مرورگر جديد Baidu معادلات فعلي حاكم بر دنياي مروگرهاي اينترنت را بر هم خواهد زد

 • 1390/1/10
 • محسن پاك نيت
 • 4

مقدمه:

اينترنت اكسپلورر[1]، فايرفاكس[2]، اپرا[3]، كروم[4]، سافاري[5]، مكستون[6]، فلاك[7]، آونت[8] و … مرورگرهاي وبي هستند كه در بين كاربران شبكه‌ي جهاني اينترنت، جايي براي خود باز كرده و در رقابتي شديد براي كسب محبوبيت و مقبوليت بيشتر هستند. شايد فكر حضور نامي جديد كه بتواند از اين رقابت فشرده جان سالم به در برده و خود را به جهان معرفي نمايد كمي سخت باشد. اما اگر بحث در مورد مرورگري از نژاد چيني‌هاي چشم‌بادامي به ميان بيايد، همه چيز امكان‌پذير مي‌شود!

 

5 مرورگر برتر وب
5 مرورگر برتر وب

كشور چين با يك ميليارد و سيصد و چهل و يك ميليون نفر جمعيت[9]، تقريبا 19.41 درصد جمعيت جهان را به خود اختصاص داده و از اين جهت اولين كشور دنيا محسوب مي‌شود. بر اساس گزارش مركز اطلاعات شبكه‌ي اينترنت چين[10] همين جمعيت بالا موجب حضور 457 ميليون كاربر اينترنت در اين كشور در انتهاي سال 2010 بوده است[11]. به همين دليل اگر مرورگري مختص مردم چين و متناسب با نيازها و فرهنگ اين مردم توليد شود، بدون شك تعداد كاربران چندصد ميليوني خواهد داشت و از اين حيث به راحتي مي‌تواند در ميان مرورگرهاي فعلي قد علم كرده و خودي نشان بدهد. مرورگر اينترنتي Baidu به دنبال رسيدن به همين هدف است. لطفا براي كسب اطلاعات بيشتر در مورد اين خبر داغ و دست اول، در ادامه‌ي اين مطلب با مجله‌ي اينترنتي گويا آي‌تي همراه باشيد.

نكته: مراجعه به پاورقي در انتهاي متن را فراموش نكنيد. لينك‌هاي مفيدي در اين قسمت براي شما قرار داده شده است.

 

شركت Baidu
شركت Baidu

 

به گزارش مجله‌ي اينترنتي [12] PCWorld:

بزرگترين موتور جستجوي اينترنتي چين به نام Baidu در حال طراحي مرورگر مخصوص به خود براي تكميل فرايند در دست گرفتن نبض بازار اينترنت اين كشور است. طبق آخرين آمارهاي ارائه شده در وب‌سايت الكسا[13] در حال حاضر، وب‌سايت اين موتور جستجو در جهان رتبه‌ي ششم و در ميان وب‌سايت‌هاي كشور چين رتبه‌ي نخست را در اختيار داشته[14] و از اين حيث، در كشور چين از گوگل نيز بالاتر قرار دارد[15].

بر اساس سخنان يكي از كارمندان شركت Baidu كه با اين مرورگر نيز آشناست، از ابتداي سال جاري ميلادي، شركت نسبت به عرضه و تست نسخه‌ي بتاي (اوليه) مرورگر جديدي در سطح محيط كاري كارمندان خود نموده و در حال رفع اشكالات و توسعه‌ي اين مرورگر مي‌باشد. مرورگر به نحوي طراحي و توليد شده كه با الگوريتم هاي موتور جستجوي اين شركت، سازگاري كامل داشته باشد.  مهمترين تمركز تيم طراح اين مرورگر بر روي توانايي‌هاي امنيتي آن، به قصد محافظت از رايانه‌هاي كاربران در هنگام ورود به صفحات وب حاوي كدهاي مخرب است. اين مرورگر به زبان چيني طراحي شده و نسخه‌ي فعلي آن، تنها بر روي پلتفرم سيستم‌عامل ويندوز اجرا مي‌شود.

همچنين شركت Baidu در حال انجام مراحل ثبت قانوني استراتژي جديد “محاسبات جعبه‌اي[16]” خود است[17]. محاسبات جعبه‌اي Baidu، مفهومي است كه به كاربران اين امكان را مي دهد كه علاوه بر جستجوي نتايج مورد نظر خود در اينترنت، فرمان‌هايي همانند اجراي يك برنامه‌ي كاربردي در مرورگر و يا حتي دسترسي مستقيم به سرويس‌هاي تحت وب از طريق مرورگر را نيز انجام دهند.

بر اساس آمارهاي مؤسسه‌ي تحقيقات تحليلي كشور چين، Baidu در حال حاضر نزديك به 75.5 درصد از بازار استفاده از موتورهاي جستجو در چين را در اختيار دارد[18] در حالي كه گوگل در رتبه‌ي دوم اين رتبه‌بندي قرار گرفته است و همين آمار بالاي بازديد از صفحه‌ي اين موتور جستجو، نويد دانلود بسيار گسترده‌ي اين مرورگر در كشور چين را مي‌دهد.

موتور جستجوي Baidu
موتور جستجوي Baidu

 

بر اساس گزارش مهمترين مؤسسه‌ي ارائه دهنده‌ي آمارهاي اينترنتي كشور چين[19] در حال حاضر تقريبا 83 درصد از كاربران اينترنت در كشور چين از مرورگر اكسپلورر شركت مايكروسافت استفاده مي‌كنند[20] و از اين جهت، برتري مطلق در بين مرورگرهاي مختلف در كشور چين از آن مايكروسافت است. سه مرورگر مطرح ديگر در اين كشور، همگي توليد شركتهاي اينترنتي چيني هستند و در اين كشور، فايرفاكس، كروم، سافاري و اپرا جايگاه قابل توجهي ندارند. به طور مثال مرورگر دوم در كشور چين پس از اكسپلورر مايكروسافت، مرورگر Tencent است كه 4 درصد از سهم بازار را در اختيار دارد[21]. پس از آن نيز مرورگرهاي 360 و Sohu هر كدام با سهم 2 درصد از بازار در رتبه‌هاي بعدي قرار دارند.

آقاي Liu Ning ، يكي از كارشناسان خبره‌ي حوزه‌ي فناوري اطلاعات و تئوريسين‌ مشهور صنايع الكترونيكي و اينترنتي در كشور چين معتقد است كه دليل رواج مرورگر اكسپلورر مايكروسافت، بي‌اطلاعي و عدم مطالعه‌ي مردم اين كشور در مورد فناوري‌هاي روز دنياي ارتباطات و فناوري اطلاعات است. او مي‌گويد اكثر كاربران كشورش از وجود مرورگرهايي غير از مرورگرهاي چيني و مرورگر مايكروسافت آن هم به دليل اين‌كه هنگام نصب ويندوز با آن مواجه مي‌شوند، آگاهي ندارند.

آقاي Ning اضافه مي‌كند: “در حالي كه اكسپلورر مايكروسافت، بازار مرورگرهاي وب چين را اشغال كرده است، مرورگرهاي محلي و ملّي به آهستگي در حال رشد و توسعه هستند. چرا كه به علت سطح سواد پايين مردم كشور چين و عدم آگاهي اغلب مردم به زبان انگليسي، استفاده از زبان چيني براي آنها راحت‌تر و كاربردي‌تر است و مرورگرهاي چيني مطابق با نيازهاي علمي و فرهنگي و بومي مردم چين ساخته شده‌اند و همين امر باعث مي‌شود كه مردم نسبت به استفاده از اين مرورگرها مشتاق باشند. البته از نظر من بازار مرورگرهاي وب در چين امكان تغيير دارد و امكان موفقيت در اين بازار و حتي پيشي گرفتن از مايكروسافت براي Baidu وجود دارد. چرا كه اين، يكي از اهداف مهمي است كه شركت براي رسيدن به آن برنامه‌ريزي كرده و واقعا قصد رسيدن به اين موفقيت را دارد.”

بر اساس گزارشهاي دولت چين، از ميان 457 ميليون كاربر اينترنت در چين، روزانه تقريبا يك سوم از اين جمعيت از طريق كافي‌نت‌ها به اينترنت دسترسي دارند[22] و در صورت استفاده‌ي كافي‌نت‌ها از مرورگر ملّي چيني، اين تعداد افراد از كاربران اكسپلورر كم شده و به كاربران Baidu افزوده مي‌شوند كه همين امر كمك بزرگي به موفقيت مرورگر اين شركت خواهد بود.

محسن پاك نيت


پاورقي

 

[1] Internet Explorer

[2] Mozilla Firefox

[3] Opera

[4] Chrome

[5] Safari

[6] Maxton

[7] Flock

[8] Avant

[10] China Internet Network Information Center (CNNIC)

[11] http://www.cnnic.net.cn/uploadfiles/pdf/2010/9/10/141005.pdf

[13] Alexa

[16] Box Computing

[19] CNZZ

[21] http://tt.qq.com/

 

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 4 دیدگاه
 1. ممنون از این مقاله بسیار عالیت محسن جون .
  فقط اگه عین تیزبال خودمون نشه ، خوبه .
  گرچه به نظر نمیرسه بتونه در سطح جهانی موفقت زیادی کسب کنه . البته این نظر بنده هست .

  موفق باشین …………

  1. ممنونم از لطفت عليرضا جان. با اين تشويقت حسابي روحيه گرفتم. بالاخره شما پيشكسوت ما هستي تو گويا آي تي.

   اميدوارم بتونم از راهنمايي‌هاي دوستاي خوبم در تيم گويا آي تي و بازديدكننده هاي خوب اين مجله بهره مند بشم تا بتونم نوشته هاي مفيدتري تهيه بكنم.

   در مورد اينكه آيا بايدو در اين امر موفق مي شه يا نه جز اظهار نظر شخصي حرفي نمي تونم بزنم. بايد منتظر موند و ديد چي پيش مياد.

   در مورد محبوبيت جهاني درست ميگي. در سطح جهاني كاربري نخواهد داشت. مگر كشورهاي اطرافش. چون زبانش فقط چيني خواهد بود. فعلا قصد ندارن حتي انگليسيش رو هم توليد كنن !!!

   اما اگر همين 500 ميليون كاربر چيني رو هم جذب كنه، بين 3 مرورگر اول از لحاظ تعداد كاربر در جهان قرار مي‌گيره.

   از نظر من مرورگر بايدو چند تا مزيت رقابتي بسيار مهم و تأثيرگذار داره نسبت به رقباش:

   1) بايدو تقريبا انحصار مطلق جمعيت اينترنتي چين رو در اختيار داره. نزديك به 500 ميليون نفر …
   2) بايدو يه موتور جستجوي خفن در حد و اندازه‌هايي داره كه جاي گوگل رو در چين گرفته. تقريبا تنها شركتي هستش كه مي تونه ادعا كنه به يه نوعي (نوع چيني!!!) از گوگل در دنياي اينترنت سر تره.
   3) بايدو قراره مرورگر ملي چين باشه و مي دوني كه چيني ها چقدر “سانس.ورچي‌”هاي خوبي هستن. چيني ها باقي مرورگرها رو تحريم خواهند كرد و فقط بايدو مي مونه و خودش. وقتي انتخابي باقي نمونه، بايدو 500 ميليون مشتري خواهد داشت. كه از فايرفاكس و كروم و اپرا بيشتره اين رقم.
   و …

   موفق باشي و ممنون بابت نظر خوبت.

 2. سلام محسن جون .
  خواهش میکنم .
  کامنت هات رو که میخوندم ، واقعا متوجه شدم که خیلی اطلاعات در زمینه IT بالاست و خیلی خوشحال شدم وقتی که دیدم شما هم واسه گویا مطلب مینویسی . چون با اطلاعاتی که داری باعث بالاتر رفتن بار علمی سایت هم میشی . اگه کمکی هم خواستی ، بنده همه جوره در خدمتم …….

  با حرفات کاملا موافقم .
  طبق چیزایی که داخل مطلب بالا نوشته بودی ، مردم چین ظاهرا خیلی انگلیسی بلد نیستن و بایدو هم اومده و از این فرصت به شکل خیلی خوبی استفاده کرده و یه مرورگر به زبان خود کاربر نوشته و این در بالا رفتن سهمش تو بازار خیلی موثره .
  من خوشحال شدم که این مرورگر داره تولید میشه . نه اینکه خودم ازش استفاده کنم ( چون اصلا چینی بلد نیستم 😀 ) به دلیل اینکه حداقل بهتر از IE 6 هست . چون قبلا یه خبر رو تو یکی از سایتای انگلیسی زبون خوندم که 200 میلیون نفر تو چین دارن از IE 6 استفاده میکنن و همون طور که اطلاع داری میدونی که این مرورگر چقدر مزخرفه .
  این چینیا هم با این جمعیت عظیمی که دارن سه سوته تو همه چی میتونن اول بشن .
  ولی این مرورگر بایدو از نظر معیارهای فنی خیلی بعیده که حتی به نزدیکی های کروم و فایرفاکس و اپرا برسه .

  ولی همیشه میگن زمان همه چیز رو معلوم میکنه . باید منتظر باشیم ……..
  بازم منتظر مقالات خوب شما هستیم محسن جون ………..

  موفق باشی …………

  1. ممنونم عليرضاي نازنين

   توي گويا آي‌تي، همه داريم از همديگه چيز ياد مي‌گيريم و اين بهترين فرصته براي رشد علمي داشتن.

   منم از شما و باقي دوستان تيم و خوانندگان مجله ممنونم كه در كنار هم داريم كمك مي‌كنيم كه يه محيط پژوهشي و آموزشي رو تجربه كنيم و بهبود بديم. آره اتفاقا در مورد فيسبوك كلي سؤال دارم كه فكر كنم تو از همه واردتري تو اين زمينه. بعدا ازت مي پرسمشون.

   بايد به اين چيني ها وقت داد. وقت كه داشته باشن ها، كاري مي كنن كه كل دنيا بهشون وابسته بشه !!! هم انگيزه اش رو دارن و هم نيروي كار و نيروي فكري ارزون و فراوون !!!

   شاد و سلامت باشي

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *