بخشايش ابدي (نقد بازي Hitman Absolution)

بخشايش ابدي (نقد بازي Hitman Absolution)
 • 1391/9/11
 • ميثاق جراحي
 • 18

پس از گذشت ساليانه دراز، شماره ي جديد از بازي Hitman منتشر شد كه خيلي از طرفداران قديمي اين سري منتظر آن بودند.  نسخه ي آخر بازي Hitman نه تنها خوب بود بلكه چيزي بسيار فراتر از انتظار آنهايي بود كه با اين بازي به گونه اي اجين شده بودند و نسخه هاي قبلي اين سري را بار ها به اتمام رساندند.

نمونه ي 47 يا به عبارتي بهتر مامور 47 باز هم با همان كت، كروات و كفش هاي واكس زده اش بازگشته تا اين بار داستاني بسيار متفاوت از سري هاي پيشين را بازگو كند و در مسيري قدم بگذارد كه ديگر آرمان هاي تعريف شده اش براي او رنگي ندارند. مامور 47 در نسخه ي Hitman Absolution، به دنبال تجربه اي جديد مي رود و اين بار اين “عشق” است كه همه چيز را براي  آدم كش حرفه اي، كم حرف و خشن ما تغيير مي دهد.

بازي Hitman Absolution متفاوت ترين نسخه از اين سري است كه به طور يقين شما با آن برخورد مي كنيد. با وجود سيل بازي هاي خوب در بازار بازي Hitman Absolution تافته اي جدا بافته است به طوري كه حتي رقيب هاي او مانند بازي Assassin Creed 3 نمي توانند در برخي عناصر اوليه به گرد پاي اين عنوان برسند.

به اين دليل اسم از بازي Assassin Creed 3 آوردم كه اين دو بازي هم سبك هستند و هر دو يك هدف را دنبال مي كنند “كشتن شخصيت هاي بد”، اما خب بايد اين بازي را بازي كرد تا تفاوت بين اصول و ريشه ي اين گونه باز يها را به راحتي درك كنيد.

Hitman Absolution با داستاني مرتبط به نسخه ي “خون بها” آغاز مي شود و نقطه ي برخورد بازي با بازيكن خوب است. هدف مامور 47 اين بار شخصيتي است كه در اين مدت به او ماموريت هايش را مي داد و در واقع كسي بود كه مامور 47 را به يك آدم كش حرفه اي تبديل كرد. هيتمن در موقعيتي متفاوت تر از هميشه قرار مي گيرد و تصميم گرفتن اين كه آيا بايد مانند هميشه كار را  به طور عالي به اتمام برساند، سخت مي شود.

بازي با اولين ماموريتي كه به شما مي دهد، قدرت گيم پلي خود را به رخ مي كشد و قبل از شروع هر چيزي بايد بگم كه شما وقتي مي خواهيد بازي را شروع كنيد، درجه هاي سختي مختلفي طبق قانون هميشگي هر بازي در برابر شما قرار ميگيرد. اما در بازي Hitman Absolution همه چيز متفاوت خواهد بود، شما مي توانيد 6 حالت سختي مختلف را براي بازي انتخاب كنيد كه هر كدام از آنها براي شما تجربه اي متفاوت را رقم مي زنند. بازي در درجه ي سخت معناي واقعي را به خود مي گيرد و پيشنهاد و تاكيد من بر اين است كه اگر به دنبال چالشي بي نظير هستيد، بايد بازي را روي درجه ي سخت بازي كنيد.

از وقتي كه بازي ساز ها به دور هم جمع شدند و تصميم گرفتند كه اولين بازي را بسازند، هيچ كدوم در خلق يك الگوريتم هوش مصنوعي قوي و بي نقص موفق نبودند تا اينكه بازي Hitman Absolution  ساخته شد.

من هميشه به خودم مي گويم كه “ابتدا فكر مي كردم در دنيا هيچ چيز غير ممكن نبود تا اينكه بازي Hitman Absolution را بازي كردم !!!”

بازي Hitman Absolution  پيچيده ترين هوش مصنوعي را در بين بازي هاي رايانه اي دارد، به طوري كه هر شخصيتي در بازي با ديگر شخصيت عكس العملي متفاوت خواهد داشت. بازي Hitman Absolution  يك بازي كامل است در : ديالوگ ها، طراحي ها، گيم پلي، جذابيت، شخصيت پردازي ها و خلق يك عنصر سوم شخص مخفيانه.

