Halo Reach Review

زمانی که پای یک بازی انحصاری در میان است  نگاه های متعدد و تعصب انگیز روی این گونه بازی ها بسیار است و منتقدین طور دیگری به این نوع بازی ها نگاه می کنند و نظر می دهند .

اگر بخواهیم نسبت به بازی های انحصاری هر دو کنسول سونی و میکروسافت واقع بینانه تر نگاه کنیم این امر بدیهی است که بازی انحصاری سونی هم دارای تنوع بیشتر و هم دارای جذابیت های خاص و خیلی بالاتری هستند

ولی زمانی که بحث بازی Halo  در میان است طرفداران سرسخت سونی بازی Kill zone  را معرفی می کنند.  هر دوبازی دارای یک نوع سبک و ژانر هستند و هر دو  بر روی مبارزات بیکانگان با انسان ها تمرکز دارند.

به جرات می توانم بگویم که بازی Halo Reach بهترین و کاملترین بازی از سری بازی های Halo و بهترین بهانه برای به قدرت کشیدن کنسول فوق العاده ی میکروسافت یعنی Xbox360  بوده است (گویا ای تی)

در سری بازی های Halo  داستان همیشه کمرنگ و تمام تلاش ها ی سازندگان روی گیم پلی  بازی و مبارزات  اعتیاد اور و درگیر کننده ان بوده است پس در این شماره هم انتطار یک داستان قوی و پیچیده را نداشته باشید .

تیم نوبل تیمی است که از طرف زمین به سیاره ای به نام Reach  اعزام شده است تا در این  سیاره ی بزرگ و زیبا به گشت و گذار بپردازد و راز های موجود در این سیاره را کشف کند. سیاره ی Reach وجه مشترک زیادی با سیاره ی زمین دارد . سبزی درختان ابشار ها و منابع ابی طبیعی و هم چنین وجود حیوانات اهلی که گاه گاهی در بازی می بینیم نوید از یک سیاره ی زنده را می دهند.

رهبری اصلی تیم را پرفسوری بر عهده دارد که به نوعی خیلی خود خواهانه عمل می کند و فقط به دنبال منافع شخصی خود  است.این پروفسور که به عنوان مادر تیم عمل می کند و با نام (مام) مورد خطاب قرار می گیرد برای کامل کردن تحقیقات و ازمایشات خود بر روی سیاره ی Reach    اعضای تیم را به عمیق ترین و تاریک ترین مکان ها و ماموریت ها می فرستد

در این سیاره علایم حیات وجود دارد و نشانه هایی از زندگی شهر نشینی در ان دیده می شود و با توجه به تهدید های موجود در این سیاره و موجودات بیگانه محافظت از انسان های بی گناه Reach هم بخشی از ماموریت شما را تشکیل می دهند

بازی Halo reach  از بخش ها و قسمت های مختلفی تشکیل شده  که یکی از ان بخش ها بخش داستان اصلی یا Story بازی است که بیش از هر قسمتی در این مقاله به ان پرداخته می شود .

اولین عنصری که در ابتدای بازی توجه بازیکن را به خود جلب می کند گرافیک بازی و محیط فوق العاده ای است که سازندگان برای سیاره ی Reach  تعریف کرده اند (گویا ای تی)

سیاره شامل مکان های سبز و جنگلی به اضافه ی ابها ی زیر زمینی و ابشار های بسیار زیبا و طبیعی است که یاد و خاطر ه ی بازی ها و فیلم هایی چون اواتار و کرایسیس را زنده می کند.

گرافیک بازی به قدری بالا ست که پیش بینی می شود بیش از 80 درصد از پردازند های گرافیکی Xbox360 در حال پردازش داده های گرافیکی بازی هستند .لازم به ذکر است که موتور گرافیکی بازی همانی است که در بازی Halo 3 استفاده شده بود

رنگ ها نور پردازی افکت های تصویری همه دست به دست هم داده اند تا باز هم یک شاهکار خلاقانه ی گرافیکی را که فقط نمونه ی ان را در بازی Halo reach می توان یافت را به نمایش بگذارند

دشمنان همان دشمنان قبلی در سری بازی های هالو هستند ولی باز هم همان خشکی و جسارت را دارند و با دقت بیشتر از قبل و بهتر از هر موقعی دیگر شبیه سازی و طراحی  و سازندگان برای تک تک عناصر در ساخت دشمنان بازی و حتی سربازان زحمت به سزایی را متحمل شده اند.

طراحی جز به جز لباس  کلا ها و تمامی خرد و ریز هایی که سربازان نوبل به ان مجهز شده اند خیلی ماهرانه است . دشمنان همان دشمنانی هستند که قبلا در سری های پیشین بازی هالو دیده بودیم . سازندگان مانند همیشه ریسک نکردند و بسیاری از تجربیات پیشین بازی هالو را در Reach  بکار بردند(گویا ای تی)

بخش مبارزات گروهی و مالتی بازی نصف بیشتر بازی را تشکیل می دهند . بازیکن قادر است در حالت افلاین و در حالتی که  حتی به شبکه ی لایو اکس باکس 360 متصل نیست در مبارزات بازی حضور پیدا کند . این امر در بخشی به نام Free fight  (مبارزه ی ازاد) تحقق خواهد یافت .

بخش های دیگری از بازی شامل چالش ها و رقابت هاب مختلفی می شوند که حفر های خالی دیگر بازی و نیمه ی دوم بازی را پر می کنند.

در این شماره بازیکن قادر است نقشه و مکان مورد علاقه ی خود را دست کاری و ادیت کند و در ان به مبارزه با سایر دوستان و دیگر بازیکنان بپردازد.

مراحل بازی دارای تنوع زیادی هستند بخش بیشتر این مراحل را مبارزات مرگبار و محیط های شلوغ تشکیل می دهند و بخش های اندک هم شامل مخفی کاری ها و مبارزات بدون سر و صدا  که تعداد انها بسیار اندک است.

سلاح ها بسیار زیاد و متنوع هستند زمانی که این بازی در حال جریان است و در حال بازی کردن ان هستم با وجود سلاح های بسیار و مبارزات شلوغ و نفس گیر خیال می کنم با بازی جنگاوری مدرن 2 از سری بازی های ندای وطیفه ولی در غالب فضایی روبرو هستم !

طبق سنت های قدیمی و ثابت بازی هالو وجود وسابل نقلیه چه از هوایی و زمینی در این بازی دیده می شود با توجه به این موضوع اگر شماره های پیشین بازی را بازی کرده باشید متوجه هوش مصنوعی پایین سایر هم تیمی ها در هدایت وسایل نقلیه شده اید ولی در این شماره این مساله تا حدود 90 درصد پوشش داده شده و دیگر ابدا ناراضی کننده و اعصاب خرد کن نیست.

علاوه بر هدایت وسایل نقلیه زمینی هدایت فضا پیماهای فضایی هم به شما واگذار می شود به طوری که یکی از مراحل اصلی در داستان بازی هدایت یکی از همان فضا پیماهای خوش ساخت در خارج از جو رمین است(گویا ای تی)

مبارزات در خارج جو یاد اور بازی هایی چون Dark void هستند ولی با اینکه بازی Dark void مخصوصا روی مبارزات هوایی تاکید دارد باز هم هالو تنها با یک مرحله ی شامل این نوع مبارزات می تواند با بازی Dark void رقابت کند !

دشمنان از خیلی ضعیف به خیلی قوی و سر سخت تقسیم بندی شده اند برخی از نژاد های کوچک در بازی هستند که حتی با دیدن شما پا به فرار می گذارند ولی برای برخی دیگر این عمل حاصلی عکس دارد و این بار دشمنان هستند که باعث فرار شما می شوند

دشمنان دارای هوش سرشاری هستند و نسبت به حملات از قبل برنامه ریزی شده توسط شما یک عملکرد دارند انها به راحتی گول نمی خوردند و با دادن جا خالی های متعدد و هجوم اوردن ناگهانی بازیکن را غافل گیر می کنند. برخی دشمنان نقاط ضعف خاصی دارند و به راحتی از بین نمی روند  بین نژاد های مختلف بازی یک تعامل خیلی خوب در جریان است که این نوید از یک هوش مصنوعی فوق العاده را می دهد .

هوش مصنوعی خوب بازی برای هی تیمی هایتان بخصوص در مواقعی که انها هدایت وسایل نقلیه را عهده دار هستند صادق است.

همان طور که در قسمت بالا اشاره کرده بودم سلاح های متنوع بازی یاد اور بازی جنگاوری مدرن 2 هستند این سلاح ها شامل انواع مختلف سبک و سنگین تک تیر انداز های متفاوت و مسلسل های زمینی و فضایی می شوند(( در حالت کلی سلاح های به دو دسته ی مجزا تقسیم می شوند نیمه ی اول سلاح ها به انسان ها و بخشی دیگر به بیگانگان تعلق دارند ))

قدرت های متفاوتی در کنار سلاح ها وجود دارند که در مواقع مختلفی کارایی های اصلی خود را نمایان می کنند بهترین توانایی که بیش از سایر قابلیت ها مورد استفاده قرار می گیرد حرکت سریع و در اصطلاح Fast run  (دویدن در میدان جنگ )  است .

استفاده از Jet  برای پرواز و رفتن به مکان های مرتفع و کشتن دشمنان از بالا هم بسیار جالب است و به تنوع و هیجان بازی می افزاید.

یکی از عناصری که بازیکن را بشدت برای رسیدن به قدرت و مقام های بالا تحریک می کند لباس ها و مکمل هایی است که بازیکن می تواند انها را خریداری کند و به اصطلاح با داشتن این تجهیزات به خود شخصیت دهد !

در ابتدای کار شما تنها یک سرباز معمولی و وظیفه شناس هستید ولی اگر خیلی زرنگ باشید و واقعا بتوانید در بازی گلیم خود را از اب بکشید می توانید به مقام های بالاتری حتی رهبر تیم هم ارتقا پیدا کنید.

شما می توانید با کشتن دشمنان بیشتر و قهرمان بازی های متعددی در طول بازی درجه ی خود را افزایش دهید و خود را از هم تیمی هایتان جلو بیندازید. لباس ها و تجهیزاتی که در بازی تعریف شده است هم با مقام و درجات ارتشی که شما به ان منصوب شده اید رابطه ای مستقیم دارد(گویا ای تی)

پیش نمایش ها و دمو های میان پرده ای هم در نوع خود جالب و با داستان بازی مرتبط هستند .سبک بازی اول شخص اکشن با حال و هوایی تخیلی است و در پایان این مطلب را اضافه می کنم که بازی Halo reach یکی از بهترین عنوان بازی های رایانه ای و یکی از بزرگترین و حماسی ترین بازی های کنسول Xbox360 می باشد وان را به تمام طرفدارن بازی های اول شخص از نوع علمی – تخیلی توصیه می کنم.

Halo Reach Info :

اطلاعات اضافی

Developer(s)       Bungie

Publisher(s)        Microsoft Game Studios

Designer(s)         Marcus Lehto (creative director)

Composer(s)       Martin O’Donnell

Series    Halo

Platform(s)         Xbox 360

Release date(s)    September 14, 2010[show]

Genre(s)            First-person shooter

Mode(s) Single-player, co-op, multiplayer

Rating(s) ACB: MA15+

BBFC: 15

ESRB: M

PEGI: 16

Media    DVD-9

امتیازات بازی از دید سایت ها و مجلات مختلف

Publication              Score

1UP.com A+[50]

Computer and Video Games  9.2/10[51]

Edge        9/10[52]

Eurogamer              9/10[53]

Game Informer       9.50/10[54]

GamePro [55]

Game Revolution    A[56]

GamesRadar           8/10[57]

GameTrailers          9.3/10[58]

IGN          9.5/10 (US)[59]

10.0/10 (UK)[60]

Official Xbox Magazine (UK)  10.0/10[61]

VideoGamer.com   9/10[62]

X-Play      [63]

The Guardian          [64]

The Daily Telegraph                10/10

(گویا ای تی)