وبلاگتان می آیند نه شنیدن موسیقی! اگر مایل به نمایش سلیقه خود را در انتخاب موسیقی برای خوانندگان وبلاگتان هستید می توانید کنترل مدیا پلیر یا لینک مستقیم فایل موسیقی را در وبلاگ قرار دهید تا کاربر به انتخاب خودش به موسیقی گوش فرا دهد!
3.جاوا اسکریپت
شما شاهکارید! جدی میگویم! وقتی وارد وبلاگتان می شوم پنجره ای باز شده با نمایش پیامی  به من خوش آمد می گوید و بعد پنجره وقت بخیر باز میشوند گاهی هم اسم  پرسیده می شود تازه وقتی هم میخواهم پنجره مرورگر اینترنت را ببندم پنجره ای باز میشود و پیغام میدهد که “کجا ؟ بودی حالا!”، “خداحافظ عزیز” یا “زود رفتی رفیق وای میستادی چایی دوم” ! تازه وقتی وارد وبلاگتان میشوم از زمین و زمان گل می ریزد و کلی ستاره هم در مرورگر اینترنت به دنبال نشانگر  ماوس هستند در ضمن هزار تا نوشته متحرک هم در بالا و پایین و چپ و راست در حال موج زدن هستند! نگفتم شما شاهکارید! معلومه کارتان خیلی درسته و کلی کامپیوتر بلد هستید! اما راستش من فقط!… فقط  آمده بودم آخرین مطالب وبلاگت را بخوانم که آنهم با این همه گلریزان در وبلاگت نشد.

4.نظر دهی بی معنا
من عاشق اینکار هستم! اینقدر که به خاطر همین کار مدتی در آسایشگاه به سر بردم! فقط کافیست یک پست در وبلاگم ثبت کنم آنوقت در بخش نظرات  هزار تا وبلاگ  که حتی مطالب آنها را  دنبال نمیکنم یک نظر می گذارم که “وبلاگ خوبی داری به ما هم سر بزن!” البته چون جدیداً این متن خیلی ضایع شده است با کمی تغییر از عباراتی مثل “با نظرت موافقم به من هم سر بزن” یا “وای! چه مطالب جالبی نوشتی، منم به روز کردم به وبلاگم بیا!” استفاده میکنم. اصولا به قول ماکیاولی هدف هر گونه ضایع بازی را توجیه میکند. از قرار صدها نفر مانند آنچه که اشاره شد معتقدند  با درج نظرات بی تاثیر و تبلیغاتی و آزار نویسندگان یا خوانندگان دیگر وبلاگها می توانند برای خود بازدید کننده کسب کنند.

5.توجه بیش از حد به جنس مخالف!
بایستی اعتراف کنم که با خواندن بسیاری از وبلاگها به نظر می رسد که هدف و انگیزه  نوشتن وبلاگ توسط نویسنده  و مخاطب اصلی آنها تنها یک نفر از جنس مخالف هست (نه اینکه ما از این کارها نکردیم!) یا  برخی هم کمی وسعت نظر دارند و  دنیا را بزرگتر می بینند و کلاً جنس مخالف را هدف قرار می دهند و حالا با توجه به جنسیت نویسنده در حال نمایش روشنفکر بودن، با سواد بودن، دلربا بودن یا متفاوت بودن خود هستند. دوست نازنین! اگر دنبال دوست یا  همسر از این طریق هستی از نظر من  هیچ مشکلی ندارد ولی خواهشا آدرس چنین وبلاگی را هر هفته برای همه دوستانت نفرست و آنرا به عنوان وبلاگ اصلی خودت معرفی نکن!

6.فحاشی
بعضی ها فکر میکنن قرار است علیه هنجارهای جامعه شورش کرده و آنرا تغییر دهند و برای شروع هم از  ادب و عفت کلام شروع کرده اند و هر چی فحش  خواهر و مادر دار را در مطالب وبلاگ خود جای میدهند. اگر میخواهید بگویید با چیزی مخالف هستند یا از آن متنفر هستند و آنرا به خواننده هم تفهیم کنید لازم نیست از فحشهای رکیک آنهم از آن نوعش استفاده کنید در صورت استفاده از  کلمات مناسب تر نیز خوانندگان  مخالفت یا تنفر شما را درک خواهند کرد. به خاطر داشته باشید که وبلاگ شما تنها توسط دوستانتان خوانده نمی شود و ممکن است یک نوجوان یا حتی فردی از سر کنجکاوی و در گردش در لینک دیگر وبلاگها یا تصادفی به وبلاگ شما سر بزند و باور کنید در این شرایط مطالب وبلاگ شما میتواند آزار دهنده باشد و حتی ارزش نظرات  شما را نیز کم رنگ کند.وبلاگ یک گفتگوی خیابانی با چند دوست نزدیک نیست و استفاده از فحشهای رکیک نه تنها هنجاری را تغییر نمی دهند بلکه تنها چیزی را که عوض میکند نوع برداشت خوانندگان وبلاگ از شخصیت شما خواهد بود.!

