گزارش اختصاصي گويا آي‌تي از نشست تابستاني نوكيا (Nokia) در ايران

گزارش اختصاصي گويا آي‌تي از نشست تابستاني نوكيا (Nokia) در ايران
 • 1390/6/30
 • محسن پاك نيت
 • 12

بسم الله الرحمن الرحيم

 

گزارش اختصاصي مجله اينترنتي گويا آي‌تي از نشست تابستاني نوكيا در ايران با عنوان

“رونمایی از دستاوردهای بومی سازی نوکیا در اكوسيستم موبايل ایران”

به روايت و قلم محسن پاك نيت

 

تهران، 28 شعریور 1390، ساعت 19 الی 22در هتل اسپیناس تهران

نوکیا از آخرین دستاورهای خود در راستای بومی سازی اکوسیستم موبایل در ایران رونمایی کرد.

 

 

بنر نشست دستاوردهاي بومي‌سازي نوكيا در ايران
بنر نشست دستاوردهاي بومي‌سازي نوكيا در ايران

 

در این مراسم جمعی از اصحاب رسانه، بلاگرهای حوزه موبایل، برنامه نویسان و اساتید دانشگاه صنعتی شریف حضور به هم رساندند و با جدیدترین دستاوردهای بومی نوکیا آشنا شدند. آقای شفیع پور مدیر فروش نوکیا، آقای فروتن، مدیرکل نوکیا در ایران، آقای وحید کاظمی مسؤول پروژه‌هاي نرم‌افزاري بومي‌سازي نوكيا در ايران، آقای حمیدرضا نیکدل مدیر روابط عمومی نوکیا در ایران، آقاي آرش كريم‌بيگي مدير روابط عمومي شركت خدمات ارتباطي ايرانسل، مديران سايت GSM.ir، اعضاي فروم موبايلستان، نماينده مجله اينترنتي گويا آي‌تي (محسن پاك‌ نيت)، نماينده خبرگزاري برسام و افرادي از شركت‌هاي مختلف فعال در حوزه موبايل و فناوري اطلاعات شركت داشتند.

 

مديران ارشد نوكيا در ايران (نفر وسط آقاي فروهر فروتن، سمت چپ تصوير آقاي شفيع‌پور و سمت راست تصوير آقاي كاظمي)
مديران ارشد نوكيا در ايران (نفر وسط آقاي فروهر فروتن، سمت چپ تصوير آقاي شفيع‌پور و سمت راست تصوير آقاي كاظمي)

 

در ابتدای جلسه آقای حمیدرضا نیکدل، مدیر روابط عمومی نوکیا در ایران در مورد نشست نوکیا در دی ماه 89 در هتل اسپیناس صحبت کردند و در مورد 3 بسته هدیه در بستر و اکوسیستم موبایل صحبت کردند که قرار بوده است تا تابستان سال 90 ارائه شود و این اتفاق افتاده است. اولین مورد، NewsLetter نوکیا بوده که ايجاد شده و دو مورد دیگر در ادامه نشست رونمایی خواهد شد.

 

آقاي حميدرضا نيكدل مدير روابط عمومي نوكيا در ايران به همراه گوشي هوشمند N9
آقاي حميدرضا نيكدل مدير روابط عمومي نوكيا در ايران به همراه گوشي هوشمند N9

 

این همایش با سخنرانی آقای فروهر فروتن (مدیرکل نوکیا در ایران)، مدیر کل نوکیا در تهران و با موضوع “اکوسیستم موبایل در ایران” اداه يافت. ايشان در مورد نقش فعالانه این شرکت در ارتقای اکوسیستم موبایل سخن به میان آورد. فروتن ارتباط هرچه نزدیک تر با مشتریان و فروشندگان را از اهداف اصلی این شرکت دانست و ایجاد بسترهای آنلاین و پلتفرم بومی را به عنوان راهی برای رسیدن به این هدف عنوان کرد. فروهر فروتن اعلام کرد نوکیا در ایران تصمیم دارد با همکاری اپراتورها، مراکز علمی و دانشگاهی و کسب و کارهای دیگر در چارچوب مقررات کشوری، برنامه نویسان را هرچه بیشتر به پلتفرم برنامه مویسی نوکیا (Qt) جذب کرده و در عین حال امکان دسترسی کاربران به برنامه های فارسی را هرچه بیشتر میسر کند.

