نصب و فعالسازی فونت جدید در اندروئید

نصب و فعالسازی فونت جدید در اندروئید
  • 1391/8/6
  • عليرضا شیری
  • 0

برخی گوشی‌های اندروئیدی برای دانلود و نصب فنت امکانات نرم‌افزاری خاصی در نظر گرفته‌اند. مثلاً Galaxy S بدون نیاز به نرم‌افزار اضافی چنین قابلیتی دارد اما سایر مدل‌ها چنین قابلیت‌هایی ندارند.

بنابراین سراغ یک نرم‌افزار خاص برای اندروئید می‌رویم که اجازه‌ی استفاده از هر فنتی که به صورت TrueType Font یا TTF باشد را به ما می‌دهد.

 

با توجه به اینکه نرم‌افزار موردنظر با فایل‌های سیستمی اندروئید سروکار دارد، می‌بایست به روت گوشی دسترسی داشته باشید. علاوه بر این بهتر است قبل از شروع کار یک نسخه‌ی بک‌آپ از وسیله‌ی اندروئیدی خود تهیه کنید تا مشکلی مثل بوت پشت سر هم برایتان پیش نیاید.

قدم اول: در ابتدا نرم‌افزار Font Changer را دانلود و نصب نمائید. برای دانلود از Play Store به این لینک سر بزنید. این نرم‌افزار با انواع وسایل سازگاری کامل دارد و روی تمام نسخه‌های اندروئید اجرا می‌شود.

 

قدم دوم: بعد از نصب نرم‌افزار، آن را اجرا نمائید. در نرم‌افزار هیچ فنتی از پیش نصب نشده است و لذا لیست فنت‌ها خالی نمایش داده می‌شود. برای نصب فنت از نرم‌افزار خارج شوید و کارت SD خود را از طریق کابل به کامپیوتر متصل کنید.

قدم سوم: تمام فنت‌هایی که فرمت TTF داشته باشند، توسط نرم‌افزار پشتیبانی می‌شوند. برای اینکه نرم‌افزار تمام فایل‌های فنت را بخواند، آنها را در یک فولدر قرار دهید. البته امکان دانلود فنت از وب‌سایت‌های مختلف هم وجود دارد.

 

تنها کاری که باید انجام دهید این است که تمام فنت‌های دلخواه را در آدرس /sdcard/.fontchanger/ قرار دهید و گوشی یا تبلت خود را از کامپیوتر جدا کنید.

قدم چهارم: حالا نرم‌افزار را اجرا کنید تا لیست فنت‌ها نمایش داده شود. اگر فنت‌ها را در لیست مشاهده نمی‌کنید، دکمه‌ی Menu را فشار دهید و گزینه‌ی Refresh یا نوسازی را انتخاب کنید.

 

قدم پنجم: لیست را بررسی کنید و فنتی که مورد پسند شماست را انتخاب نمائید و در مرحله‌ی بعد گزینه‌ی Apply را فشار دهید.

 

نرم‌افزار درخواست شما را بررسی و پردازش می‌کند و در نهایت پیامی مبنی بر ری‌بوت کردن سیستم نمایش می‌دهد. بعد از reboot شدن سیستم عامل، فنتی که انتخاب کرده بودید اعمال می‌شود. امکان تغییر سایز فنت هم وجود دارد.

توجه کنید که اولین بوت بعد از اعمال فنت جدید کمی طولانی‌تر از حد معمول خواهد بود.

نتیجه گیری

زمانی که با یک اندروئیدی روت شده سروکار دارید، نرم‌افزار Font Changer بهترین گزینه برای اعمال فنت دلخواه در سیستم عامل است. یادتان باشد که موقع حذف نرم‌افزار، از طریق منوهای نرم‌افزار این کار را انجام دهید، با استفاده از این روش مطمئن می‌شوید که فنت قبلی سیستم عامل، مجدداً اعمال خواهد شد.

منبع: guidingtech

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *