چگونگی نصبSkyDrive ، S3 ، گوگل داکز، و دیگر فضاهای ذخیره سازی ابری روی ویندوز اکسپلورر

  • 1389/6/23
  • محمدرضا ارجمندی
  • 2

سرویس های ذخیره سازی آنلاین فایل بر روی فضای ابری مانند SkyDrive و آمازون S3  روز به روز و به طور فزاینده ای در حال محبوب تر شدن نزد کاربران وب هستند، و بسیاری از ما علاقه داریم روزانه اسناد و فایل های دیگر خود را با  برنامه های تحت وبی مانند گوگل Apps به شکل آنلاین ذخیره سازی کنیم. در این نوشته می آموزیم چگونگی  می توان این خدمات ذخیره سازی  را با ویندوز کامپیوتر خود ادغام کرده و به آنها درست مثل درایو های دیسک سخت عادی خود یا درایوهای فلش از طریق اکسپلورر ویندوز دسترسی  داشت.

محاسبات ابری با هدف سازمان دهی ساده تر فایل ها پا به عرصه ظهور گذاشت، زیرا می توانید  با این فن آوری فایل های خود را در محیطی مجازی و آنلاین ذخیره کرده و به آنها  از هر محلی که به اینرنت متصل است دسترسی  داشته باشید. با این حال ، اغلب واسط های مبتنی بر وب کند بوده و استفاده از ان  دشواری هایی دارد، که آن را برای انتخاب مکانی برای حفظ همه فایل های شما به صورت انلاین  سخت می سازد. در این مقاله قصد داریم شما را با برنامه  Gladinet   آشنا کنیم  که ابزاری رایگان و تحت ویندوز است که اجازه می دهد  به سرویس های ذخیره سازی مجازی مختلفی به طور مستقیم از ویندوز اکسپلورر دسترسی  داشته باشید. این  برنامه سبب نصب حساب های شما در هر یک از سرویس ها در ویندوز به شکل یک درایو ذخیره ساز تحت شبکه می شود ، و به شما اجازه ذخیره ، انتقال ، و تغییر نام فایل ها  درست مانند شیوه ای که در درایو استاندارد خود  استفاده می کنید خواهد داد. در اینجا مروری  داریم بر استفاده از برنامه Gladinet  و اینکه چگونه می توانید از آن  برای استفاده از سرویس های فوق  برای سازماندهی تمام داده های خود به بهترین شیوه بهره بجویید.

شروع

نسخه رایگان و پایه ای Gladinet  را از لینک انتهای مقاله دانلود  کرده و به صورت عادی نصب کنید. توجه داشته باشید که دو نسخه  32 و 64 بیتی در دسترس هستند ، بنابراین نسخه صحیح را  بسته به نوع ویندوز خود برای رایانه تان انتخاب کنید.

در طول پروسه نصب، با گزینه هایی به شما امکان داده شده Gladinet را برای خود سفارشی سازی کنید. توصیه ما  این است که  موارد سوم و چهارم (یعنی Start WebClient service  و  Register Gladinet Cloud Desktop to Windows Firewall)را تیک دار بگذارید باقی بمانند زیرا فعال کردن این موارد تضمین خواهد نمود که Gladinet آن طور که ما انتظار داریم عمل کند.

پس از نصب برنامه، و قبل از شروع به کار، نیاز به  طی چند مرحله نصب مقدماتی و تنظیمات دارید. پس همانند اسکرین شات زیر  گزینه اول را برای ادامه با استفاده از نسخه پایه ای و رایگان  انتخاب کنید ، سپس روی Next  کلیک کنید.

اگر مایل به  دریافت به روز رسانی  هایی برای برنامه هستید می توانید آدرس ایمیل خود را  در فیلد خالی این قسمت وارد کنید ، در غیر این صورت ، فقط روی Next کلیک کنید تا به مرحله بعدی بروید.

Gladinet از طیف گسترده ای از خدمات ذخیره سازی آنلاین پشتیبانی میکند که  در این قسمت می توانید سرویس های دلخواه خود را انتخاب کنید. ما در این مثال سرویس ویندوز لایو SkyDrive را انتخاب کردیم، اما شما هر حساب ذخیره سازی آنلاین که دوست دارید با ویندوز اکسپلورر  ادغام شود را انتخاب کنید. سپس دوباره روی Next کلیک کنید تا به مرحله بعد بروید.

در نهایت ، تنظیمات خود را  برای تایید نهایی مشاهده می کنید، اگر چیزی اشتباه  است ویرایش کنید (با گزینه edit). وقتی مشکلی با این موارد نداشتید روی Finish کلیک کنید.

سوار کردنSkyDrive روی ویندوز اکسپلورر

همانطور که می دانید مایکروسافت در سرویس ویندوز لایو SkyDrive ، فضای ذخیره سازی آنلاین رایگانی به حجم 25 گیگابایت به هر کاربر ارائه می دهد ، اما متاسفانه ، آنها راه مشخصی برای ادغام این فضا به طور مستقیم با ویندوز ارائه نمی دهند.. با این حال ، Gladinet ، به ما اجازه می دهد تا SkyDrive  را به عنوان یک درایو شبکه محلی سوار کنیم، بنابراین شما می توانید فایل ها و پوشه های آنلاین خود را به طور مستقیم از اکسپلورر باز کنید، و با کشیدن و رها کردن، فایل های جدید را مستقیما به SkyDrive  انتقال دهید!

اگر شما در جعبه تنظیمات اولیه برنامه مثل ما  SkyDrive را انتخاب کرده باشید،  کاری که باید انجام دهید شروع به استفاده از 25 گیگا بایت فضای ذخیره سازی آنلاین رایگان از ویندوز است. بدین منظور پنجره مای کامپیوتر را باز کنید و درایو Z: جدید  را انتخاب کنید. سپس روی لینک SkyDrive دوبار کلیک کنید  تا شروع به کار کند.

شناسه و رمز عبور ویندوز لایو خود را در پنجره محاوره ای بعدی وارد کنید ، بر روی Next کلیک کنید.

در پایان روی Finish کلیک کنید تا حساب SkyDrive شما به کامپیوتر شما لینک و متصل شود.

در ادامه پنجره ای باز خواهد شد  که می پرسد: برای بار گذاری پلاگین SkyDrive. مطمئنید؟ روی Yes کلیک کنید برای پذیرش تا پروسه ادامه یابد.

Gladinet اکنون SkyDrive جدیدی را در درایو مجازی Z: سوار می کند. این کار بسته به سرعت اتصال اینترنت شما ممکن است چند دقیقه ای زمان ببرد،.

باز هم یک پنجره ای را مشاهده می کنید  که پیشنهاد نصب پشتیبان گیری خودکار  از فضای ذخیره سازی ابری شما را می دهد. این یکی از ویژگی های نسخه حرفه ای و پولی برنامه Gladinet است ، بنابراین اگر شما مایل به استفاده از نسخه رایگان هستید روی Cancel  کلیک کنید تا با انصراف از این عمل به پروسه ادامه  داده شود.

استفاده از SkyDrive به طور مستقیم در ویندوز اکسپلورر

پس از چند دقیقه ، پنجره اکسپلورر باز خواهد شد و محتویات SkyDrive را به طور مستقیم در ویندوز اکسپلورر نمایش خواهد داد. حالا می توانید مطالب و پوشه های SkyDrive خود را به طور مستقیم از اکسپلورر مشاهده کرده و به هر کدام دسترسی داشته باشید! شما حتی می توانید از ویژگی های معمول ویندوز اکسپلورر مانند  نمایش درختی و خرد زیر پوشه ها و دیگر اعمال استفاده کنید!

می توانید به امکانات بیشتری  با  راست کلیک  روی پوشه ها و باز کردن منوی راست کلیک دسترسی داشته باشید. علاوه بر عملیات استاندارد فایل ها مانند تغییر نام پوشه ها، کپی ، و حذف انها ، شما همچنین می توانید ویژگی های خاص Glaidnet  را از منوی باز شده انتخاب کنید. این امکانات به شما اجازه پیدا کردن آدرس URL  پوشه وب ، و یا به سادگی باز کردن پوشه به طور مستقیم در مرورگر را می دهند. توجه داشته باشید که اکسپلورر ممکن است برای لحظاتی در حالی  که در تلاش برای دسترسی به به ذخیره سازی آنلاین شماست قفل شود ؛ همچنین استفاده از امکانات ذخیره سازی آنلاین می تواند آهسته و کند باشد ، به ویژه اگر اتصال اینترنت شما سرعت پایینی دارد.

و شما به سرعت می توانید به فضای ذخیره سازی آنلاین خود مستقیما از نمای کامپیوتر در اکسپلورر دسترسی داشته باشید. توجه داشته باشید که گزارش رایانه ما از مقدار ذخیره در دسترس به طور عجیبی  نشانگر فضای درایو c: ما بود که صحیح نیست! SkyDrive شما تنها حاوی 25 گیگابایت  فضای ذخیره سازی است نه بیشتر یا کمتر.

شما می توانید فایل های جدیدی را با کشیدن و رها کردن آنها به پوشه SkyDrive اضافه کنید. با این کار پنجره کوچکی از Gladinet باز می شود که نشانگر پیشرفت  عملیات آپلود فایل است. در این مورد هم افزودن فایل های جدید بسته به نوع اتصال اینترنت شما ممکن است  چند دقیقه زمان بگیرد. اگر ترجیح  می دهید هر  دفعه این پنجره نشانگر را نبینید ، تیک کنار گزینه : Don`t show this window next timeرا بزنید.

علاوه بر این ، اگر شما سعی در آپلود یا دانلود فایل های بزرگ و یا تعداد زیادی از فایل ها به صورت یکجا کنید ، Gladinet هشدار خواهد داد که  فرآیند ممکن است مدت زیادی  به طول انجامد. اگر شما نیاز مبرمی به نسخه پشتیبان از تعداد زیادی از فایل ها به/ از فضای ذخیره سازی آنلاین خود داشتید  توصیه ما این است که این کار را در طول شب و یا هر زمان دیگری که  رایانه شما قرار است برای مدت طولانی بی استفاده روشن بماند انجام دهید.

یک نکته جالب دیگر این است که می توانید از فضای  آنلاین ذخیره سازی SkyDrive به عنوان محل ذخیره سازی فایل جدید  ایجاد شده توسط  هر برنامه ای استفاده کنید.

شما می توانید هر یک از فایل های خود را به طور مستقیم از SkyDrive به سادگی دابل کلیک کردن روی آنها و به صورت عادی باز کنید. باز هم ، ممکن است چند لحظه ای برای باز کردن آنها زمان بگیرد از این روی که باید اول فایل دانلود شود. اگر شما یکی از فایل های آفیس ذخیره شده در SkyDrive خود را در آفیس 2010 باز کنید، برنامه آفیس تشخیص می دهد که فایل به صورت آنلاین در SkyDrive ذخیره  شده است و از قابلیت سازگاری نسخه ایجاد کننده فایل آفیس(versioning) در برنامه تحت وب آفیس وب سایت پشتیبانی می کند. حتی توضیحات دکمه Save  در آفیس هم تغییر  می کند  تا نشان دهد که استفاده از دکمه ذخیره برای این فایل سبب اعمال تغییرات  بر روی نسخه ذخیره شده در فضای ابری خواهد شد.

توجه داشته باشید که SkyDrive تنها اجازه ذخیره فایل هایی به بزرگی حداکثر 50 مگابایت را می دهد. اگر شما سعی در آپلود فایل بزرگتری از این حجم کنید ، Gladinet  به شما پیشنهاد می دهد فایل  بزرگ خود را به قطعات کوچکتری تقسیم کنید، اما باز هم این یکی از امکانات نسخه حرفه ای است ، پس اگر شما از نسخه رایگان استفاده می کنید فقط  روی No  کلیک کنید و فایل های کمتر از 50 مگ را آپلود کرده یا فایل بزرگ خود را با استفاده از برنامه های دیگری که مخصوص شکستن فایل به قطعات کوچکتر هستند به چند جز با حجم کمتر از 50 مگ شکسته و دانه دانه آپلود کنید!

علاوه بر مورد بالا، به نظر نمی رسد ابزارهای همگام سازی (( sycronization  مانند SyncToy  به خوبی با حساب ذخیره سازی آنلاین در برنامه Gladinet سازگار باشند. بنابراین اگر نیاز به تهیه نسخه پشتیبان از فایل های موجود در ذخیره ساز آنلاین داشتید، یا باید نسخه حرفه ای Gladinet که شامل ابزار پشتیبان گیری است را خریداری کرده و یا  خیلی ساده تک تک فایل ها را با  کشیدن و رها کردن به طور دستی ازشان در محل مورد نظر پشتیبان بگیرید.

اضافه کردن یک حساب ذخیره سازی دیگر

یکی از مزایایGladinet  این است که تنها به یک حساب آنلاین ذخیره سازی محدود نمی شود ، شما می توانید  هر چه قدر نیاز دارید حساب های  آنلاین به برنامه بیافزایید، از جمله حساب های متعدد از یک سرویس. برای اضافه کردن یک حساب ، به درایو شبکه ای خود  بروید (معمولا Z: )و  روی لینکی با نام Click to mount دوبار کلیک کنید.

از لیست کشویی پنجره بعد، انتخاب ارائه دهنده سرویس مدنظر خود را  انتخاب کنید. ما به عنوان مثال حساب گوگل داکز را می خواهیم اضافه کنیم، اما شما می توانید یک حساب FTP ، S3 آمازون ، ویندوز آذور، و یا حتی حساب دیگری از  ویندوز لایو SkyDrive  را اضافه کنید.  و به مرحله بعد بروید.

سپس اطلاعات ضروری را برای این حساب مانند مراحلی که قبلا ذکر شد وارد کنید. مثلا اگر بخواهید حساب کاربری مربوط به Google Apps را اضافه کنید باید آدرس ایمیل و رمز ورود خود را  تایپ کنید

بعد از زدن Next به پنجره ای می روید که باید روی Finish کلیک کنید تا حساب راه اندازی شود، و Gladinet به طور خودکار این حساب ذخیره سازی ابری را به کامپیوتر شما اضافه خواهد نمود.

توجه کنید:اگر پیش از این از چنین سرویس ذخیره سازی استفاده ننموده اید ، ممکن است برنامه از شما برای بار گذاری افزونه صحیح سوال کند.(مانند تصویر زیر) روی  Yes  کلیک کنید تا روند ادامه پیدا کند

پس از چند لحظه ، حساب جدید ذخیره سازی ابری شما در اکسپلورر باز خواهد شد. در تصویر زیر ما حساب گوگل داکز  خود را باز کردیم ، و می توانیم اسناد دخیره شده روی این درایو را  روی کامپیوتر خود باز کرده و در مایکروسافت آفیس ویرایش  کنیم. شما حتی می توانید اسناد جدیدی را در حساب گوگل داکز خود ذخیره کرده، یا فایل های متنی خود را در پوشه ها سازماندهی نمایید. این، راهی عالی برای اضافه کردن سریع اسناد جدید به گوگل داکز یا تهیه نسخه پشتیبان از مدارک موجود خود می باشد. ما قادر به اضافه کردن فایلهای دیگر هم بودیم، از جمله برنامه های اجرایی با پسوند exe اما به یاد داشته باشید که حساب کاربری گوگل داکز تنها1 گیگا بایت فضای ذخیره سازی رایگان دارد پس در مصرف آن صرفه جویی کنید!

اگر فایلی را در حساب گوگل داکز آپلود کنید، ممکن است از شما درخواست شود که در صورت تمایل فایل مذکور به فرمت و قالب بندی گوگل داکز تبدیل شود.با کلیک روی  Yes  انتخاب می کنید که تبدیل غیر فعال شده و آپلود با همان فرمت فایل اصلی انجام گیرد،و با کلیک No به ادامه با تبدیل فایل تن می دهید.

در اسکرین شات زیر فایل های جدید ما را در حساب گوگل داکز خودمان ملاحظه می کنید. فقط حیف که نمی توانیم کد منبع فایلهای  exe را در فضای ابری ویرایش کرده یا تغییر دهیم!

امکانات اضافی Gladinet

شما می توانید به امکانات اضافی Gladinet از طریق آیکون برنامه موجود در سینی سیستم ویندوز دسترسی داشته باشید.

به خصوص یکی از این ویژگی های خوب گزینه Task Manager است ، که به شما اجازه دیدن گزارشی از میزان آپلود فایل کنونی و هر خطایی که ممکن است در انتقال های قبلی رخ داده باشد را می دهد.

همچنین می توانید به دیگر تنظیمات Gladinet از نوار کناری سمت چپ دسترسی داشته باشید ، مانند مقدار کش آفلاینی که Gladinet بر روی کامپیوترتان استفاده می کند. توجه داشته باشید که بسیاری از ویژگی های اضافی به عنوان  «موجود در نسخه حرفه ای» مشخص شده اند ، بنابراین قادر نخواهید بود تا از آنها در نسخه رایگان فعلی استفاده کنید.

جمع بندی

اگر شما به طور مرتب از خدمات ذخیره سازی آنلاین فایل استفاده می کنید، Gladinet می تواند ابزار بسیار مفیدی باشد برای کمک به شما در بهره برداری از همه گزینه های ممکن در ذخیره سازی و سازماندهی هر دو نوع فایل های آنلاین و آفلاین خود  به شیوه ای که دوست دارید. با این نرم افزار می توانید به سرعت اسناد آفیس موجود در SkyDrive یا گوگل داکز را در برنامه های کاربردی  معمول رایانه خود ویرایش کرده و یا همه فایلهای مهم خود را در یک پوشه ایمن  آنلاین با امکان انتخاب از میان طیفی متنوع از سرویس ها کپی کنید. در گذشته دسترسی به فایل ها و پوشه ها اغلب نسبتا آهسته و کند بود، اما امروزه این مسئله تنها به اتصال اینترنت شما بستگی دارد، نه سرورهای سرویس های محبوب! با این حال ، هنوز هم مدیریت  ذخیره سازی آنلاین بسیار راحت تر از ان است  که بخواهیم از رابط های مبتنی بر وب استفاده کنیم. همچنین با این برنامه راهی عالی برای انتقال فایل ها از یکی سرویس ذخیره سازی آنلاین به دیگری پیش روی ماست. به عنوان مثال ، شما می توانید به راحتی  اسناد خود  از گوگل داکز به SkyDrive یا  بالعکس منتقل کنید ، و یا حتی تمام فایل های خود را  به حساب ذخیره سازی امن آمازون S3 انتقال دهید.

Gladinet نسخه پایه ای رایگان است ، و شامل تمام ویژگی هایی است که در این مقاله پوشش داده شد، در حالی که نسخه حرفه ای 39  دلار قیمت دارد و امکاناتی از قبیل رمزگذاری،فشرده سازی و تکثیر پوشه ها را در فضای ابری ارائه می دهد و همچنین  دارای ابزار تهیه پشتیبان است که می تواند به طور همزمان از چند فضای ذخیره سازی آنلاین پشتیبان  بگیرد. حال، انتخاب با خودتان است اما  هر نسخه ای  که انتخاب کنید، قطعا از مزایای زیادی بهره مند خواهید شد!

پیوندها

دانلود Gladinet  نسخه پایه ای و رایگان

منبع: howtogeek

دیدگاه خود را وارد کنید
تعداد دیدگاه ها : 2 دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *