مقایسه عکس های Selfie برای گوشی های Desire EYE و Note 4 و iPhone 6 و LG G3 و Xperia Z3 وGalaxy S5 و One M8

مقایسه عکس های Selfie برای گوشی های Desire EYE و Note 4 و iPhone 6 و LG G3 و Xperia Z3 وGalaxy S5 و One M8
 • 1393/9/7
 • زهرا معبودی
 • 8

پیش از اینکه این مقایسه و بررسی را شروع کنیم اجازه دهید تا واژه ی Selfie را برای شما تعریف کنیم. Selfie را عموما به معنی عکس هایی که با گوشی از خودمان می گیریم ذکر کرده اند و این یعنی این کار میان افراد به طور عجیبی رواج دارد. حدود ده سال است که این واژه در دنیای تکنولوژی رواج پیدا کرده است و کسی نمی داند ریشه نام گذاری آن چه بوده است. به طوری می توان گفت از حدود ده سال پیش که گوشی ها هر چند هنوز پا به عرصه هوشمندی نگذاشته بودند اما از دوربین خوبی برخوردار بودند، کار عکس گرفتن از خود رواج یافته که این نام نیز متولد شده است. ( از جمله گوشی های غیر هوشمند با دوربین مرغوب در حدود 7 تا 10 سال اخیر گوشی های NOKIA N73 و NOKIA N78  بوده است )

Selfie-camera-comparison-header

بررسی عکس های Selfie تقریبا از یک سال پیش در مجامع مجازی شروع شد که این باعث شد بسیاری از شرکت ها در مورد گوشی ای که خودشان تولید کرده اند غافلگیر شوند اما حاصل تلاش آن ها در گوشی های 2014 کاملا مشهود است.

در این بررسی ما از 7 گوشی  مطرح سال 2014 تا کنون یعنی Desire EYE و Note 4 و iPhone 6 و LG G3 و Xperia Z3  وGalaxy S5 و One M8 استفاده کرده ایم که دارای ویژگی دوربین عقب و جلو خاص خود هستند. این گوشی ها برخی دارای فلش LED  دوگانه نیز هستند. از سمتی ما در این آزمایش سعی کرده ایم عناصر خارجی موثر در عکس نظیر نور و … را هم اضافه کنیم تا نتایج کاملا طبیعی باشد.

ویژگی دوربین گوشی های مورد نظر به صورت زیر می باشد:

مدل گوشی Resolution Video ویژگی ها
HTC Desire EYE 13MP 1080p@23fps T Beauty shot, دوربین دوگانه, تشخیص چهره, شات صوتی, افکت های هنری, HDR, ضد لرزش , نور پس زمینه, , ویدیو در حالت آهسته یا اسلو موشن ، تار کردن لنز
Galaxy Note 4 3.7MP 1440p@30fps Beauty shot, ،شات های پشت سر هم، حالت دو گانه تصویر برداری و فیلم برداری, Selfie panorama, Sound & Shot, شات صوتی,
iPhone 6 1.2MP 720p@30fps شات های پشت سر هم ، تشخیص چهره ، افکت های هنری
LG G3 2.1MP 1080p@29fps ،شات های پشت سر هم، حالت دو گانه تصویر برداری و فیلم برداری شات صوتی
Xperia Z3 2.2MP 1080p@29fps شات زیبایی، شات پشت سر هم، دوربین دوگانه، شاتر لبخند، تثبیت کننده تصویر، HDR، صدا عکس، اثرات AR، Sound Photo,
Galaxy S5 2.1MP 1080p@29fps شات زیبایی، تشخیص چهره، دوربین دوگانه، بهترین شات، شات پشت سر هم، تثبیت کننده تصویر، شاتر صدا، افکت هنری
HTC One M8 5MP 1080p@25fps شات زیبایی، دوربین دوگانه، تشخیص چهره، شاتر صدا،افکت های هنری، HDR

 

حالت آزمایش اول: بیرون از خانه در روز

عموما در عکس هایی که در بیرون گرفته ایم، خطاها به میزان کم ثبت شده است و این شاید یکی از علل کار کردن شرکت ها روی دوربین و کیفیت آن ها برای عکس هایی از این دست است.

