گاهی اوقات مشکلاتی برای سیستم عامل دستگاه های ما پیش می آیند و ما هم هرچه تلاش می کنیم ، متوجه نمی شویم که مشکل از کجاست . اما بهترین راه حل این است که سیستم عامل خود را بدون اجرا نرم افزارهای جانبی اجرا کنید . این کار معمولا در محیطی به نام Safe Mode انجام می شود . مثلا هنگامی که در محیط safe mode اقدام به راه اندازی سیستم عامل ویندوز می کنید ، ویندوز بدون هیچگونه نرم افزار جانبی اجرا می شود . در این صورت اگر مشکل مورد نظر مشاهده نشد ، نشان دهنده این است که یکی از نرم افزارها مشکل مذکور را بوجود آورده اند .

اما فکر می کنید اگر یکی از اپلیکیشن ها مشکلی را در سیستم عامل آندروید بوجود بیاورند چه خواهد شد ؟ جواب ساده است . شما هم می توانید مراحل عیب یابی را مانند ویندوز انجام دهید و با اجرای آندروید در محیط پیشفرض ، مشخص کنید که آیا مشکل از اپلیکیشن ها می باشد یا خیر . همچنین می توانید اپلیکیشن هایی که در حالت عادی قادر به حذف آنها نیستید را حذف کنید . در این مطلب می خواهیم به روش راه اندازی آندروید در محیط safe mode اشاره کنیم . پس با گویا آی تی همراه باشید ……


راه اندازی آندروید در محیط Safe Mode

برای ریبوت آندروید 4.1 یا بالاتر در محیط safe mode کافیست که دکمه پاور دستگاه را فشار داده و نگه دارید تا منوی پاور آندروید نمایش داده شود .

حالا روی گزینه Power Off را فشار داده و نگه دارید . سپس پیغامی را مشاهده خواهید کرد که از شما می پرسد که آیا مایل به راه اندازی مجدد آندروید در حالت Safe Mode هستید یا خبر . با انتخاب گزینه OK این عملیات را تایید کنید .

در نسخه های قدیمی تر آندروید باید به روش زیر عمل کنید .

ابتدا دستگاه خود را خاموش کنید . حالا دستگاه را روش کردن و منتظر باشید تا لوگوی شرکت سازنده نمایش داده شود . در این هنگام دکمه های کم و زیاد کردن صدا را با هم فشار دهید . این دو دکمه را تا موقعی که عبارت Safe Mode در گوشه پایین و سمت چپ صفحه نمایش ظاهر شود نگه دارید .


عیب یابی در حالت Safe Mode

در حالت Safe Mode شما تنها به اپلیکیشن هایی دسترسی خواهید داشت که به صورت پیشفرض و از طرف کارخانه سازنده روی دستگاه شما نصب شده اند و سایر اپلیکیشن هایی که خودتان شخصا آنها را نصب کرده اید غیر فعال می باشند . همچنین سایر ویجت هایی که روی صفحه نمایش قرار داده بودید نمایش داده نخواهند شد .

اکنون با دستگاه خود به صورت عادی شروع به کار کنید . در صورتی که مشکلاتی نظیر هنگ کردن ، ریبوت شدن ناگهانی و یا کاهش عمر باتری را مشاهده نکردید ، نشان دهنده ی این است که یک یا چند مورد از اپلیکیشن های نصب شده توسط شما باعث بوجود آمدن اینگونه اخلال ها شده اند .

در حالی که همه اپلیکیشن های غیر فعال هستند ، می توانید هر کدام از آنها را به صورت عادی حذف کنید . مثلا اپلیکیشن هایی که به صورت غیر عادی از منابع سیستمی دستگاه مثل پردازنده ، رم و یا اینترنت استفاده می کنند . برای حذف یک اپلیکیشن وارد منوی Settings شده و زیر منوی Apps را انتخاب کنید . حالا اپلیکیشن مورد نظر را از لیست پیدا کرده و وارد آن شود . تنها کاری که لازم است انجام دهید تا آن اپلیکیشن مزاحم حذف شود ، ضربه زدن روی دکمه Uninstall می باشد .

هنگامی که اپلیکیشن های مشکوک را حذف کردید ، حالا می توانید برای تشخیص مشکل دار بودن هر اپلیکیشن ، به صورت یک به یک آنها را نصب کرده و عملکرد دستگاه را مشاهده کنید . مسلما با انجام این کار ، اپلیکیشن مشکل دار را پیدا خواهید کرد .

اما اگر اوضاع بدتر از اینهاست ، شاید نیاز داشته باشید تا یک اقدام جدی تر انجام دهید و تنظیمات دستگاه را به حالت پیشفرض کارخانه سازنده بازگردانید . توجه داشته باشید که با انجام این کار ، تمامی اطلاعات موجود در دستگاه شما پاکسازی خواهند شد و همچنین باید دوباره تمامی اپلیکیشن های مورد نیازتان را نصب کنید . . پس قبل از شروع کار از همه ی اطلاعات مهم خود پشتیبان گیری کنید . برای بازگردانی دستگاه به تنظیمات پیشفرض کارخانه ، کافیست وارد منوی Settings شده و از قسمت Backup & reset گزینه ی Factory data reset را انتخاب نمایید . سپس راهنمای مربوطه نمایش داده می شود و می توانید دستگاه را به تنظیمات کارخانه بازگردانی کنید .

لازم به ذکر است که برای خروج از حالت Safe Mode نیازی به انجام کار خاصی نیست . تنها باید گوشی را به صورت عادی خاموش کرده و سپس روشن کنید . باز هم تمامی اپلیکیشن ها به صورت عادی بارگزاری شده و در دسترس قرار می گیرند .