7.استفاده از تصاویر حجیم
معتقد هستند که هر ایرانی از یک خط اینترنت ADSL با 256 KB پهنای باند برخوردارند. مسلم است که این واقعیت ندارد  اما برخی آنقدر از تصاویر با حجمهای بالا در وبلاگ خود استفاده میکنند که تنها میتوان نتیجه گرفت که آنها فکر میکنند خوانندگان آنها به اینترنت پرسرعت دسترسی دارند. استفاده از تصاویر در مطالب وبلاگ به جذابیت آنها کمک میکند اما لازم است در انتخاب تصاویر (سایز و حجم فایل) دقت کنید. تصاویر زیاد و سنگین باز شدن کامل وبلاگ را به شدت کند میکند در ضمن گاهی هم صفحه کامل نمایش داده نمی شود. استفاده از تصاویر کوچک و کم حجم آنهم در مطالبی که واقعا استفاده از تصاویر آنها را گویا تر میکند نشانی از حرفه ای بودن شماست.

8.کپی از نرم افزار ورد مایکروسافت
شاید دیده باشید که وبلاگهایی هستند که فقط شامل متن هستند اما با اینحال بارگذاری و نمایش صفحات آنها کند است. یکی از دلایل اینکار  که البته در بین وبلاگ نویسان ایرانی نیز رایج است استفاده از نرم افزار Word شرکت مایکروسافت برای نوشتن مطالب و سپس کپی آنها در فرم ورود اطلاعات پنل مدیریت وبلاگ است. مزیت استفاده از این روش حفظ متن نوشته شده در کامپیوتر شخصی،عدم نیاز به آنلاین بودن هنگام تایپ مطالب و دقت بیشتر در ویرایش مطلب است . اما وقتی مطلبی مستقیم از نرم افزار ورد به فرمهای پنل مدیریت وبلاگ وارد می شود کدهای HTML زیادی همراه مطلب منتقل می شوند که بدلیل تبدیل فرمت Word به HTML است. گاهی حجم این کدها از خود مطلب هم بیشتر است. یک روش  برای حل مشکل این است که مطالب خود را قبل از انتقال به وبلاگ به نرم افزار notepad ببرید و سپس مجدد از آنجا کپی و به پنل وبلاگ منتقل کنید در پنل برخی سرویسهای وبلاگ  مانند بلاگفا دکمه (ایکون) خاصی هم در نوار ابزار برای حل این مشکل قرار دارد و کافیست پس از انتقال از ورد به پنل ،مطالب را انتخاب (select) کرده و یکبار این دکمه را بزنید تا محتوای منتقل شده از کدهای بی مورد و زیادی پاکسازی شود.
9.کپی برداری بیش از حد از وبلاگ دیگران
اگر وبلاگ شما قرار است به عنوان معرف مطالب دیگر وبلاگها باشد مشکلی نیست اما اگر واقعا مایل هستید به عنوان یک وبلاگ نویس و نویسنده به وبلاگ نویسی بپردازید خوب خواهد بود که در استفاده از مطالب دیگر وبلاگها زیاده روی نکنید . خوانندگان واقعی وبلاگ شما به دنبال نظرات و مطالب شما هستند و نه مطالب وبلاگهایی که شما میخوانید. اگر از مطالب دیگر وبلاگها را مناسب برای خوانندگان وبلاگ خود میدانید میتوانید به مطالب آنها لینک دهید.

10.بزرگترین اشتباه ، ندید گرفتن پند دیگران
باور کنید این اشتباه خیلی خیلی رایج است. هر چه بگوییم خوب نیست از فونت درشت استفاده کنید، از موسیقی کمتر استفاده کنید ، بی خیال افکتهای جاوا اسکریپت در وبلاگتان شوید و یا از نظرات  بی معنی و تبلیغاتی بپرهیزید ولی برخی گویی گوششان بدهکار نیست هر چه بگوییم آنها کار خودشان را میکنند و جالب آنکه با داشتن یک قالب سنگین صد کیلو بایتی و هزار جور افکت جاوا اسکریپتی و موسیقی آنچنانی در وبلاگ احساس حرفه ای بودن هم میکنند!

منبع: وبلاگ علیرضا شیرازی

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 20 دیدگاه
 1. احسان فرقانی 12 ساله از اصفهان انتشار دوازدهمين مطلبت در گويا آي تي رو بهت تبريك ميگم
  كارت خوب بود
  واقعا لذت بردم
  حقايقي بود كه بايد براي روشن شدن هن بسياري از كاربرا گفته ميشد و شما اين كار رو به خوبي انجام دادي

 2. احسان فرقانی 12 ساله از اصفهان انتشار دوازدهمين مطلبت در گويا آي تي رو بهت تبريك ميگم
  كارت خوب بود
  واقعا لذت بردم
  حقايقي بود كه بايد براي روشن شدن ذهن بسياري از كاربرا گفته ميشد و شما اين كار رو به خوبي انجام دادي

 3. بسیار عالی بود.البته وبلاگ هایی که اینجوری میکنن رو خیلی وقته که بهشون بر نمیخورم!!دیگجه کمتر کامنت های خنده دار به من هم سر بزن(با هر مقدمه ای!) میبینم و شاید دلیلش هم تلاش برای خوندن وبلاگ های قوی هستش…
  متاسافنه یه طیف از وبلاگ نویس ها که روزی 30 مطلب مینویسن،تقریبا به هیچ دردی نمیخورن! گاهی حتی تیتر مطلب که تو وبلاگشون میذارن رو هم بلد نیستن و کاربردشون فقط ناامید کردن دیگران از نوشتن مطلب هستش!!!خوشبختانه در اکنار این وبلاگ ها،وبلاگ های سطح بالای زیادی هم هستن که خیلی از ماها در تلاشیم که مثل اونها باشیم و اخلاق وبلاگ نویسی رو رعایت کنیم!!!به نظر من،الان مهم ترین مشکل ما همون تولید محتوی هستش و تا وقتی که داریم کپی یا ترجمه میکنیم،زیاد جلو نمیتونیم بریم!هرچند چیز زیادی برای تولید هم نیست!
  در کل باهات موافقم،به من هم سر بزن!!

 4. سلام .
  خوب بود . خندیدیم و البته بعدش هم گریستیم .
  حقایق رو خوب روشن کردی احسان جون ………..

  موفق باشی ……….

 5. کل وب سایت شما داره کم کم تبدیل به دستگاه کپی میشه …. بعدش خودت نوشتی کپی زیاد نکنید !

  ایول بابا …. سطح کارتون خیلی اومده پائین

  1. لینک وبلاگ علیرضا شیرازی کاملا زیر مطلب مشخصه … حرف من اینکه شما و وبلاگتون با این شیوه ارزش کاریتون رو میارید پائین … اگر لینک جالبی مد نظرتون بود می تونین در یک باکس جداگانه و لینک مستقیم به اون صفحه این کار رو انجام بدین .
   به صرف قرار دادن لینک … کپی کامل درست نیست

  2. دانيال جان حرفتون اصلاً درست نيست. نسخه برداري با ذکر منبع ايرادي نداره هيچ! کمکي هم به ارزش اون صفحه ميشه و مقداري از ارزش اون صفحه به صفحه شما هم تعلق ميگيره براي اينکه پيوندي از خارج را در نوشته هايتان ايجاد کرديد (بحث بهينه سازي موتور جستجو)

 6. آفرين به عليرضا شيرازي بابت نوشتن اين مطلب. کارش بسيار درست بوده. تعداد بلاگ هاي ايجاد شده در هر سرويس بلاگ دهي ماهانه داره مقداري زياد ميشه و در اکثر اونها اين موارد که آقاي شيرازي ذکر کردند ديده ميشه و اين جاي تأسف داره. اميدوارم کاربران وب فارسي بيشتر به اين مقالات توجه کنند زيرا عدم توجه آنها ، به روي همه ما هم تأثير مي گذاره.

 7. http://twistoffate.blogfa.com/ این وبلاگ به نظرم تا حالا با وجود تازه کار بودن خوب رعایت کرده

 8. همین اتفاق با شدت بیشتر در خیلی فروم ها اتفاق می افته.

  بعضی اون قدر وبلاگشونو سنگین می کنند که حتی با اینترنت 256 کیلوبیت هم یه مشکل می خورم.

  ضمنا خیلی هنوز فرق فتوبلاگ و وبلاگ معمولی رو نفهمیدند، اون قدر عکس تو وبلاگ می زارند که دیگه حوصله آدم سر می ره، بی خیال می شه.

  درست لود نشدن جاوا اسکریپت هم که جای خودشو داره.

  خیلی هاشون هم که کپی کده هستند، یعنی جایی که فقط لینک های سایت های دیگه رو به اشتراک می زارند.

  قالب های فاجعه بعضی وبلاگ ها، پشتیبانی نشدن اون ها در بعضی مرورگرها (مخصوصا نسخه های جدید)، اشتباه گرفته شدن وبلاگ با توئیتر و … واقعا جلوه خوبی به وبلاگستان فارسی نمی ده.

 9. دقیقا با نظرت موافقم به مطالب با باید وبلاگ ها و سایت های که برای بالا بردن بازدید از ابر متن ها یا کلمات کلیدی جستجو استفاده می کنن هم یاد کرد مثلا کافیه دنبال نرم افزار و یا مقاله خاصی باشی تا از انواع فروشگاه ساعت و دمپایی و سی دی و … سر در بیاری
  به هر حال مملکته داریم در ضمن وبلاگ خوبی داری به ماهم سر بزن … :-))

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *