گزارش مسابقه کشتی کج بین مرورگرهای Firefox 4 و Internet Explorer 9

 • 1390/1/22
 • محسن پاك نيت
 • 40

سلام به خوانندگان محترم مجله‌ی اینترنتی گویا آی‌تی.

امروز قراره مسابقه‌ی بسیار مهمی از سری مسابقات انتخابی برترین مرورگرهای وب رو برای شما گزارش کنیم. البته هنوز خبری از دو شرکت‌کننده‌ی مطرح این مسابقه نیست و هر دو مرورگر، دارن خودشون رو برای مسابقه آماده می‌کنن.

مربیان، آخرین نكات لازم در مورد به کارگیری امکانات HTML 5 ، CSS 3 و … رو به شاگردانشون تذكر دادن و دیگه کم‌کم باید سر و کله‌ی شرکت کننده‌های این مسابقه پیدا بشه.

بله. بله. دارن میان. من دارم می‌بینمشون. هر دو شرکت کننده در حال خوش و بش با هم هستن و دارن از درب جنوبی سالن وارد می‌شن تا به روی رینگ بیان. مربیانشون هم در کنارشون هستن. صلابت قدم‌هاشون رو می‌شه حس کرد. هر دو با تمام قدرت به این مسابقه پا گذاشتن و دیگه چیزی برای از دست دادن ندارن. باید از تمام توان و مهارتشون توی این مسابقه استفاده کنن.

اینترنت اکسپلورر در مقابل فایرفاکس
اینترنت اکسپلورر در مقابل فایرفاکس

 

الآن که دارم با شما حرف می‌زنم، هیجان تمام سالن رو پر کرده. صدای کر کننده‌ی تشویق طرفداران هر دو شرکت‌کننده گوش آدم رو به درد میاره. نمی‌دونید اینجا چه شور و شوقی به پاست.

حالا شرکت کنندگان وارد رینگ می‌شن. همه‌ی تماشاچیان به احترام این دو غول دنیای فناوری اطلاعات روی پاهاشون می‌ایستن و براشون دست می‌زنن.

در سمت چپ رینگ، مرورگر Microsoft Internet Explorer 9 رو با لباس آبی و زرد رنگ معروف خودش می‌بینید که یکی از پیش‌کسوتان این رشته به شمار می‌ره. اینترنت اکسپلورر از سال 1995 در این مسابقات شرکت داشته و اوج محبوبیتش در سال های 2001 و 2002 بوده.

در سمت راست هم، جوان پر انرژی متن‌بازی (Open Source) با نام Firefox 4 قرار داره که در سال 2004 به مسابقات اومد و خیلی زود به یه ستاره تبدیل شد. فایرفاکس هم با لباس آتشی رنگ خودش چشمها رو خیره کرده و تلاش می‌کنه بتونه از نیروی جوونی خودش در مقابل تجربه‌ی رقیب استفاده کنه.

رقابت بین 9 IE و Firefox 4
رقابت بین 9 IE و Firefox 4

 

با سوت داور، این مسابقه آغاز می‌شه و تماشاچیان هم در این لحظه سکوت می‌کنن تا عملکرد مرورگر محبوبشون رو ببینن. هر دو مرورگر سعی می‌کنن با نمایش توانایی‌هاشون در اجرای قابلیت‌های مختلف HTML 5 از رقیب امتیاز کسب کنن.

مرورگرها دارن همديگه رو محك مي‌زنن. حالا فایر فاکس با یه حرکت سریع، اکسپلورر رو جا می‌ذاره و امتیاز این بخش رو نصیب خودش می‌کنه. تلاش هر دوشون قابل تقدیره. اما فایرفاکس نتیجه‌ای دو برابر بهتر از اینترنت اکسپلورر به جا گذاشت. آفرین روباه آتشین. آفرین.

نتیجه‌ی تست HTML 5
نتیجه‌ی تست HTML 5

 

باور کنید فقط من نیستم که اینقدر هیجان زده شده‌ام. تمام کاربران اینترنت دنیا دارن این مسابقه رو به صورت زنده تماشا می‌کنن و همه به همین اندازه هیجان دارن. برگردیم به ادامه‌ی گزارش. حالا نوبت می‌رسه به اینکه ببینیم هر کدوم از این شرکت کننده‌ها از چه پلتفرم‌هایی پشتیبانی می‌کنن.

اینترنت اکسپلورر 9 اعلام می‌کنه که از ویندوز ویستا و ویندوز 7 پشتیبانی می‌کنه. اما مثل اینکه فایرفاکس حرفای بیشتری برای گفتن داره. بله. بله. این امتیاز هم به فایرفاکس با پشتیبانی از ویندوز ویستا، ویندوز 7، ویندوز XP، لینوکس، MAC OS و آندروئید تعلق می‌گیره. تا اینجا فایرفاکس خیلی بهتر از رقیب عمل کرده.

پشتیبانی از پلتفرم‌ ها و سیستم‌ عامل‌ های مختلف
پشتیبانی از پلتفرم‌ ها و سیستم‌ عامل‌ های مختلف

 

بذارید ببینیم در سازگاری با HTML 5 چه نتیجه‌ای حاصل می‌شه.

اینجور که از شواهد پیداست و من دارم می‌بینم، اینترنت اکسپلورر دیگه برای تطابق با فناوری‌های جدید و به روز دنیا خیلی پیر شده و فقط 54% سازگاری رو نشون می‌ده.

در طرف دیگه، روباه آتشین با 88% سازگاری، درسته که باید بیشتر تلاش کنه و به روزتر باشه، اما می‌شه گفت که بازم قاطعانه امتیاز رو مال خودش می‌کنه.

تست سازگاری با HTML 5
تست سازگاری با HTML 5

 

یه آزمایش خیلی مهم دیگه، آزمایش سازگاری با تکنولوژی CSS 3 است که باید ببینیم در این مورد چه نتایجی حاصل می‌شه. تا اینجا که فایرفاکس با نتیجه‌ی 3 بر صفر از حریف پیش افتاده. رقابت تو این بخش خیلی فشرده است. هر دو شرکت کننده دارن با هم کلنجار می‌رن و دوش به دوش دارن همدیگه رو محک می‌زنن.

به نظر میاد روباه آتشین داره حریف رو از رینگ بیرون می‌اندازه. آره. آره. انداختش بیرون. بله. بازم امتیاز به این جوون پر انرژی نارنجی رنگ می‌رسه. البته رقابت تو این بخش خیلی نزدیک و سنگین بود.

اینترنت اکسپلورر با 74% سازگاری، خیلی خوب پا به پای رقیب جلو اومد.

اما فایرفاکس رقم 87% رو به دست آورد و با اختلاف 13% پیروز این بخش شد.

حالا شدن 4 به صفر به نفع فایرفاکس. به نظر نمیاد اینترنت اکسپلورر بتونه 4 امتیاز اختلاف رو جبران کنه اما خودش می‌گه که به احترام تماشاچی‌ها مسابقه رو تا انتها ادامه می‌ده. آفرین به این روحیه‌ی مرورگری !!!

سازگاری با تکنولوژی CSS 3
سازگاری با تکنولوژی CSS 3

 

بخش بسیار مهم دیگه‌ی مسابقه در مورد سازگاری با امکانات نرم‌افزاری جاوا اسکریپته که با نام Java Script Application Programming Interface یا به اختصار JS API در بین برنامه‌نویسان جاوا مشهوره.

توانایی در سازگاری با جاوا امتیازی مهم برای مرورگرها محسوب می‌شه و باید دید دو شرکت کننده‌ی امروز ما در این قسمت چه نتیجه‌ای از خودشون به جا می‌ذارن.

به نظر نمی‌رسه اینترنت اکسپلورر در این آزمایش حرفی برای گفتن داشته باشه چون خیلی خسته به نظر می رسه.

الآن دو شرکت کننده پنچه در پنجه‌ی هم انداختن و حالا فایرفاکس با یه حرکت، اینترنت اکسپلورر رو از زمین بلند می‌کنه و به زمین می‌اندازه.

داور مسابقه رو متوقف می‌کنه و امتیاز این بخش هم به روباه آتشین می‌رسه.

روباه آتشین با کسب عدد 90% نسبت به رقیب که فقط 48% رو به دست آورد خیلی بهتر عمل کرد و با کسب 5 امتیاز داره به مسابقه ادامه می‌ده.

سازگاری با Java Script API
سازگاری با Java Script API

 

تست آخر که بسیار نفس‌گیر هم هست، در مورد مطابقت با تمامی استانداردهای موجود در وبه که باید دید IE می‌تونه از تجربه‌اش در این بخش استفاده کنه یا نه. داور سوت آغاز رو می‌زنه و باید کمی منتظر بمونیم تا شرکت کننده‌هامون تمام فنونی رو که می‌دونن به کار بگیرن. هر دو مرورگر با هم گلاویز هستن.

حالا فایر فاکس دستاش رو به دور کمر اینترنت اکسپلورر میندازه و با یه حرکت سالتو از بغل، پشت حریفش رو به خاک می‌چسبونه. بله. بله. IE ضربه فنی شد. داور وسط اعلام ضربه فنی کرد و داور کنار داره فیلم رو بازبینی می‌کنه.

بله. مثل اینکه درسته. ضربه فنی انجام شده و فایرفاکس با کسب تمامی 6 امتیاز، با اقتدار این مسابقه رو پشت سر گذاشت.

آزمون مطابقت کلی با تمام استانداردهای وب
آزمون مطابقت کلی با تمام استانداردهای وب

 

داور دست روباه آتشین رو به نشانه‌ی پیروزی در این میدان بالا می‌بره و تماشاچیان با 77 میلیون دانلود تا این لحظه، به روباه آتشین 4 تبریک می‌گن.

ما هم بهش تبریک می‌گیم و آرزوی افزونه‌های بیشتر و بهتری رو براش داریم.

البته تلاش Internet Explorer هم قابل تقدیره و باید به این مرورگر مسن، تبریک گفت که تا همینجا هم خودش رو در جدول بالا کشیده.

البته روباه آتشین باید بدونه که رقبای بسیار قدرتمند دیگه‌ای هم مثل Chrome 10، Opera 9 و safari رو پیش رو داره و نباید به این برد مغرور بشه.

خوانندگان محترم مجله اینترنتی گویا آی‌تی، مسابقه به اتمام رسید و با خداحافظی از شما عزیزان، ادامه‌ی نوشته رو به همکارم می‌سپارم تا تحلیل کارشناسی و فنی از این مسابقه رو برامون انجام بدن.

فایرفاکس پیروز میدان شد
فایرفاکس پیروز میدان شد

 

بسیار ممنونیم از همکار عزیزمون که این مسابقه رو گزارش کردن. من می‌خوام تحلیل خودم رو نسبت به این مسابقه، در 3 بخش بیان کنم.

1- در سال 2011، اینترنت اکسپلورر به تازگی از امکانات Canvas، ویدئو، SVG و GeoLocation پشتیبانی می‌کنه در حالی که فایرفاکس امكان Canvas و SVG رو 5 سال پیش ارائه کرد و امکان ویدئو و GeoLocation رو هم 2 سال پیش پشتیبانی کرد.

2- از جهت استفاده از منابع سیستمی و سخت‌افزاری در ویندوز ویستا و ویندوز 7، فایرفاکس درست مثل IE از Hardware Acceleration به طور کامل پشتیبانی می‌کنه. علاوه بر این، فایرفاکس از امکانات شتاب سخت‌افزاری در ویندوز Xp و MAC OS و لینوکس هم پشتیبانی کامل رو به عمل میاره.

3- علاوه بر موارد ذکر شده، اینترنت اکسپلورر از امکاناتی همچون WebGL, MathML, Web Workers, HTML5 Forms, JavaScript Strict Mode, CSS3 Transitions, SVG Filters, foreignObject, text-shadow, SMIL animations, File API, History API, XMLHttpRequest Level 2, FormData,CSS3 Gradients, border-image, columns, classList API, Drag’n Drop from Desktop, Flexible Box Model, App Cache (offline), IndexedDB, پشتیبانی نمی‌کنه در صورتی که تمام اینها در فایرفاکس پشتیبانی میشن.

در انتها از شما خوانندگان محترم مجله اینترنتی گویا آی‌تی که این مطلب رو خوندید تشکر می‌کنم و ازتون درخواست دارم نظرات خودتون رو در مورد این مسابقه به ما اعلام بفرمایید.

منابع:

 

محسن پاک نیت

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 40 دیدگاه
 1. مرسی محسن جان از مطلب عالیت…
  مسلما FF از IE برتر هست، به نظرم تو بازی ها بعدی باید FF و Chrome رو در مقابل هم قرار بدی…

  1. سلام محمد عزيز

   آره. چون IE از دور خارج بود، گفتيم تو همون مرحله اول “ناك‌آوتش” كنيم بره پي كار و زندگيش !!!

   مرسي بابت نظرت.

  1. سلام birtemp عزیز

   خوشحالم که خوشتون اومد.

   مرسی بابت نظرتون

   موفق باشید

 2. سلام
  جالب بود.ie که افتاده خودش.دیگه زدن نداره ولی بی صبرانه منتظر FF و OPERA هستم.باید جالب باشه.

  موفقیت

  1. سلام.

   به چشم.

   به زودی ان شا الله. فعلا درگیر کارای مهمتری هستیم. منتظر بمب خبری گویا آی‌تی باشید …

   ممنون از نظرتون.

  2. ای کلک .
   درگیر چه کار مهمی هستین ؟؟؟
   اگه امکانش واست بود یه خبر به ما هم بده . با ایمیل .

   چاکر محسن خان ……….

 3. عالی بود مرسی از شما
  من از نسخه ۱٫۱ فایرفاکس ۴ سال پیش طرفدارش شدم تا الان که خیلی ازش راضیم. واقعاً نسخه ۴ اش فوق العاده است…

  1. سلام علی عزیز

   ممنون از لطفت.

   فایرفاکس کارش درسته.

   موفق باشی

  2. مرسی محسن عزیز ۱۰۰% همینطوره !
   شما هم موفق باشی

 4. محسن جون ایول داری شدید ………..
  بس که مطلبت قشنگ بود انگار داشتم واقعا مسابقه رو میدیدم .
  ولی فکر کنم FF در مقابل کروم بدجوری کم بیاره . 😀
  یه تشویق فوتبالی : فورزا کروم ، فورزا گوگل . ویوا کروم ، ویوا گوگل 😀

  1. سلام علیرضای نازنین.

   تو منبع انرژی مثبتی.

   مرسی ازت.

   موفق باشی. (بازم شرمنده که کم سر می‌زنم به پستهات. ایشالا جبران می کنم. فعلا خیلی درگیرم.)

  2. چاکرتیم داش محسن .
   نزن این حرفا رو .
   همین که با نوشته هات سطح سایت رو میبری بالا و اینقدر فعالی واسه ما کلی ارزش داره .
   یعنی شدیدا منتظر قسمت بعدیش هستم . اگه کروم و فایرفاکس باشه خیلی مسابقش هیجان انگیز میشه .
   فورزا کــــــــــــــــــــروم .

  3. ممنونم ازت. چشم. ويوا كروم !!!

  1. سلام.

   مرسی از نظرتون.

   ایشالا کروم و فایرفاکس رو هم به جنگ هم می‌اندازیم به زودی.

 5. خوب باشه. فایرفاکس از ie بهتره. این که مشخصه. ولی در برابر opera و کروم چی داره بگه؟ مثلاً ff در برابر کروم مثل یه نسبت چابکی یه کامیون به موتور سیکلته!

  1. سلام سعید جان.

   در برابر اپرا و کروم هم ایشالا مقایسه شون می‌کنیم.

   مرسی بابت نظر خوبت

  1. سلام سهيل عزيز.
   مرسي بابت نظرت.
   آقا من از طرفداراي شما هستم ها !!!
   براي خودت و تيمت آرزوي موفقيت مي كنم.

 6. اگر برایتان امکان داره یک مسابقه هم بین کروم و فایرفاکس بزارین .. من تو انتخاب بین این 2 تا موندم البته الان از کروم استفاده می کنم.

  1. سلام ميلاد جان.

   در مورد انتخاب مرورگرها نظر آخر به خود كاربر بستگي داره. الآن ديگه اينقدر رقابت فشرده است كه عملا براي كاربردهاي خونگي خيلي فرقي نمي كنه از كدوم استفاده كني. كروم سرعت فوق‌العاده‌ بالايي داره اما استفاده از افزو‌نه هاش در ايران به سختي ممكنه اما فايرفاكس سرعت كمتري داره و افزونه هاي بيشتر. ديگه انتخاب با خود كاربرهاست.

   اما به چشم. ان شا الله سعي مي كنيم هر هفته يه مسابقه برگزار كنيم. كروم و فايرفاكس رو هم حتما به زودي برگزار مي كنيم مسابقه شون رو.

   موفق باشي و مرسي بابت نظرت

  1. سلام

   به علاقه‌ی شما احترام می‌ذارم. منم تا قبل از اینکه گوگل کروم به بازار بیاد، فقط از اینترنت اکسپلورر استفاده می کردم.

   موفق باشید و مرسی بابت نظرتون

  1. سلام ناجی کرد عزیز

   ممنون ازتون.

   موفق باشید

  1. سلام

   فاير فاكس كارش درسته

   ممنون از نظرتون.

 7. سلام
  یه سوال داشتم
  من با فایرفاکس ۳٫۶٫۳ کار میکنم ff ۴ نصب کردم کار نکرد نسخه های پایین تر هم نصب کردم کار نکرد ie ویندوز هم کار نمیکنه کروم هم نصب کردم کار نکرد..ویندوزم ۷ است..ff رو پاک کردم ie هم ریست کردم ولی باز هم کار نکرد و به اینترنت وصل نمیشه و خطای اتصال میده فقط ff ۳٫۶٫۳ کار میکنه رو سیستم
  لطفا راهنمایی کنین

  1. سلام حمید عزیز،

   متن error رو برامون بفرست تا بهتر بتونیم راهنماییت کنیم.

   در حال حاضر تنها چیزی که به ذهنم می‌رسه اینه که از فیلترشکن استفاده کرده باشی و Proxy‌ روی سیستمت set شده باشه. طوری که تنظیماتش فقط روی FF 3.6.3 صحیح کار می کنه.

   منتظر پاسخت هستم

  2. سلام
   یه اتفاق عجیب افتاد.من امروز اپرا 10 نصب کردم و کار کرد و به راحتی تمام سایت ها رو با کرد.ff4 هم نصب کردم اونم کار کرد ولی بعضی از سایت ها رو باز نمیکنه مثلا همین سایت با اپرا هم امتحان کردم همینجوری بود.ارور زیرو میده. ff4 پاک کردم و3.6.3 نصب کردم درست شد و باز میکنه با اپرا هم باز میشه .در ضمن من قبلا از فیل شکن استفاده میکردم چجوری باید پروکسی به حالت اول برگردونم؟
   خیییییییییییلی ممنووووووون از راهنماییت
   ERROR
   The requested URL could not be retrieved

   The following error was encountered while trying to retrieve the URL: https://www.gooyait.com/

   Connection to 94.75.237.145 failed.

   The system returned: (111) Connection refused

   The remote host or network may be down. Please try the request again.

   Your cache administrator is Root@Cache.

  1. سلام حمید جان.

   خدا رو شکر

   اما نگفتی مشکل از کجا بود و چه جوری حل شد.

 8. سلام
  فقط فایرفاکس
  یه کلام ختم کلام
  هرکی هم حرفی داره بعداز مسابقه وایسه بیرون

  1. سلام؛

   آرمین جان، بچه که زدن نداره. chrome هنوز یه بچه است !!!

   بهش رحم کن.

   🙂

   مرسی بابت نظرت دوست خوبم.

   موفق باشی

 9. سلام اقا محسن
  ممنون از پاسخ شما
  کارت درسته
  بیستی ،بیست
  چاکر خط به خط جمله هاتیم
  گازشو بگیر که هواتو همه جوره دارم
  فقط امر کن
  مخلصت آرمین

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *