مدتي است كه بازي جديدي در بازار پيدا نمي شود و ما هم مجبور هستيم به سراغ بازي هاي قديمي برويم كه در بازار وجود دارد ! اين بار سراغ يك بازي خوب از يك شركت غير آشنا رفتيم كه توانست ما را براي چند روزي سرگرم كند و از حق هم كه نگذريم بازي بسيار خوبي هم بود.

بازي Sniper Elite 2 يك بازي سوم شخص خوش ساخت است و ما از بازي كردن آن حسابي لذت برديم !

يك بازي با آرمان هاي كلاسيك و اكشن كه به دوران جنگ جهاني دوم باز مي گردد.  شخصيت اصلي يك تك تير انداز حرفه اي است كه به نظر مي رسد مليتي آمريكايي دارد و داستان بازي در همان ابتدا كمي مبهم است و دقيقا در قسمت پاياني و چند خط آخر ديالوگ، نيمي از داستان را مي فهميد.

شخصيت اصلي داستان قصد دارد 5 تن از دانشمندان آلماني كه بر روي يك موشك به نام V2 كار مي كنند را از بين ببرد. زيرا اين موشك خطري جدي براي كشور هايي است كه به نوعي در جنگ جهاني دوم وارد شدند. داستان پيچ و خم هايي دارد و خطي نيست و اين جزو نقاط قوت بازي حساب مي شود.

بازي Sniper Elite 2 گيم پلي بسيار خوبي دارد. بر خلاف گرافيك معمولي و متوسطي كه دارد همه چيز خوب است. گرافيك هم بد نيست ولي ممكن است براي برخي افراد كه نسبت به اين موضوع حساس هستند كمي آزار دهنده باشد.

بازي كلاسيك است و حال و هوايي قديمي دارد. فيزيك بازي به طرز عجيبي بي نقص است و همه چيز بسيار واقعي هستند. يك جنگ  به تمام معنا در پيش است و شما به عنوان يك تك تير انداز حرفه اي مي خواهيد كه نقش مهره اي بين دو گروه متحدين و متفقين را بازي كنيد. شما براي خود كار مي كنيد و دشمنان شما هم متحدين هستند و هم روس ها !

بازي يك بازي اكشن تاتكيتي نيست ولي مي تواند يك بازي اكشن باشد كه درصدي مخفي كاري در آن گنجانده شده است. شما اگر هم بخواهيد كه مخفي كاري كنيد و يك مرحله را كامل و بي سر و صدا به پايان برسانيد، به هيچ وجه نمي توانيد و اين امر عملا غير ممكن است.

بازي آسان نيست و همان طور كه گفته شد بسيار واقعي و طبيعي است. دشمنان هوش مصنوعي فوق العاده اي دارند و اصلا  آنها را ساده فرض نكنيد. فقط كافي است دشمني شما را شناسايي كند و ديگر تا هر كجا كه برويد به دنبال شما خواهد آمد.

بازي سخت تر هم مي شود. زيرا كه مهمات بسيار اندك هستند و بايد بسيار هوشمندانه هدف بگيريد و تير اندازي كنيد. دشمنان رحمي ندارند و خيلي هم در تير اندازي هايشان دقيق و با دقت هستند. مخصوصا تك تير انداز هاي دشمن،‌كه چشمان تيزي دارند !

در كل شما سه نوع سلاح با خود حمل مي كنيد : يكي تك تير انداز، كلت كمري و يك مسلسل كه مي تواند تفنگ روسي باشد، يا آمريكايي و يا آلماني.

كنترل بازي روان است و اصلا بازي كن را اذيت نمي كند. همه چيز خوب است و بازي Sniper Elite 2 را نبايد دست كم گرفت چون كه از شركتي غير آشنا متولد شده است.

هميشه اعتماد كردن به بازي هاي غير معروف نتيجه ي خوبي ندارد،‌ اما براي بازي Sniper Elite 2 اين امر كمي متفاوت  است.

ماموريت ها شامل ترور كردن شخصيت هاي خاص و يا منهدم كردن مواضع دشمن مي شوند و غير از اين دو چيز خاصي را در بر نمي گيرد. بازي Sniper Elite 2 با توجه به نامي كه دارد،‌ روي وي‍گي هاي يك تك تير انداز و يك اصول كلي مي پردازد كه براي يك آدم كش بسيار اهميت دارد. وقتي شما مي خواهيد هدف خود را با تفنگ دوربين دار بزنيد، بايد به جهت وزش باد، عوامل محيطي مثله نور و لرزش دست توجه كنيد. فكر نكنيد مانند بازي هاي معمولي درست در وسط نشانه، هدف شما به راحتي ضربه مي بيند. شما بايد همه ي عوامل را بسنجيد و شليك كنيد. اما وقتي كه تيري شليك مي شود و درست در جايي مي خورد كه “نقطه ي بحراني” ناميده مي شود، همه چيز متفاوت خواهد شد و بازي با يك “سينماتيك” حرفه اي، مسيري كه تير مي پيمايد تا به نقطه اي كه دقيقا نشانه گرفته ايد بخورد، بازيكن را شوكه مي كند. بر هر نقطه ي حساسي كه تير بزنيد نمايي از شكسته گي ها و آسيب هاي جدي كه دشمن پس از اصابت تير مي بيند، به طرز زيبايي نشان داده مي شود.

اين امر تا آخر بازي ادامه دارد و بازيكن را ابدا خسته نمي كند و هم چنان براي او تازگي دارد. پس از اينكه حسابي هد شات كرديد، آنوقت ديگر حرفه اي خواهيد شد و بدون اينكه بخواهيد از روش “تمركز” براي نشانه گيري استفاده كنيد، هدف را به صورت چشم بسته و خيلي سريع مي زنيد.

برخي ابزار ها در بازي نيز كارايي بسياري دارند و مي توانند لوازم كمكي خوبي در كنار سلاح ها باشند،‌اين ابزار ها معمولا در هنگام فرار از مكان يا زماني كه توسط دشمن محاصره شديد، به شدت كار آمد هستند.

لوازمي چون : مين (زميني و سيمي)، نارنجك و سنگ براي منحرف كردن دشمنان از جمله اين ابزار ها هستند. پيشنهاد بازي اين است كه دشمنان نزديك را با سلاح هاي عادي نشانه بگيريد و دشمنان با فاصله ي زياد را بدون ايجاد صدايي با تك تير انداز از پاي در بياوريد و زدن دشمنان در فواصل كم با تك تير انداز كاره عاقلانه اي نخواهد بود.

بازي Sniper Elite 2 يك بازي خوب و قابل قبول است كه براي كامپيوتر هاي خانگي و كنسول هاي Xbox360 و PS3 منتشر شد.

سيستم مورد نياز براي اجراي بازي :

CPU: Dual-core CPU with SSE3 (Intel® Pentium® D 3GHz / AMD Athlon™ 64 X2 4200) or better
RAM: 2GB system memory
VGA: Microsoft® DirectX® 10.0 compatible graphics card with 256 MB of memory (NVIDIA® GeForce® 8800 series / ATI Radeon™ HD 3870) or better
DX: DirectX 10.0
OS: Microsoft® Windows® Vista (Service Pack 2) or Windows® 7 (Windows® XP is NOT supported)
http://gamesystemrequirements.com/
HDD: 10GB of free drive space
Sound: Microsoft® DirectX® 10.0 compatible sound card or better