 HTC Desire EYE
HTC Desire EYE

اینکه خطا ها به میزان کمی ثبت شده اند چندان برای یک بررسی حرفه ای مناسب نیست اما متوجه شدیم که در برخی موارد با تغییرات چشم گیری روبرو هستیم.

Samsung Galaxy Note 4
Samsung Galaxy Note 4

برای مثال Desire EYE عکس های خوبی به ما تحویل داده که از هر نظر غنی است اما یک سرخی رنگ پوست را هم در خلال تصویر برداری به چهره می افزاید. از طرفی در عکاسی با همین گوشی متوجه می شویم که یک رنگ سرتاسری در عکس جا می گذارد که در عکس ها کاملا مشهود است.

Apple iPhone 6
Apple iPhone 6

حتی اگر این رنگ سرتاسری برای بسیاری به چشم نیاید سرخی رنگ چهره را نمی توان نادیده گرفت. در آزمایش ما HTC بهترین نتیجه را برای عکس های بیرونی به خود اختصاص داده چرا که همه چیز طبیعی است و رنگ واقعی را به ما نشان می دهد از سمتی جزییات نیز به طور کامل در عکس هایی از این دست مشهود است.

LG G3
LG G3

عکس های LG G3 هم بهتر از Note 4 مشاهده شده و علت آن، طبیعی بودن رنگ ها خصوصا رنگ پوست بوده است. در این بررسی سه گوشی   iPhone 6 و Z3  وGalaxy S5  از اقبال خوبی برخوردار نبودند.

Sony Xperia Z3
Sony Xperia Z3

در گوشی  Galaxy S5 یک دوربین 1.2 مگاپیکسلی برای عکس گرفتن از خود ارائه شده که هنوز مشکلات زیادی برای تکمیل شدن دارد، که از جمله این مشکلات می توان به رنگ هایی که حالت شسته به خود گرفته اند، مشکلات فوکوس و … اشاره کرد.

Samsung Galaxy S5
Samsung Galaxy S5

البته این خبری خوب برای  Galaxy S5 است که آیفون و سونی نیز بدتر از آن در نتایج ظاهر شده اند.

HTC One M8
HTC One M8

در گوشی آیفون 6 بعد از تصویر برداری متوجه شدیم که یک تن رنگ زرد به چهره اضافه شده است و از سمتی گوشی سونی اکسپریا دارای حالتی از رنگ بنفش تند و زننده در عکس ظاهر می کند که به طور کلی اصلا جالب نیست!  در زیر رتبه بندی ها و درجه بندی ها برای این 7 گوشی ذکر شده است. برنده این حالت از بررسی ما HTC ONE است.

031

حالت آزمایش دوم: بیرون از خانه در شب

شاید یکی از حساس ترین و سخت ترین وضعیت ها برای گوشی های هوشمند حالت امتحان و بررسی در شب است. اما به ناچار باید این بررسی را پشت سر گذاشت چرا که هر لحظه ممکن است شما بخواهید در چنین وضعیتی از خود عکس بگیرید.

HTC Desire EYE, flash off
HTC Desire EYE با فلش خاموش

 

HTC Desire EYE
HTC Desire EYE با فلش روشن

در نتیجه عکس هایی که ما گرفتیم گوشی Desire EYE رتبه برتر در عکس های شبانه بیرون از خانه را به خود اختصاص داد و گوشی اپلی ها در رتیه آخر قرار گرفت.

Samsung Galaxy Note 4
Samsung Galaxy Note 4

یکی از علل این که سایر گوشی ها به زیر گوشی Desire رتبه بندی شده اند این است که تمامی این گوشی ها به غیر از desire فاقد فلش LED دوگانه روبرو می باشند.

 Apple iPhone 6
Apple iPhone 6

اگر به عکس های گرفته شده توسط HTC دقت کنید شاید فکر کنید که این عکس ها کاملا بی عیب و نقص هستند و باید رتبه اول را به این گوشی اختصاص داد اما توجه کنید که این نظر برای دید اول است و البته محدودیت هایی نیز برای HTC وجود دارد به عنوان مثال گاهی شما نیاز دارید که فلش را خاموش کنید و متاسفانه الگوریتم های دوربین  این گوشی به اندازه ی کافی پیچیده و حرفه ای نیست که بتواند نور پس زمینه را برای عکس فراهم کند.

 

 LG G3
LG G3

در عین حال از آیفون انتظار نمی رفت که برای تصویر برداری شبانه نیز یک طیف رنگی مزاحم برای عکس ایجاد کند. به طور کلی می توان نتیجه گرفت که گوشی آیفون برای عکس های خارج از اطاق اصلا مناسب نیست.

Sony Xperia Z3
Sony Xperia Z3
Samsung Galaxy S5
Samsung Galaxy S5

از سمتی اگر نوری پس زمینه وجود داشته باشد گوشی های Sony Xperia Z3 و HTC One M8 و Samsung Galaxy S5 آن را در عکس نمی توانند مهار کنند و به صورت افشانه ای یا پخش شدگی، نمایش می دهند

BARRESI

021

حالت آزمایش سوم: در خانه با نور کم و معمولی

بعد از دو آزمایش اولیه که نتیجه را برای برخی گوشی های هوشمند بسیار غافلگیرانه ارائه داد باید حالت سوم را مد نظر داشته باشیم که در منزل و با نور کم صورت گرفته است.

HTC Desire EYE
HTC Desire EYE
HTC One M8
HTC One M8

این نتیجه نیز کمی تا حدودی غافلگیرانه بود. با وجود اینکه بسیاری از این گوشی ها دارای فلش نیستند، و شرایط آزمایش نیز نور کم است، در عین حال در برخی از مدل ها روشنایی و درخشش خاصی نمایش داده شده که می توان گفت امیدوار کننده است.

Samsung Galaxy Note 4
Samsung Galaxy Note 4

در این آزمایش دو گوشی آیفون 6 و DESIRE در رتبه های اول و دوم خود را نشان داده اند و با بررسی عکس ها این واقعیت را در می یابیم که برگردان نور و حالت داخل اتاق در عکس ها واقعا طوری است که شما به طور واقعی حس درون اطاق را احساس می کنید.

 Apple iPhone 6
Apple iPhone 6

 

Samsung Galaxy S5
Samsung Galaxy S5

در عکسی که با HTC  گرفته ایم، به این واقعیت رسیدیم که رنگ ها به طور واقعی نمایش داده شده است.

 LG G3
LG G3

در مدل های  Note 4  و One M8 شاهد این بودیم که برخی از قسمت های عکس به صورت رنگ پریدگی ظاهر شده و در برخی از بخش های NOTE 4 متوجه شدیم که قسمت هایی از صحنه به طور کلی ظاهر نشده است که این بخاطر نور کم بوده است.

 Sony Xperia Z3
Sony Xperia Z3

با توجه به این تصاویر نتایج رده بندی ها به صورت زیر برای عکس های داخل اطاق با نور کم و معمولی، نمایش داده شده است:

011

حالا با توجه به آمار و نتایج بالا و بیشتر عادات خود برای گرفتن عکس های داخل یا خارج از اطاق می توانید گوشی مخصوص خود را پیدا کنید. توضیحات مشکلات برخی از عکس ها در خود تصاویری که با گوشی های مربوطه گرفته شده کاملا مشهود است که ذهن مقایسه گر شما می تواند به خوبی تفاوت ها را از هم تشخیص دهد.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 8 دیدگاه
 1. این مقایسه به درد نمیخوره
  نوکیا لومیا 1520 یا 1020 هم باید میبودن وقتی حرف عکس تو گوشی میاد وسظ ذهن ادم اول میره طرف نوکیا حیف شد که هیچ گوشی از نوکیا رو تو این مقایسه نگذاشتین اگه میشه دوباره یه مقایسه بکنین و این بار یه کدوم از این گوشی ها رو هم تو مقایستون بزارین ممنون

  1. داداش این مقایسه ی دوربین جلوعه.هروقت از دوربین اصلی حرف بود میتونی اسم نوکیا رو بیاری

 2. منم با آقا امیر موافقم چون این قضیه رو همه ما می دونیم که بهترین تصاویر رو دوربین گوشی های نوکیا ثبت می کنه و این مقایسه بدون یودن نوکیا ناقصه.
  ممنون از زحماتتون

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *