دنياي رنگارنگ Rayman

دنياي رنگارنگ Rayman
 • 1391/4/17
 • ميثاق جراحي
 • 9

اگر از شما بپرسند كه بهترين بازي شركت يوبي سافت در طول تاريخ چه بازي بوده است، شايد خيلي از شماها  بگوييد بازي هايي هم چون اسپلينتر سل يا بازي مثله Assassin Creed يا بسياري از بازي هاي خوب اين شركت مثله فار كراي و غيره.  ولي اگر واقعيت را بخواهيد به نظر من بهترين بازي شركت بازي سازي يوبي سافت چيزي نيست جز بازي ريمن : ريشه ها يا همان Rayman : Origins كه دنياي سبك بازي هاي پلاتفرمي را از اين رو به اون رو كرد و ديگر جاي هيچ ايده ي جديدي را در اين سبك بازي به جاي نگذاشت.

بازي Rayman : Origins بهترين بازي پلاتفرمي است كه تا به حال در تاريخ بازي هاي رايانه اي ساخته شده و شايد همان سوپر ماريو معروف نيز نتواند به گرد پايش برسد.

Rayman : Origins يكي از پروژه هاي اصلي و يكي از آثار متفاوت از يوبي سافت است كه به همان دوران طلايي و اوليه ي دنياي ريمن و سال هاي اوليه ي توليد اين شركت  بر مي گردد.

دنياي ريمن به قدري بزرگ و زيباست كه به اين راحتي  نميتوانيد دل از آن بكنيد و اين بازي بسيار زيبا را كنار بگذاريد.   يك اثر هنري به تمام معنا كه روي تمامي خشونت ها،‌درگيري ها، ترس ها و تمام استرس هاي يك بازي رايانه اي عام و كليشه اي خط قرمزي كشيد و نشان داد كه هنوز بازي هاي رايانه اي مي توانند بدون اين عناصر به زنده ماندن ادامه دهند.  اين بازي شايد بسيار بهتر از آثاري باشند كه براي آنها تبليغات گسترده اي صورت گرفت و همه روي آن موضع گرفتند.

براي بار اول كه وارد دنياي بي انتهاي ريمن مي شويد، چند دقيقه بايد محو تماشاي  رنگ آميزي  هنري و فوق العاده ي محيطي  بود كه پشت اين بازي مخفي شده است به طوريكه  هيچ  چيز ي نمي تواند مثله اين تركيب رنگ هاي زيبا، خستگي را از تن آدمي بردارند . بازي Rayman : Origins شاهكار است و يك عنوان بدون نقص و من به شخصه فكر مي كنم اين بازي حتما بايد چيزي فراتر از يك “عنوان” در دنياي بازي هاي رايانه اي باشد !

بله شايد برخي از شما كه اين بازي را بازي نكرديد از خود بپرسيد اين بازي چه چيزي دارد كه اين همه تعريف و تمجيد پشت آن است؟

بايد بازي Rayman : Origins را بازي كنيد  و علت اين را بفهميد كه چرا منتقدين سرسخت و گاهي هم آماتور گيم اسپاتي  به اين عنوان 8/5 از 10 را داده اند.

بازي ريمن داستان خاصي ندارد و به نظر من هم نبايد به دنبال داستاني براي اين بازي بود،  البته اين بازي بر يك خط مشي منسجم حركت مي كند ولي داستان آن كمي مبهم توصيف شده و شايد يك ضعف بسيار جزئي همين باشد كه بازيكن اصلا نداند  براي چه چيزي دارد مراحل را طي مي كند و بر روي موانع و سكو ها مي دود و مي پرد !

داستان در بازي Rayman : Origins مهم نيست و تمام وجود اين بازي را گيم پلي بي نظيرش تشكيل داده است. نمي دانم واقعا از كجا بايد به تعريف كردن اين بازي شروع كنم !

شخصيت هاي فانتزي دنياي ريمن، يكي از زيباترين ها و خنده دار ترين شخصيت هايي هستند كه يك بازيكن مي تواند در دنياي بازي هاي رايانه اي ببيند. هر شخصيت حس شوخ طبعي خودش را به صورت خاص نمايش مي دهد ولي اين شخصيت ها تماما قابليت هاي بكساني بين آنها بر قرار است و فقط در ظاهر هستند كه با هم متفاوت اند.

البته گاهي اوقات در برخي مواقع شايد برخي شخصيت ها كند تر و تند تر از بقيه عمل كنند كه اين هم به نظر من از مهارت بازيكن سرچشمه مي گيرد نه از توانايي شخصيت هاي بازي Rayman : Origins. شما مي توانيد شخصيت ها متفاوت با ظاهر هاي متنوع را انتخاب كنيد و مراحل را با تنوع بيتشري به پايان برسانيد. براي آزاد كردن شخصيت هاي جديدتر بايد تا مي توانيد امتياز جمع آوري كنيد.

گرافيك بازي و محيط سازي Rayman : Origins اصلا قابل وصف نيست، تركيب رنگ هاي روشن، تاريك، تند و ملايم همه در كنار هم  محيط زيبا و دوست داشتني را ايجاد مي كنند و بازيكنان با رفتن به مراحل و مناطق مختلف با ويژگي هاي بيشتري از اين طراحي آشنا مي شود و مدام به طراحان خوش ذوق و هنري بازي Rayman : Origins خسته نباشيد مي گويند و موفقيت خوب اين بازي را تبريك !

اين اثر، عنواني بسيار چالش بر انگيز است و بازيكنان براي اينكه بخواهند به يك موفقيت خوب و عالي در اين بازي دست يابند و صرفا تمامي “دستاورد هاي” اين بازي را باز كنند، بايد حسابي دقت كنند و براي Rayman : Origins وقت بگذارند. كليشه ي بازي به اين ترتيب است كه، شما مي دويد، امتياز هارا جمع آوري مي كنيد و در انتهاي هر مرحله ارزش كار و حاصل تلاش شما، بر آورد مي شود.  اما اين يك امر روتين و خطي در بازي است و اين قانوني است كه بايد با رعايت كردن آنها، مراحل را تمام كنيد.

اما بازي به شما يك مسير هاي انحرافي نيز نشان داده كه با پيدا كردن و رفتن به اين مسيرها،‌مي توانيد به پيشرفت بهتر خود در بازي كمك كنيد. حتما نبايد سريع و تند باشيد تا بتوانيد يك بازي خوب را ارائه دهيد فقط بايد دقت كنيد و حسابي حواستان به اطراف باشد،. شايد فكركنيد كه بله اين يك بازي پلاتفرمي ساده است كه فقط بايد پيش رفت، بر سر دشمنان پريد و آنها را شكست داد ولي نه اشتباه مي كنيد ! Rayman : Origins يك بازي پلاتفرمي چالش بر انگيز است كه از بازيكن مي خواهد با تمام دقتي كه دارد، مراحل را به صورت كامل تمام كند و هر حلقه از بازي را 100 درصد تكميل نمايد.   براي بار اول نمي توانيد همه ي  آيتم هاي خواسته شده  در  هر مرحله را بگيريد،  بايد يك مرحله را چند بار با اهداف مختلف به اتمام برسانيد تا جوايز و “دستاورد هاي” ديگري براي شما باز شوند.

در ابتداي هر بخش و در اولين مرحله از همان قسمت، يك توانايي به شما داده مي شود كه مي توانيد در مراحل بعد تر از آنها استفاده كنيد و به واسطه ي آنهامراحل را حرفه اي تر و بهتر به پايان برسانيد.  براي بدست آوردن هر قابليت بايد در يك تعقيب و گريز حرفه اي خودي نشان دهيد و قابليت را با دنبال كردن آن بدست آوريد ! در واقع يكي از شاهزاده هاي طلسم شده ي دنياي بزرگ ريمن، مي تواند اين قابليت ها را به شما اهدا كند، اما در صورتي كه او را نجات دهيد !

قابليت هايي كه بازيكنام مي توانند در Rayman : Origins بدست آورند شامل : قدرت حمله، روي ديوار راه رفتن، شنا كردن و پرواز است به طوري كه در مراحل پاياني بازي بايد از چندين قابليت همزمان استفاده كنيد تا بتوانيد مراحل را به پايان برسانيد.

هر مرحله ويژگي ها صمي و بصري خودش را دارد و طراحي منحصر به فرد و رنگ آميزي كامل در هر مرحله با موسيقي ناب و فوق العاده ي اثر كامل مي شوند.

همان طور كه گفته شد موسيقي بازي جزو بخش هاي كامل بازي به حساب مي آيد و شايد بتوان گفت كه به نوعي با جو و محيطي كه بازيكن در آن قرار مي گيرد، رابطه اي مستقيم دارد.  موسيقي بازي تلفيقي از سبك هاي كودكانه به همراهي سمفوني هاي حرفه اي است كه گاها در زمان ها و مكان ها جدي تر به اوج مي رسند و در قسمت هاي خوب و پايان هاي رضايت بخشي كه يك انرژي مثبت به تمام معنا هستند، حالتي ملايم تر به خود مي گيرد و بازيكن را با خودش همراه مي سازد.

صدا گذاري ها، افكت ها و اصواتي كه از شخصيت ها ي بسيار دوست داشتني و بامزه ي بازي شنيده مي شوند،‌ بازيكن را به دنياي پاك و معصوم بچه گي اش مي برند و به همين دليل است كه محيط رنگارنگ به همراهي عنصر موسيقي دست به دست هم دادند و بازي را به يك قرص آرام بخش تبديل كرده اند !

در ابتداي هر بخش و در اولين مرحله از همان قسمت، يك توانايي به شما داده مي شود كه مي توانيد در مراحل بعد تر از آنها استفاده كنيد و به واسطه ي آنهامراحل را حرفه اي تر و بهتر به پايان برسانيدو براي بدست آوردن هر قابليت بايد در يك تعقب و گريز حرفه اي خودي نشان دهيد و قابليت را با تعقيب آن بدست آوريد ! در واقع  شاهزاده هاي طلسم شده ي دنياي بزرگ ريمن، مي تواند اين قابليت ها را به شما اهدا كند، اما در صورتي كه او را نجات دهيد !

قابليت هايي كه بازيكنان مي توانند در Rayman : Origins بدست آورند شامل : قدرت حمله، روي ديوار راه رفتن، شنا كردن و پرواز است كه در مراحل پاياني بازي بايد از چندين قابليت همزمان استفاده كنيد تا بتوانيد مراحل را به پايان برسانيد.

بازي هوش مصنوي خوبي دارد و اين هوش مصنوعي همان موقعيت هايي است كه بازيكن با آنها بر خورد  و با يك واكنش دقيق مي تواند بر آنها غلبه كند. شما مانعي را رد مي كنيد و ناگهان دشمني بر سر راه خود مي بينيد و اگر بر سر دشمن پرش كنيد و از او يك بالون بسازيد و با آن پرواز كنيد، شايد باز هم به يك مانع ديگري برخورد كنيد كه باعث شكست شما مي شود، به اين معنا كه بايد براي چند ثانيه هم كه شده حركت هاي بعدي خود را پيش بيني كنيد.

غول آخر هاي Rayman : Origins از بهترين قسمت هاي بازي هستند. هر غول حركات ثابت و قابل پيش بيني از خود نشان مي دهد، اما باز هم شكست دادن آن مشكل است و بايد حسابي ببازيد تا بتوانيد بر او غلبه كنيد.  شما در حالت عادي فقط يك بار شانس اين را داريد كه به هر دليلي شكست بخوريد يعني تنها با يك ضربه يا برخورد بايد به آخرين نقطه ي ذخيره برگرديد، اما اگر يك آيتم(قلب) را با خود حمل كنيد  به شما اين شانس را مي دهد تا “دو بار” براي زنده مانده خود تلاش كنيد !

در مراحل پاياني، بازي به شدت مشكل مي شود و ممكن است يك قسمت از هر مرحله را  مجبور باشيد تا 50 بار هم به صورت متوالي امتحان كنيد تا موق شويد.

مراحل بازي متنوع هستند و شما را به مكان هاي غير قابل پيش بيني با ويژگي هاي منحصر به فرد مي برند.

به طور مثال در يكي از مراحل بازي وارد محيطي مي شويد كه فلفل هاي سرخ مكزيكي و آشپزهاي حرفه اي با آن چنگال هاي مخوص خود از شما پذيرايي مي كنند!‌  در اين مرحله موسيقي اصيل مكزيكي به اوج مي رسد و بازي كن خود را درست در مكاني مي بيند كه همه چيز بوي تندي مي دهد !

بازي Rayman : Origins يك تجربه ي متفاوت از بازي هاي پلاتفرمي را براي شما علاقه مندان عزيز به ارمغان مي آورد و شايد تا مدت ها نتوان بازي به اين خوبي در اين سبك پيدا كرد.

اين بازي براي كنسول هاي مختلفي از جمله : Ps Vita، Xbox360 و Nintendo 3ds  و كامپيوتر هاي خانگي عرضه شده و توانسته  در هر سه كنسول به موفقيت يكساني دست يابد. بازي زيباي Rayman : Origins بازيكن را براي مدتي از تمام خشونت ها و سردرگمي هاي بازي هاي جديد دور مي كند و بازي كردن اين اثر هنري به بازيكن انرژي و انگيزه ي مضاعف مي دهد تا اين بازي را بار ها به پايان برساند. در آخر اضافه مي كنم كه اين بازي علاوه بر خط اصلي و مراحل داستاني،‌ بخش هاي متنوع تري دارد كه مي تواند در كنار مراحل اصلي يك چالش را آغاز كند.

يكي از ميني گيم هاي بسيار جالبي بازي،  پيدا كردن دندادن هاي گمشده ي يكي از شخصيت ها بسيار مظلوم و محبوب بازي است كه اين دندان ها(تعداد آنها به 10 عدد مي رسند) دري را به سوي دنياي مردگان باز مي كنند كه اين مرحله جزو مراحل اضافي بازي است و بازيكن مي تواند با رفتن اين مرحله و شكست دادن غول آخر، به “دستاوردي” 80 امتيازي دست يابد.

امتياز ها :

شرح امتياز ها از 10
داستان بازي 9.5
Game play (روند اصلي) 10
صدا گذاري ها 10
كنترل 10
هوش مصنوعي 10
زاويه ي ديد 10
شخصيت پردازي ها 10
فيزيك و تخريب پذيري
گرافيك و طراحي محيطي 10
باگ و ايراد هاي بازي 10
جمع كل 9.94
دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 9 دیدگاه
 1. با این جمله به شدت موافقم : ” دیگر جای هیچ ایده ی جدیدی را در این سبک بازی به جای نگذاشت. ”
  واقعاً ایده هاشون بی نظیر بود …
  نقشه هایی که درست کرده بودن تک بود …
  خیلی خلاقیت به خرج داده بودن !

  ممنون از پست خوبتون …

  1. http://www.deltafoxy.com/modules.php?name=News&file=article&sid=5418

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *