بهینه سازی مرورگر IE9 به منظور تامین بالاترین میزان حریم خصوصی

بهینه سازی مرورگر IE9 به منظور تامین بالاترین میزان حریم خصوصی
  • 1390/11/15
  • علیرضا
  • 3

مطمئنا هیچکس دوست ندارد در جایی زندگی یا فعالیت کند که هیچ حریم خصوصی نداشته باشد . چون اصلا در چنین مکانی فرد آرامش ندارد تا بتواند به کارهای خود برسد . حالا فرقی ندارد که این مکان یک جای واقعی مثل این جهان یا جایی مجازی مثل دنیای اینترنت باشد . در هر دو مورد با حریم خصوصی خود را داشته باشیم . شاید در جهان واقعی راه داشتن حریم خصوصی را خوب بشناسیم ، اما در جهان دیجیتال کمی موضوع فرق میکند . در دنیای مجازی همه چیز آنگونه که باید در مقابل دیدگان ما قرار نمیگیرند و برخی افراد نیز به همین دلیل و یا نداشتن دانش کافی در این زمینه به دنبال این موضوع نمیروند . اما این کار درستی نیست و باید در این جهان مجازی نیز به دنبال حریم خصوصی باشیم .

شاید شما دوست نداشته باشید تا دیگران بفهمند تا به چه وبسایت هایی سر میزنید و یا چه فعالیت های آنلاینی انجام میدهید . در این مطلب هدف ما اینست که به شما کمک کنیم تا بیشتر با مسائل مربوط به حریم خصوصی در مرورگر اینترنت اکسپلورر 9 آشنا شوید و بتوانید بسته به نیاز خود به تغییر آن ها بپردازید . با گویا آی.تی همراه باشید ……….. 

 

سایت های پیشنهادی

این قابلیت در بیشتر مواقع میتواند ما را سریع تر به اهداف خود نزدیک کند . اما اگر شما هم احتمال بدهید که تاریخچه مرورهای شما به دست شرکت مایکروسافت می افتد ، ممکن است از این قابلیت صرف نظر کنید . اگر قابلیت پیشنهاد سایت در اینترنت اکسپلورر فعال باشد ، کل تاریخچه مرورهای شما برای مایکروسافت ارسال خواهد شد . در مواقع بعدی که شما در حال جستجو برای موضوع خاصی هستید ، مایکروسافت موضوع شما را با تاریخچه مرورهایتان مقایسه خواهد کرد و سایت های مشابه را در قسمت Suggested Sites در نوار علاقمندی ها ( FavoritesBar ) نمایش میدهد .

به منظور غیر فعال کردن این قابلیت کافیست از منوی “چرخ دنده” گزینه Internet Options را انتخاب کنید . سپس به تب Advanced بروید و از آنجا گزینه Enable Suggested Sites را غیر فعال کنید . در پایان نیز دکمه OK را بزنید .


محافظت از شما در برابر ردیابی سایت ها

برخی از سایت های شما را ردیابی میکنند و با رصد فعالیت های آنلاین شما ، سعی در هدفمندی تبلیغات خود دارند . اگر قبلا این مطلب از گویا آی.تی را خوانده باشید ، به بررسی روش هایی برای جلوگیری از ردیابی شما توسط فیسبوک پرداختیم .

در اینجا نیز میخواهیم قابلیت “محافظت در برابر ردیابی” در مرورگر اینترنت اکسپلورر 9 را به شما نشان دهیم . مرورگر اینترنت اکسپلورر 9 به شما اجازه میدهد تا لیست های محافظت در برابر ردیابی را روی مرورگر خود نصب کنید . این لیست ها حاوی اسکریپت ها و فایل هایی هستند که باعث ردیابی شما خواهند شد . بعد از نصب این لیست اگر به وبسایتی بروید که از این اسکریپت ها و فایل ها استفاده میکند ، اینترنت اکسپلورر مانع از ردیابی شما توسط آنها خواهد شد . اینترنت اکسپلورر همچنین یک درخواست مبنی بر توقف ردیابی را برای وبسایت مورد نظر ارسال میکند که متاسفانه در حال حاضر بیشتر وبسایت ها این درخواست را نادیده میگیرند .

به صورت پیشفرض هیچ لیست محافظت در برابر ردیابی روی اینترنت اکسپلورر 9 نصب نیست و شما باید خودتان برای نصب این لیست ها اقدام کنید که البته کار بسیار ساده ای نیز میباشد . کافیست از منوی چرخ دنده گزینه Safety را انتخاب کرده و سپس گزینه Tracking Protection را کلیک کنید .


پنجره ای باز خواهد شد که مربوط به لیست های نصب شده است . در صورتی که قبلا لیستی را نصب کرده باشید میتوانید در این پنجره مشاهده کنید . اما اگر تاکنون لیستی نصب نکرده اید ، کافیست روی لینک Get a tracking protection list online کلیک کنید تا تعدادی اینگونه لیست ها را مشاهده کنید .


به وبسایت iegallery.com خواهید رفت . لازم به ذکر است که این وبسایت را باید در اینترنت اکسپلورر 9 بارگذاری کنید . این لینک به صورت خودکار در مرورگر پیشفرض سیستم بارگذاری میشود و اگر مرورگر پیشفرض شما مرورگری غیر از اینترنت اکسپلورر 9 باشد ، امکان نصب این لیست ها را نخواهید داشت . بنابراین میتوانید این آدرس ( http://goo.gl/0u3CX ) را کپی کرده و در IE9 بارگذاری کنید ( آدرسی که مشاهده میکنید ، کوتاه شده ی آدرس اصلی میباشد ) . در این وبسایت چند لیست قرار داده شده است که با کلیک بروی دکمه Add میتوانید آنها را نصب کنید . در حال حاضر به عقیده رای دهندگان ، بهترین لیست حفاظت در برابر ردیابی ، EasyPrivacy Tracking Protection List میباشد . پس روی دکمه Add که در سمت راست آن قرار دارد کلیک کرده تا پیغامی مبنی بر نصب لیست را مشاهده کنید . پس از مشاهده پیغام روی دکمه Add List کلیک کنید .


این لیست از اطلاعات وبسایت adblockplus.org استفاده میکند . حتما نام افزونه مفید و قدرتمند Adblockplus را شنیده اید ؟ پس خیالتان راحت باشد . از این به بعد اینترنت اکسپلورر هر هفته آپدیت های جدید مربوط به این لیست را دریافت خواهد کرد .

 

فیلتر SmartScreen

بیشتر مرورگرها از روش های مشابهی برای تشخیص وبسایت های مخرب استفاده میکنند . البته هر کدام نیز برای روش خود نامی مخصوصی دارند . تقریبا همه این روش ها در اصل یکی هستند و مبتنی بر لیست وبسایت های مخرب میباشند که از سازنده مرورگر یا شرکای آنها دریافت میشوند . به عنوان مثال کروم و اینترنت اکسپلورر ، لیست های خود را از سازندگان شان یعنی گوگل و مایکروسافت دریافت میکنند . فایرفاکس و اپرا نیز لیست های خود را به ترتیب از گوگل و AVG دریافت میکنند .

هنگامی که شما قصد بازدید از وبسایتی را دارید ، اینترنت اکسپلورر آدرس آن وبسایت را برای مایکروسافت ارسال میکند تا با لیست وبسایت های مخرب مقایسه شود . در صورتی که آدرس وبسایت مورد نظر شما در لیست موجود نباشد ، آن وبسایت سالم تشخیص داده خواهد شد و در غیر این صورت وبسایت مورد نظر مخرب خواهد بود . اما همینجاست که بحث حریم خصوصی زیر سوال میرود . این قابلیت به خودی خود بسیار مفید است و شما را از خطر بدافزارها در امان نگاه خواهد داشت . اما ارسال آدرس وبسایت مورد نظر شما به شرکت مایکروسافت یا هر شرکت دیگری ، ناقض حریم خصوصی شماست . ممکن است این اطلاعات در هدفمندی تبلیغات نیز مورد استفاده قرار بگیرند . در صورتی که میخواهید این قابلیت را غیر فعال کنید ، کافیست از منوی چرخ دنده گزینه Safety را انتخاب کرده و سپس گزینه Turn off SmartScreen Filter را کلیک کنید .


با پیغامی مواجه خواهید شد که باید از داخل آن نیز گزینه Turn off SmartScreen Filter را انتخاب کنید .


البته باید توجه داشته باشید که غیر فعال کردن این قابلیت باعث میشود که در مواجه با وبسایت های مخرب هیچ پیغامی از سوی اینترنت اکسپلورر نمایش داده نشود . در هر صورت انتخاب با شماست .

البته اگر به وبسایتی مشکوک هستید و میخواهید آن را از لحاظ مخرب بودن بررسی کنید ، کافیست از منوی Safety گزینه Check this website را انتخاب کنید . در این صورت بدون فعال شدن قابلیت SmartScreen Filter میتوانید آلوده بودن یک وبسایت را بررسی کنید .

 

پیشنهادهای جستجو

تقریبا همه مرورگرهای امروزی با پیشنهادهای خود قصد دارند تا شما را زودتر به مقصودتان برسانند و به همین دلیل شرکت های سازنده ، قابلیتی که با نام Search Suggestion معروف است و قبلا در موتورهای جستجو مورد استفاده قرار میگرفت را با مرورگر خود یکپارچه سازی کرده اند . به عنوان مثال هنگامی که در آدرس بار اینترنت اکسپلورر شروع به تایپ یک کلمه میکنید ، همزمان کلمات مشابه نیز به شما نمایش داده میشوند تا شاید سریع تر به مقصود خود برسید . مثلا با تایپ Cris با نام هایی نظیر Cristiano Ronaldo ، Criss Angle و Crispers مواجه خواهید شد و اکنون اگر هدف شما یکی از موارد ذکر شده باشد ، خیلی سریع تر میتوانید جستجوی خود را انجام دهید .

اما این پیشنهادها چگونه بدست می آیند ؟؟؟

به صورت پیشفرض آدرس بار مرورگر شما با یکی از موتورهای جستجو یکپارچه سازی شده است . به عنوان مثال در مرورگر کروم این آدرس بار با موتور جستجوی گوگل و در اینترنت اکسپلورر با موتور جستجوی بینگ یکپارچه سازی انجام شده است که همه این موارد در جهت بالا بردن سهم بازار جستجوهاست . اپرا و فایرفاکس نیز به صورت پیشفرض از موتور جستجوی گوگل استفاده میکنند که البته از همین راه نیز درآمدهایی را کسب خواهند کرد . مثل فایرفاکس که به همین منظور قراردادی 300 میلیون دلاری را با گوگل امضا کرد .

پس از اینکه کاربر کلمه ای را در آدرس بار تایپ کند ، آن کلمه بلافاصله برای جستجوگر پیشفرض ارسال خواهد شد و جستجوگر نیز موارد مشابه را برای مرورگر ارسال میکند و در نهایت این موارد نمایش داده میشوند . اوه ! به نظر میرسد که حریم خصوصی شما نقض شده است ! دقیقا همان جایی که شما کلمه مورد نظر خود را در آدرس بار تایپ میکنید و آن کلمه برای جستجوگر ارسال میشود . اگر نمیخواهید مواردی که جستجو میکنید به دست وبسایت ها و شرکت های دیگر بیفتد ، کافیست پس از نمایش موارد مشابه در منوی کشویی ، روی لینک Turn off suggestions کلیک کنید .


کوکی ها

همیشه از مشکلاتی که کوکی ها برای شما ایجاد میکنند گفته ایم . بیشتر وبسایت های تبلیغاتی برای رصد فعالیت های آنلاین شما از کوکی ها بهره میبرند . اگر میخواهد از چنگ این وبسایت ها فرار کنید ، نیاز به اعمال تغییراتی در بخش مدیریت کوکی ها خواهید داشت . از منوی چرخ دنده به Internet Options بروید . در تب Privacy میتوانید با استفاده از نوار لغزنده ای که قرار دارد ، سطحی برای ایجاد کوکی ها مشخص کنید .

به عنوان مثال در بالاترین سطح این نوار ، به هیچ وبسایتی اجازه ایجاد کوکی در سیستم شما داده نخواهد شد . همچنین کوکی هایی که اخیرا در سیستم شما ایجاد شده اند نیز توسط سایت های خوانده نمیشوند . در بعضی موارد این سطح مشکل ساز خواهد بود و باعث میشود که شما نتوانید وارد برخی از وبسایت ها شوید . اگر با چنین مشکلی مواجه شدید ، میتوانید کمی نشانگر را پایین تر بیاورید تا مشکل تان حل شود .

منبع

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 3 دیدگاه
  1. سلام . ممنونم واسه ایمیلهای خوبی که واسمون میفرستین . سپاسگزارم .
    نمیدونم چرا مدتی هست که مرور گر اینترنت اکسپلوررم دچار مشکل شده ، خود به خود چند روزی درست شده بود ولی دوباره هیچ سایتی رو باز نمیکنه ؟ دلیلش چی میتونه باشه ؟؟ باید یک ورژن دیگه شو نصب کنم ؟ میشه راهنماییم کنین چطوری ؟؟ چون واسه نصب ورژنهای دیگه هم خطا میده ! کدوم ورزن بهتر هستش ؟؟
    سپاسی به اندازه اقیانوس منجمد شمالی 🙂

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.