بررسی Firefox بر روی اندروید

بررسی Firefox بر روی اندروید
  • 1391/4/7
  • امیر امام جمعه
  • 2

بنیاد موزیلا به تازگی آپدیت جدیدی را برای مروگر محبوب خود یعنی Firefox بر روی دستگاه های مبتنی بر سیستم عامل اندروید منتشر کرده است. این آپدیت جدید ، قابلیت هایی را که چندی پیش در نسخه آزمایشی این مروگر وجود داشت را به نسخه ای رسمی تبدیل کرده است. این مرورگر هم اکنون در Google Play قابل دریافت است. انتشار این آپدیت بهانه ای شد تا ما به بررسی نقاط ضعف و قوت این مروگر بر روی اندروید بپردازیم.

در درجه اول مرورگر فایرفاکس باید کاربران خود را به سوی خود جلب کند و برای این کار قابلیت هایی را ارائه داده است که موجب راحتی کاربران شود و هم چنین این مروگر را نسبت به رقیب های خود برتر جلوه دهد. یکی از این قابلیت ها Firefox Sync میباشد که به کاربر این امکان را میدهد تا اطلاعات موجود در مروگر را مانند پنجره ها ، پسوردها و اطلاعات ذخیره شده را بین موبایل و رایانه انتقال دهد و موجب میشود که کاربر بتواند در هر زمان به آسانی به اطلاعات دلخواه و مورد نیاز خود دسترسی داشته باشد.

دیگر ویژگی فایرفاکس که  آن را کمی بهتر از دیگر رقبا کرده است وجود افزونه های فراوان برای این مرورگر میباشد. کاربران میتوانند متناسب با نیاز خود افزونه های گوناگونی را بر روی مرورگر نصب کنند و مرورگر را برای انجام کارهای خود بهبود دهند. کاربر میتواند به سادگی به تعداد زیادی از افزونه ها برای فایرفاکس دسترسی پیدا کنند و تنها با انتخاب یک گزینه به سادگی افزونه ی مورد نظر را بر روی مرورگر نصب کنند. در قسمت افزونه های مخصوص اندروید تعداد زیادی از افزونه های مختلف به صورت لیست شده وجود دارد که کاربران به آنها امتیاز های متفاوتی داده اند که میتواند برای انتخاب یک افزونه خوب فاکتوری اساسی باشد.

در مورد رابطه کاربری نیز باید گفت که فایرفاکس توانسته به خوبی از پس این کار نیز بر آید. این مرورگر دارای رابطه کاربری بسیار ساده ای میباشد و منوی بسیار عالی نیز بهره میگیرد. فهرست یا منو مروگر که Bar نامیده میشود در اصل مکانی است که آدرس صفحه ای که در آن میباشید نوشته شده است ولی وقتی آن را انتخاب کنید به لیستی از صفحات دلخواه ، تاریخچه و پنجره های موجود در دیگر دستگاه ها دسترسی خواهید داشت. شاید این بخش از مرورگر بسیار جذاب نباشد ولی کاملا به صورت کاربردی طراحی شده است.

اجرای مرورگر فایرفاکس نیز نسبت به دیگر مرورگر های موجود برای اندروید بسیار بهتر است و امتیازی بالاتری را کسب کرده است. در آزمایش های متعددی ثابت شده است که سرعت فایرفاکس بسیار بیشتر از مروگر های کروم و اپرا است. هم چنین شایان ذکر است که این مروگر میتواند به بهرین شکل فونت های صفحات مختلف را نمایش دهد به طوری که با بزرگتر کردن فونت ها در صفحات موجب میشود که کاربر آسان تر مطالب را بخواند و دیگر نیازی به زوم زیاد بر روی کلمات نباشد.

همان طور که میدانید نمیتوان گفت یک برنامه کامل میباشد و دارای هیچ عیبی نیست. فایرفاکس نیز مانند دیگر مرورگر های موبایل مشکلاتی را دارد که یکی از این مشکلات در زوم به صورت multi-touch میباشد. گاهی حساسیت صفحه نمایش پایین میاید و در شرایط خاصی این امر موجب میشود که کار با مرورگر بسیار سخت شود.

مشکل دیگر این مرورگر اجرای فایل های فلش میباشد که توسط افزونه Flash Player بر روی مرورگر اجرا میشوند. قطعا المنت های متناسب برای فایل های فلش در این مرورگر وجود ندارند و فایرفاکس در اجرای برخی از فایل های فلش مشکل دارد. در مواقعی صدا با تصویر هماهنگ نیست و دیرتر و یا زودتر از ویدیو اجرا میشود یا اینکه کیفیت نمایش به نحو دلخواه نمیباشد.

منبع : PhoneArena

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه
  1. ای کاش فایرفاکس نسخه ای برای پلتفرم های دیگه هم میداد.
    مگه همه اندروید دوست دارن

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *