اينترنت پرسرعت : واقعيت يا رويا ؟

 • 1389/12/2
 • سيدآرمان حسيني
 • 11

شايد بحث در مورد اينترنت پرسرعت را بتوان يك داستان غمناك بي انتها دانست كه همه افراد از مشكلات اين بخش بسيار شاكي هستند.چند سالي است كه بحث در مورد اينترنت پرسرعت را از رسانه هاي نوشتاري و ديداري مختلف مي خوانيم و مي بينيم. وعده هاي بسياري داده شده است و هر ساله با شنيدن خبر واگذاري ها ميليون ها پورت پرسرعت ،‌از تعجب چند ثانيه اي به فكر فرو مي رويم و با خود مي گوييم كه هر وقت اراده كنيم صاحب يكي از اين پورت ها مي شويم و با سرعت هاي بسيار بالا از دنياي ناتمام اينترنت لذت مي بريم اما همه چيز به اينجا ختم نمي شود و شما بايد همه جوانب را در نظر بگيريد ! كدام جوانب ؟ اگر نمي دانيد كدام شرايط را بايد در نظر بگيريد تا اينترنت به اصطلاح پرسرعت را به دست بياوريد با ما همراه باشيد تا شما را با قوانين عجيب به دست آوردن اينترنت پرسرعت آشنا كنيم.
1- اگر بخواهيد براي دسترسي به اينترنت پرسرعت بر بستر كابل هاي مخابرات(ADSL)اقدام كنيد بايد به يك مركز بزرگي به نام مخابرات مراجعه كنيد و سپس از وضعيت اينترنت پرسرعت در منطقه خود مطلع شويد ،‌اگر منطقه شما اين خدمات را پوشش ندهد كه بايد برويد و با هم اينترنت اينترنت ديال آپ امورات خود را بگذاريد.
به دلايل زير ممكن است شما نتوانيد به اينترنت پرسرعت (ADSL) دسترسي داشته باشيد :
– فيبر نوري بودن خط شما :‌ اصولا در اكثر كشورهاي اروپايي خطوط را  بر همين پايه توزيع مي كنند ولي در اينجا اوضاع كمي فرق مي كند و شما با اين مدل تجهيزات نمي توانيد كاري بكنيد زيرا از خطوط فيبر نوري فقط براي تماس استفاده مي شود و اصولا تعريف ديگري در آن وجود ندارد.
– پي سي ام(PCM) بودن خط شما :‌ با اين مشكل كه بسياري از افراد آشنا هستند .بسياري از افراد وقتي به اداره مخابرات مراجعه مي كنند با اين جمله متصدي مواجه مي شوند كه “خط شما پي سي ام است و امكان ارائه اينترنت پرسرعت بر روي اين خطوط وجود ندارد”.

* PCM چيست ؟‌ اين تكنولوژي باعث مي شود كه از يك خط تلفن عادي كه داراي يك زوج مسي است و فقط براي يك خط تلفن تهيه شده است تبديل به چند خط تلفن با توان پايين تر مي شود.به طور مثال : با يك خط كامل با زوج مسي در يك آپارتمان با تجهيزات خاص به جاي يك واحد به چهار واحد بوق تلفن تحويل مي دهند.اين تكنولوژي بيش از ده سال است كه در اروپا جمع آوري شده است ولي در كشور ما تازه شروع به كار كرده است.
– عدم وجود پورت كافي : يكي از مشكلاتي كه گريبان گير بسياري از افراد شده است نبود پورت خالي در منطقه آنها است كه اين مسئله در شهرستان ها خود را به خوبي نشان مي دهد.بسياري از افراد چند هفته يا چند ماه در انتظار خالي شدن يك پورت مي مانند.
اگر پوششي موجود باشد و مشكلات بالا را نداشته باشيد تازه وارد اصل ماجرا مي شويد و دوندگي هاي شما تازه شروع مي شود.بعد ازتاييد مركز مخابراتي شما به يك شركت ارائه دهنده خدمات اينترنت پرسرعت مراجعه مي كنيد و درخواست خود را با مدرك لازم ارائه مي كنيد و شركت مربوطه بعد از چند روز خبر رانژه شدن خط شما را مي دهد و شما با تهيه مودم و ساير وسايل به استقبال اينترنت پرسرعت خانگي كه بر پايه 128 كيلوبايت است مي رويد.بالاخره اين سرعت هم  نسبت به ديال آپ حدود دو برابر مي باشد و ديگر مي توان آن را پرسرعت ناميد.وقتي شما اين اينترنت به اصطلاح پرسرعت را دريافت كرديد وارد نوسانات اينترنت مي شويد و مشتري هميشگي اپراتور شركت سرويس دهنده اينترنت خود مي شويد ، به طوري كه بعد از چند ماه مي توانيد وي را با نام كوچك صدا كنيد ! مثلا :‌ سلام مهدي ، چرا اين سرعت ها پايين اومده ؟ چرا اينترنت قطعه ؟‌ و بسياري سوالات از اين قبيل.بعد از مدتي متوجه مي شويد كه اينترنتي پرسرعتي كه دريافت كرده ايد با ديگران نيز به اشتراك گذاشته شده است و شايد از يك پهناي باند يك مگابايتي حدود ده نفر استفاده كنند.اين مسئله بيشتر بستگي به منطقه شما و خالي بودن پورت ها دارد.وقتي به بازه زماني بعدظهر و عصر نزديك مي شويد كه سرعت شما شايد با سرعت ديال آپ هم برابري كند ديگر فشار خونتان جا به جا مي شود، البته اين موضوع را نمي توان مختص به همه شركت هاي سرويس دهنده دانست چون برخي شركت ها خدمات خوبي ارائه مي دهند و بسته به منطقه جغرافيايي هر شركتي كاربران راضي و ناراضي خود را دارد ولي در كل در زمان هايي كه به اوج مصرف شهرت دارد داشتن سرعت اينترنت دم صبح بسيار نادر است.

شركت هاي معتبري در زمينه ارائه اينترنت پرسرعت فعاليت مي كنند كه بيشتر آنها در تهران فعاليت مي كنند اين شركت ها با آمدن وايمكس سعي مي كنند تا مشتريان خود را با ارائه  تخفيف ها ي ويژه و يا بهتر كردن خدمات حفظ كنند.براي بدست آوردن اينترنت پرسرعت ، توجه كنيد : “پرسرعت” بالاتر از 128 كيلوبايت بايد نامه هاي مربوطه را داشته باشيد و يا دانشجو باشيد يا داراي شركتي باشيد تا بتوانيد نامه هاي مربوط براي اينترنت مافوق سرعت بالاتر از 128 كيلوبايت را دريافت كنيد.
2-براي كساني كه دسترسي به اينترنت پرسرعت كابلي وابسته به مخابرات را ندارند وجود وايمكس هاي ايرانسل و مبين نت يك نعمت بزرگ است.اگر مي خواهيد هر روز جمال خوش كارمندان مخابرات با اخلاق خوبشان را نبينيد و يا اگر در منطقه شما امكان دسترسي به اينترنت مخابرات با دلايل بالا و نداشتن خط تلفن مسير نيست مي توانيد دست به دامان شركت هاي ارائه دهنده وايمكس مانند ايرانسل يا مبين نت(لايزر و داتك با قيمت هاي عجيب) شويد و اگر منطقه شما در پوشش وايمكس بود نسبت به تهيه آن اقدام كنيد.در مورد وايمكس نيز مشكلاتي وجود دارد ولي به مراتب از اينترنت كابلي مخابرات بسيار كمتر است.معضل اصلي وايمكس پوشش منطقه است كه بايد از شانس شما آنتن دهي خوب باشد تا بتوانيد لذت استفاده از اينترنت پرسرعت بي سيم را ببريد.فناوري وايمكس طوري است هر سال كيفيتش با افزايش دكل ها بهتر مي شود و كيفيت وايمكس ايرانسل نسبت به سال گذشته بهبود پيدا كرده است و مبين نت نيز چند ماهي است كه كار خود را شروع كرده است و در حال تكميل تجهيزات خود است ولي يك نكته جالب كه در اين بين به چشم مي خورد مودم ها است كه ايرانسل يك گام در ارائه مودم ها جلو تر است و مبين نت نيز مودم هاي اوليه ايرانسل را با رنگي متفاوت عرضه مي كند كه به گفته برخي كاربران تعداي از مودم ها هر دو اپراتور داراي مشكل ريست شدن است كه آنها را مجبور به تعويض مودم مي كند.براي دريافت بهترين آنتن شايد ممكن باشد مودم خود را اگر از نوع داخلي باشد تا بالاي كابينت خانه خود ببريد تا يك منطقه امن و خوش آنتن براي وايمكس خود پيدا كنيد ، البته گر منطقه اي كه زندگي مي كنيد باز باشد شانس بسياري براي دريافت بهتر امواج داريد.در هر دو شركت به طور عجيبي بيشتر كاربران را تشويق به گرفتن مودم خارجي مي كنند ، دليلش را نمي دانيم ! شايد  مي خواهند لذت واقعي اينترنت پرسرعت را بچشيد.

3-براي كساني كه دسترسي به اينترنت مخابرات و وايمكس را ندارند تنها يك راه باقي مي ماند و آن اينترنت موبايل است ! بله ، اينترنت همراه ، ديگر اين نوع اينترنت در بسياري از مواقع جواب مي دهد ولي اسم آن را نمي توان اينترنت پرسرعت گذاشت چون با ديال آپ برابري مي كند ،‌البته استثنايي هم وجود دارد و آن پشتيباني از فناوري ادج(EDGE) است ولي اين فناوري فقط در شهرهاي بزرگ وجود دارد بنابراين احتمال وجود نداشتن وايمكس و اينترنت مخابرات در شهرهاي بزرگ بسيار كم است ولي به هر حال بنا به شرايط اينترنت موبايل هم در شرايطي كار راه مي انداز و شما مي توانيد از آن به عنوان يكي از نوادگان اينترنت پرسرعت ياد كنيد ‌،‌گرچه مشكل قطع و وصلي مكرر و بالا و پايين رفتن سرعت و قيد تلفن همراه را زدن را نيز بايد به سري مشكلات اين تكنولوژي اضافه كنيد.براي اينترنت موبايل مودم هاي مخصوصي وجود دارد كه باعث مي شود از گوشي خود در حد يك موجود بي جان كار نكشيد و با مودم هاي مخصوص فقط به اينترنت وصل باشيد.
كلام آخر : فهميدن مفهوم اينترنت پرسرعت بسيار سنگين و سخت است.شايد شما بتوانيد بهترين معاني را براي كلمات مختلف در نظر بگيريد و شايد شما داراي دكتراي ادبيات فارسي باشيد ولي به شما قول مي دهم كه به اين زودي ها مفهوم اينترنت پرسرعت را ياد نخواهيد گرفت چون اين كلمه متغيير است و تعريف هر شخص از اين كلمه متفاوت است ، پس به يادگيري مفهوم اين كلمه زياد اميدوار نباشيد.
در حال حاضر اينترنت در حال پيشرفت است و تكنولوژي هايي مثل وايمكس به كار گرفته شده است كه همين كار موجب خرسندي است و مي توانيم اميدوارم باشيم در اين حوزه در حال پيشرفت هايي هستيم ولي در وضعيت فعلي به نظر مي رسد بسياري از افراد از دسترسي به اينترنت پرسرعت محروم هستند و بنا به مشكلاتي كه عرض شد نمي توانند به اين منبع بي پايان دسترسي پيدا كنند.فقط با گفتن اين كلمه كه” اينترنت پرسرعت” موجود است نمي توان كاري از پيش برد  و بايد مشكلات پشت آن را هم ديد ، بايد ديد كه افرادي بنا به مشكلاتي نمي توانند از اين خدمات استفاده كنند ، بايد ابتدا زير ساخت هاي لازم را فراهم كرد و بعد از آن تبليغات كرد.اينترنت پرسرعت را بايد همان گونه كه لايق نامش است ارائه داد.

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 11 دیدگاه
 1. راستش،دیشب،با یه رفیقی توی مشهد حرف میزدم،اون یه اینترنت 1 مگ با سرعت دانلود 240 کیلوداشت،و براش 100 تومن برای سه ماه پول داده بود!!
  در صورتی که من توی ایلام،ماهی 20 تومن برای اینترنت 512 و با سرعت دانلود 64 پول میدم…گذشته از اینکه 99 درصد سرور هایی که ازشون میشه دانلود کرد،فیل تر شدن و یوتوب و فیس بوک و سایر سایت هایی که ما دوستشان داریم هم قطع هستن،که اینا یعنی یه 5 هزار تومن هم به این 20 تومنه برای وی پی ان باید اضافه بکنیم!!

  ولی،وقتی رفیقم توی اتریش، با تیم ویو ور سیستمش رو به من نشون داد که چجوری از رپید شر 1 گیگ رو داد دانلود و اون زیر نوشت 2 دقیقه دیگه 1 گیگ دانلود شما به اتمام میرسه،راستش تنها کاری که به ذهنم رسید این بود که برم یه لیوان اب خنک بنوشم قبل از اینکه سکته نکنم!!

  و در مورد هزینه ها ازش پرسیدم،اون گفت 30 اویرو،راستش میخواستم سرمو بکوبم به دیوار…من دارم ماهی 16-17 اویرو میدم،و 1/16 هم اون سرعت اینترنت دارم!!

  باز بیچاره شما که با 128 ظاهرا سر میکنی!!

  1. براي دسترسي به سرعت اينترنت چند مگابايتي در حد استاندارد بايد برنامه ريزي و زير ساخت ها وجود داشته باشد كه فعلا به اين زودي ها مقدور نيست ،‌ صحبت ما همين چند كيلوبايت بيشتر است كه بايد براي بدست آوردن آن هفت خان رستم را گذارند.
   سرعت اينترنت بنده بالاتر از 128 كيلوبايت است ، اما بسياري از از افراد با همين سرعت 128 كيلوبايت و كمتر امورات خود را پيش مي برند.

   با تشكر از نظر شما.

  2. حسینی عزیز،بر خلاف شما،من نمیتونم قبول کنم که توی کشوری زندگی میکنم که موشک درست میکنه و میفرسته هوا،ولی زیر ساخت اینترنت نداره!!
   چطور صدا و سیما با اینترنت نجومی و همچنین مخابرات و دانشگاه ها استفاده میکنند؟ ولی 50 متر پایین تر از این مراکز،خونه ها نمیتونن؟ چه زیر ساختیه که واسه کوچیک ترین دانشگاه های کشور کشیده شده،ولی برا منازل نه؟

   سوال بعدی اینه که زیر ساخت ها،چه ارتباطی داره بامحدودیت های حجمی ایجاد شده؟؟!

   متاسفانه ماها توی کشوری زندگی میکنیم که میلیارد ها دلار پول میذاره که نشون بده 60 سال بعد از فرود اولین انسان ها بر روی کره ی ماه،میتونه یه کرم رو بفرسته به جایی نامعلوم در فظا یا اینکه صدای رئیس جمهورش رو برای قمر ها و ستاره ها و زباله های فظایی پخش کنه،ولی نداره بذاره چند متر کابل بکشه زیر زمین!!کاری که جاهایی در افریقا انجامش میدن که حتی لوله کشی اب هم ندارن!!

  3. دوست عزيز بنده هم نمي تونم قبول كنم !‌ولي وقتي مجبور باشيم با همين سرعت امورات را بگذاريم ديگر چه كنيم ؟ چه كسي از اينترنت با سرعت چند مگابايت بدش مياد؟
   در ضمن بنده منظورم از زير ساخت ها براي ارائه چندين مگابايتي هست و نه محدوديت كيلوبايت ها !
   احتمالا براي دانلود كتاب چند صد صحفه اي سرعت 128 كافي است و اين محدوديت را گذاشته اند تا شما با سرعت بالاتر كتاب چند هزار صحفه اي دانلود نكنيد !.

 2. سلام آرمان جون .
  خیلی جالب بود و دقیقا هم درست گفتی .
  50 سال دیگه که شاید ما به سرعت الان اروپایی ها ، آمریکایی ها و یا همین چشم بادامی ها برسیم ، اون موقع اونا دارن چند صد ترابایت اطلاعات رو توی کسری از ثانیه دریافت میکنن .

  نکته : فکر کنم توی واحد سنجش سرعت اشتباه شده آرمان جان . 128 کیلوبیت هستش که سرعت دانلودش میشه 16 کیلوبایت .

  بازم ممنون از مقاله بسیار عالیت ………..
  موفق و سربلند باشی ………..

  1. منم دقیقا نظر بالا رو تایید میکنم .
   بنده برای به قول خودشون عقد قرارداد اینترنت پرسرعت رفتم و درخواست دادم، همینطور ذل زده تو چشمام بهم میگه : ” ما سرعتها رو داریم واقعی میکنیم” گفتم آفرین بر شما چطور؟ گفت :” ما به شما که کاربر معمولی خانگی هستین سرعت 128 میدیم ولی این 128 بین 8 نفر تقسیم میشه پس میشه 16 کیلو بایت برثانیه ریت دانلود برای شما” منم از اینهمه سخاوتی که به خرج دادن اشک تو چشام جمع شد.
   البته نکته مهم 10 گیگابایت ماهانه 28000 تومان برای هر گیگابایت اضافه 5000 تومان.
   دزدی سر گردنه اینترنت همینه.

 3. خب، مسلما سرعت من نسبت به دوستان خارج از کشور خیلی کمه. اما بازم تو ایران وضعش خوبه. توی speedtest.net dه بار تست دادم سرعت اومد ۱٫۰۴ مگابیت در اومد. در حالی که من توی اشتراکم سرعت ۲۵۶ کیلوبیت رو خریداری کرده بودم. ماهی هم حدود ۱۰ هزار تومن میدم. با توجه به وضع شما دوستان خیلی راضیم از سرعتم !

 4. در حال حاضر فقط اینترنت OFFLINE. این آفلاین با آفلاین که متصل نیستیم فرق داره.مستقیم وصل ماهواره مرکزی اینترنت

  1. سلام این اینترنت افلاین(ماهوارهای ) میشه بیشتر توضیح بدید خیلی تو گوگل دنبالش گشتم ولی چیزی پیدا نکردم ممنون

 5. سلام.
  من از یه شرکت توی یزد اینترنت adsl گرفتم.
  میخوام وقتی قراردادم تموم شد از یه شرکت دیگه اینترنت بگیرم.
  می خواستم بدونم مشکلی از نظر PCM بودن خط تلفن که ندارم؟یعنی فرقی نداره که؟

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *