ادامه ی خوب از یک بازی دو بعدی (نقد بازی Castlevania Lords of Shadow)

  • 1389/8/11
  • ميثاق جراحي
  • 1

یک بازی حماسی دیگر و فوق العاده با خلاقیت هایی  تکرار نشدنی و مکان هایی پر از رمز و راز با طراحی کاملا بدون نقص و ویژگی  هایی که مخاطبین را به عمق ظرافت این مکان های سرد و تاریک  می برد. این همه وسواس برای به تصویر کشیدن عناصری که به ندرت وشاید حتی ابدا در جای دیگری به جز بازی تاریخی و فراموش نشدنی ارباب های سایه ها(تاریکی ها) نمی توان یافت .

((قبل از اینکه این مقاله را کامل بخوانید باید اینگونه فکر کنید که با یک بازی کاملا جدید طرف هستید و ابدا قبل از ارباب  سایه ها هیچ  بازی  از سری  بازی های کاسلوانیا  ساخته نشده است !!!!))

بازی اکشن ماجراحویی فانتزی کاسلوانیا(لطفا بابت تلفظ این لغت در صورت اشتباه بودن از من ایراد نگیرید !) ارباب های سایه بدون شک یکی از بهترین عناوینی است که تا به حال برای کنسول های نسل جدید Ps3 /Xbox360  عرضه شده که به جرات می توانم بگویم با اثاری چون خدای جنگ و شیطان هم می گرید به راحتی رقابت می کند.

در این بازی  حماسی طولانی (این بازی در 2 دیسک مجزا برای کنسول Xbox360 عرضه شد !) به مواردی برخورد خواهید کرد که برای شما تازگی دارند و همواره تازه و جدید خواهند ماند(گویا ای تی)

یکی از مهمترین نکته هایی که  درباره ی بازی باید بدانید وجود کارگردانی سرشار از نبوغ و هوش ! یعنی اقای هیدو کوجیما کارگردان ارشد سری بازی های متال گیر است که اگر او نبود این بازی یک بازی بدون روح و یک بازی خیلی معمولی می شد

به نطر من بهترین ویژگی بازی تنوعی است که در ان نهفته زیرا  به وضوح  دیده می شود که برای تک تک عناصر و مراحل مختلف بازی یک تیم بسیار عظیم زحمت کشیده اند برای انتقال بهتر منظورم به شما این گونه می گویم که این بازی طولانی با بیش از 30 ساعت گیم پلی هیچ وقت خسته کننده و یکنواخت نمی شود فکر این را کنید هیچ قسمت از بازی مانند قسمت قبل نیست (یعنی در هر قسمت حداقل وجود یک معما یا در کل یک سوژه ی جدید و تازه دیده می شود )

بگذارید سری هم به داستان بازی بزنیم که بر خلاف این همه ذوق و سلیقه ی خوب سازندگان بازی این مورد خیلی باب دل از اب در نیامده است .

داستان بازی  با اینکه کمی ازکلیشه ها  گرفته  شده است ولی برخی عناصر در ان که به نوعی به ان شاخ و برگ می دهند و مخصوصا ((تاکید زیادی روی این مورد دارم))  اخر بازی که یک شوک ناگهانی به بازیکن می دهد و بازیکن را برای ادامه ی بعدی از این بازی اماده می سازد واقعا عالی کار شده. شخصیت اصلی داستان که گابریل نام دارد برای بازگرداندن همسر خود ماریا از عالم مردگان به دنبال قدرتی می رود که این امکان را برای وی فراهم می سازد ((یعنی امکان ورود به سرزمین مردگان و اوردن همسر خود به دنیای زندگان !)) ولی در کل داستان هم به این سادگی و راحتی  بازگو نخواهد شد !

برای تحقق این امر او به ماسکی نیاز دارد که تکه ها و قدرت های این ماسک جادویی در دستان سه ارباب تاریکی است که در سرزمین های خود حکمرانی می کنند . به همین دلیل سفر گابریل به نقاط مختلف از دنیایی که از نظر بر خی افراد از خدا و از بهشت قطع رابطه کرده اغاز می شود . داستان بازی روان و سر راست است و در کنار ان داستان هایی را می شنوید که حکم شاخ و برگ دادن به این درخت یعنی داستان را دارند(گویا ای تی)

اولین مکانی که گابریل برای بدست اوردن تکه ی اولیه ماسک در ان وارد می شود سرزمین لایکن ها یعنی نصف انسان و نیمه دیگری گرگ هستند است . در این سرزمین همان طور که از نامش پیداست نژاد های متفاوتی از گرگ ها و موجوداتی مرتبط با ان زندگی می کنند که به نوعی دشمنان شما محسوب می شوند .

سرزمین بعدی سرزمین خون اشامان یعنی ومپایر ها است که در باره ی این افسانه داستان ها و فیلم های زیادی ساخته شده است دشمنان این سرزمین موجوداتی خفاش مانند هستند که برای بدست اوردن خون افراد زنده دست به هر کاری می زنند به همین دلیل گابریل بهترین بهانه برای ان ها در سرزمین خودشان خواهد بود ودر اخر این  سرزمین مردگان است که به سفر گابریل از اعضای مهم انجمن برادری خاتمه می دهد (گویا ای تی)

از داستان و اتفاقات بعدی بازی هم چیزی را بازگو نمی کنم زیرا که ممکن است برای برخی از شما خوانندها ناراحت کننده باشد و دوست نداشته باشید کل داستان و ماجرای بازی را برای شما لو بدهم !

گیم پلی بازی چیز ی است که بسیار زیاد با ان اشنا هستید و در کل چیز جدیدی را برای گفتن ندارد . از همان مبارزات اولیه گابریل با زنجیری که از قسمت های مختلفی تشکیل شده و هر قسمت کارایی خاص خود را دارد تا صلیبی که بر سر این زنجیر بلند وصل است مشخص خواهد بود که پایه مبارزات بازی همان مبنایی است که برای اولین بار در بازی خدای جنگ دیده شد (ولی از نطر من  این بازی به راحتی می تواند هم تراز و هم ردیف خدای جنگ باشد )

در این شاهکار برخی عناصر باعث کاهش  امتیاز ها از بازی می شوند ولی این عناصر جزیی اند و ابدا توی ذوق بازیکنان نمی زنند . اولین مورد دوربین بازی در برخی نقاط کم از نقشه ها  هستند  که به همراهی کنترل خیلی سریع  بازی مشکل سازند ولی کنترل بازی همانند کنترل بازی های قبلی اقای کوجیما یعنی سری بازی های متال گیر هستند .

کنترل ,بیش از حد سریع و روان است ! این مورد در برخی اوقات مشکل ساز و در بسیاری از مواردبخصوص در هنگام مبارزه با غول ها دارای بالانس بسیار بالا و قابل توجه ای است . حال که صحبت در باره ی غول ها شد به این مطلب اشاره کنم که من تا به حال این همه تنوع در غول ها ی بازی و شخصیت های منفی ان ,در هیچ بازی دیگری  و حتی فیلمی ندیده بودم. از نظر من شخصیت پردازی و طراحی شخصیت های بازی امتیاز کامل 10 از 10 را به خود اختصاص می دهد(گویا ای تی)

مبارزات با غول ها بویژه اربابان سایه از هیجان انگیز ترین و نفس گیر ترین بخش های بازی هستند . هر کدام از انها دارای قدرتی خاص و نیرویی عجیبند که برای کشتن هر یک باید استراتژی خاصی را برای مبارزات بلد باشید .منظور از استراتژیک ها همان فنونی هستند که د رمنوی بازی برای خرید قرار دارند . این بازی هم مانند بسیاری از بازی ها ی  مشابه دارای قدرت های بسیار زیاد و شیوه ی مبارزات متفاوتی است که هر کدام در نوع خود جالب و مفید هستند.

می خواهم بار دیگر درباره ی مکان های فوق العاده حماسی و فانتزی بازی صحبت کنم که واقعا مو بر تن ادم رو سیخ می کنه !(دیگه خیلی جو گیر شدم!) وقتی برای اولین بار وارد یکی از همین مکان های مخوف و پر رمز و راز بازی می شوید واقعا بخشی از وقت را باید صرف تماشا کردن این محیط ها کنید.

به قسمت بعدی بازی می رویم که من به ان هم امتیاز 10 از 10 را داده ام ((در اخر مقاله امتیازاتی را می بینید که من بر اساس تجربه ی شخصی خودم به بازی دادم))

بله ! موسیقی و صدا گذاری بازی است که مانند همیشه و مانند تمام سری بازی های کاسلوانیا چه از نسخه های سگا و نینتندو تا اخرین نسخه ی بازی یعنی همین ارباب های سایه با وسواس بسیاری ساخته شده  است. علت اینکه موسیقی بازی همواره جزو نقاط بازی به حساب می امده استفاده از سخت ترین ساز ها و ریتم ها برای ایجاد یه صدای حماسی و کاملا متناسب با محیط بازی بوده است .استفاده از ساز های کلاسیک و سمفونی  های کاملا هماهنگ نوید این را می دهد که عده ی زیادی برای ایجاد موسیقی ها در مراحل مختلف که همه دارای تنوعی خاص هستند زحمت بسزایی کشیدند . گام های کوتاه و بلندی که در جای جای بازی در حال تغییر اند واقعا زیبا و شنیدنی هستند(گویا ای تی)

حال دیگر نوبت به تعریف کردن از چالش ها و معماهای نه چندان اسان بازی می رسد که گیم پلی بازی را از یکنواختی در اورند و باعث شدند که من کمی از فسفر های مغزم را برای این نوع معماهای منطقی بسوزانم ! البته باید به این نکته اشاره کنم که بازی برای ان دسته افراد راحت طلب که حتی حوصله ی فکر کردن را هم ندارند را حل  این معماها را نشان داده ولی با باز کردن راه حل انها جایزه ی حل معماها از بین می رود .

برخی  چالش ها و نقاط در بازی هستند که بیش از سایر مراحل به یاد می مانند و درجه ی هیجان و حماسی بودن انها همواره بیش از بقیه جاهاست .از جمله ی این موارد می توانم به جنگ با تایتن ها (غول های عظیم الجثه) و مرحله ی بازی کردن شطرنج با شاهزاده ی کوچک خون اشام ! اشاره کنم از دیگر مبارزات و شخصیت های بیاد ماندنی هم می توانم به مبارزه با قصاب در قصر خون اشامان اشاره کنم که واقعا نفس گیر بود

از دیگر خلاقیت های بازی رام کردن و استفاده از برخی موجودات خطرنام برای پیشرفت در مراحل است با کمک این دشمنان مفید ! شما می توانید اعمال قابل توجه ای را انجام دهید !

این بازی یک شاهکار بسیار عالی برای کنسول ها به حساب می اید و واقعا حیف شد که دارندگان PC از بازی کردن چنین شاهکاری محروم خواهند ماند !

(گویا ای تی)

امتیاز ها(بر اساس تجربه ی شخصی) :

Game Play    8.8/10

Sound    10/10

Details   10/10

Control    8.5/10

Story director cut    8.7/10

Boring           9.5/10

Difficult very         Med/-

Cpu        8.5/10

Physics    8/10

BUG       8.4/10

Character    10/10

Total      9/10


دیدگاه خود را وارد کنید
1 دیدگاه
  1. بازي متال گير 2 از ليزرهلا بايد چگونه رد شد.در قسمت موتورخانه….. اگه ميدونين بگين…پليز

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *