سهولت جاسوسی نظامی دریایی با الگو گیری از ربات PowerRay

سهولت جاسوسی نظامی دریایی با الگو گیری از ربات PowerRay
  • 1395/10/14
  • زهرا معبودی
  • 0

PowerVision که یکی از شرکت‌های فعال در زمینه‌ی ربات‌هاست سال گذشته با PowerEgg خود را به سرخط خبرها آورد. این ربات کوادکوپتری بود که به شکل تخم مرغ طراحی شده بود. حالا جدیدترین ربات این شرکت پرواز نمی‌کند، ولی شنا می‌کند.

این ربات که بیشتر از در نظر اول به عنوان یک ربات صرفا ماهی گیر به شمار می آید می تواند به عنوان ابزاری برای کاربرد های نظامی نیز بکار برده شود. در واقع همه می دانند که بررسی های جنگی توسط زیر دریایی ها محدودیت هایی دارد که چنین ربات هایی می تواند جلوی این گونه محدودیت ها را بگیرد.

جاسوسی نظامی دریایی

حالا شما می توانید این ربات را به عنوان یک ماهی گیر و رصد کننده ماهی مورد بررسی قرار دهید اما به طور پنهان به قدرت نظامی آن نیز پی ببرید.

PowerRay که برای ماهیگیری طراحی شده می‌تواند تا ۴ ساعت در عمق ۳۰ متری باشد و تصویر دوربین ۴K UHD خود را از طریق Wi-Fi (و احتمالاً به کمک آنتن شناور) به اپلیکیشنی بر روی iOS یا اندروید ارسال کند. به علاوه این اپ به شما اجازه می‌دهد تا ربات و دوربینش را کنترل کرده و با ارائه‌ی اطلاعات مربوط به موقعیت خود و دیگر داده‌ها به شما کمک می‌کند تا ماهی بگیرید.

این ربات با استفاده از سیستم اکتشاف زیرآبی Fishfinder می‌تواند ماهی‌ها را از فاصله‌ی ۴۰ متری پیدا کند. Fishfinder یک چراغ سرخود آبی رنگ هم دارد که برای جذب ماهی‌ها استفاده می‌شود. علاوه بر این برای فریب دادن ماهی‌ها می‌توانید از طناب طعمه‌ی ماهیگیری از راه دوری که همراه با PowerRay عرضه می‌شود استفاده کنید.

و اگر واقعاً می‌خواهید دنیای زیرآب را تجربه کنید، می‌توانید از عینک واقعیت مجازی PowerVision استفاده کنید که خیلی خوب به کج شدن سر واکنش نشان می‌دهد. از این طریق در حقیقت می‌توانید با حرکت دادن ربات اطراف خود را ببینید.

عرضه‌ی جهانی PowerRay از روز ۲۷ فوریه شروع می‌شود، اما قیمت آن هنوز اعلام نشده است. PowerVision دموی این محصول را در نمایشگاه CES 2017 به نمایش گذاشته، ولی متاسفانه به دلیل قانون منع استفاده از حیوانات زنده در آزمایشات از ماهی واقعی استفاده نشده است.

نکته مهمی که باید در مورد این ربات بیان کنیم این است که این ربات، در واقع نقش اکتشافی را به خوبی می تواند انجام دهد اما از نظر عملیات نظانی نیاز به کمی تغییرات در عملکرد ها دارد. البته برای استفاده طولانی مدت نظامی این ربات می بایست از نقطه نظر های مختلفی مورد تقویت قرار بگیرد  که از جمله این ویژگی ها می توان به عمق پیمایی و البته مدت زمان توان انجام عملیات زیر آبی آن اشاره داشت.

از جمله الگوهای پیشنهادی برای تکمیل نظامی این ربات می توان به تدابیر دفاعی و حمله اشاره داشت. در این دو حالت ربات به صورت ابزاری برای دفاع یا ابزاری برای حمله توسعه پیدا می کند.

نظر شما در این باره چیست؟ نظر خود را با گویا آی تی در میان بگذارید و این مطلب را روی شبکه های اجتماعی نشر دهید.

 

دیدگاه خود را وارد کنید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *