کشف شواهدی از وجود آب، درست زیر سطح مریخ

کشف شواهدی از وجود آب، درست زیر سطح مریخ
  • 1394/1/30
  • علیرضا یوسفی زاده
  • 0

شاید سطح مریخ برای زندگی چندان جالب به نظر نیاید، اما ظاهرا در زیر این سطح دنیایی دیگر قرار گرفته است. شواهد جدید یافته شده توسط مریخ نورد «کنجکاوی» ناسا نشان می دهند که ممکن است درست زیر سطح مریخ، آب به صورت مایع وجود داشته باشد.

«کنجکاوی» شواهدی پیدا کرده که نشان می دهند سیاره سرخ دارای آب است و دانشمندان هم مدت هاست عقیده دارند در گذشته مریخ توسط اقیانوسی عمیق و وسیع پوشیده شده بوده است. می بینید که نباید از روی ظاهر چیزی درباره آن قضاوت کنید.

curiosity-rover

این یافته ها زمانی به دست آمدند که مریخ نورد «کنجکاوی» توانست در یک نمونه خاک مقادیری از کلسیم پرکلرات پیدا کند‌. به گفته Popular Science به دلیل رابطه پرکلرات با آب، این کشف از اهمیت بسیاری برخوردار است.

این نشریه می نویسد:

“کلسیم پرکلرات می تواند در شرایط مناسب، بخار آب اتمسفر را جذب کند و پس از مخلوط شدن با H2O ، این ترکیب می تواند نقطه انجماد آب را کاهش داده و باعث شود در دماهای پایین نیز به صورت مایع باقی بماند. در فاز مایع، آب به صورت شور وجود خواهد داشت”.

دانشمندان عقیده دارند در شرایط مناسب، بخار آب موجود در اتمسفر مربخ، در شب به صورت برفک منجمد شده و سپس به صورت آب ذوب می شود. با این شرایط، دانشمندان تصور می کنند که آب وارد لایه زیرین سیاره شده و در آنجا به صورت دریاچه ای زیرسطحی جمع می شوند.

با اینکه خبر جدید کشف بسیار مهمی به حساب می آید، اما باز هم به دلیل سطح تابش های پرتو زا، مریخ نمی تواند محل مناسبی برای زندگی باشد. اما این اکتشاف شواهد بیشتری از این نکته را اثبات می کند که بیرون سیاره ما هم آب وجود دارد و همین یافته جدید می تواند دیدگاه ما نسبت به فضا و فراتر از آن را تغییر دهد.

[منبع:TechnoBuffalo]

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *