متفاوت ترین مجله اینترنتی ...

اینترنت پرسرعت : واقعیت یا رویا ؟

12345 (بدون نظر)
Loading...
115

شاید بحث در مورد اینترنت پرسرعت را بتوان یک داستان غمناک بی انتها دانست که همه افراد از مشکلات این بخش بسیار شاکی هستند.چند سالی است که بحث در مورد اینترنت پرسرعت را از رسانه های نوشتاری و دیداری مختلف می خوانیم و می بینیم. وعده های بسیاری داده شده است و هر ساله با شنیدن خبر واگذاری ها میلیون ها پورت پرسرعت ،‌از تعجب چند ثانیه ای به فکر فرو می رویم و با خود می گوییم که هر وقت اراده کنیم صاحب یکی از این پورت ها می شویم و با سرعت های بسیار بالا از دنیای ناتمام اینترنت لذت می بریم اما همه چیز به اینجا ختم نمی شود و شما باید همه جوانب را در نظر بگیرید ! کدام جوانب ؟ اگر نمی دانید کدام شرایط را باید در نظر بگیرید تا اینترنت به اصطلاح پرسرعت را به دست بیاورید با ما همراه باشید تا شما را با قوانین عجیب به دست آوردن اینترنت پرسرعت آشنا کنیم.
۱- اگر بخواهید برای دسترسی به اینترنت پرسرعت بر بستر کابل های مخابرات(ADSL)اقدام کنید باید به یک مرکز بزرگی به نام مخابرات مراجعه کنید و سپس از وضعیت اینترنت پرسرعت در منطقه خود مطلع شوید ،‌اگر منطقه شما این خدمات را پوشش ندهد که باید بروید و با هم اینترنت اینترنت دیال آپ امورات خود را بگذارید.
به دلایل زیر ممکن است شما نتوانید به اینترنت پرسرعت (ADSL) دسترسی داشته باشید :
– فیبر نوری بودن خط شما :‌ اصولا در اکثر کشورهای اروپایی خطوط را  بر همین پایه توزیع می کنند ولی در اینجا اوضاع کمی فرق می کند و شما با این مدل تجهیزات نمی توانید کاری بکنید زیرا از خطوط فیبر نوری فقط برای تماس استفاده می شود و اصولا تعریف دیگری در آن وجود ندارد.
– پی سی ام(PCM) بودن خط شما :‌ با این مشکل که بسیاری از افراد آشنا هستند .بسیاری از افراد وقتی به اداره مخابرات مراجعه می کنند با این جمله متصدی مواجه می شوند که “خط شما پی سی ام است و امکان ارائه اینترنت پرسرعت بر روی این خطوط وجود ندارد”.

* PCM چیست ؟‌ این تکنولوژی باعث می شود که از یک خط تلفن عادی که دارای یک زوج مسی است و فقط برای یک خط تلفن تهیه شده است تبدیل به چند خط تلفن با توان پایین تر می شود.به طور مثال : با یک خط کامل با زوج مسی در یک آپارتمان با تجهیزات خاص به جای یک واحد به چهار واحد بوق تلفن تحویل می دهند.این تکنولوژی بیش از ده سال است که در اروپا جمع آوری شده است ولی در کشور ما تازه شروع به کار کرده است.
– عدم وجود پورت کافی : یکی از مشکلاتی که گریبان گیر بسیاری از افراد شده است نبود پورت خالی در منطقه آنها است که این مسئله در شهرستان ها خود را به خوبی نشان می دهد.بسیاری از افراد چند هفته یا چند ماه در انتظار خالی شدن یک پورت می مانند.
اگر پوششی موجود باشد و مشکلات بالا را نداشته باشید تازه وارد اصل ماجرا می شوید و دوندگی های شما تازه شروع می شود.بعد ازتایید مرکز مخابراتی شما به یک شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنت پرسرعت مراجعه می کنید و درخواست خود را با مدرک لازم ارائه می کنید و شرکت مربوطه بعد از چند روز خبر رانژه شدن خط شما را می دهد و شما با تهیه مودم و سایر وسایل به استقبال اینترنت پرسرعت خانگی که بر پایه ۱۲۸ کیلوبایت است می روید.بالاخره این سرعت هم  نسبت به دیال آپ حدود دو برابر می باشد و دیگر می توان آن را پرسرعت نامید.وقتی شما این اینترنت به اصطلاح پرسرعت را دریافت کردید وارد نوسانات اینترنت می شوید و مشتری همیشگی اپراتور شرکت سرویس دهنده اینترنت خود می شوید ، به طوری که بعد از چند ماه می توانید وی را با نام کوچک صدا کنید ! مثلا :‌ سلام مهدی ، چرا این سرعت ها پایین اومده ؟ چرا اینترنت قطعه ؟‌ و بسیاری سوالات از این قبیل.بعد از مدتی متوجه می شوید که اینترنتی پرسرعتی که دریافت کرده اید با دیگران نیز به اشتراک گذاشته شده است و شاید از یک پهنای باند یک مگابایتی حدود ده نفر استفاده کنند.این مسئله بیشتر بستگی به منطقه شما و خالی بودن پورت ها دارد.وقتی به بازه زمانی بعدظهر و عصر نزدیک می شوید که سرعت شما شاید با سرعت دیال آپ هم برابری کند دیگر فشار خونتان جا به جا می شود، البته این موضوع را نمی توان مختص به همه شرکت های سرویس دهنده دانست چون برخی شرکت ها خدمات خوبی ارائه می دهند و بسته به منطقه جغرافیایی هر شرکتی کاربران راضی و ناراضی خود را دارد ولی در کل در زمان هایی که به اوج مصرف شهرت دارد داشتن سرعت اینترنت دم صبح بسیار نادر است.

شرکت های معتبری در زمینه ارائه اینترنت پرسرعت فعالیت می کنند که بیشتر آنها در تهران فعالیت می کنند این شرکت ها با آمدن وایمکس سعی می کنند تا مشتریان خود را با ارائه  تخفیف ها ی ویژه و یا بهتر کردن خدمات حفظ کنند.برای بدست آوردن اینترنت پرسرعت ، توجه کنید : “پرسرعت” بالاتر از ۱۲۸ کیلوبایت باید نامه های مربوطه را داشته باشید و یا دانشجو باشید یا دارای شرکتی باشید تا بتوانید نامه های مربوط برای اینترنت مافوق سرعت بالاتر از ۱۲۸ کیلوبایت را دریافت کنید.
۲-برای کسانی که دسترسی به اینترنت پرسرعت کابلی وابسته به مخابرات را ندارند وجود وایمکس های ایرانسل و مبین نت یک نعمت بزرگ است.اگر می خواهید هر روز جمال خوش کارمندان مخابرات با اخلاق خوبشان را نبینید و یا اگر در منطقه شما امکان دسترسی به اینترنت مخابرات با دلایل بالا و نداشتن خط تلفن مسیر نیست می توانید دست به دامان شرکت های ارائه دهنده وایمکس مانند ایرانسل یا مبین نت(لایزر و داتک با قیمت های عجیب) شوید و اگر منطقه شما در پوشش وایمکس بود نسبت به تهیه آن اقدام کنید.در مورد وایمکس نیز مشکلاتی وجود دارد ولی به مراتب از اینترنت کابلی مخابرات بسیار کمتر است.معضل اصلی وایمکس پوشش منطقه است که باید از شانس شما آنتن دهی خوب باشد تا بتوانید لذت استفاده از اینترنت پرسرعت بی سیم را ببرید.فناوری وایمکس طوری است هر سال کیفیتش با افزایش دکل ها بهتر می شود و کیفیت وایمکس ایرانسل نسبت به سال گذشته بهبود پیدا کرده است و مبین نت نیز چند ماهی است که کار خود را شروع کرده است و در حال تکمیل تجهیزات خود است ولی یک نکته جالب که در این بین به چشم می خورد مودم ها است که ایرانسل یک گام در ارائه مودم ها جلو تر است و مبین نت نیز مودم های اولیه ایرانسل را با رنگی متفاوت عرضه می کند که به گفته برخی کاربران تعدای از مودم ها هر دو اپراتور دارای مشکل ریست شدن است که آنها را مجبور به تعویض مودم می کند.برای دریافت بهترین آنتن شاید ممکن باشد مودم خود را اگر از نوع داخلی باشد تا بالای کابینت خانه خود ببرید تا یک منطقه امن و خوش آنتن برای وایمکس خود پیدا کنید ، البته گر منطقه ای که زندگی می کنید باز باشد شانس بسیاری برای دریافت بهتر امواج دارید.در هر دو شرکت به طور عجیبی بیشتر کاربران را تشویق به گرفتن مودم خارجی می کنند ، دلیلش را نمی دانیم ! شاید  می خواهند لذت واقعی اینترنت پرسرعت را بچشید.

۳-برای کسانی که دسترسی به اینترنت مخابرات و وایمکس را ندارند تنها یک راه باقی می ماند و آن اینترنت موبایل است ! بله ، اینترنت همراه ، دیگر این نوع اینترنت در بسیاری از مواقع جواب می دهد ولی اسم آن را نمی توان اینترنت پرسرعت گذاشت چون با دیال آپ برابری می کند ،‌البته استثنایی هم وجود دارد و آن پشتیبانی از فناوری ادج(EDGE) است ولی این فناوری فقط در شهرهای بزرگ وجود دارد بنابراین احتمال وجود نداشتن وایمکس و اینترنت مخابرات در شهرهای بزرگ بسیار کم است ولی به هر حال بنا به شرایط اینترنت موبایل هم در شرایطی کار راه می انداز و شما می توانید از آن به عنوان یکی از نوادگان اینترنت پرسرعت یاد کنید ‌،‌گرچه مشکل قطع و وصلی مکرر و بالا و پایین رفتن سرعت و قید تلفن همراه را زدن را نیز باید به سری مشکلات این تکنولوژی اضافه کنید.برای اینترنت موبایل مودم های مخصوصی وجود دارد که باعث می شود از گوشی خود در حد یک موجود بی جان کار نکشید و با مودم های مخصوص فقط به اینترنت وصل باشید.
کلام آخر : فهمیدن مفهوم اینترنت پرسرعت بسیار سنگین و سخت است.شاید شما بتوانید بهترین معانی را برای کلمات مختلف در نظر بگیرید و شاید شما دارای دکترای ادبیات فارسی باشید ولی به شما قول می دهم که به این زودی ها مفهوم اینترنت پرسرعت را یاد نخواهید گرفت چون این کلمه متغییر است و تعریف هر شخص از این کلمه متفاوت است ، پس به یادگیری مفهوم این کلمه زیاد امیدوار نباشید.
در حال حاضر اینترنت در حال پیشرفت است و تکنولوژی هایی مثل وایمکس به کار گرفته شده است که همین کار موجب خرسندی است و می توانیم امیدوارم باشیم در این حوزه در حال پیشرفت هایی هستیم ولی در وضعیت فعلی به نظر می رسد بسیاری از افراد از دسترسی به اینترنت پرسرعت محروم هستند و بنا به مشکلاتی که عرض شد نمی توانند به این منبع بی پایان دسترسی پیدا کنند.فقط با گفتن این کلمه که” اینترنت پرسرعت” موجود است نمی توان کاری از پیش برد  و باید مشکلات پشت آن را هم دید ، باید دید که افرادی بنا به مشکلاتی نمی توانند از این خدمات استفاده کنند ، باید ابتدا زیر ساخت های لازم را فراهم کرد و بعد از آن تبلیغات کرد.اینترنت پرسرعت را باید همان گونه که لایق نامش است ارائه داد.

ممکن است به این مطالب نیز علاقمند باشید
11 دیدگاه
 1. senaps می‌گوید

  راستش،دیشب،با یه رفیقی توی مشهد حرف میزدم،اون یه اینترنت ۱ مگ با سرعت دانلود ۲۴۰ کیلوداشت،و براش ۱۰۰ تومن برای سه ماه پول داده بود!!
  در صورتی که من توی ایلام،ماهی ۲۰ تومن برای اینترنت ۵۱۲ و با سرعت دانلود ۶۴ پول میدم…گذشته از اینکه ۹۹ درصد سرور هایی که ازشون میشه دانلود کرد،فیل تر شدن و یوتوب و فیس بوک و سایر سایت هایی که ما دوستشان داریم هم قطع هستن،که اینا یعنی یه ۵ هزار تومن هم به این ۲۰ تومنه برای وی پی ان باید اضافه بکنیم!!

  ولی،وقتی رفیقم توی اتریش، با تیم ویو ور سیستمش رو به من نشون داد که چجوری از رپید شر ۱ گیگ رو داد دانلود و اون زیر نوشت ۲ دقیقه دیگه ۱ گیگ دانلود شما به اتمام میرسه،راستش تنها کاری که به ذهنم رسید این بود که برم یه لیوان اب خنک بنوشم قبل از اینکه سکته نکنم!!

  و در مورد هزینه ها ازش پرسیدم،اون گفت ۳۰ اویرو،راستش میخواستم سرمو بکوبم به دیوار…من دارم ماهی ۱۶-۱۷ اویرو میدم،و ۱/۱۶ هم اون سرعت اینترنت دارم!!

  باز بیچاره شما که با ۱۲۸ ظاهرا سر میکنی!!

  1. سيدآرمان حسينيي می‌گوید

   برای دسترسی به سرعت اینترنت چند مگابایتی در حد استاندارد باید برنامه ریزی و زیر ساخت ها وجود داشته باشد که فعلا به این زودی ها مقدور نیست ،‌ صحبت ما همین چند کیلوبایت بیشتر است که باید برای بدست آوردن آن هفت خان رستم را گذارند.
   سرعت اینترنت بنده بالاتر از ۱۲۸ کیلوبایت است ، اما بسیاری از از افراد با همین سرعت ۱۲۸ کیلوبایت و کمتر امورات خود را پیش می برند.

   با تشکر از نظر شما.

  2. senaps می‌گوید

   حسینی عزیز،بر خلاف شما،من نمیتونم قبول کنم که توی کشوری زندگی میکنم که موشک درست میکنه و میفرسته هوا،ولی زیر ساخت اینترنت نداره!!
   چطور صدا و سیما با اینترنت نجومی و همچنین مخابرات و دانشگاه ها استفاده میکنند؟ ولی ۵۰ متر پایین تر از این مراکز،خونه ها نمیتونن؟ چه زیر ساختیه که واسه کوچیک ترین دانشگاه های کشور کشیده شده،ولی برا منازل نه؟

   سوال بعدی اینه که زیر ساخت ها،چه ارتباطی داره بامحدودیت های حجمی ایجاد شده؟؟!

   متاسفانه ماها توی کشوری زندگی میکنیم که میلیارد ها دلار پول میذاره که نشون بده ۶۰ سال بعد از فرود اولین انسان ها بر روی کره ی ماه،میتونه یه کرم رو بفرسته به جایی نامعلوم در فظا یا اینکه صدای رئیس جمهورش رو برای قمر ها و ستاره ها و زباله های فظایی پخش کنه،ولی نداره بذاره چند متر کابل بکشه زیر زمین!!کاری که جاهایی در افریقا انجامش میدن که حتی لوله کشی اب هم ندارن!!

  3. سيدآرمان حسيني می‌گوید

   دوست عزیز بنده هم نمی تونم قبول کنم !‌ولی وقتی مجبور باشیم با همین سرعت امورات را بگذاریم دیگر چه کنیم ؟ چه کسی از اینترنت با سرعت چند مگابایت بدش میاد؟
   در ضمن بنده منظورم از زیر ساخت ها برای ارائه چندین مگابایتی هست و نه محدودیت کیلوبایت ها !
   احتمالا برای دانلود کتاب چند صد صحفه ای سرعت ۱۲۸ کافی است و این محدودیت را گذاشته اند تا شما با سرعت بالاتر کتاب چند هزار صحفه ای دانلود نکنید !.

 2. علیرضا زارع می‌گوید

  سلام آرمان جون .
  خیلی جالب بود و دقیقا هم درست گفتی .
  ۵۰ سال دیگه که شاید ما به سرعت الان اروپایی ها ، آمریکایی ها و یا همین چشم بادامی ها برسیم ، اون موقع اونا دارن چند صد ترابایت اطلاعات رو توی کسری از ثانیه دریافت میکنن .

  نکته : فکر کنم توی واحد سنجش سرعت اشتباه شده آرمان جان . ۱۲۸ کیلوبیت هستش که سرعت دانلودش میشه ۱۶ کیلوبایت .

  بازم ممنون از مقاله بسیار عالیت ………..
  موفق و سربلند باشی ………..

  1. mohsen می‌گوید

   منم دقیقا نظر بالا رو تایید میکنم .
   بنده برای به قول خودشون عقد قرارداد اینترنت پرسرعت رفتم و درخواست دادم، همینطور ذل زده تو چشمام بهم میگه : ” ما سرعتها رو داریم واقعی میکنیم” گفتم آفرین بر شما چطور؟ گفت :” ما به شما که کاربر معمولی خانگی هستین سرعت ۱۲۸ میدیم ولی این ۱۲۸ بین ۸ نفر تقسیم میشه پس میشه ۱۶ کیلو بایت برثانیه ریت دانلود برای شما” منم از اینهمه سخاوتی که به خرج دادن اشک تو چشام جمع شد.
   البته نکته مهم ۱۰ گیگابایت ماهانه ۲۸۰۰۰ تومان برای هر گیگابایت اضافه ۵۰۰۰ تومان.
   دزدی سر گردنه اینترنت همینه.

 3. علی می‌گوید

  ۲۵ تومن میدم ! ۵ گیگ میگرم ! سرعت ۲۵۶ ! این بدبختیه

 4. III.6 می‌گوید

  خب، مسلما سرعت من نسبت به دوستان خارج از کشور خیلی کمه. اما بازم تو ایران وضعش خوبه. توی speedtest.net dه بار تست دادم سرعت اومد ۱٫۰۴ مگابیت در اومد. در حالی که من توی اشتراکم سرعت ۲۵۶ کیلوبیت رو خریداری کرده بودم. ماهی هم حدود ۱۰ هزار تومن میدم. با توجه به وضع شما دوستان خیلی راضیم از سرعتم !

 5. AFG می‌گوید

  در حال حاضر فقط اینترنت OFFLINE. این آفلاین با آفلاین که متصل نیستیم فرق داره.مستقیم وصل ماهواره مرکزی اینترنت

  1. mogtaba می‌گوید

   سلام این اینترنت افلاین(ماهوارهای ) میشه بیشتر توضیح بدید خیلی تو گوگل دنبالش گشتم ولی چیزی پیدا نکردم ممنون

 6. محمد می‌گوید

  سلام.
  من از یه شرکت توی یزد اینترنت adsl گرفتم.
  میخوام وقتی قراردادم تموم شد از یه شرکت دیگه اینترنت بگیرم.
  می خواستم بدونم مشکلی از نظر PCM بودن خط تلفن که ندارم؟یعنی فرقی نداره که؟

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شايد بحث در مورد اينترنت پرسرعت را بتوان يك داستان غمناك بي انتها دانست كه همه افراد از مشكلات اين بخش بسيار شاكي هستند.چند سالي است كه بحث در مورد اينترنت پرسرعت را از رسانه هاي نوشتاري و ديداري مختلف مي خوانيم و مي بينيم.