Furmark ابزار رایگانی است که به منظور تست عملکرد و پایداری کارت ویدئویی طراحی شده. هدف Furmark کمک به کاربر در فراهم آوردن سخت ترین شرایط برای کارت گرافیک و تست پایداری آن است تا برای اجرای بازی های جدید و سنگین کارت گرافیک رایانه خود را محک بزنید.

Furmark قادر به قرار دادن فشار و بار زیاد بر روی کارت گرافیک است به طوریکه حتی اگر از برنامه به شکل مناسبی استفاده نگردد  ممکن است موجب آسیب رساندن به کارت شود. در حالی که این جنبه قضیه ممکن است برای کاربران مبتدی خطرناک باشد، اما برنامه به شما اجازه می دهد تا  به تست پایداری کارت گرافیک در یک محیط کنترل شده مبادرت نمایید. Furmark همچنین شما کمک می کند دمای کارت گرافیک را بررسی کرده و در صورت وجود مشکل در سیستم خنک کننده به رفع مشکلات آن اقدام کنید.

اجرای Furmark برای تست پایداری کارت گرافیک

Furmark اصولا شرایط سختی برای کارت گرافیک فراهم می کند. اغلب بازی ها به مقدار بسیار کمتری نسبت به Furmark فشارروی کارت گرافیک قرار می دهند. فقط بازی هایی سنگین مثل کرایسیس ، زمانی که جزئیات آن را روی حداکثر تنظیم کنیم ، ممکن است چنین فشاری به کارت وارد کنند. با این حال ، این سناریوی شرایط بسیار سخت به شما اجازه می دهد تا هر حالت سختی را برای ثبات و قابلیت اعتماد کارت گرافیک رایانه خود بررسی کرده و به شناخت بهتری از توانمندی های قطعه سخت افزاری خریداری شده برسید. به عبارت دیگر استفاده از Furmark برای تست پایداری کارت ویدئو به شما کمک خواهد کرد بفهمید  کارت گرافیک شما چند مرده حلاج است!

خب برویم سراغ برنامه.پس از دانلود و نصب Furmark آن را اجرا کرده و بر روی گزینه Stability Test زیر قسمت Run Mode کلیک کنید. آزمون ثبات آزمونی است که کار خود را تا زمانی که شما تصمیم ندارید آن را متوقف کنید ادامه می یابد. بنابراین باید به این نکته توجه داشت که اجرای طولانی مدت این تست به کارت صدمه خواهد زد.برای اجرای تست در گوشه پایین سمت راست برنامه بر روی دکمه Go! کلیک کنید.

ممکن است بخواهید بنشینید و به تماشای آزمون ثبات بپردازید ، اما واقعا این کار لازم نیست ، و خسته کننده خواهد بود چون اجرای آزمون ثبات حدود 30 دقیقه زمان می خواهد و شما نباید برنامه دیگری را در طول آزمون ثبات کارت گرافیک اجرا کنید. با این کار مطمئن می شوید که با داده های دقیقی از دمای سخت افزار زمانی که در حال اجرای یک بازی سنگین برای چند ساعت هستید توسط برنامه اندازه گیری می شود.

دو نتیجه ممکن در آزمون ثبات Furmark وجود دارد. یکی این است که Furmark متوقف شود(کرش کند)، و دیگر این است که اجرای Furmark بدون مشکلی ادامه می یابد. هر  کدام از نتیجه ها به شما اطلاعات مهمی در مورد کارت گرافیک رایانه تان میدهد.

حالت اول : اگر Furmark متوقف شود

اگر Furmark متوقف شود بدان معنی است که کارت گرافیک شما قادر به تحمل باری که Furmark بر روی ان می گذارد نیست. داده های ارسالی از سوی برنامه دچار مشکل شده و کارت گرافیک داده های غلط برای برنامه می فرستد، که باعث توقف کار Furmark می شود. اگر تصمیم به نشستن و تماشای اجرای Furmark در طول تست داشتید خواهید دید که  در این حالت درست قبل از متوقف شدن Furmark  در تصویر پنجره برنامه چیزهای عجیبی اتفاق می افتد. نقطه های کوچک شروع به ظاهر شدن در سراسر تصویر می کنند. این اتفاق به دلیل گرم شدن بیش از حد کارت گرافیکی و خرابی داده های  ارسالی از کارت در طول تست است.

رایج ترین دلیل برای توقف اجرای Furmark اورکلاک شدن کارت گرافیکی به میزانی بیش از ظرفیت آن است. اگر شما کارت گرافیک خود را اورکلاک کنید بارگذاری روی کارت باید به اندازه ای باشد که مسئله ثبات  وپایداری کارت در زمان اجرا حفظ شود، با این حال ، دلیل دیگر توقف احتمالی برنامه به خاطر ضعف  یا ناکافی بودن انتقال حرارت توسط سیستم خنک کننده کارت گرافیک می باشد. در این صورت مطمئن شوید که فن به خوبی کار می کند و گرد و غباری که سیستم خنک کننده کارت را گرفته و مانع از انتقال حرارت به شکلی مناسب می شود را پاک کنید.

حالت دوم : اگر اجرای Furmark ادامه یابد

اگر اجرای تست Furmark برای 30 دقیقه بدون توقف ادامه یافت می توانیم بگوییم که که کارت ویدئویی رایانه شما پایداری خود را زمانی که هرکدام از بازی های سنگین را اجرا کنید حفظ خواهد کرد.در این حالت اگر در هنگام اجرای هر بازی سنگینی رایانه دچار مشکل هنگ شود احتمال زیاد به علت کد برنامه نویسی بازی است(مشکل نرم افزاری) ، و ناتوانی  از سخت افزار رایانه شما نیست.

البته این بدان معنی نیست که ما نتوانیم اطلاعات جالبی از تست گرافیک خودمشاهده نماییم . قبل از خروج از Furmark نگاهی تحلیلی به نمودار دمای پردازنده گرافیکی(GPU Temperature) واقع در پایین پنجره Furmark بیاندازید. این نمودار افزایش درجه حرارت کارت گرافیک شما در طول زمان تست  را نشان می دهد. این گراف باید افزایش تقریبا خطی دما را تا رسیدن به سقف درجه حرارت خاصی که در آن نقطه حرارت برای بقیه تست اساسا یکسان باقی می ماند نشان دهد.

به هر حال اگر متوجه هر گونه صدای غیر معمول از رایانه و در کارت گرافیک شدید، خنک کننده کارت گرافیک را بررسی کنید. این امکان وجود دارد که فن به شکل مناسب کار نکند ، و باعث صدا و افزایش دمای کارت شود. این مشکل در ابتدا اگرچه ممکن است باعث ایجاد مشکل برای ثبات کارت نشود ، اما می تواند در صورت تداوم تبدیل به یک مشکل اساسی برای کارت گرافیک شده و سلامت آن را به خطر بیاندازد.

افکار و راهنمایی های خود را در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید!

منبع:makeuseof