ضعف ها به ندرت خود را در اين نسخه نشان مي دهند و بيشتر اين فيزيك و هوش مصنوعي بازي است كه نسبت به ساير عناصر توجه هر بازيكني را به خود جلب مي كند. بازي Hitman Absolution يك بازي سوم شخص بر پايه ي مخفي كاري هاست كه مي تواند به يك اكشن خوش ساخت نيز تبديل شود و اين تصميم بر عهده ي بازيكن است كه هر مرحله را چگونه برود. اما خب وقتي چند بار سعي كرديد كه قوانين را بر هم بزنيد و از طريق كشت كشتار مراحل را تمام كنيد، مي فهميد كه سخت در اشتباه هستيد و هر بار تلاش به مرگ شما منجر خواهد شد، پس به اين نتيجه مي رسيد كه بهتر از از نيروي فكر استفاده كرد و مراحل بازي را توسط فكر و استراتژي ها و امكاناتي كه بازي در اختيار شما قرار مي دهد، به پايان رسانيد.

هر مرحله در بازي Hitman Absolution پر است از سرنخ هاي ملموس و غير ملموس، در هر مرحله شما بايد ابتدا همه چيز را تجزيه و تحليل كنيد و  سپس دست به اقدام يا قداماتي برنيد. با كوچكترين اشتباه، همه چيز به هم مي ريزد و شما بايد مرحله را از ابتدا يا از اول هر چك پوينت آغاز كنيد، پس دقت كنيد كه به چه كسي مي خواهيد شليك كنيد، يا در كدام اتاق وارد مي شويد ؟!

بازي خطي نيست و به اين معنا كه در هر مرحله شما مي توانيد راه هاي مختلفي را براي پيروزي امتحان كنيد به طوري كه هر راه مزيت ها، امتياز ها و سختي خود را دارد. در بازي براي هر مرحله چالش هايي تعريف شده كه اين چالش ها همان سرنخ هايي هستند كه بازي به شما مي دهد. شما مي توانيد با تمام كردن مرحله به روش خودتان امتياز ها را از دست بدهيد ! و يا با امتحان كردن تمام راه ها، بازي را به صورت 100 درصد كامل كنيد، اين انتخاب با شماست. شخصيت اصلي در اين نسخه مي تواند از قابليت  حس ششم استفاده كند و اين سرنخ ها  و اهداف را پيدا كند.

مامور 47، فقط هدفش را مي كشد و به انسان هاي بي گناه كاري ندارد، در اين نسخه حتي اگر شما به سرباز ها و محافظ ها شليك كنيد، باز هم از طرف بازي محكوم مي شويد و امتياز منفي براي شما حساب مي شود.

بهترين حالتي كه ممكن است مراحل را تمام كنيد، گرفتن بيشينه ي امتياز است. به اين معنا كه امتياز منفي از طرف بازي به شما داده نشود و فقط امتياز هاي مثبت را جمع آوري كنيد، اين كار بر روي درجه ي “سخت” بازي، عملا غير ممكن است. امتياز هاي مثبت به شما قابليت هاي جديد و تكنيك هاي جانبي را ياد مي دهند.

بازي Hitman Absolution داراي گرافيك و محيط سازي به شدت خيره كننده و طبيعي است كه با بسياري از بازي هاي هم سطح خودش به راحتي رقابت مي كند. بازي Hitman Absolution از موتور گرافيكي Glacier 2 براي خلق زيبايي ها محيطي استفاده مي كند و بخش ديگر از گرافيك بازي شامل طراحي شخصيت هاست.

شخصيت ها در بازي Hitman Absolution، درست مانند شخصيت ها در دنياي واقعي هستند. شخصيت هاي منفي و منفور با صفت هاي شيطاني كه ظاهر آنها نشان دهنده ي درون اين افراد است و اين افراد هدف رده اول هيتمن هستند. شخصيت اصلي يعني مامور 47 نيز به همان زيبايي قبل است كه كمي پير تر و جا افتاده تر شده است و بازيكن به وضوح مي تواند تفاوت اين چندين سال تاخير نسبت به نسخه ي “خون بها” را درك كند.

بازي Hitman Absolution فيزيك فوق العاده اي دارد. يعني همه چيز واقعي است و اين امر زماني به راحتي درك مي شود كه “هوش مصنوعي” بازي به سراغ بازيكن مي آيد. درباره ي “هوش مصنوعي” بازي Hitman Absolution بايد مقاله اي جدا نوشت و اصلا بايد كتابي مجزا منتشر كرد !

در آخر درباره ي “هوش مصنوعي” صحبت خواهم كرد.

گيم پلي بازي Hitman Absolution  مانند گذشته و مثله هميشه  منحصر به فرد است و در اين نسخه نيز اصل و ريشه هاي بازي Hitman فراموش نشدند و اين بازي مانند بازي هاي جديد از اصل خودش دور نشده است.

بازي Hitman Absolution  تجربه ي تكرار نشدني براي بازيكن به ارمغان مي آورد. محيط ها و مراحل طوري طراحي شدند كه انگار شخصيت اصلي قرار است در اين نقشه ها دست به اقدام غير قانوني بزند !

در بازي Hitman Absolution مرحل متنوع هستند و فقط به كشتن يك هدف خاص مربوط نمي شوند. تيم سازنده ي بازي در ساختن مراحل و ماموريت ها  بسيار خوش سليقه و موفق بودند و بازي را از حالت خطي چند سال پيش بيرون آوردند. شايد اگر شركت اصلي يعني Eidos Interactive كه در حال حاضر توسط شركت سازنده ي بازي يعني Square Enix خريداري شده است،روي اين نسخه كار مي كرد، هرگز به خوبي حال حاضر نمي شد.

بگذاريد عقب گردي به داستان بازي كنيم كه به نوعي تعريف كننده ي گيم پلي مراحل است. در اين نسخه شما به دنبال دختري هستيد كه نيروي فرا انساني دارد و نسبت به انسان هاي ديگر از نظر آناتومي بدن و قدرت هاي داخلي بسيار خاص تر است و اين علت باعث شده افراد مختلفي بر سر اين دختر با هم معامله كنند و اين وسط پول عظيمي به دست آوردند، اما تا زماني كه Hitman  بر روي زمين نفس مي كشد، اين امر غير ممكن است و اين افراد هر چقدر هم باهوش و قدرتمند باشند باز هم در برابر Hitman  حرفي براي گفتن نخواهند داشت. به طوري كه حتي پليس در آخر بازي به اين نكته اشاره مي كند و ضعف خود را نشان مي دهد !

ماجراجويي بازي شما را از شهر چيني ها تا ايالت هاي غربي آمريكا و آسمان خراش هاي لس انجل و نيو يورك هدايت مي كند و در آخر با يك پايان نسبتا خوب پرونده ي Hitman Absolution بسته مي شود. ميان پرده هاي بين مراحل از فيلم سينمايي هم واقعي تر هستند. اين ميان پرده ها قطعه هاي گم شده ي پازل داستان را كامل مي كنند.

دقيقا نمي دانم..اما ديالوگ هاي بازي شايد به اندازه ي يك كتاب 600 – 700 صفحه اي شوند. به اين دليل كه ديالوگ هاي هر شخصيت فرعي در بازي در هر مكان، زمان و موقعيت متفاوت است و اين موضوع يعني همان بخشي از هوش مصنوعي حماسي بازي Hitman Absolution كه نياز به حداقل  4 سال طراحي و كد نويسي دارد.

موسيقي در بازي به اندازه ي خاص بودن گيم پلي و هوش مصنوعي بازي است و با حال و هواي حماسي بازي كاملا مطابقت مي كند. موسيقي هاي و نجواها در طول بازي و در بين پيش نمايش ها، بازيكن را به سالن هاي اپرا و كنسرت هاي سموفوني كلاسيك مي برند. موسيقي در لحظه هاي حساس اوج مي گيرد و غرور خاصي به بازيكن جهت ادامه دادن مي دهد. وقتي بازي را بازي كرديد به اين موضوع پي خواهيد برد.

بخش آيتم ها در بازي نسبت به گذشته تغييري نكرده اند، فقط در اين نسخه بازيكن نمي تواند آيتم دلخواه را قبل از هر مرحله انتخاب كند. همان دو كلت مرگبار Hitman با لوگوي خاصي كه بر روي آنها هك شده است در اين نسخه نيز وجود دارند كه لذت آدم كشي را چندين برابر مي كنند ! آيتم هايي مثله سيم براي خفه كردن و بمب هاي كنترل از راه دور و تك تير انداز و ساير سلاح هاي سرد و گرم ديگر در اين شماره به صورت اختياري مي توانند استفاده شوند. آيتم هاي فرعي زيادي در هر مرحله موجود است كه براي منحرف كردن  و استفاده از آنها براي كشتن دشمنان بسيار كارآمد هستد. لذت كشتن با تبر از راه دور براي يك آدم كش حرفه اي مي تواند تجربه اي جديد باشد !

ضعف هايي كه در نسخه ي Xbox360 بازي Hitman Absolution ديده شد،‌ به نقص در دوربين بازي و نشان دادن شخصيت بر مي گردد كه در برخي موارد از كادر بيرون مي زند و هم چنين زماني كه مي خواهيد بر روي دشمن هدف گيري كنيد، كنترل بازي كمي آزار دهنده است و بازيكن را دچار خطا مي كند.

نقد بازي Hitman Absolution را با مروري بر هوش مصنوعي آن به پايان مي رسانيم. هوش مصنوعي در بازي Hitman Absolution بيش از هر عنصر ديگري ديده مي شود، اگر يادتان باشد در ابتداي كار اشاره اي به درجه هاي سختي مختلف بازي كردم و گفتم كه هر درجه ي سختي يعني ديدي كاملا متفاوت به بازي. هوش مصنوعي در اين نسخه از بازي Hitman بر هر شخص و يا سياه لشكر در بازي طور ديگري تعريف شده است. در درجه ي سختي ( كه خودم روي آن بازي را به پايان رسانيدم)، دشمنان شما حواسشان به همه جا هست. شما به راحتي نمي توانيد تغيير لباس بدهيد و در مكان هاي ممنوعه به راحتي قدم بگذاريد. اگر لباس افسر نگهبان به تن كنيد افسر ها به شما گير مي دهند و به شما مي گويند كه “اقا من تا حالا شما رو جايي نديدم !!” در هر صنفي كه وارد شويد شما براي آنجا غريبه ايد.

شما نمي توانيد از فاصله ي 10 متري دشمنان عبور كنيدزيرا  كه به راحتي ديده مي شويد. شما هرگز نمي توانيد با كشتن يك نفر و رها كردن او مرحله را بدون سختي به پايان برسانيد. اگر به هر دليلي نظر عموم در منطقه اي را به خود جلب كنيد تا آخر آن بخش و يا قسمتي از مرحله، شما زير نظر هستيد.

اگر به هر دليل اطرافيان بفهمند شما در آنجا حضور داريد، حتما به سراغ شما خواهند آمد. آنها همه جا را جستجو مي كنند. شما بايد خيلي سريع باشيد تا بتوانيد از دست دشمنان فرار كنيد. وقتي ديده مي شويد، يا بايد همه را بكشيد و منطقه را پاك سازي كنيد يا به كشته شدن رضايت دهيد كه در اكثر مواقع قسمت دوم چاره ساز است. بر روي درجه ي سختي بازي چك پوينت ها محدود هستند، پس حسابي دقت كنيد در كجا قدم مي گذاريد.

وقتي كسي شما را در حين كشتن و يا موارد مشكوك ببيند، به همه اطلاع مي دهد، پس آدم هاي عادي نيز تهديد بزرگي براي شما به حساب مي آيند. بازي Hitman Absolution يعني “هيچ شاهدي را زنده نگذار”،‌ديالوگ هايي كه در بين دشمنان رد و بدل مي شوند همه با توجه به موقعيت دقيق و حساب شده هستند. آنها اكثرا درباره ي شما صحبت مي كنند و مي دانند كه قرار است شما به زودي پيدا شويد. آنها هميشه منتظر شما هستند !

حداقل سيستم مورد نياز :

 • CPU: 2.4 GHz dual core Intel or AMD processor
 • RAM: 1GB of system memory
 • Graphics: DirectX 10 compatible card with 512 MB RAM. Nvidia 8-series or AMD Radeon 3000 series graphics cards.
 • Operating system: Windows Vista
 • DirectX compatible sound card
 • 10 GB of hard drive space

سيستم  مورد نياز جهت اجراي بازي به صورت كامل :

 • CPU: 2.6 GHz quad core Intel or AMD processor, Core i5 or Phenom X2
 • RAM: 2GB
 • Graphics: DirectX 10 compatible card with 1GB of video memory, Nvidia 400-series or AMD 5000-series.
 • Operating system: Windows 7
 • DirectX compatible sound card
 • 10 GB of hard drive space

امتياز ها :

Title : Hitman Absulotion


Game Play : 10

Game Sound : 10

Enviroments ( textures and models ) : 9.8

AI : 10

Controls : 9

Game Story : 8,5


Total score : 9.5

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 18 دیدگاه
 1. بعضی بازی ها واقعا یه دونه اند سری بازیهای هیتمن هم دقیقا اینجوریند هردفعه که بازی روتموم میکنی سیر نمیشی ودوست داری دوباره بازی کنی نمیدونم شاید خونبها رو20یا30 دفعه تا حالا تموم کرده باشم ولی تا اسمش رو اینجا شنیدم وسوسه شدم یه بار دیگه نصبش کنم.
  آقا میثاق از شما هم ممنونم یه جوری نوشتی که اصلا نمیشه از خیر این بازی گذشت من که رفتم بخرمش.

  1. راستش رو بخوای تو این مدت بازی خوب بازی نکرده بودم که خدا رو شکر Hitman Absolution منتشر شد و بالاخره یه بازی خوب اومد که بازی کنیم

 2. واقعا حرف نداره به جرات میتونم بگم بهترین نسخه هیتمنه چه گرافیکی من که کف کردم

  1. نه دارن شماره ي بعديش رو مي سازن خود شركت سازنده گفته

 3. من این بازی رو دوبار انجام دادم تنها بازی بود که دیدم تقریبا هوش مصنوعی توش به کار رفته است.برای رسیدن به هدف هم از جتدین راه میتوان استفاده کرد….

 4. سلام خسته نباشید ممنون که به سوالات پاسخ میدید
  من یه سوال کلی دارم
  می خواستم بپرسم با این سیستم من:
  CPU: Dual Core E5300
  Ram: 6 Gig
  VGA: GT 630 2Gig DDR3
  و سایز رزولویشن کارم 1600 در 900
  آیا با مشکلی بر می خورم تو بازی های اخیر مثل CALL of Dutu BLACK OPS 2
  Assasisins creed 3 و یا بازی های دیگه؟
  سپاسگزارم از لطف شما

 5. من واقعا عاشقه هیتمنم خداکنه تمامی داشته باشه ک اگه داشته باشه خودما میکشم بنظرتون تا چندش میاد؟بعده ابسولوشن هم خواهد امد؟؟

  1. به نظرم نسخه جدیدش رو می سازن چون سرنوشت blax رو مشخص نکردن
   و حالا که فرار کرد به نظرم دشمن اصلی هیتمن خواهد بود.
   حتی توی مرحله ی run for your life یکی از پلیس ها به نام پرسانو که مسول تعمیر فیوزه با خودش در باره blax صحبت می کنه و میگه شک ندارم اون آدم زرنگیه به همه چیز پایان میده
   توی خیلی از مراحلش صحبت از اونه
   حتی یکی از مراحلی که شخصیت های بازی kayne & lynch درش حضور دارن
   لینچ در اتاق اسلحه خونه راجبش حرف می زنه

 6. من عاشق هیتمن هستم و نسخه ی 5 اصلا ب نسخه ی 4 ربطی نداره چچون در نسخه ی 4 یه قاتل حرفه ای هستیم ولی در نسخه 5 بیشتر شبیه جیمز باند هستیم تا Hitman !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 7. من تونستم یه شاتگان با یه چوب بیسبال یه اسنایپر بزارم توی جیبم!تازه بین بقیه راه میره کسی نمیفهمه(:
  منکه تمام سری هاشو تموم کردم واقعا واسم ناراحت کننده است ببینم افتاده دنبال یه دختر که نجاتش بده
  گند زدن بهش
  نسخه های قبل دیگه این همه قابلیت های عجیب نداشت

 8. افتضاح.گند زدن به گیم پلی بازی.سیستم سیو هم خراب کردن.آزادی عمل هم از بین رفته و خطی شده.

 9. سلام وقعا بازی قشنگی است خیلی باحاله خدا کنه که دوباره زود تر نسخه ی جدیدش بیاد من تا حالا یه بار این بازی رو تموم کردم

 10. من یکی از روانی های هیتمن هستم که هم بازیهاشو ۱۰۰بار تموم کردم و نقداشو خوندم هم فیلم سینماییشو
  بزرگترین عیب این نسخه از بازی(آمرزش)اینه که نمیشه اسلحه هاتو خودت انتخاب کنی تو نسخه قبلیش(خون بها)با هر ماموریتی که انجام میدادی پول میگرفتی و هر چی بی سرو صداتر ماموریتو تموم میکردی بیشتر پول میگرفتی و میتونستی اسلحه هاتو قوی کنی و یا به اصطلاح خود بازی آپ گریدش کنی و لذت بازی برات چند برابر میشد ولی اینجا نه!
  به نظر من عیب بزرگی هس که سازندگان این بازی اصلا بهش اهمیت ندادن…

  1. خب داداش تو نسخه های قبل دایانا بوده ولی تو اینجا دایانارو میکشی و اون بارکدت رو از بین میبری .یعنی فقط خودتی و خودت. به نظر من که کار جالب و هیجان انگیزی هست

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *