متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

گزارش مسابقه کشتی کج بین مرورگرهای Firefox 4 و Internet Explorer 9

12345 (بدون نظر)
Loading...
91

سلام به خوانندگان محترم مجله‌ی اینترنتی گویا آی‌تی.

امروز قراره مسابقه‌ی بسیار مهمی از سری مسابقات انتخابی برترین مرورگرهای وب رو برای شما گزارش کنیم. البته هنوز خبری از دو شرکت‌کننده‌ی مطرح این مسابقه نیست و هر دو مرورگر، دارن خودشون رو برای مسابقه آماده می‌کنن.

مربیان، آخرین نکات لازم در مورد به کارگیری امکانات HTML 5 ، CSS 3 و … رو به شاگردانشون تذکر دادن و دیگه کم‌کم باید سر و کله‌ی شرکت کننده‌های این مسابقه پیدا بشه.

بله. بله. دارن میان. من دارم می‌بینمشون. هر دو شرکت کننده در حال خوش و بش با هم هستن و دارن از درب جنوبی سالن وارد می‌شن تا به روی رینگ بیان. مربیانشون هم در کنارشون هستن. صلابت قدم‌هاشون رو می‌شه حس کرد. هر دو با تمام قدرت به این مسابقه پا گذاشتن و دیگه چیزی برای از دست دادن ندارن. باید از تمام توان و مهارتشون توی این مسابقه استفاده کنن.

اینترنت اکسپلورر در مقابل فایرفاکس
اینترنت اکسپلورر در مقابل فایرفاکس

 

الآن که دارم با شما حرف می‌زنم، هیجان تمام سالن رو پر کرده. صدای کر کننده‌ی تشویق طرفداران هر دو شرکت‌کننده گوش آدم رو به درد میاره. نمی‌دونید اینجا چه شور و شوقی به پاست.

حالا شرکت کنندگان وارد رینگ می‌شن. همه‌ی تماشاچیان به احترام این دو غول دنیای فناوری اطلاعات روی پاهاشون می‌ایستن و براشون دست می‌زنن.

در سمت چپ رینگ، مرورگر Microsoft Internet Explorer 9 رو با لباس آبی و زرد رنگ معروف خودش می‌بینید که یکی از پیش‌کسوتان این رشته به شمار می‌ره. اینترنت اکسپلورر از سال ۱۹۹۵ در این مسابقات شرکت داشته و اوج محبوبیتش در سال های ۲۰۰۱ و ۲۰۰۲ بوده.

در سمت راست هم، جوان پر انرژی متن‌بازی (Open Source) با نام Firefox 4 قرار داره که در سال ۲۰۰۴ به مسابقات اومد و خیلی زود به یه ستاره تبدیل شد. فایرفاکس هم با لباس آتشی رنگ خودش چشمها رو خیره کرده و تلاش می‌کنه بتونه از نیروی جوونی خودش در مقابل تجربه‌ی رقیب استفاده کنه.

رقابت بین 9 IE و Firefox 4
رقابت بین ۹ IE و Firefox 4

 

با سوت داور، این مسابقه آغاز می‌شه و تماشاچیان هم در این لحظه سکوت می‌کنن تا عملکرد مرورگر محبوبشون رو ببینن. هر دو مرورگر سعی می‌کنن با نمایش توانایی‌هاشون در اجرای قابلیت‌های مختلف HTML 5 از رقیب امتیاز کسب کنن.

مرورگرها دارن همدیگه رو محک می‌زنن. حالا فایر فاکس با یه حرکت سریع، اکسپلورر رو جا می‌ذاره و امتیاز این بخش رو نصیب خودش می‌کنه. تلاش هر دوشون قابل تقدیره. اما فایرفاکس نتیجه‌ای دو برابر بهتر از اینترنت اکسپلورر به جا گذاشت. آفرین روباه آتشین. آفرین.

نتیجه‌ی تست HTML 5
نتیجه‌ی تست HTML 5

 

باور کنید فقط من نیستم که اینقدر هیجان زده شده‌ام. تمام کاربران اینترنت دنیا دارن این مسابقه رو به صورت زنده تماشا می‌کنن و همه به همین اندازه هیجان دارن. برگردیم به ادامه‌ی گزارش. حالا نوبت می‌رسه به اینکه ببینیم هر کدوم از این شرکت کننده‌ها از چه پلتفرم‌هایی پشتیبانی می‌کنن.

اینترنت اکسپلورر ۹ اعلام می‌کنه که از ویندوز ویستا و ویندوز ۷ پشتیبانی می‌کنه. اما مثل اینکه فایرفاکس حرفای بیشتری برای گفتن داره. بله. بله. این امتیاز هم به فایرفاکس با پشتیبانی از ویندوز ویستا، ویندوز ۷، ویندوز XP، لینوکس، MAC OS و آندروئید تعلق می‌گیره. تا اینجا فایرفاکس خیلی بهتر از رقیب عمل کرده.

پشتیبانی از پلتفرم‌ ها و سیستم‌ عامل‌ های مختلف
پشتیبانی از پلتفرم‌ ها و سیستم‌ عامل‌ های مختلف

 

بذارید ببینیم در سازگاری با HTML 5 چه نتیجه‌ای حاصل می‌شه.

اینجور که از شواهد پیداست و من دارم می‌بینم، اینترنت اکسپلورر دیگه برای تطابق با فناوری‌های جدید و به روز دنیا خیلی پیر شده و فقط ۵۴% سازگاری رو نشون می‌ده.

در طرف دیگه، روباه آتشین با ۸۸% سازگاری، درسته که باید بیشتر تلاش کنه و به روزتر باشه، اما می‌شه گفت که بازم قاطعانه امتیاز رو مال خودش می‌کنه.

تست سازگاری با HTML 5
تست سازگاری با HTML 5

 

یه آزمایش خیلی مهم دیگه، آزمایش سازگاری با تکنولوژی CSS 3 است که باید ببینیم در این مورد چه نتایجی حاصل می‌شه. تا اینجا که فایرفاکس با نتیجه‌ی ۳ بر صفر از حریف پیش افتاده. رقابت تو این بخش خیلی فشرده است. هر دو شرکت کننده دارن با هم کلنجار می‌رن و دوش به دوش دارن همدیگه رو محک می‌زنن.

به نظر میاد روباه آتشین داره حریف رو از رینگ بیرون می‌اندازه. آره. آره. انداختش بیرون. بله. بازم امتیاز به این جوون پر انرژی نارنجی رنگ می‌رسه. البته رقابت تو این بخش خیلی نزدیک و سنگین بود.

اینترنت اکسپلورر با ۷۴% سازگاری، خیلی خوب پا به پای رقیب جلو اومد.

اما فایرفاکس رقم ۸۷% رو به دست آورد و با اختلاف ۱۳% پیروز این بخش شد.

حالا شدن ۴ به صفر به نفع فایرفاکس. به نظر نمیاد اینترنت اکسپلورر بتونه ۴ امتیاز اختلاف رو جبران کنه اما خودش می‌گه که به احترام تماشاچی‌ها مسابقه رو تا انتها ادامه می‌ده. آفرین به این روحیه‌ی مرورگری !!!

سازگاری با تکنولوژی CSS 3
سازگاری با تکنولوژی CSS 3

 

بخش بسیار مهم دیگه‌ی مسابقه در مورد سازگاری با امکانات نرم‌افزاری جاوا اسکریپته که با نام Java Script Application Programming Interface یا به اختصار JS API در بین برنامه‌نویسان جاوا مشهوره.

توانایی در سازگاری با جاوا امتیازی مهم برای مرورگرها محسوب می‌شه و باید دید دو شرکت کننده‌ی امروز ما در این قسمت چه نتیجه‌ای از خودشون به جا می‌ذارن.

به نظر نمی‌رسه اینترنت اکسپلورر در این آزمایش حرفی برای گفتن داشته باشه چون خیلی خسته به نظر می رسه.

الآن دو شرکت کننده پنچه در پنجه‌ی هم انداختن و حالا فایرفاکس با یه حرکت، اینترنت اکسپلورر رو از زمین بلند می‌کنه و به زمین می‌اندازه.

داور مسابقه رو متوقف می‌کنه و امتیاز این بخش هم به روباه آتشین می‌رسه.

روباه آتشین با کسب عدد ۹۰% نسبت به رقیب که فقط ۴۸% رو به دست آورد خیلی بهتر عمل کرد و با کسب ۵ امتیاز داره به مسابقه ادامه می‌ده.

سازگاری با Java Script API
سازگاری با Java Script API

 

تست آخر که بسیار نفس‌گیر هم هست، در مورد مطابقت با تمامی استانداردهای موجود در وبه که باید دید IE می‌تونه از تجربه‌اش در این بخش استفاده کنه یا نه. داور سوت آغاز رو می‌زنه و باید کمی منتظر بمونیم تا شرکت کننده‌هامون تمام فنونی رو که می‌دونن به کار بگیرن. هر دو مرورگر با هم گلاویز هستن.

حالا فایر فاکس دستاش رو به دور کمر اینترنت اکسپلورر میندازه و با یه حرکت سالتو از بغل، پشت حریفش رو به خاک می‌چسبونه. بله. بله. IE ضربه فنی شد. داور وسط اعلام ضربه فنی کرد و داور کنار داره فیلم رو بازبینی می‌کنه.

بله. مثل اینکه درسته. ضربه فنی انجام شده و فایرفاکس با کسب تمامی ۶ امتیاز، با اقتدار این مسابقه رو پشت سر گذاشت.

آزمون مطابقت کلی با تمام استانداردهای وب
آزمون مطابقت کلی با تمام استانداردهای وب

 

داور دست روباه آتشین رو به نشانه‌ی پیروزی در این میدان بالا می‌بره و تماشاچیان با ۷۷ میلیون دانلود تا این لحظه، به روباه آتشین ۴ تبریک می‌گن.

ما هم بهش تبریک می‌گیم و آرزوی افزونه‌های بیشتر و بهتری رو براش داریم.

البته تلاش Internet Explorer هم قابل تقدیره و باید به این مرورگر مسن، تبریک گفت که تا همینجا هم خودش رو در جدول بالا کشیده.

البته روباه آتشین باید بدونه که رقبای بسیار قدرتمند دیگه‌ای هم مثل Chrome 10، Opera 9 و safari رو پیش رو داره و نباید به این برد مغرور بشه.

خوانندگان محترم مجله اینترنتی گویا آی‌تی، مسابقه به اتمام رسید و با خداحافظی از شما عزیزان، ادامه‌ی نوشته رو به همکارم می‌سپارم تا تحلیل کارشناسی و فنی از این مسابقه رو برامون انجام بدن.

فایرفاکس پیروز میدان شد
فایرفاکس پیروز میدان شد

 

بسیار ممنونیم از همکار عزیزمون که این مسابقه رو گزارش کردن. من می‌خوام تحلیل خودم رو نسبت به این مسابقه، در ۳ بخش بیان کنم.

۱- در سال ۲۰۱۱، اینترنت اکسپلورر به تازگی از امکانات Canvas، ویدئو، SVG و GeoLocation پشتیبانی می‌کنه در حالی که فایرفاکس امکان Canvas و SVG رو ۵ سال پیش ارائه کرد و امکان ویدئو و GeoLocation رو هم ۲ سال پیش پشتیبانی کرد.

۲- از جهت استفاده از منابع سیستمی و سخت‌افزاری در ویندوز ویستا و ویندوز ۷، فایرفاکس درست مثل IE از Hardware Acceleration به طور کامل پشتیبانی می‌کنه. علاوه بر این، فایرفاکس از امکانات شتاب سخت‌افزاری در ویندوز Xp و MAC OS و لینوکس هم پشتیبانی کامل رو به عمل میاره.

۳- علاوه بر موارد ذکر شده، اینترنت اکسپلورر از امکاناتی همچون WebGL, MathML, Web Workers, HTML5 Forms, JavaScript Strict Mode, CSS3 Transitions, SVG Filters, foreignObject, text-shadow, SMIL animations, File API, History API, XMLHttpRequest Level 2, FormData,CSS3 Gradients, border-image, columns, classList API, Drag’n Drop from Desktop, Flexible Box Model, App Cache (offline), IndexedDB, پشتیبانی نمی‌کنه در صورتی که تمام اینها در فایرفاکس پشتیبانی میشن.

در انتها از شما خوانندگان محترم مجله اینترنتی گویا آی‌تی که این مطلب رو خوندید تشکر می‌کنم و ازتون درخواست دارم نظرات خودتون رو در مورد این مسابقه به ما اعلام بفرمایید.

منابع:

 

محسن پاک نیت

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
40 دیدگاه
 1. محمد مهدی می‌گوید

  مرسی محسن جان از مطلب عالیت…
  مسلما FF از IE برتر هست، به نظرم تو بازی ها بعدی باید FF و Chrome رو در مقابل هم قرار بدی…

  1. محسن پاك نيت می‌گوید

   سلام محمد عزیز

   آره. چون IE از دور خارج بود، گفتیم تو همون مرحله اول “ناک‌آوتش” کنیم بره پی کار و زندگیش !!!

   مرسی بابت نظرت.

  2. محمد مهدی می‌گوید

   آره، خوب کاری کردی 😀

 2. birtemp می‌گوید

  دربی توپی بود.
  یه اینترنته و یه فایرفاکس.

  1. محسن پاك نيت می‌گوید

   سلام birtemp عزیز

   خوشحالم که خوشتون اومد.

   مرسی بابت نظرتون

   موفق باشید

 3. علی زمانی می‌گوید

  سلام
  جالب بود.ie که افتاده خودش.دیگه زدن نداره ولی بی صبرانه منتظر FF و OPERA هستم.باید جالب باشه.

  موفقیت

  1. محسن پاك نيت می‌گوید

   سلام.

   به چشم.

   به زودی ان شا الله. فعلا درگیر کارای مهمتری هستیم. منتظر بمب خبری گویا آی‌تی باشید …

   ممنون از نظرتون.

  2. علیرضا زارع می‌گوید

   ای کلک .
   درگیر چه کار مهمی هستین ؟؟؟
   اگه امکانش واست بود یه خبر به ما هم بده . با ایمیل .

   چاکر محسن خان ……….

  3. محسن پاك نيت می‌گوید

   بازم چشم.

 4. علی می‌گوید

  عالی بود مرسی از شما
  من از نسخه ۱٫۱ فایرفاکس ۴ سال پیش طرفدارش شدم تا الان که خیلی ازش راضیم. واقعاً نسخه ۴ اش فوق العاده است…

  1. محسن پاك نيت می‌گوید

   سلام علی عزیز

   ممنون از لطفت.

   فایرفاکس کارش درسته.

   موفق باشی

  2. علی می‌گوید

   مرسی محسن عزیز ۱۰۰% همینطوره !
   شما هم موفق باشی

 5. علیرضا زارع می‌گوید

  محسن جون ایول داری شدید ………..
  بس که مطلبت قشنگ بود انگار داشتم واقعا مسابقه رو میدیدم .
  ولی فکر کنم FF در مقابل کروم بدجوری کم بیاره . 😀
  یه تشویق فوتبالی : فورزا کروم ، فورزا گوگل . ویوا کروم ، ویوا گوگل 😀

  1. محسن پاك نيت می‌گوید

   سلام علیرضای نازنین.

   تو منبع انرژی مثبتی.

   مرسی ازت.

   موفق باشی. (بازم شرمنده که کم سر می‌زنم به پستهات. ایشالا جبران می کنم. فعلا خیلی درگیرم.)

  2. علیرضا زارع می‌گوید

   چاکرتیم داش محسن .
   نزن این حرفا رو .
   همین که با نوشته هات سطح سایت رو میبری بالا و اینقدر فعالی واسه ما کلی ارزش داره .
   یعنی شدیدا منتظر قسمت بعدیش هستم . اگه کروم و فایرفاکس باشه خیلی مسابقش هیجان انگیز میشه .
   فورزا کــــــــــــــــــــروم .

  3. محسن پاك نيت می‌گوید

   ممنونم ازت. چشم. ویوا کروم !!!

 6. پرتونگاران می‌گوید

  اول کروم بعد فایرفاکس

  1. محسن پاك نيت می‌گوید

   سلام.

   مرسی از نظرتون.

   ایشالا کروم و فایرفاکس رو هم به جنگ هم می‌اندازیم به زودی.

 7. سعید اکبرزاده می‌گوید

  خوب باشه. فایرفاکس از ie بهتره. این که مشخصه. ولی در برابر opera و کروم چی داره بگه؟ مثلاً ff در برابر کروم مثل یه نسبت چابکی یه کامیون به موتور سیکلته!

  1. محسن پاك نيت می‌گوید

   سلام سعید جان.

   در برابر اپرا و کروم هم ایشالا مقایسه شون می‌کنیم.

   مرسی بابت نظر خوبت

 8. علی می‌گوید

  فقط فایرفاکس

  1. محسن پاك نيت می‌گوید

   شاید!

 9. soheil می‌گوید

  چه میکنه این بازیکن…

  1. محسن پاك نيت می‌گوید

   سلام سهیل عزیز.
   مرسی بابت نظرت.
   آقا من از طرفدارای شما هستم ها !!!
   برای خودت و تیمت آرزوی موفقیت می کنم.

 10. میلاد می‌گوید

  اگر برایتان امکان داره یک مسابقه هم بین کروم و فایرفاکس بزارین .. من تو انتخاب بین این ۲ تا موندم البته الان از کروم استفاده می کنم.

  1. محسن پاك نيت می‌گوید

   سلام میلاد جان.

   در مورد انتخاب مرورگرها نظر آخر به خود کاربر بستگی داره. الآن دیگه اینقدر رقابت فشرده است که عملا برای کاربردهای خونگی خیلی فرقی نمی کنه از کدوم استفاده کنی. کروم سرعت فوق‌العاده‌ بالایی داره اما استفاده از افزو‌نه هاش در ایران به سختی ممکنه اما فایرفاکس سرعت کمتری داره و افزونه های بیشتر. دیگه انتخاب با خود کاربرهاست.

   اما به چشم. ان شا الله سعی می کنیم هر هفته یه مسابقه برگزار کنیم. کروم و فایرفاکس رو هم حتما به زودی برگزار می کنیم مسابقه شون رو.

   موفق باشی و مرسی بابت نظرت

 11. april می‌گوید

  به هر حال من عاشق اکسپلورر هستم .

  1. محسن پاك نيت می‌گوید

   سلام

   به علاقه‌ی شما احترام می‌ذارم. منم تا قبل از اینکه گوگل کروم به بازار بیاد، فقط از اینترنت اکسپلورر استفاده می کردم.

   موفق باشید و مرسی بابت نظرتون

 12. ناجی کرد می‌گوید

  واقعا عالی بود. آفرین

  1. محسن پاك نيت می‌گوید

   سلام ناجی کرد عزیز

   ممنون ازتون.

   موفق باشید

 13. mrk می‌گوید

  فقط و فقط firefox

  1. محسن پاك نيت می‌گوید

   سلام

   فایر فاکس کارش درسته

   ممنون از نظرتون.

 14. hamid می‌گوید

  سلام
  یه سوال داشتم
  من با فایرفاکس ۳٫۶٫۳ کار میکنم ff ۴ نصب کردم کار نکرد نسخه های پایین تر هم نصب کردم کار نکرد ie ویندوز هم کار نمیکنه کروم هم نصب کردم کار نکرد..ویندوزم ۷ است..ff رو پاک کردم ie هم ریست کردم ولی باز هم کار نکرد و به اینترنت وصل نمیشه و خطای اتصال میده فقط ff ۳٫۶٫۳ کار میکنه رو سیستم
  لطفا راهنمایی کنین

  1. محسن پاك نيت می‌گوید

   سلام حمید عزیز،

   متن error رو برامون بفرست تا بهتر بتونیم راهنماییت کنیم.

   در حال حاضر تنها چیزی که به ذهنم می‌رسه اینه که از فیلترشکن استفاده کرده باشی و Proxy‌ روی سیستمت set شده باشه. طوری که تنظیماتش فقط روی FF 3.6.3 صحیح کار می کنه.

   منتظر پاسخت هستم

  2. hamid می‌گوید

   سلام
   یه اتفاق عجیب افتاد.من امروز اپرا ۱۰ نصب کردم و کار کرد و به راحتی تمام سایت ها رو با کرد.ff4 هم نصب کردم اونم کار کرد ولی بعضی از سایت ها رو باز نمیکنه مثلا همین سایت با اپرا هم امتحان کردم همینجوری بود.ارور زیرو میده. ff4 پاک کردم و۳.۶.۳ نصب کردم درست شد و باز میکنه با اپرا هم باز میشه .در ضمن من قبلا از فیل شکن استفاده میکردم چجوری باید پروکسی به حالت اول برگردونم؟
   خیییییییییییلی ممنووووووون از راهنماییت
   ERROR
   The requested URL could not be retrieved

   The following error was encountered while trying to retrieve the URL: https://www.gooyait.com/

   Connection to 94.75.237.145 failed.

   The system returned: (111) Connection refused

   The remote host or network may be down. Please try the request again.

   Your cache administrator is Root@Cache.

 15. hamid می‌گوید

  salam
  agha dorost shod

  1. محسن پاك نيت می‌گوید

   سلام حمید جان.

   خدا رو شکر

   اما نگفتی مشکل از کجا بود و چه جوری حل شد.

 16. ارمین می‌گوید

  سلام
  فقط فایرفاکس
  یه کلام ختم کلام
  هرکی هم حرفی داره بعداز مسابقه وایسه بیرون

  1. محسن پاك نيت می‌گوید

   سلام؛

   آرمین جان، بچه که زدن نداره. chrome هنوز یه بچه است !!!

   بهش رحم کن.

   🙂

   مرسی بابت نظرت دوست خوبم.

   موفق باشی

 17. armin-a می‌گوید

  سلام اقا محسن
  ممنون از پاسخ شما
  کارت درسته
  بیستی ،بیست
  چاکر خط به خط جمله هاتیم
  گازشو بگیر که هواتو همه جوره دارم
  فقط امر کن
  مخلصت آرمین

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

امروز قراره مسابقه‌ی بسیار مهمی از سری مسابقات انتخابی برترین مرورگرهای وب رو برای شما گزارش کنیم. البته هنوز خبری از دو شرکت‌کننده‌ی مطرح این مسابقه نیست و هر دو