ایشان بر اینکه نوکیا مسوولیت تولید محتوای بومی را در اکوسیستم موبایل ایران بر عهده دارد و قصد برقراري ارتباط مؤثر با کاربر را دارد، تأکید کردند. توضيحاتي در خصوص ایجاد یک بستر آنلاین برای کاربران برای نمایش اپليكيشن‌های تولید شده از دیگر صحبت‌های ایشان بود. آقاي فروهر  بر ایجاد بستر خوب و کارا برای پیاده سازی خدمات در حوزه موبایل نیز اشاره داشتند.

 

اكوسيستم موبايل در ايران
اكوسيستم موبايل در ايران

 

ایشان به وجود گوشی‌های تلفن همراه بسیار پیشرفته که بسیاری از امکانات آن در ايران قابل استفاده نیست و باید برای كشورمان بومی‌سازی شود اشاره کردند و توجه حاضرين را به اين نكته جلب نمودند كه یک اپلیکیشن کاملا بومی برای ایران توسط برنامه‌نويسان ايراني توليد شده است كه تيم نرم‌افزاري نوكيا در ايران در اين راه کاملا با سختی ها و نقص‌های موجود در راه توليد نرم‌افزار بومي براي تلفن‌هاي همراه آشنا شده است.

در بخش های بعدی این همایش دکتر باقری مدیر دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتی شریف، در مورد کنفرانس خدمات ارزش افزوده تلفن همراه (VAS) كه در اسفندماه در مركز همايش هاي بين‌المللي صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران برگزار خواهد شد (و ان شا الله گويا آي‌تي در آن مراسم نيز حاضر بوده و براي شما گزارشي را تهيه خواهد نمود) و نقش نوکیا در اين همايش گفت: “از اهداف این کنفرانس شناسایی تیم‌های جوان و شرکت‌ها برای ارائه خدمات بر روی موبایل، استخراج ایده‌های نو یا بومی شده برای اجرایی کردن، ایجاد پیوند بین ارائه‌دهندگان خدمات تلفن همراه و صاحبان فکر برای زمینه‌سازی رشد تیم‌های جوان و ارتقای سطح خدمات و آشنایی سیاست‌گزاران و صاحب‌نظران کشور و همچنین مردم با فناوری‌های تلفن همراه است که با همکاری نوکیا به عنوان حامی ویژه برای دومین سال پیاپی سعی در تحقق آن داریم.”

 

آقاي دكتر باقري، رئيس دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتي شريف
آقاي دكتر باقري، رئيس دفتر ارتباط با صنعت دانشگاه صنعتي شريف

 

ایشان ادامه دادند: مرکز ارتباط با صنعت که زیر نظر معاونت پژوهش دانشگاه صنعتی شریف فعالیت می‌کند سعی در جذب و قرار دادن فضا و امکانات به شرکتها و افراد دارد تا بتواند با همکاری بانک توسعه صادرات، امکان توسعه صنایع مختلف علی الخصوص صنایع نرم‌افزاری و حوزه موبایل فراهم آورد. یک نمونه از این فعالیت ها راه ‌اندازی جشنواره نوآوری‌هاي تلفن همراه در ایران است که از این طریق، تمام افرادی که ایده های مفید و طرح های کسب و کار قابل قبول در حوزه طراحی اپلیکیشن دارند را می‌توان جذب نمود. همچنین در دریافت مقالات مفید و تحلیلی و ژورنالیستی نیز اقداماتي صورت خواهد گرفت و بخشی از این جشنواره به انتخاب برترین مقالات در این این حوزه اختصاص خواهد يافت. “

سپس آقای وحید کاظمی، در مورد دستاوردهای بومی‌سازی در ایران صحبت کردند که سایت فارسی نوکیا در ایران را به عنوان یکی از پربازدیدترین دامنه های نوکیا در خاورمیانه معرفی کردند که به عنوان مهمترین فعالیت بومی‌سازی نوکیا در ایران شناخته می‌شود. ايشان در ادامه در مورد يك برنامه فرهنگي با عنوان کمپین نوروز صحبت کردند. همچنين از سرویس مسیریابی و چک کردن اصالت گارانتی گوشي تلفن همراه نوكيا به صورت آنلاین نیز به عنوان دیگر فعالیت‌های بومی سازی نوکیا در ایران نام بردند که سرويس اصالت گارانتي سرویس کاملا اختصاصی و منصر به فرد در جهان است که فقط در ایران ارائه می شود.

در ادامه یکی از فعالیت‌ها و هدایای تابستاني نوکیا رونمایی شد كه چيزي نبود به جز صفحه دانلود نرم افزار. پورتال نرم‌افزاری نوکیا به زبان فارسی چيزي مشابه ماركت iOS يا ماركت آندروئيد است كه در آن انواع نرم افزارهاي مختص سيستم‌هاي عامل گوشي هاي نوكيا (سيمبيان و meego) براي دانلود به كاربران ارائه خواهد شد. پورتال نرم افزاري نوكيا از طريق اين آدرس قابل دسترسي است:

http://www.farsi.nokia.com/downloads

ايشان ادامه دادند: “یکی از مهمترین اپليكيشن‌های موجود در این پرتال اپليكيشيني به نام ebody است که پردانلودترین و مهمترین اپليكيشن در زمینه messaging سریع است که بر بستر ova کار می کند که چون اين سرويس در ایران مسدود است و نسخه کرک شده آن نیز قابلیت استفاده آنچناني ندارد، این اپليكيشن را به صورت کاملا بومی برای ایران ایجاد کردیم.”

آقاي كاظمي گفتند: “کار دیگری که انجام شده است در راستای ارتباط با نرم‌افزارنويس‌هاي ایرانی این است که اپلیکیشنی به نام what’s up? (دیگه چه خبر؟) کاملا از ابتدا در ایران تهیه شده است.”

سپس آقاي آل آقا مسوول آکادمی نوکیا در ایران و مدير پروژه توليد اين اپپليكيشن در مورد اپليكيشن ديگه چه خبر اضافه كردند: “اين نرم افزار موبايل كاملا بومي است و از صفر تا 100 آن در ايران و توسط تيم متخصص ايراني تهيه شده است. توسط اين نرم‌افزار، فرد مي تواند بفهمد كه مثلاً رویدادهای ورزشی که در آينده برگزار خواهد شد و مسائلی از این دست مثل برنامه سینماها، برنامه‌های تلویزیونی، عناوین خبر، سیاسی، حوادث، قیمت ارز و … چگونه است.”

آقای کاظمی مجددا ميكروفون را در اختيار گرفته و توضيح دادند: “مسابقات برنامه‌نویسی برای برنامه‌نویسان با همکاری کنفرانس Vas در اسفندماه 90 انجام خواهد شد. جایزه برای برنامهنویسان پلتفرم نوکیا (meego و سيمبيان) در نظر گرفته خواهد شد. بهترین نرم افزارهای در صفحه دانلود نوکیا قرار خواهد گرفت و از اين جهت برنامه‌هاي بسيار خوبي خواهيم داشت.”

 

آقاي كاظمي، مدير پروژه نرم‌افزاري بومي‌سازي نوكيا در ايران
آقاي كاظمي، مدير پروژه نرم‌افزاري بومي‌سازي نوكيا در ايران

 

آقای نیکدل در ادامه صحبتهاي آقاي كاظمي فرمودند، علاوه بر موارد فوق، نوکیا اولین برند در جهان است که با این گستره عظيم، خبرنامه‌ای تعاملی برای زنجیره فروش و مشتری ایجاد کرده است و توسط اين خبرنامه با اینکه کار جدیدی نیست اما از طریق ایمیل و پیامک و … با کاربران ایرانی تعامل می‌کند. این خبرنامه اولین و مهمترين پل ارتباط و خبررسانی نوکیا با کاربران در ایران خواهد شد. علاوه بر اين نشريه مربوط به اين خبرنامه نيز هر دو ماه یکبار به صورت رایگان منتشر می‌شود و از طریق آدرس ایمیل newsletter@nokia.ir قابل دسترس است.

مورد دیگری که در این بخش رونمایی شد، وبلاگ گفتگوی نوکیا بود كه که اولین وبلاگ ارتباط نوکیا با كاربران در ایران است که تا به امروز فقط 3 كشور در جهان يعني كشورهاي چین، افریقاي جنوبي و ایران چنین وبلاگی را راه‌اندازی نموده‌اند. اين وبلاگ از طريق آدرس‌هاي http://blog.nokia.ir و http://goftogoo.nokia.ir قابل دسترسي است. اين وبلاگ شامل قسمتهای مختلف است که ضمن حفظ سادگی و شکیل بودن، امکانات تعاملی و چندرسانه‌ای را در اختیار کاربران قرار می‌دهد و بستری خواهد شد برای ایجاد ارتباط تعاملی با مشتریان.

در ادامه در بخش پرسش و پاسخ كه به مدت 1 ساعت ادامه داشت، سؤالات متعددي از سوي افراد مختلف پرسيده شد. مثلا آقای محمودرضا فرهادی از برسام در مورد تعامل نوکیا با وب فارسی و بلاگرها و فعالان بلاگستان پرسیدند که آقای نیکدل گفتند راه اندازی بلاگ نوکیا و پورتال نرم افزاری و … در همین راستا بوده است.

 

اعضاي تيم وب‌سايت و انجمن موبايلستان
اعضاي تيم وب‌سايت و انجمن موبايلستان

 

 

تيم اجرايي نوكيا در هماهنگي و برگزاري نشست
تيم اجرايي نوكيا در هماهنگي و برگزاري نشست

 

پس از اتمام سؤالات، مراسم با صرف شام خاتمه يافت و افراد حاضر در جلسه به گپ و گفت دوستانه با يكديگر پرداختند و در نهايت در ساعت 23 نشست تابستاني نوكيا با عنوان “رونمایی از دستاوردهای بومی‌سازی نوکیا در اكوسيستم موبايل ایران” به اتمام رسيد.

 

پي‌نوشت: فايل‌هاي صوتي مرتبط با اين نشست (شامل گفتگوي دوستانه وبلاگ‌نويسان با آقاي فروهر فروتن مدير كل نوكيا در ايران با حضور محسن پاك‌نيت نماينده مجله اينترنتي گويا آي‌تي در اين نشست و همچنين فايل صوتي جلسه پرسش و پاسخ) در مهرماه 90 به همين پست اضافه خواهد شد.

 

محسن پاك نيت

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 12 دیدگاه
  1. سلام.

   ممنون از لطف شما.

   سربلند باشید

 1. کنفرانس افتضاحی بوده
  مورچه چیه که کله پاچه داشته باشی،
  تازه نوکیا فیلشون یاد هندستون کرده
  زمانی که نیاز به نوکیا نیاز داشتیم کدوم گوری بوده،حتما تحریم هان!
  یا نداشتن یک استراتپیک تجاری.
  زمانی که گوشی های اشغال و از رده خارج نوکیا با اون زنگ آشغال و افتضاحش با قیمت های بالا ملت مرفتند میخریدند بعد ازمدتی میبردند تعمیر یه چند ده هزارتومان خرجش میکردند کدوم گوری بودند اون نوکیا دار دسته فارسی زبان

  زمان نوکیا و فارسی بودن اینجور چیزها گذشت زمان زمانه Android و IOS Apple که اگر از ملت بپرسه کدوم برند سازنده گوشی خوبه فکر نکنم بجز HTC – APPLE چیزی بگند

  در مورد فارسی بودن و شدن این دو برند با نصبCyanogen Mod برای Android محیطی کاملا فارسی خواهید داشت

  1. سلام.

   من یه سؤال دارم ازت ناصر جان.

   کلا تو این ۲۲ (درست گفتم؟) سالی که از خدا عمر گرفتی، چیزی بوده توی زندگیت که ازش راضی باشی و نسبت بهش معترض نباشی؟

   🙂

   موفق باشی آقای به همه چیز منتقد !

  2. علیکم سلام
   قرار نیست که ادم همش به به چه چه قربون صدقه اینو اون بشه!!!
   والله به قرآن با این نوناتون…!!!
   محسن جان وقتی کسی مثل من با فن اوری بروز و نو سروکار داره این چیزها دیگه براش بی ارزش هستند.
   اگر کامنتی که نوشتم در نوشته های اخرش بخونی به چند مورد از Ok بوندم از اونها میرسی.(تاه اونها هم برسی هاشون جای خودش دارند)

   موفق باشید…

 2. سلام ایا با ما تبادل لینک میکنید؟
  ما را با نام سورس برنامه نویسی لینک کنید.
  http://mspsoft.com/
  بگید منم لینک کنم
  با تشکر

  1. سلام مسعود عزیز؛

   تصمیم برای برقراری لینک توسط مدیریت سایت آقای میری گرفته می‌شه. برای ارسال درخواستتون از صفحه “تماس با ما”ی مجله اینترنتی گویا آی‌تی استفاده کنید کنید.

   موفق باشید

  1. سلام کوروش جان.

   به چشم ان شا الله.

   موفق باشی

 3. وای،به روایت و قلم محسن پاک نیت،وایـــــــــــــــــــــ!!!

  1. سلام؛

   وای !

   به این خاطر بوده که برخی از بخش‌های مطلب عینا نقل قول از زبان مدیران نوکیا نیست و برداشت شخصی بنده بوده.

   موفق باشید.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *