متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

نحوه استفاده از منوی Mailings مایکروسافت ورد به منظور ارسال خودکار ایمیل ها

12345 (بدون نظر)
Loading...
5,496

در مورد مایکروسافت وُرد چیزهای بسیاری وجود دارد که من از آن ها خوشم نمی آید اما در عین حال چیزهای بسیار بیشتری هستند که من عاشق آن ها هستم. به ویژه ابزار ترسیمِ منعطفِ آن را (شامل قالب هایی برای چیزهایی از قبیل نامه ها و چکیده ها) دوست دارم و مهم تر از همه، قابلیت خودکار سازی بسیاری از وظایفی که اغلب انجام می دهیم را خیلی دوست دارم. یکی از آن وظایف، ارسال گزارش ها یا ایمیل هاست.

بسیاری از ما در هنگام کارمان با شرایطی مواجه می شویم که نیاز است گزارشی را به تمامی افراد یک تیم ارسال کنیم. موضوعی که گاهی اوضاع را وخیم تر می کند این است که شما مجبورید ایمیل هایی با اطلاعات خاصی که درخور هر فرد است را به وی ارسال نمایید. احتمالا %۹۰-۸۰ از واژه هایی که به کار می روند مشابه هستند اما آن ۱۰ تا ۲۰ درصد واژه های مختص هر فرد، یکتا می باشد. نتیجه چه خواهد بود؟ شما خود را در حالی خواهید یافت که ساعت ها درگیر نوشتن ایمیلی پس از ایمیلی دیگر هستید.

 

ارسال ایمیل های خودکار

در این روش، مایکروسافت ورد به طور خودکار جزئیات مربوط به هر شخصی که در فهرست تماس هایتان قرار دارد را تکمیل می کند. این عمل باعث بالا رفتن سرعت وارد کردن دیتا یا اطلاعاتی می شود که می بایستی در مورد شخص مورد نظر وارد نمایید و می توانید در زمان صرفه جویی نموده و وقتتان را صرف نوشتن ده ها یا صدها ایمیل مستقیم و شخصی نکنید. هنگامی که اطلاعات را اینگونه وارد می نمایید، این حس القا می شود که آن ایمیل مستقیما برای شخص خاصی نوشته و ارسال شده است.

برای آغاز به کار، در وُرد (در اینجا ورد ۲۰۰۷) ابتدا بر روی گزینه “Mailings” و سپس “Start Mail Merge ” کلیک نمایید.

این ویزارد چندان ضروری نمی باشد اما در عین حال مفید است، زیرا کمک می کند به یاد آورید هر آنچه را که می بایست انجام دهید. ابتدا، قالبی که می خواهید به طور عام برای گزارش هایتان مورد استفاده قرار دهید را برگزینید.

[توضیح: می بایست قبل از انجام این مرحله به این نکات توجه نمایید: ۱- معمولا هنگامی که گزینه “ Start Mail Merge ” را کلیک می کنید از قبل گزینه “Normal Word Document” در حالت انتخاب قرار دارد که با توجه به تصویر بالا آن را به “Letters” تغییر دهید. ۲- قبل از مشاهده تصویر زیر می بایست یگ گام دیگر را برداشته باشید تا بتوانید به این نقطه برسید: از لیستی پنج گزینه ای که ظاهر می شود تیک دکمه رادیویی “Letters” را بزنید و در انتهای پنجره ویزارد بر روی لینک “Next: Starting document” کلیک نمایید.]

وُرد، استایل ها و طرح بندی های خوبی را در اختیارتان قرار می دهد. هنگامی که قالب تان را انتخاب کردید، بر روی تکمه OK کلیک کنید. اکنون تمام گزارش برایتان نوشته شده و تمامی آنچه که می بایست انجام دهید پر کردن متن می باشد. هنگامی که نوبت وارد نمودن تاریخ رسید، مطمئن شوید گزینه “Today” را انتخاب کرده باشد. با انتخاب این گزینه هر زمان که در آینده سندتان را بازآفرینی کنید تاریخِ آن، به­روز می باشد.

وقتی که لیست گیرندگان ایمیل ها را مشخص می کنید، می توانید از فهرست تماس های آوت لوک (Outlook)، فهرستی که از جای دیگری صادر شده و یا فهرست جدیدی که به همین منظور ایجاد نموده اید، ‌استفاده نمایید.

در این مثال، لیست گیرندگان را از فهرست جاری آوت لوک انتخاب می کنم.

اکنون که گیرندگان را انتخاب نموده اید، باید به سندتان (document) بگویید که کدام اطلاعات را از “اطلاعات مخاطبین” (Contacts information) خارج ساخته و به طور خودکار درون گزارش جایگذاری نماید. با کلیک بر روی تکمه “Insert Merge Field ” می توانید این کار را انجام دهید.

به عنوان مثال، من برای یک مشتری گزارشی را در مورد یک وبسایت خاص ایجاد کرده ام. بنابر این من آن وبسایت را از لیست جزئیات تماس هایش انتخاب می کنم و در اینجا به وُرد می گویم که از آدرس اینترنتی (URL) آن در گزارش استفاده کند.

اگر از آوت لوک استفاده می کنید، به خاطر داشته باشید فهرست مخاطبین آوت لوک، فیلدهای بیشتری را در رابطه با آن شخص پیشنهاد می دهد به گونه ای که قادر خواهید بود هر گونه اطلاعاتی را که مایل هستید، در مورد آن شخص وارد نمایید.

اگر به دنبال اطلاعاتی در مورد شخص خاصی از مخاطبینتان هستید و آن اطلاعات را در فهرست مخاطبین نیابید، آن گاه است که این فیلدها مفید واقع می شوند. یکی از بهترین قابلیت های Microsoft Word Mailings این است که اساسا می توانید برای آن بخش هایی از گزارش که برای هر شخص منحصر به فرد هستند، فیلدهای “fill-in” را ایجاد کنید.

بنابراین در حینی که مشغول نوشتن پیام عمومی تان هستید و آن زمانی که به نقطه ای رسیدید که می بایست اطلاعاتی در رابطه با شخصی مشخص را وارد کنید، تنها کافی است بر روی گزینه “Rules” کلیک کرده و در ادامه “Fill-in” را انتخاب کنید. با این عمل، امکان ایجاد سوآل فوری و جواب پیش فرضش را خواهید یافت. آنچه که رخ  خواهد داد این است: هنگامی که سند خودکار شده تان را فراخوانی می کنید –این دستور- از شما خواهد خواست تک تک فیلدها را در رابطه با هر گیرنده پر کنید.

هنگامی که کارِ ایجاد ایمیل خودکار را به پایان رساندید، سند شما شامل دو دسته فیلد خواهد بود: فیلدهایی که به طور خودکار بر اساس مشخصات گیرنده ایمیل پر می شوند و دیگر فیلدهایی که بر اساس اطلاعات تعیین شده­ی شما، پر می شوند.

این امکان وجود دارد که برای هر سندی از طریق وُرد گزارش ایمیل را ارسال نمایید. بدین منظور در قسمت بالا و سمت راست صفحه نمایشتان بر روی دکمه Outlook کلیک کرده و گزینه “Send Email” (یا گزینه send as PDF attachment) را انتخاب کنید.

با استفاده از این تکنیک کارهای مکاتباتی شما حداقل %۵۰ کاهش می یابند. صادقانه باید بگوییم انجام تمامی این تنظیمات در سند وُرد زمانی را از شما خواهد گرفت اما، هر گاه احساس نیاز کنید که بایست گزارشی را صادر کنید مطمئنا از اینکه با حداقلِ تلاش می توانید به آن دست پیدا کنید، خوشحال خواهید شد.

 

منبع: MakeUseOf

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
12 دیدگاه
 1. عليرضا شیری می‌گوید

  پیشرفت آفیس از سرعت یادگیری ما بیشتره …. این نگران کننده هستش !!! و جالب !!!!!!

  ممنون از مطلب خوبتون

  1. عباس كريمي می‌گوید

   سلام علیرضای عزیز، موافقم با صحبتت، وقتی آدم فکر می کنه دنیای اطراف با چه سرعتی در حال تغییره ضربان قلبش می ره بالا (حداق من که این طور هستم)!

  2. ramin می‌گوید

   علیرضا من چه جوری می تونم یه تصویر یا آواتار مثل خودت بسازم و ازش استفاده کنم؟

 2. مسعود می‌گوید

  دمکم جیز !!!!

  ممنون ازتون ، خیلی دنبال این مطلب گشتنم

 3. محسن می‌گوید

  با سلام و خسته نباشید.
  در مورد این مطلب مشکلی که دارم اینه که حالا اگه مطلب تکراری علاوه بر مثلا نام و…عکس هم بود، واسه هر اسمی عکسشم بیاره چیکارکنم؟
  ممنون میشم اگه راه حلی بود به ایمیلم بفرستین…
  ضمنا Data Source من فایل اکسل هست.

  1. ستم روزگار می‌گوید

   مگه توی اکسل امکان درج عکس هسن که Data Source را در نرم افزار Excel قراردادی
   البته اگر Excel هم قابلیت نگهداری و گزارش گیری از عکس را هم داشت، نرم افزار Word این قابلیت رو نداره
   به نظر بنده جهت سهولت بهترین راه استفاده نرم افزارهای بانک اطلاعاتی مخصوصاً نظیر Access هست
   با کمی آشنایی به نرم افزار Access براحتی میتوان سخترین کارهایی که باید بین Excel و Word رد و بدل بشن را انجام داد. ( مانند عکس، PDF ) و براحتی گزارش گرفت

 4. راسپینا می‌گوید

  خیلی خوب بود.دستتون درد نکنه.
  اگه لطف کنید برای بقیه موارد مثل اکسل هم همچین آموزش هایی داشته باشین ممنون میشم.

 5. sadaf می‌گوید

  با سلام لطفا میشه یک کتاب معرفی کنید یا توضیحات بیشتری بدید مثلا برای وارد کردن ادرس های پستی که برای ۱۰۰ نفر باید ادرس تایپ کنیم ؟ ممنون میشم اگر زود جواب بدید فوری فوری مرسی سپاس

 6. mostafa می‌گوید

  با سلام
  ممنون از مطلب خوبتون
  آیا میشه فایلی هم به این سند که میخوایم برای چندین نفر ارسال کنیم ضمیمه کرد؟ مثلا یک فایل متن باشه که قرار بعنوان ایمیل اصلی ارسال بشه و یک فایل pdf که بصورت ضمیمه ارسال بشه
  ممنون

 7. محسن بابالو می‌گوید

  با سلام و تشکر از زحمات شما
  خواستم سوال کنم آیا امکان اینکه همراه متن فایلی هم ارسال کنیم یا اصطلاحا پیوست کنیم هست یا خیر؟

  با سپاس فراوان

 8. مهدي می‌گوید

  سلام
  با سپاس ازتون واسه گذاشتن این مطالب مرسییییییییییی

 9. قائدی می‌گوید

  با سلام
  مطلب خوب بود
  اما یه مشکلی دارم میشه کاری کرد که بعداز شماره گذاری صفحات همه شماره ۱ نشه و به ترتیب باشه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

در مورد مایکروسافت وُرد چیزهای بسیاری وجود دارد که من از آن ها خوشم نمی آید اما در عین حال چیزهای بسیار بیشتری هستند که […]