چگونه چت‌های فیسبوک خود را رمزنگاری کنیم؟

چگونه چت‌های فیسبوک خود را رمزنگاری کنیم؟
  • 1393/6/8
  • مهدی صمصامی
  • 1

اخیرا فیسبوک تمایل پیدا کرده است که از پیام‌های خصوصی شما در این شبکه‌ی اجتماعی، برای اهداف تبلیغاتی استفاده نماید. همانطور که می‌دانید، مفاهیم مربوط به حریم خصوصی اندکی نامشخص و قابل دور زدن هستند و این در حالی است که فیسبوک به شما می‌گوید که پیام‌های شخصی شما توسط افراد دیگر خوانده نمی شود. آیا فقط گفتن این مورد به شما باعث خواهد شد که از جهت حفظ حریم خصوصی شما در چت هایتان به آن اطمینان کنید؟

Chatvertising چیست؟

فیسبوک در سال 2011 زمینه‌ی نوینی را در دنیای تبلیغات ایجاد کرد. در آن سال، فیسبوک شروع به آزمایش کردن یک شیوه‌ی تبلیغاتی جدید نمود که به صورت Real-Time کار می‌کرد و با اسکن نمودن بروز رسانی‌های وضعیت (Status) کاربران، برای آنان محتوای تبلیغاتی را ارائه می‌نمود. در آن زمان فیسبوک عنوان کرد که به هیچ وجه از داده‌های مربوط به چت افراد برای اینگونه تبلیغات استفاده نخواهد کرد، اما ظاهرا دیگر اینگونه نیست و این مسئله تغییر کرده است.

facebook-chat1

هیچ اطلاعاتی نمی تواند بهتر از چت‌های شما مشخص کننده فعالیت‌های روزانه و علایق شخصی تان باشد. پس بهتر است از خود بپرسیم که آیا می‌خواهیم شخصی ترین اطلاعات خود یعنی چت هایمان را با شرکتی که به فروش اطلاعات شخصی کاربرانش به نهادهای (مانند شرکت‌های تجاری که با توجه علایق شخصی شما، تبلیغات مربوط فروش را به شما نشان می‌دهند) مختلف متهم شده است، به اشتراک بگذاریم. فیسبوک بدون شک به شما اطمینان می‌دهد که اطلاعات تان توسط دیگران دیده نمی شود، اما فقط همین گفته برای اطمینان به آن کافی است؟

freemarket

این مسئله فقط به فیسبوک محدود نمی شود. از زمانی که این شرکت سرویس‌های WhatsApp و Instagram را نیز خریداری کرده، به احتمال زیاد این نگرانی دامن گیر آن‌ها نیز خواهد بود.

رمزنگاری کردن چت ها

خوشبختانه دو سرویس مختلف برای رمزنگاری کردن پیام‌های خصوصی فیسبوک طراحی شده اند. هر دوی این سرویس‌ها رایگان و متن باز می‌باشند، ولی بدون اشکال نیستند. برای رمزنگاری شدن پیام ها، باید شما و فردی که با آن چت می‌کنید، هر دو از این اپلیکیشن‌ها استفاده کنید. به علاوه‌ی اینکه با استفاده از این سرویس ها، دیگر صفحه‌ی فیسبوک شما در وب قابل جستجو و مشاهده نخواهد بود و فقط از طریق همان اپلیکیشنی که انتخاب می‌کنید، می‌توانید به آن دسترسی داشته باشید.

Cryptocat

cryptocat

Cryptocat اپلیکیشنی است که برای جذاب کردن محیط چت خصوصی طراحی شده است. آخرین نسخه‌ی تحت وب اپلیکیشن Cryptocat قادر است به حساب فیسبوک شما Login (ورود) کند، لیست مخاطبین شما را جمع آوری کرده و آن‌ها را در یک Buddy List (لیست دوستان) برایتان به نمایش درآورد تا بتوانید به صورت استاندارد (رمزنگاری نشده) با آن‌ها چت کنید.

اگر هم شما و هم شخصی که با آن چت می‌کنید حالت Off The Record (OTR) یا همان غیرقابل ضبط را در Cryptocat فعال کرده باشید، پس از آن چت‌های شما رمزنگاری خواهند شد. در حال حاضر اپلیکیشن تحت وب Cryptocat برای مرورگرهای Chrome، Firefox، Safari و Opera و همچنین سیستم عامل‌های OS X و iOS در دسترس است. البته اپلیکیشن iPhone آن اکنون (در زمان نوشتن این مقاله) از فیسبوک پشتیبانی نمی کند، اما در آینده این ویژگی به آن اضافه خواهد شد.

SafeChat

safechat

دقیقا مشابه Cryptocat، اپلیکیشن SafeChat نیز پیام‌های خصوصی فیسبوک شما را رمزنگاری می‌کند و آن‌ها را به گونه ای تغییر می‌دهد تا برای به کارگیری در زمینه‌های تبلیغاتی و بازاریابی، غیرقابل استفاده باشند. همانند Cryptocat، این سرویس هم به صورت اپلیکیشن تحت وب برای مرورگرهای Chrome و Firefox و سیستم عامل iOS در دسترس است و کاملا رایگان می‌باشد. همه‌ی نسخه‌های این سرویس از چت فیسبوک پشتیبانی می‌کنند.

به این ترتیب با استفاده از این سرویس‌ها می‌توانید چت‌های فیسبوک خود را رمزنگاری کرده و امن نگاه دارید. اگر مشکلی در استفاده از این دو سرویس دارید، در بخش نظرات با ما در ارتباط باشید.

 

منبع : MakeUseOf.com

دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *