چه طور اسم آن آهنگ را پیدا کنم ؟

تا بحال شده که یک قطعه آهنگ در ذهن شما گیر کند و از سرتان بیرون نرود و شما هم نتوانید  نام آهنگ یا اسم خواننده اش را به یاد بیاورید؟ خوب یک نرم افزاری مخصوص این کار هست !

در واقع نه یکی بلکه خیلی بیشتر ! در این مقاله به بررسی سرویس هایی که به شما کمک می کنند که آهنگ مورد نظرتان را پیدا کنید کمک می کند. البته ما هنوز منتظر برنامه ای هستیم که بتوانیم نام آهنگ را به وسیله ی آن پیدا کنیم ولی تا آن موقع فعلا همین سرویس ها جواب گو هستند.

Midomi

Midomiیک موتور جستجوی موسیقی است که به وسیله ی صوت کار می کند. اگر شما یک میکروفون داشته باشید حتی خیلی ارزانش را , به کامپیوتر وصل کنید . تنها کاری که باید بکنید این است که بر روی Voice Search  کلیک کنید و آن قسمت از آهنگ که در ذهنتان گیر کرده بخوانید.

با تجربه ای که نسبت به Midomi  پیدا کردیم فهمیدیم که به صورت شگفت انگیزی درست و دقیق بدست می آید. البته بیتی که اجرا می کنید

باید چیز های مخفیی که در آهنگ هست هم اجرا کنید. مثلا جاهایی که محکم می خواند یا صدا بالا پایین می شود هم مهم است.(البته متوجه می شوید که نسبت به صدا ها چقدر کر هستید !!)   همچنین مهم است که چقدر نامفهوم آن قطعه که به دنبالش هستید را اجرا کنید. همچنین لازم است که به موتور جستجو کمی اطلاعات پایه هم بدهید مثلا قسمتی از آواز یا ملودی .

البته باید در نتایج بدست آمده چند ثانیه ای جستجو کنید( خود سایت تا شماره ی ۱۰ را پیشنهاد کرده)تا به نتیجه ای که می خواهید برسید. سپس می توانید به قطعه ای که Midomi از اجرای شما برداشت کرده گوش کنید همچنین به صدای افراد دیگر که به دنبال آن آهنگ بوده اند. نتایج طبق جستجو های موفق کاربران دیگر مرتب شده .پس با مرور زمان مطمئنا دقت کل منبع اطلاعاتی بالا می رود.

Midomi یک برنامه ی مخصوص iPhone  هم دارد که همین کار را انجام می دهد. شما همچنین می توانید میکروفون را کنار بلندگویی که در حال پخش آهنگ است بگیرید . یک دموی ویدئویی از این برنامه را در Twitter  و  Facebook  برای در اختیار گذاشتن نتایجی که از پیدا کردن آهنگ ها بدست آورده اید ببینید.

Shazam

Shazam  هم مثل midomi است ولی به صورت برنامه ای برای تلفن های همراه است و شامل قابلیت خواندن یا در آوردن صدای آهنگ نیست. اگر چه برای اکثر پلت فرم ها  این امکان وجود دارد که برای جستجوی سریع و دقیق گوشی را جلوی دهانتان بگیرید و قسمتی از آهنگ را اجرا کنید.

این برنامه برای گوشی های iPhone ,Black berry  و  Android(و پلت فرم هایی که در انگلیس که این قابلیت را داشته باشند) Shazam  به دنبال گسترش شبکه ی پشتیبانی پلت فرم هاست. همچنین یک سری برنامه برای سایت های اجتماعی مثل فیس بوک دارد که Musical moments  (لحظاتی که موسیقی گوش می دهید) و آهنگ های مختلف را با دوستانتان تقسیم کنید.

همچنین وقتی که قطعه ی مورد نظرتان را یافتید خواننده ی آن و یک لینک برای خرید آهنگ به شما داده می شود.

Screen Tunes

اگر یک قطعه از آهنگ یک فیلم است که ذهن تان گیر کرده و نام فیلم و آهنگ را به یاد نمی آورید Screen Tunes  ممکن است به شما کمک کند . دیتا بیس  آهنگ های  IMDB  و LyricsFly,API, در Screen tunes  جمع شدند و شما با داشتن قطعه ای از ترانه ی آن یا نام فیلم می توانید آن را جستجو کنید.

از نتایج جستجوی بدست آمده می توانید به آهنگ درون همان برنامه گوش کنید یا اینکه آن را از iTunes  یا Amazon  بخرید. همچنین می توانید با کلیک بر روی نام فیلم تمام قطعات موسیقی که در آن بکار رفته را ببینید.

Lyrics Sites

تعداد زیادی سایت هم وجود دارد که دیتا بیسی از ترانه ی آهنگ ها جمع آوری کرده اند پس اگر چند کلمه یادتان آمد و دوست نداشتید صدای آن را با دهان بنوازید ! یکی از این ها را امتحان کنید.

elyrics.net

جستجو ی ترانه همراه با آهنگ . جستجوی نوازنده با متن آهنگش. یا جستجوی نام گروه یا اسم آهنگی

Lyrster

این یکی خیلی شبیه به گوگل است .  فقط کافیست که کلمات را تایپ کنید و نتایج را مشاهده کنید

Find Me a Tune

مثل Lyrster  ساده است! این سایت نتایج را بر اساس متن آهنگ انجام می دهد و به شما امکان خریدن آن آهنگ یا CD یا mp3  آن را می دهد.

Google Music Search

روشن است که واضح ترین راه برای پیدا کردن نام آهنگی که فقط قسمتی از متن آن را به یاد دارید گوگل است ! اگر چه اگر آهنگ های دیگر هم کلمات مشابه را داشته باشند یا ممکن است آن آهنگی که به شما نشان داده می شود از جای مطمئنی نباشد. پس شما باید در نتایج نشان داده شده جستجو کنید.

اگر چه یک راهی هم است که شانس تان را برای پیدا کردن آهنگ در اولین تلاش بیشتر می کند. آن راه جستجو در دیتا بیس های آهنگ ناقص گوگل است. اگر شما قسمت Music  را به صفحه ی اول جستجویتان اضافه کنید شما به دیتا بیس گوگل که شامل نام نوازنده ها , آهنگ ها ,  آلبوم ها  ,متن آهنگ است.

شما همچنین می توانید از Google music  برای جستجوی اطلاعات مربوط به آهنگ مثل آلبوم آن , ورژن های قبلی   و نوازنده ی آن استفاده کنید.