راهنمای نظافت ایزارهای دیجیتالی

راهنمای نظافت ایزارهای دیجیتالی
 • 1391/3/28
 • محمد رشيدي
 • 13

اگر شما از آن دسته آدم هایی هستید که وسایل الکترونیکیتان همیشه کثیف هستند و لایه ای به ضخامت 2 سانتی متر گرد و غبار روی آن ها را گرفته است این مطلب خوراک شماست !

می خواهیم به شما یاد بدهیم که بدون آسیب زدن به ابزار های دی جیتالی وکامپیو تری خودتان آن ها را تا جای ممکن تمیز ومرتب نگه دارید.ضمنن اگر فک می کنید این مطلب را از روی معده میگم سخت در اشتباهید چرا که با دقت وتوسط کار شناسان خبره ی ابزار های عصر اطلاعات در سایت معتبر گیزمود نوشته شده است . راه درست تمیز کردن تلویزیون و مانیتور ، سؤال بسیاری از دوستان و دورو بری های ماست چون تقریبا همه از تلویزیون استفاده می کنند و از طرف دیگر سطح شیشه ای مانیتور ها و تلویزیون ها به دلیل جذب گرد و خاک معمولا زود کثیفی خود را نشان می دهند و انگار آهنربای کثیفی هستند و زور کسی هم به آن ها نمی رسد.

تازه گرد و خاک تنها دلیل کثیفی مانیتور ها نیستند ، رئیس محترم یا آشنایان برای این که توجهتان را به بخشی از کار یا متن مورد بحث جلب کند ، انگشت خود را روی آن می گذارد و اثر انگشتش روی ال سی دی می گذارد ، پسرخاله ی عزیزتان هم زمان با تماشای کارتون گاهی هیجان زده می شود و دست پفکی اش را به مانیتور می مالد! به همه ی این خطرات مهلک(!) عطسه های ناگهانی جلوی مانیتور ال سی دی و گرد و خاک اتاق پذیرایی را هم اضافه کنید تا یادتان بماند که تمیز کردن مانیتور و تلویزیون کار واجبی است و باید با ریتم مرتب انجام شود . برای تمیز کردن سطوح شیشه ای که با لکه های روغن و چربی و گرد و خاک پوشیده شده اند ، به طور غریزی اولین راه حلی که به ذهن می رسد استفاده از یک محلول شیشه پاک کن و چند برگ دستمال کاغذی ضخیم و تمیز است.شیشه پاک کن را روی سطح ، اسپری کرده و با دستمال آن را پاک می کنیم .

لطفا این کار را نکنید !

ممکن است برخی مانیتورهای CRT قدیمی و تلویزیون های معمولی با این مواد مشکلی نداشته باشند. اما حواستان باشد که نمایشگر های امروزی با شیشه ی میز آشپزخانه و صفحه تلویزیون مادر بزرگتان تفاوت دارند ، پس برای خودتان دردسر درست نکنید.

اسپری کردن هر نوع پاک کننده بر روی صفحه مانیتور و تلویزیونتان اصلن کار عاقلانه ای نیست.حتما می دانید صفحه نمایش این نمایشگر های جدید ضد آب نیستند و اگر مایع اسپری از گوشه های صفحه به لایه های بین پنل نمایش و سطح محافظ رویی نفوذ کند آن وقت با یک تراژدی رو به رو خواهید شد.علاوه بر این اغلب شیشه پاک کن ها برای تمیز کردن سطوح شیشه ای هستند و متأسفانه یا خوشبختانه صفحه نمایش های امروزی معمولا شیشه ای نیستند و یا روی شیشه شان با مواد خاصی پوشانده شده است.برای همین است که به طور مثال استفاده از تمیز کنده های با پایه آمونیاک باعث خوردگی های میکروسکوپی در سطوح پلاستیکی می شود و پس از مدتی صفحه نمایشتان تار و مه آلود به نظر می رسد.

استفاده از دستمال کاغذی اگر چه به نظر زیاد کار خطرناکی نمی رسد اما استفاده از آن ممکن است باعث ایجاد خش های بسیار ظریف بر روی سطح محافظ صفحه نمایش شود و غیر از این ممکن است پرز های ریز باقی مانده از دستمال هم برایتان مشکل ساز شود.

پس راه حل چیست ؟

آب . آب بایک دستمال نرم و بدون پرز راه درست تمیز کردن انواع تلویزیون و مانیتور است و البته چه بهتر که دستمالتان از الیاف ماکروفیبر باشد.

برای تمیز کردن صفحه نمایشتان اول دستمال را خیس کنید و تا جایی که می توانید آن را فشار دهید که تا آن جایی که  میشود آب آن خارج شود ، فراموش نکنید که قطرات درشت آب هم ممکن است مشکل ساز باشند، دستمال را چند لا کنید و به آرامی از یک گوشه ی صفحه شروع کرده و آن را تمیز کنید. این کار را تا پاک شدن تمام صفحه و حذف همه ی لکه های چسبیده به آن ادامه دهید.

برای صفحه نمایش های بزرگ بهتر است این کار را در چند مرحله انجام دهید و هر بار دستمال را با آب شسته و به تمیز کردن بخش دیگری از صفحه اقدام کنید.

خُب ، حالا نوبت این است که با یک دستمال خشک به سراغ نمایشگر رفته و با کمی فشار بیشتر لکه ها و رطوبت باقی مانده روی صفحه را پاک کنید.

دیدید کار سختی نیست !

فقط همین بود ! با چند تکه پارچه ی نرم و کمی آب صفحه نمایش شما همیشه به خوبی یک صفحه نمایش نو خواهد بود. نظر ما را راجع به دستمال ها و بسته های مخصوص تمیز کردن وسایل دیجیتالی می خواهید ؟ خوب آن ها هم کار می کنند ، اما چرا وقتی به همین سادگی می توانید وسایلتان را تمیز کنید ، بالایش پول بدهید ؟

اگر هم مایل به تهیه ی کیت های تمیز کنده هستید ، تنها یک هزینه ی اضافی را متحمل شده اید که گاهی ممکن است مشکل ساز شود.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 13 دیدگاه
 1. ممنون، مقاله مفیدی بود.

  ولی کلی غلط املایی داشت:

  اصلن، دستکال، تمیزکنده و… .

  1. شرمنده اینا مونده بودن:

   تلویزون و اتاق پزیرایی و دی جیتالی

  2. بابا دمت گرم داداش ! چشمات تیزه ! همشون رو درست پیدا کردی به جز اصلن ! آخه مرد حسابی کدوم آدم عاقلی تنوین ً رو با فونت تاهوما میزاره ؟!! ملت قاطی میکنن ! ضمنن این جوری خوشگل تره ! میگه نه خودت تو word تو جورش رو بنویس بزار کنار هم ببین کدوم بهتره !!!
   😀

 2. اسم مقاله یجوری بود اول فکر کردم میخاد طرز تمیز کردن بویینگ747 رو بگه. من 2سال از شیشه پاک کن استفاده میکنم و استفاده خواهم کرد آخه تو اهواز اینقد خاک رو مانیتور هست که که اگه با آب تمیز کنی رو مانیتور باتلاق درست میشه.
  یه دنیا پاکیزگی با شیشه شور ***کمپ دوستاران شیشه شور***

  1. آره دیگه ! باید هیجان ایجاد کنیم !!!
   شعرت هم خوب بود …

 3. ما که همیشه با یک دستمال و آب این کار رو می کنیم. حالا نمی دونم بقیه واقعا از شیشه پاک کن یا محلول های دیگه استفاده می کنن یا نه؟

  1. آفرین ! پیشنهاد می کنم همین راه رو ادامه بدی ! دوست من بعد کلی سال یه ال سی دی خرید و با یه محلول نمی دونم چی چی خودش رو بد بخت کرد !

 4. به جای اینه همه آسمان و ریسمان رفتن می تونستید همه مطلب رو در یک جمله بیان کنید.

  1. حرف شما کاملا صحیح است و بنده مقصر هستم !
   چسب ! سعی می کنم دیگه آسمان ریسمان نروم

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *