آزمایشگاه یاهو خبر از ایجاد الگوریتمی برای تشخیص زیبایی پرتره ها داد

آزمایشگاه یاهو خبر از  ایجاد الگوریتمی برای تشخیص زیبایی پرتره ها داد
  • 1393/11/19
  • حمید مداحی
  • 1

شاید مهمترین موضوع در انتخاب یک عکس زیبایی آن باشد. البته زیبایی از نگاه افراد مختلف متفاوت است. اینکه کدام عکس زیباست و کدامیک خیر، سوال سختی است. حال اگر قرار باشد پاسخ به این سوال توسط یک ماشین صورت گیرد کار پیچیده تر خواهد شد.

اما گروه تحقیقاتی یاهو خبر از تولید الگوریتمی برای تشخیص زیبایی بین پرتره ها می دهند. آن ها می گویند این الگوریتم قادر به تشخیص و جدا سازی عکس زیبا از عکس هایی که زیبایی کمتری دارند است.

جالب است که بدانید این الگوریتم براساس تحقیقات واقعی انجام شده بین کاربران ایجاد شده است. داده های مقدماتی این الگوریتم شامل 10 هزار عکسی بود که کاربران نمره بین 1 تا 10 به همراه دلایل خود را ارئه کرده بودند. این تحقیقات داده های ایده آلی برای شروع الگوریتم هستند.

سپس این نرم افزار شروع به آنالیز پرتره می کند تا سن، جنسیت و اجزای صورت را تشخیص دهد. بعد از آن سایر متغیر ها مانند نور، وضعیت قرارگیری و شارپنس عکس به آن ها اضافه می شود.

حال با توده از اطلاعات  و نظرات تحقیقات مواجهیم که باید ارتباط این اطلاعات و تحقیقات انسانی را با یکدیگر برقرار نماییم.

2015-02-05-16_48_29-arxiv.org_pdf_1501.07304v1.pdf-590x312

براساس مطالعات انجام شده سن، جنسیت و نژاد ارتباطی به زیبایی ندارد. چیزی که مهم است میزان شارپنس عکس، درخشندگی، شفافیت و الگو های شبیه این است. تمرکز بر پرتره و کنتراست بالای پشت زمینه عکس نیز از فاکتور های مهم به شمار می آید. افراد نیز به وضعیت قرارگیری پرتره خیلی اهمیت می دهند که باعث ایجاد تعصبی در تیم برای رعایت این مهم در الگوریتم شده است.

با ارائه عکس هایی به این الگوریتم نتایج خوبی حاصل شده که می تواند نظرات و عقاید بشری را تحت تاثیر قرار بدهد. بعضی از شاخصه هایی که ما برای زیبایی به صورت سنتی در نظر می گیریم مانند سن و سال، برای ایجاد یک عکس زیبا مهم نیست.

یک عکاس خوب همواره می تواند از هر فردی یک سوژه زیبا برای عکاسی پرتره ایجاد کند.

[منبع: GEEK]

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *