فایرفاکس ۲۶؛ اولین نسخه فایرفاکس برای حالت Metro در ویندوز ۸

فایرفاکس ۲۶؛ اولین نسخه فایرفاکس برای حالت Metro در ویندوز ۸
  • 1392/5/26
  • علیرضا
  • 1

firefox-26-metro

با ارایه ویندوز هشت و روی کار آمدن مفهوم و رابط کاربری مترو، اکثر شرکت ها سعی کرده اند که نسخه‌ی تحت مترو برنامه های شان را برای این سیستم عامل آماده کنند. موزیلا نیز به تازگی به این جمع پیوسته است و قصد دارد تا نسخه‌ی های آینده مرورگر خود را با استایل مترو برای ویندوز هشت ارایه کند.

اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، کاربران ویندوز هشت می توانند فایرفاکس ۲۶ را در محیط مترو نیز استفاده کنند. این نسخه از مرورگر فایرفاکس در تاریخ ۱۰ دسامبر سال جاری عرضه خواهد شد. نسخه تحت مترو یک نسخه‌ی اختصاصی برای کاربران ویندوز هشت خواهد بود. همانطور که می دانید ویندوز هشت دارای رابط کاربری “دسکتاپ” نیز می باشد. البته فکر نکنید که شرکت ها می توانند به راحتی برنامه های ساخته شده شان را به محیط مترو نیز منتقل کنند. این کار نیاز به منابع گسترده ای و تلاش مستمر دارد تا کاربران تجربه خوبی در محیط مترو داشته باشند. در حالی که برخی معتقدند به دلیل روند کاری خوب مرورگر فایرفاکس در حالت دسکتاپ، این انتقال زیاد سودمند نیست، برخی دیگر معتقدند که موزیلا با راه اندازی نسخه متروی فایرفاکس به کاربرانی که بیشتر با صفحه استارت ( Start Screen ) کار می کنند تجربه بهتری خواهد داد و دیگر نیازی نیست به صورت پیاپی بین حالت دسکتاپ و مترو جابجا شوند.

در حال حاضر نسخه شبانه‌ فایرفاکس دارای نسخه تحت متروی این مرورگر می باشد. این نسخه به شما بهترین فرصت را برای تست فایرفاکس در محیط مترو خواهد داد. البته لازم به ذکر است که نسخه های شبانه بیشتر به منظور تست و برای توسعه دهندگان ساخته شده اند تا بهبودهایی را در آن لحاظ کرده و یا مشکلات فعلی را بیابند. بنابراین به هیچ وجه از این نسخه ها برای انجام کارهای روزانه استفاده نکنید. چون با کرش های ناگهانی مواجه خواهید شد که ممکن است اطلاعات روی مرورگرتان را به خطر بیندازند.

البته این روند به سرعت در حال پیشروی است و انتظار می رود در تاریخ ۱۶ سپتامبر – یعنی یک ماه دیگر – نسخه Aurora فایرفاکس برای محیط مترو نیز عرضه شود و در ۳۱ اکتبر نیز شاهد نسخه بتای فایرفاکس ۲۶ خواهیم بود که از لحاظ پایداری بسیار بهتر از نسخه های شبانه و Aurora می باشد.

البته لازم به ذکر است که ممکن است تغییراتی در زمان ارایه نسخه‌ تحت مترو پیش بیاید. چون با کشف باگ ها احتمال به تاخیر افتادن نسخه ها وجود خواهد داشت.

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه
  1. خووووووووووووبه اگه کارایی بیشتر بشه و تحریم microsoft store از کشور عزیزمون ایران برداشته بشه.:-)

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *