HTG توضیح می دهد: سیستم فایل زنده در برابر فرمت های دیسک ماهرانه در ویندوز

HTG توضیح می دهد: سیستم فایل زنده در برابر فرمت های دیسک ماهرانه در ویندوز
  • 1391/8/11
  • مژگان فنائی
  • 2

هنگام سوزاندن (رایت) یک CD یا DVD با ویندوز، از شما پرسده می شود که آیا می خواهید از سیستم فایل زنده (Live File System) استفاده کنید یا از فرمت دیسک ماهرانه (Mastered disc format). هر یک مزایا و معایب خاص خود را دارند.

ویندز 7 به این به عنوان “همانند یک USB فلش درایو ” یا “با یک پخش کننده CD/DVD ” اشاره می کند. اما چگونه کارکرد یک دیسک غیر قابل بازنویسی (non-rewritable) می تواند دقیقا همانند یک USB فلش درایو باشد؟

مبانی سوزاندن (رایت) دیسک

یک CD یا DVD قابل نوشتن استاندارد می تواند تنها یکبار نوشته شود. هنگامی که داده ها را روی سطحی از دیسک می نویسید، داده ها روی دیسک، برای همیشه وجود خواهد داشت. شما به جزء با از میان بردن فیزیکی خود دیسک، نمی توانید این داده ها را پاک کنید.

دیسک های قابل بازنویسی (rewritable) به گونه ای متفاوت عمل می کنند، و به شما اجازه “تنظیم دوباره” دیسک به حالت اصلی و سوزاندن (رایت یا کپی) دوباره آن را می دهند.

فرمت دیسک ماهرانه

فرمت دیسک ماهرانه، چیزی است که بیشتر مردم با آن آشنا خواهند شد، چرا که مدت زمان زیادی است که تجربه اندوخته است. هنگامی که از فرمت دیسک ماهرانه استفاده می کنید، تنها می توانید یکبار عمل سوزاندن (رایت) را روی یک دیسک انجام دهید. این کار مطلوب است چنانچه شما دیسکی را با فایل ها انباشته کرده یا تصویر image) ISO) را روی آن رایت یا کپی کنید.

هرچند، محدودیت یکبار رایت کردن بدون توجه به تعداد فایل هایی که در حال رایت آن هستید اعمال می شود. به عنوان مثال، چنانچه از فرمت دیسک ماهرانه استفاده کرده و 50MB  فایل را روی یک دیسک رایت یا کپی کنید، نمی توانید به عقب بازگشته و بعدها فایل های بیشتری را بیفزایید. یکبار که یک دیسک غیر قابل بازنویسی با فرمت دیسک ماهرانه رایت شود، دیگر تمام است. صدها مگابایتی که می توانستید مورد استفاده قرار دهید از دست می رود – تنها یک رایت، پایان کار است.

هرچند، فرمت دیسک ماهرانه سازگارتر است. شما می توانید دیسک هایی با فرمت ماهرانه را با نگارش های ویندوز قبل تر از ویندوز XP و دیگر انواع دستگاه ها، همچون پخش کننده های DVD و پخش کننده های CD مورد استفاده قرار دهید. این دستگاه ها به طور معمول از دیسک های سیستم فایل زنده پشتیبانی نمی کنند.

هنگام استفاده از فرمت دیسک ماهرانه با دیسک های قابل بازنویسی، شما مجبور خواهید بود تا از عملیات “پاک کردن” که تمامی دیسک را برای حذف فایل ها پاک می کند، استفاده نمایید. شما به سادگی نمی توانید فایل های اختصاصی را برای بازیابی فضا، از یک دیسک حذف کنید.

سیستم فایل زنده

سیستم فایل زنده به گونه ای متفاوت عمل می کند. بجای تنها یکبار رایت کردن یک دیسک، می توانید عمل رایت روی یک دیسک را چندین بار پس از فرمت نمودن آن با یک سیستم فایل زنده انجام دهید. به عنوان مثال، می توانید یک دیسک را وارد دیسک درایو (درایو نوری) نموده و به طور مرتب فایل ها را به آن بیفزایید. هر فایل همان گونه که آنها را اضافه کردید روی دیسک رایت خواهند شد. با یک فرمت دیسک ماهرانه، فایل هایی که افزوده اید وارد نوعی منطقه توقف می شوند – تا هنگامی که روی دکمه سوزاندن (رایت) کلیک نکنید آنها روی دیسک رایت نمی شوند.

هنگامی که می خواهید از دیسک با رایانه دیگری استفاده کنید، می توانید این دوره را با خارج نمودن دیسک ببندید. این کار برخی داده ها را روی دیسک می نویسد، پس می بایست هر چند باری که ممکن است این دوره را ببندید.

شما بعدها می توانید یک دوره جدید را باز کرده و با رایت کردن فایل های بیشتر روی دیسک، یک دوره جدید ایجاد نمایید. هرچند اگر در حال استفاده از یک دیسک غیر قابل بازنویسی باشید، هنوز هم تنها می توانید یکبار روی هر منطقه دیسک بنویسید (رایت کنید). به عنوان مثال، چنانچه 50MB  فایل را روی یک دیسک رایت یا کپی کنید، سپس بعدا آن را پاک کرده و 50MB  فایل دیگر روی دیسک رایت کنید، مجموع فضای استفاده شده روی دیسک هنوز هم 100MB  است. 50MB  اصلی که روی دیسک رایت کردید هنوز هم موجود است، اگرچه به عنوان پاک شده مشخص شده است و هنگامی که از دیسک استفاده می کنید نشان داده نخواهد شد.

چنانچه در حال استفاده از یک دیسک قابل بازنویسی با سیستم فایل زنده باشید، فضای استفاده شده به وسیله فایل های حذف شده، بی درنگ پاک شده و فضا بازیابی خواهد شد. این یک مزیت بزرگ برای دیسک های قابل بازنویسی است – شما می توانید روی آنها بنویسید (کپی کنید) و فایل ها را چنانچه روی یک USB فلش درایو نوشته باشید، پاک کنید بدون آنکه هر بار مجبور به اجرای عملیات آزار دهنده پاک کردن کامل دیسکی باشید که مایل به حذف برخی فایل های آن هستید.

هرچند، سیستم فایل زنده به اندازه فرمت دیسک ماهرانه سازگار نیست. آن روی رایانه هایی با ویندوز XP و نگارش های جدید تر ویندوز کار خواهد کرد، اما بسیاری از انواع دیگر دستگاه ها با یک دیسک سیستم فایل زنده کار نخواهند کرد.

در نهایت، تنها یک حق انتخاب وجود ندارد – یک گزینه سازگار دیگر و یک گزینه مناسب دیگر وجود دارد. گزینه مورد انتخاب شما باید به اینکه چگونه می خواهید فایل ها را روی یک دیسک رایت کنید و دیسک حاصل را با چه دستگاه هایی می خواهید مورد استفاده قرار دهید، بستگی داشته باشد.

منبع: HowToGeek

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه
  1. مرسی خانم دستت درد نکه. همینقدر که وقت گذاشتی و ترجمه اش کردی به دنیایی می ارزه.
    نکات بدرد بخوری بود و خیلی چیزا برام روشن شد. بازم ممنونم ازت.

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *